Рішення від 28.03.2025 по справі 140/13251/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/13251/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Жегестовська Катерина Георгіївна звернулася з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо належного розгляду питання по суті заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , та зобов'язання відповідача розглянути заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 11.09.2024 з прийняттям відповідного рішення на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 11.09.2024 позивач направив відповідачу заяву про надання відстрочки від мобілізації у зв'язку із наявністю у матері інвалідності ІІ групи, долучивши до заяви належним чином засвідчені копії документів, які підтверджують право на відстрочку.

Проте, відповідач за наслідками розгляду заяви рішення про оформлення відстрочки чи про відмову у її наданні не прийняв, а направив відповідь про необхідність особистого подання позивачем заяви про відстрочку та додатків до неї.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо належного розгляду заяви позивача від 11.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, представник позивача звернулася до суду з цим позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 37).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 40-41) представник відповідача Ляшук В.С. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідач не порушував прав позивача, а 26.09.2024 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 позивачу була направлена відповідь з роз'ясненням про необхідність звернення особисто з відповідною заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою оформлення відстрочки.

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 11.09.2024 позивач ОСОБА_1 направив голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 поштовим зв'язком заяву (з додатками) про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ (а. с. 13).

Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.09.2024 № 1/9154 позивача повідомлено про необхідність особисто подати до ТЦК та СП заяву для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (а. с. 11).

Крім того, у відповідь на адвокатський запит, ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 28.10.2024 № 1/4542 повідомив представника позивача про те, що заява ОСОБА_1 була отримана засобами поштового зв'язку, та позивачу була надіслана відповідь, у якій зазначено про особисте подання заяви про відстрочку та додатків до неї (а. с. 10).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За змістом частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Пунктом 13 частини першої статті 23 Закону № 3543-XII передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Згідно із частиною сьомою статті 23 Закону № 3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (тут і надалі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 560), цей Порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Пунктом 6 Порядку № 560 визначено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає, зокрема: перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення; документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації.

За приписами пункту 56 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно із пунктом 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Відповідно до пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

За приписами пункту 58-1 Порядку № 560 військовозобов'язані, які відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а за умови наявності кількох військовозобов'язаних - додають заяву особи з інвалідністю I або II групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.

Пунктом 60 Порядку № 560 визначено, що комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Судом встановлено, що 11.09.2024 позивач ОСОБА_1 направив голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 поштовим зв'язком заяву (з додатками) про оформлення довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону № 3543-ХІІ (а. с. 13).

При цьому, вказана заява складена за формою, визначеною у додатку 4 Порядку № 560.

Проте, в порушення вимог пункту 60 Порядку № 560, комісія не ухвалила рішення про надання або відмову у наданні позивачу відстрочки, а натомість позивачу був направлений лист за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 26.09.2024 № 1/9154 про необхідність особисто подати до ТЦК та СП заяву для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (а. с. 11).

Стосовно доводів відповідача про необхідність особисто подати до ТЦК та СП заяву про одержання відстрочки суд зазначає, що заяву від 11.09.2024 за формою, визначеною у додатку 4 Порядку № 560, позивач підписав особисто та надіслав поштовим зв'язком. Порядком № 560 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) не було передбачено, що вказана заява подається виключно у спосіб особистого подання заяви в приміщенні ТЦК та СП. Комісія за змістом пункту 60 Порядку № 560 не може ухилитися від прийняття рішення за результатами розгляду заяви та документів, що підтверджують право на відстрочку, які були подані особисто військовозобов'язаним засобами поштового зв'язку.

Суд також звертає увагу, що 16.01.2025 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації» від 31.12.2024 № 1558, відповідно до якої пункт 58 Порядку № 560 було викладено у новій редакції. Абзацом другим пункту 58 Порядку № 560 у чинній редакції визначено, що під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання. Отже, з 16.01.2025 Порядок № 560 передбачає подання заяви військовозобов'язаного особисто до ТЦК та СП із одночасним пред'явленням військово-облікового документу.

Суд відхиляє доводи представника відповідача про те, що відповідач ІНФОРМАЦІЯ_2 не порушив прав позивача, та звертає увагу, що позивач особисто звертався до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , який надавав відповіді позивачу та його представнику на бланку ІНФОРМАЦІЯ_3 та з відтиском печатки з кодом ЄДРПОУ ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 10-11), та суду не надані докази того, що ІНФОРМАЦІЯ_5 є самостійною юридичною особою, а не структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, оскільки суд дійшов висновку про порушення вимог пункту 60 Порядку № 560 під час розгляду заяви позивача від 11.09.2024 (позаяк комісія не ухвалила рішення про надання або відмову у наданні позивачу відстрочки), тому взаємопов'язані позовні вимоги належить задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання позову позивач сплатив судовий збір в сумі 1211,20 грн згідно із квитанцією від 12.11.2024 (а. с. 8). Водночас, враховуючи приписи частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) щодо застосування коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору при поданні до суду позовної заяви в електронній формі, сплаті підлягав судовий збір в сумі 968,96 грн.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір саме в розмірі 968,96 грн (судовий збір в розмірі переплаченої суми 242,24 грн може бути повернутий позивачу за його поданим до суду клопотанням відповідно до пункту 1 частини першої статті 7 Закону № 3674-VI).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо належного розгляду по суті заяви ОСОБА_1 від 11 вересня 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов'язати комісію при ІНФОРМАЦІЯ_6 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) від 11 вересня 2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, з ухваленням рішення про надання або відмову у наданні відстрочки.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в розмірі 968 гривень 96 копійок (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх