Окрема ухвала від 31.03.2025 по справі 140/21574/23

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА

31 березня 2025 року ЛуцькСправа № 140/21574/23

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до ч. 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії шляхом збільшення її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, з 01.07.2023 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, чинній до 01.10.2017.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2023, яке набрало законної сили 30.04.2024 на підставі постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2024, позов задоволено: відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж визнано протиправною; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії шляхом збільшення її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, з 01.07.2023 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

17.03.2025 представником позивача в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подано заяву про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень, за змістом якої останній просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, які полягають у неналежному виконанні ГУ ПФУ у Волинській рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 по адміністративній справі №140/21574/23 та винести окрему ухвалу шляхом здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії шляхом збільшення її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, з 01.07.2023 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто здійснювати щомісячну доплату за понаднормовий стаж у розмірі 3 688,90 грн, а не 1 088,36 грн.

Відповідно до частини п'ятої статті 383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Заяву розглянуто в порядку письмового провадження.

Відповідач (боржник) письмових пояснень щодо вказаної заяви до суду не подав.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що зазначену заяву необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Як вже зазначалося судом, рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 у справі №140/21574/23 позов задоволено, та, серед іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії шляхом збільшення її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад 15 років, з 01.07.2023 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

З метою примусового виконання даного рішення суду позивачу 18.06.2024 видано виконавчий лист №15180/2024р. та за її заявою головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Турчинським Володимиром Євгенійовичем прийнято постанову від 12.07.2024 ВП №75523849 про відкриття виконавчого провадження.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області листом від 06.06.2024 №0300-0304-8/34661 повідомило представника заявника про те, що в мотивувальній частині постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.04.2024 у справі №140/21574/23 вказано, що абзацом 2 частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за кожний рік страхового стаж понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватись за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років для чоловіків).

Пенсійний орган у цьому листі звертав увагу, що відповідно до положень частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доплата за кожний рік понаднормового страхового стажу не може перевищувати 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. Оскільки 1% заробітної плати перевищує 1% мінімального розміру пенсії за віком, розмір доплати за додатковий стаж з 01.07.2023 встановлено з обмеженням, а саме 1088,36 грн (52% від мінімального розміру пенсії за віком, який станом 01.07.2023 становив 2093 грн). Відтак, вважає, що рішення суду виконано в межах покладених зобов'язань.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Із зазначено вбачається, що виконуючи рішення суду відповідач зобов'язаний враховувати обставини встановленні судовим рішенням.

Відповідно до частини 1 статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, зазначені правові норми Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Відтак, суд має з'ясувати, чи були оскаржувані дії пов'язані з виконанням судового рішення (продовжуючим правопорушенням), чи є самостійним предметом спору (новим правопорушенням).

Такий висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 27.11.2018 №520/11829/17 (№К/9901/51263/18) (п.34).

Так, перевіряючи правильність застосування заявником підстав звернення із такою заявою суд встановив, що предметом спору у справі №140/21574/23 є обчислення пенсії позивача відповідно до частини другої статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років.

Судовим рішенням від 20.10.2023 у справі №140/21574/23 підтверджено наявність порушеного права позивача, яке одночасно було відновлене таким рішенням.

Як встановлено з матеріалів справи, на виконання вказаного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Зокрема, із рішення пенсійного органу від 05.06.2024 №907540148960 про перерахунок пенсії слідує, що доплата за стаж понад 15 років (за 52 роки) встановлено в розмірі 1088,36 грн, тобто в розмірі 52% від мінімального розміру пенсії для працюючих пенсіонерів, в той час, як рішенням суду від 20.10.2023 відповідача зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу із її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, у відповідності до положень пункту другого статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, а саме без застосування частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні) починаючи з 01.06.2023

Враховуючи викладене, оскаржені дії органу Пенсійного фонду пов'язані з виконанням судового рішення від 11.09.2023, а тому їх слід розглядати в порядку, визначеному статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, порушене право позивача відновлено рішенням суду у справі №140/20889/23 шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років, у відповідності до положень пункту другого статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, без застосування положень частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні), починаючи з 01.07.2023.

Проте, управлінням Пенсійного фонду перерахунок проведено із збільшенням пенсії на один процент мінімальної пенсії за віком, а не 1% від заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, чим порушив право ОСОБА_1 на обчислення розміру пенсії, реалізація якого попередньо була захищена відповідним судовим рішенням.

Тобто, виконуючи рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/21574/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області при перерахунку пенсії безпідставно застосувало розрахункову величину мінімальний розмір пенсії для працюючих пенсіонерів (2093 грн), коли судом було зобов'язано здійснити перерахунок із 1% від середнього заробітку, тим самим неправомірно звузивши існуюче право на соціальний захист, встановлене законом, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили.

Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).

Конституційний Суд України, розглядаючи справу, бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі “Шмалько проти України» від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).

Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. При цьому, добровільне виконання боржником судового рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є законодавчо встановленим обов'язком такого боржника.

Згідно з частиною 6 статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Частиною першою статті 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Наведене свідчить про вчинення відповідачем протиправних дій на виконання рішення суду у справі №140/21574/23 та дає підстави для висновку про задоволення заяви представника позивача.

Керуючись статтями 248, 249, 383 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 у справі №140/21574/23, щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 із її збільшенням на 1% мінімального розміру пенсії для працюючих пенсіонерів за кожен рік роботи понад стаж 15 років, а не 1% від середнього заробітку.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6; ідентифікаційний код 13358826) вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону - неналежного виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 у справі №140/21574/23 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, у відповідності до положень пункту другого статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, без застосування положень частини другої статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (двоскладової формули при її обчисленні), починаючи з 01.07.2023, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в рішенні від 20.10.2023 у справі №140/21574/23.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області строк для надання Волинському окружному адміністративному суду відповіді щодо вжитих заходів за цією ухвалою - тридцять календарних днів з дня набрання окремою ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Н. В. Стецик