18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
26 березня 2025 року м.Черкаси Справа № 925/1528/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, із секретарем судового засідання А.М.Буднік, розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду справу
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, м.Київ, просп.Голосіївський,50
до Черкаської міської ради, м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького,36,
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: 1) Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод", м.Черкаси, просп.Перемоги,5/1;
2) Фермерське господарство "Царина", Черкаська область, Звенигородський район, с.Товста, вул.Шевченка,121,
про зобов'язання вчинити дії,
без участі повноважних представників сторін,
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях звернулось в Господарський суд Черкаської області із позовом до Черкаської міської ради із вимогами про зобов'язання останньої прийняти у власність Черкаської міської територіальної громади захисні споруди цивільного захисту: №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781), №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101), які знаходяться за адресою: проспект Перемоги,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, - шляхом підписання акту приймання-передачі, а також про відшкодування судових витрат.
Ухвалами суду: від 17.12.2024 - відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 17.01.2025; залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: 1) Акціонерне товариство "Черкаський приладобудівний завод" (м.Черкаси, просп.Перемоги,5/1, код ЄДРПОУ 14309572); 2) Фермерське господарство "Царина" (Черкаська область, Звенигородський район, с.Товста, вул.Шевченка,121, код ЄДРПОУ 35163438).
До дня підготовчого засідання 17.01.2025 від сторін надійшли такі документи:
від відповідача - відзив від 03.01.2025 (вх.суду №65/25 від 03.01.2025) із запереченнями проти задоволення позову та клопотаннями: 1) про залучення КП "Екологія" Черкаської міської ради до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача; 2) про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.231 ГПК України; 3) про зупинення провадження у даній справі до набрання законної сили судовим рішенням Господарського суду Черкаської області у справі №925/1822/23;
від позивача - відповідь на відзив від 13.01.2025 (вх.суду №566/25 від 13.01.2025) із запереченнями проти задоволення клопотань відповідача від 03.01.2025 (вх.суду №65/25 від 03.01.2025);
від третьої особи-1 - письмове пояснення від 14.01.2025 (вх.суду №624/25 від 14.01.2025) із зазначенням про підтримання позовних вимог у повному обсязі та клопотанням про розгляд справи без участі його представника;
від третьої особи-2 - письмове пояснення від 14.01.2025 (вх.суду №627/25 від 14.01.2025) про наявність підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Ухвалами суду від 17.01.2025 - у підготовчому засіданні оголошено перерву до 07.02.2025; від 07.02.2025 - відмовлено у задоволенні клопотань відповідача від 03.01.2025 (вх.суду №65/25 від 03.01.2025): про залучення Комунального підприємства "Екологія" Черкаської міської ради до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача; про закриття провадження у справі №925/1528/24 на підставі п.1. ч.1. ст.231 Господарського процесуального кодексу України та про зупинення провадження у справі №925/1528/24 до набрання законної сили судовим рішенням у справі Господарського суду Черкаської області №925/1822/23; закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання 17.03.2025.
Третя особа-1 була належним чином повідомлена про дату, час та місце цього засідання, однак участі повноважного представника не забезпечила. У справі наявне клопотання третьої особи-1 від 14.01.2025 (вх.суду №624/25 від 14.01.2025) про розгляд справи без участі її представника.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
У судовому засіданні 17.03.2025:
Позивач у позовній заяві від 12.12.2024 (вх.суду №19150/24 від 12.12.2024), відповіді на відзив від 13.01.2025 (вх.суду №566/25 від 13.01.2025) та його представник у судових засіданнях вимоги підтримав і пояснив, що:
наказом Фонду державного майна України від 12.08.1997 №45-ДП прийнято рішення про приватизацію Державного підприємства "Черкаський приладобудівний завод";
до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації, відповідно до п.п.4.2.3 п.4.2 розділу IV Плану приватизації державного підприємства, затвердженого 19.08.1998, увійшли об'єкти цивільної оборони, а саме: сховища №№88030, 88034, 22039, розташовані за адресою: м.Черкаси, просп.Перемоги,5/1 (далі - захисні споруди);
на підставі рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 30.10.2012 №1542 Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Черкаській області (правонаступником якого відповідно до наказу Фонду державного майна України від 05.08.2019 №786 є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях) видані свідоцтва про право власності на спірні захисні споруди від 15.12.2012 серія та номер САЕ 309647, від 10.12.2012 серія та номер САЕ 115897, від 05.12.2012 серія та номер САЕ 309507;
відповідно до п.1.4 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 №908/68, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 за №414/3707, способами управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, зокрема є передача майна у комунальну власність у встановленому законом порядку;
відповідно до Закону України "Про передачу об'єктів права державної власності та комунальної власності": передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом. (ч.2 ст.4); з державної у комунальну власність /.../ також передаються безоплатно за умови взяття органами місцевого самоврядування зобов'язання використовувати за цільовим призначенням і не відчужувати у приватну власність /.../ захисні споруди цивільного захисту, у тому числі ті, що перебувають у складі об'єктів незавершеного будівництва (ч.1 ст.7);
відповідно до п.51 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питання про надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради;
09.12.2022 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях звернулось до Черкаської міської ради з листом №47-12.02-2769 про передачу захисних споруд цивільного захисту;
рішеннями Черкаської міської ради: від 02.03.2023 №38-6 - надано згоду на безоплатну передачу захисних споруд у власність Черкаської територіальної громади; від 28.05.2024 №58-14 - доповнено рішення від 02.03.2023 №38-6 пунктом, який передбачає передачу захисних споруд на баланс Комунального підприємства "Екологія" Черкаської міської ради; від 11.06.2024 №836 - утворено комісію для прийому-передачі у господарське відання і на баланс комунальному підприємству "Екологія" Черкаської міської ради захисних споруд цивільного захисту; зобов'язано Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради в місячний термін з дня прийняття цього рішення подати на затвердження Виконавчому комітету Черкаської міської ради акт прийому-передачі;
з огляду на непідписання у визначений рішенням Черкаської міської ради від 11.06.2024 №836 строк актів прийому-передачі захисних споруд, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях звернулось до Черкаської міської ради з листами: від 22.07.2024 №47-10.2-1879 та отримало відповідь від 02.08.2024 №52-Д з відомостями про неможливість передачі захисних споруд з державної у комунальну власність, без передачі деяких об'єктів нерухомого майна (а саме: споруд, які надбудовані над зазначеними сховищами, та трансформаторної підстанції), яке перебуває у власності Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод"; від 16.08.2024 №47-10.2-2121, в якому акцентувало увагу на те, що правові норми Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" не містять додаткових умов, крім визначених ч.1 ст.7 цього Закону, щодо передачі захисних споруд цивільного захисту, зокрема, їх фізичного стану, зовнішніх мереж електропостачання, інших споруд, обладнання тощо, та проханням з метою виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України "Про передачу захисних споруд цивільного захисту у власність Черкаської міської територіальної громади" від 09.02.2024 №103-р забезпечити оформлення (підписання) актів приймання-передачі спірного майна у найкоротші строки;
12.11.2024 комісією в складі представників Черкаської міської ради, Департаменту цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Черкаської обласної державної адміністрації, Регіонального відділення Черкаського районного управління Головного управління ДСНС у Черкаській області проведено оцінку стану готовності захисної споруди цивільного захисту, про що складно акт. Разом з тим, Черкаською міською радою підписання акту приймання-передачі захисних споруд станом на день звернення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях із позовом до суду забезпечено не було, що, на думку позивача свідчить про ухилення відповідача від обов'язку прийняти вказане майно до комунальної власності та, в свою чергу, порушує право територіальної громади на забезпечення засобами колективного захисту та їх використання, гарантованого ст.21 Кодексу цивільного захисту України;
30.03.2021 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях та Фермерським господарством "Царина" укладено договір купівлі-продажу об'єкта малої приватизації - державного пакета акцій розміром 99,4554% у статутному капіталі Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод", умовами якого передбачено, що покупець об'єкта приватизації зобов'язується утримувати захисні споруди у готовності до використання за призначенням. Разом з тим, спірні захисні споруди до цього часу перебувають на балансі Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод".
Відповідач у відзиві на позов від 03.01.2025 (вх.суду №65/25 від 03.01.2025) та його представник у судових засіданнях проти задоволення позову заперечив, і пояснив, що:
право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акту приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права. Станом на день розгляду справи право власності на захисні споруди у Черкаської міської ради не виникло;
комісією з прийому-передачі сховищ №№88030, 88034, 88039 встановлено, що прийняття у господарське відання КП "Екологія" та використання вказаних бомбосховищ можливе лише за умови передачі у власність Черкаської міської територіальної громади споруд, які надбудовані над укриттями, які мають все інженерне забезпечення для належного та реального функціонування сховищ та трансформаторної підстанції. На даний час основні засоби, в які вбудовані сховища та які надають можливість використовувати сховища за їх прямим призначенням, перебувають у приватній власності;
що відповідно до п.6.5.6 укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях та Фермерським господарством "Царина" договором купівлі-продажу об'єкта малої приватизації - державного пакета акцій розміром 99,4554% у статутному капіталі Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод", ФГ "Царина" зобов'язане забезпечити утримання захисних споруд цивільного захисту №№88030, 88034, 88039 у готовності до використання за призначенням за рахунок коштів останнього. Разом з тим, згідно з актами оцінки стану готовності спірних захисних споруд цивільного захисту від 12.11.2024 - останні не готові до використання за їх прямим призначенням, а відтак, пред'явлення даного позову є передчасним;
невжиття балансоутримувачем захисних споруд цивільного захисту №№88030, 88034, 88039 визначених законодавством заходів з метою приведення укриттів до стану готовності суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини;
фактично даний позов є ухиленням від відповідальності щодо визначених чинним законодавством обов'язків власника та балансоутримувача щодо належного утримання спірних захисних споруд та способом перекласти фінансовий тягар щодо приведення захисних споруд у стан можливості їх належного використання на територіальну громаду міста Черкаси в особі Черкаської міської ради.
Третя особа-1 у письмовому поясненні від 14.01.2025 (вх.суду №624/25 від 14.01.2025) та третя особа-2 у письмовому поясненні від 14.01.2025 (вх.суду №627/25 від 14.01.2025) і його представник у судових засіданнях вказали, що із приписів ст.7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" вбачається, що обов'язок відповідача безоплатно прийняти у власність спірні захисні споруди - є безумовним, а відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
У судовому засіданні 17.03.2025 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та про його проголошення об 11:00 год. 26.03.2025.
З огляду на неявку учасників справи у судове засідання 26.03.2025, судом відповідно до ст.233, 240 ГПК України підписано та приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення без його проголошення.
Судом установлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини:
Наказами Фонду державного майна України: від 12.08.1997 №45-ДП - прийнято рішення про приватизацію Державного підприємства "Черкаський приладобудівний завод"; від 11.09.1998 №40-АТ - про перетворення Державного підприємства "Черкаський приладобудівний завод" у Відкрите акціонерне товариство "Черкаський приладобудівний завод".
Згідно із:
Планом приватизації майна, затвердженого Фондом державного майна 19.08.1998, до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації, увійшли об'єкти цивільної оборони, а саме: сховища №№88030, 88034, 22039, розташовані за адресою: м.Черкаси, просп.Перемоги,5/1 (п.п.4.2.3 п.4.2 розділу IV, далі - захисні споруди, а.с.35-45);
актами від 13.09.2012 технічної інвентаризації захисної споруди цивільного захисту сховища та зведеними відомостями технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту ПАТ "Черкаський приладобудівний завод" від 13.09.2012 (а.с.124) зафіксовано:
№88030 (а.с.121, 124) - балансоутримувач (власник) - ПАТ "Черкаський приладобудівний завод"; адреса розташування захисних споруд цивільної оборони - 30 років Перемоги,5/1, м.Черкаси; форма власності захисної споруди - державна; результати оцінки технічного стану захисних споруд, їх спеціального та інженерно-технічного обладнання - потребує капітального ремонту, переобладнання; документація захисної споруди - відсутня; оцінка стану готовності захисної споруди - не готова; пропозиції щодо покращення стану утримання (використання) захисної споруди - провести капітальний ремонт;
№88034 (а.с.122, 124) - балансоутримувач (власник) - ПАТ "Черкаський приладобудівний завод"; адреса розташування захисних споруд цивільної оборони - 30 років Перемоги,5/1, м.Черкаси; форма власності захисної споруди - державна; результати оцінки технічного стану захисних споруд, їх спеціального та інженерно-технічного обладнання - обвалування незадовільне, підтоплення; документація захисної споруди - не укомплектована; оцінка стану готовності захисної споруди - обмежено готова; пропозиції щодо покращення стану утримання (використання) захисної споруди - провести капітальний ремонт;
№88039 (а.с.123, 124) - балансоутримувач (власник) - ПАТ "Черкаський приладобудівний завод"; адреса розташування захисних споруд цивільної оборони - 30 років Перемоги,5/1, м.Черкаси; форма власності захисної споруди - державна; результати оцінки технічного стану захисних споруд, їх спеціального та інженерно-технічного обладнання - незавершене будівництво; документація захисної споруди - відсутня; оцінка стану готовності захисної споруди - будівництво призупинено в 1990 році; пропозиції щодо покращення стану утримання (використання) захисної споруди - добудувати, укомплектувати, змонтувати обладнання.
На підставі рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 30.10.2012 №1542 Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Черкаській області (правонаступником якого відповідно до наказу Фонду державного майна України від 05.08.2019 №786 є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, а.с.51) видані свідоцтва про право власності на спірні захисні споруди від 15.12.2012 серія та номер САЕ 309647, від 10.12.2012 серія та номер САЕ 115897, від 05.12.2012 серія та номер САЕ 309507 (а.с.17-21).
30.03.2021 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях та Фермерським господарством "Царина" укладено договір купівлі-продажу об'єкта малої приватизації - державного пакета акцій розміром 99,4554% у статутному капіталі Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод", умовами якого передбачено, що покупець об'єкта приватизації зобов'язується утримувати захисні споруди у готовності до використання за призначенням. Разом з тим, спірні захисні споруди до цього часу перебувають на балансі Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод".
09.12.2022 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, керуючись вимогами ст.ст.4, 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної власності та комунальної власності", а також п.51 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", звернулось до Черкаської міської ради з листом №47-12.02-2769 (а.с.27) про передачу захисних споруд цивільного захисту в комунальну власність громади.
Рішеннями Черкаської міської ради:
від 02.03.2023 №38-6 (а.с.47) - надано згоду на безоплатну передачу у власність Черкаської міської територіальної громади (в особі Черкаської міської ради) захисних споруд цивільного захисту, які не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації та перебувають в управлінні Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, зокрема: 1.1 сховище №88039 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал), Дз-ІІІ, загальна площа 885,31 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 119333571101; 1.2 сховище №88030 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал під літ.Д-IV), пд, заг.площа 892,8 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок 5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 38111151; 1.3 сховище №88034 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал під літ. З-ІІІ, пд, заг.площа 1787,7 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер:38514781 (балансоутримувач АТ "Черкаський приладобудівний завод" (код 14309572), м.Черкаси, вул.30 річчя Перемоги,5/1 (п.1); зобов'язано Черкаську міську раду використовувати вищевказані об'єкти цивільного захисту за цільовим призначенням і не відчужувати у приватну власність (п.2);
від 28.05.2024 №58-14 (а.с.48) - внесено зміни до рішення Черкаської міської ради від 02.03.2023 №38-6 "Про згоду щодо безоплатної передачі у власність Черкаської міської територіальної громади захисних споруд цивільного захисту", а саме: пункт 1 з підпунктами вкладено в наступній редакції: "1. Надати згоду на безоплатну передачу у власність Черкаської міської територіальної громади (в особі Черкаської міської ради) захисних споруд цивільного захисту, які не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації та перебувають в управлінні Регіонального відділення Фонду державного майна по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, а саме: 1.1 сховище №88039 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал), Дз-ІІІ, загальна площа 885,31 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 119333571101; 1.2 сховище №88030 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал під літ.Д-IV), пд, заг.площа 892,8 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок 5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 38111151; 1.3 сховище №88034 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал під літ. З-ІІІ, пд, заг.площа 1787,7 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 38514781 (балансоутримувач АТ "Черкаський приладобудівний завод" (код 14309572), м.Черкаси, вул.30 річчя Перемоги,5/1 (п.1) /.../"; після пункту 1 доповнити пунктом 2 в наступній редакції: "2. АТ "Черкаський приладобудівний завод" передати безоплатно, а Комунальному підприємству "Екологія" Черкаської міської ради з метою подальшої експлуатації, прийняти у господарське відання та на баланс захисні споруди цивільного захисту №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781) та №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101), що знаходяться за адресою: просп.Перемоги,5/1, м.Черкаси";
від 11.06.2024 №836 (а.с.46) - утворено комісію для прийому-передачі у господарське відання і на баланс комунальному підприємству "Екологія" Черкаської міської ради захисних споруд цивільного захисту /.../ (п.1); зобов'язано Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради в місячний термін з дня прийняття цього рішення подати на затвердження Виконавчому комітету Черкаської міської ради акт прийому-передачі (п.2).
02.04.2024 Комунальним підприємством "Екологія" Черкаської міської ради на адресу Управління цивільного захисту Черкаської міської ради направлено лист №45 (а.с.105 зворот) про відсутність заперечень щодо прийняття на свій баланс захисних споруд цивільного захисту №№88030, 88034, 88039 по просп.Перемоги,5/1 у м.Черкаси.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.02.2024 №103-р (а.с.49) "Про передачу захисних споруд цивільного захисту у власність Черкаської міської територіальної громади" передано захисні споруди цивільного захисту №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781) та №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101) по просп.Перемоги,5/1 у м.Черкаси у власність Черкаської міської територіальної громади.
04.04.2024 Управлінням цивільного захисту Черкаської міської ради на адресу Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради скеровано службову записку №1576-18-18/01-05 з копією листа Комунального підприємства "Екологія" від 02.04.2024 №45 (а.с.105) про згоду на взяття на баланс споруд цивільного захисту та проханням невідкладної підготовки проекту рішення про прийняття у власність Черкаської міської територіальної громади зазначених укриттів.
22.07.2024 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях направлено на адресу Черкаської міської ради лист №47-10.2-1879 (а.с.31) про передачу захисних споруд цивільного захисту та отримано відповідь від 25.07.2024 №9960/17878-01-26 (а.с.33) з відомостями про те, що: в ході роботи комісії по прийому-передачі захисних споруд №№88030, 88034 та 88039 виявлені недоліки та зауваження до стану сховищ, які передаються; наразі триває процес узгодження виявлених недоліків між Комунальним підприємством "Екологія" Черкаської міської ради та АТ "Черкаський приладобудівний завод"; після погодження виявлених обставин сторонами, буде сформовано акт прийому-передачі сховищ та винесено його на затвердження Виконавчим комітетом Черкаської міської ради; інші обставини, які б перешкоджали передачі об'єктів - відсутні.
02.08.2024 Виконавчим комітетом Черкаської міської ради на адресу Управління забезпечення реалізації повноважень у Черкаській області Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях направлено лист за вих.№52-Д (а.с.32) з відомостями про встановлення в ході роботи комісії по прийому-передачі можливості прийняття у господарське відання КП "Екологія" та використання бомбосховищ лише за умови передачі у власність Черкаської міської територіальної громади споруд, які надбудовані над укриттями, мають все інженерне забезпечення для функціонування сховищ та трансформаторної підстанції (що наразі перебувають у приватній власності); а також проханням, мотивованим особливістю об'єктів та їх критичною необхідністю використання в період воєнного стану, посприяти в питанні вилучення споруд, які надбудовані над зазначеними сховищами та трансформаторної підстанції - на користь Черкаської міської територіальної громади.
08.08.2024 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях на адресу Черкаської міської ради направлено лист за вих.№47-10.2-20714 (а.с.26) із зазначенням про передчасність розгляду питань, поставлених останнім у листі від 02.08.2024 вих.№52-Д, з огляду на непідписання станом на 08.08.2024 членами комісії актів приймання-передачі щодо споруд цивільного захисту - сховищ №№88030, 88034 та 88039 (у зв'язку з чим право власності на такі споруди у Черкаської міської ради не виникло), необхідність першочергового виконання вимог ч.5,6 ст.7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.02.2024 №103-р "Про передачу захисних споруд цивільного захисту у власність Черкаської міської територіальної громади".
16.08.2024 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях на адресу Черкаської міської ради направлено лист №47-10.2-2121 (а.с.29) з інформацією щодо кадастрових номерів та розмірів земельних ділянок, на яких розташовані споруди цивільного захисту - сховища №№88030, 88034 та 88039. Одночасно, Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях в листі акцентовано увагу Черкаської міської ради на те, що правові норми Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" не містять додаткових умов, крім визначених ч.1 ст.7 цього Закону, - щодо передачі захисних споруд цивільного захисту, зокрема, їх фізичного стану, зовнішніх мереж електропостачання, інших споруд, обладнання тощо, та висловлено прохання, мотивоване необхідністю виконання Розпорядження Кабінету Міністрів України "Про передачу захисних споруд цивільного захисту у власність Черкаської міської територіальної громади" від 09.02.2024 №103-р, про забезпечення оформлення (підписання) актів приймання-передачі спірного майна у найкоротші строки.
05.09.2024 депутатом міської ради Надією Івашковою на пленарному засіданні сесії ради озвучено депутатський запит (а.с.89) про доручення Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради подати заяву до Господарського суду Черкаської області про вступ Черкаської міської ради у справу №925/1822/23 в якості третьої особи на стороні позивача; зобов'язати виконавчі органи Черкаської міської ради, яким доручено реалізацію отримання з державної у комунальну власність сховищ №№88030, 88034, 88039 здійснити дії, спрямовані на отримання у комунальну власність зазначених сховищ, як цілісних майнових комплексів разом з наземними спорудами. Рішенням Черкаської міської ради від 05.09.2024 №64-3 (а.с.90) вказаний депутатський запит направлено міському голові Анатолію Бондаренку, а також зобов'язано посадових осіб, до яких звернуто депутатський запит, надати офіційну письмову відповідь на нього міській раді та депутату Надії Івашковій протягом 10 днів з дня отримання запиту.
Згідно з актами оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 12.11.2024 (а.с.91-102), проведеної комісією в складі представників Черкаської міської ради, Департаменту цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Черкаської обласної державної адміністрації, Регіонального відділення Черкаського районного управління Головного управління ДСНС у Черкаській області, сховища №№88030, 88034 та 88039 не готові до використання за призначенням.
Акти приймання-передачі захисних споруд Черкаською міською радою не підписані.
Ухилення Черкаської міської ради від обов'язку (за Законом) прийняти спірне майно (захисні споруди №№88030, 88034 та 88039) до комунальної власності порушує право територіальної громади на забезпечення засобами колективного захисту та їх використання, гарантоване ст.21 Кодексу цивільного захисту України. Вказані обставини стали підставою для звернення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях за захистом порушеного права в Господарський суд Черкаської області із позовом до Черкаської міської ради з вимогами про зобов'язання останньої прийняти у власність Черкаської міської територіальної громади захисні споруди цивільного захисту: №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781), №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101), які знаходяться за адресою: проспект Перемоги,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, - шляхом підписання акту приймання-передачі.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, вказує на неможливість прийняття спірного майна (захисних споруд №№88030, 88034 та 88039) до комунальної власності до вирішення питання про передачу у власність Черкаської міської територіальної громади споруд, які надбудовані над вказаними захисними спорудами і мають все інженерне забезпечення для належного та реального їх функціонування та трансформаторної підстанції; крім того, згідно з актами оцінки стану готовності спірних захисних споруд цивільного захисту від 12.11.2024 останні не готові до використання за їх прямим призначенням.
Інших доказів та документів не подано.
Оцінюючи пояснення учасників та докази сторін у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.
Згідно з постановою Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з положеннями Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.
Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.
Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).
Позивач є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику в сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності, та фінансується виключно за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідач є органом місцевого самоврядування, до виключної компетенції якого відповідно до п.51 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" віднесено вирішення на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради питання про надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Органи влади та місцевого самоврядування можуть діяти лише в спосіб, визначений Законом, і не інакше - приписи ст.19 Конституції України.
Позивач звернувся в Господарський суд Черкаської області із позовом про зобов'язання Черкаської міської ради останньої вчинити дію шляхом прийняття у власність Черкаської міської територіальної громади захисних споруд цивільного захисту: №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781), №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101), які знаходяться за адресою: проспект Перемоги,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, - шляхом підписання акту приймання-передачі.
Відповідно до Цивільного кодексу України:
ст.3. 1. Загальними засадами цивільного законодавства є: 1) неприпустимість свавільного втручання у сферу особистого життя людини; 2) неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; 3) свобода договору; 4) свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; 5) судовий захист цивільного права та інтересу; 6) справедливість, добросовісність та розумність;
ст.11. 1. Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. 2. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. 3. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. 4. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. 5. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду. 6. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства або договором, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків може бути настання або ненастання певної події;
ч.1, 2, 6 ст.13. Цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом;
ст.16. 1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. 2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках. /.../.
Згідно із Законом України "Про передачу об'єктів права державної власності та комунальної власності":
ч.2 ст.4. Передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом;
ч.1 ст.5. Передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за рішенням: сільських, селищних, міських, районних у містах рад - щодо об'єктів права комунальної власності відповідних територіальних громад; районних, обласних рад - щодо об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад;
ч.1 ст.7. З державної у комунальну власність передаються безоплатно /.../ за умови взяття органами місцевого самоврядування зобов'язання використовувати за цільовим призначенням і не відчужувати в приватну власність такі об'єкти: /.../ захисні споруди цивільного захисту, у тому числі ті, що перебувають у складі об'єктів незавершеного будівництва;
ч.6 ст.7. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.
Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні":
ч.5 ст.16. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради;
ч.1 ст.10. Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами;
п.51 ч.1 ст.26. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про Фонд державного майна України": До основних завдань Фонду державного майна України належать: 1) реалізація державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; 2) організація виконання Конституції та законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, інших актів законодавства та здійснення контролю за їх виконанням; 3) управління об'єктами державної власності, зокрема корпоративними правами держави у статутних капіталах господарських товариств, щодо яких прийнято рішення про приватизацію та затверджено план розміщення акцій; товариств, утворених у процесі перетворення (у тому числі шляхом корпоратизації) державних підприємств, що належать до сфери його управління, а також товариств, утворених за участю Фонду державного майна України; 4) захист майнових прав державних підприємств, а також державних пакетів акцій (часток), що належать до сфери управління Фонду державного майна України на території України; 5) здійснення контролю у сфері організації та проведення приватизації державного майна, відчуження державного майна у випадках, встановлених законодавством, передачі державного майна в оренду та користування; повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства; управління корпоративними правами держави, які перебувають у сфері його управління; 6) державне регулювання у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності; 7) сприяння процесу демонополізації економіки і створенню умов для конкуренції виробників; 8) співробітництво з міжнародними організаціями у реалізації державної політики у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна у межах покладених на нього повноважень, управління корпоративними правами держави, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Згідно із Законом України "Про управління об'єктами державної власності":
ст.1. Управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб;
ч.1 ст.3. Об'єктами управління державної власності є: /.../ державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій; /.../.
Згідно з п.5.1 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 № 678, регіональне відділення відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, делегованих Фондом: приймає рішення про подальше використання державного майна (крім матеріальних носіїв секретної інформації), що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств у процесі приватизації; організовує та здійснює контроль за утриманням, зберіганням і використанням державного майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації.
Відповідно до п.1.4 Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.199 №908/68, способом управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, є (зокрема) передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
З матеріалів справи вбачається, що у процесі приватизації Державного підприємства "Черкаський приладобудівний завод", проведеної згідно з наказом Фонду державного майна України від 12.08.1997 №45-ДП, до переліку об'єктів, що не підлягають приватизації і не увійшли до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод", увійшли об'єкти цивільної оборони, а саме: сховища №№88030, 88034, 22039, розташовані за адресою: м.Черкаси, просп.Перемоги,5/1 (п.п.4.2.3 п.4.2 розділу IV Плану приватизації майна, затвердженого Фондом державного майна 19.08.1998, далі - захисні споруди, а.с.35-45).
Вказане майно станом на день розгляду даної справи перебуває на балансі Акціонерного товариства "Черкаський приладобудівний завод" (третя особа-1), який є правонаступником прав і обов'язків Державного підприємства "Черкаський приладобудівний завод", і спірне майно залишається у державній власності.
09.12.2022 позивач звернувся до відповідача з пропозицією про ініціювання процедури передачі захисних споруд цивільного захисту (лист від 09.12.2022 №47-12.02-2769, а.с.27).
Рішеннями відповідача:
від 02.03.2023 №38-6 (а.с.47) - надано згоду на безоплатну передачу у власність Черкаської міської територіальної громади (в особі Черкаської міської ради) захисних споруд цивільного захисту, які не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації та перебувають в управлінні Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, зокрема: 1.1 сховище №88039 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал), Дз-ІІІ, загальна площа 885,31 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 119333571101; 1.2 сховище №88030 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал під літ.Д-IV), пд, заг.площа 892,8 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок 5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 38111151; 1.3 сховище №88034 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал під літ. З-ІІІ, пд, заг.площа 1787,7 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер:38514781 (балансоутримувач АТ "Черкаський приладобудівний завод" (код 14309572), м.Черкаси, вул.30 річчя Перемоги,5/1 (п.1); зобов'язано Черкаську міську раду використовувати вищевказані об'єкти цивільного захисту за цільовим призначенням і не відчужувати у приватну власність (п.2);
від 28.05.2024 №58-14 (а.с.48) - внесено зміни до рішення Черкаської міської ради від 02.03.2023 №38-6 "Про згоду щодо безоплатної передачі у власність Черкаської міської територіальної громади захисних споруд цивільного захисту", а саме: пункт 1 з підпунктами вкладено в наступній редакції: "1. надати згоду на безоплатну передачу у власність Черкаської міської територіальної громади (в особі Черкаської міської ради) захисних споруд цивільного захисту, які не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації та перебувають в управлінні Регіонального відділення Фонду державного майна по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, а саме: 1.1 сховище №88039 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал), Дз-ІІІ, загальна площа 885,31 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 119333571101; 1.2 сховище №88030 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал під літ.Д-IV), пд, заг.площа 892,8 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок 5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 38111151; 1.3 сховище №88034 (захисна споруда цивільного захисту - сховище (підвал під літ. З-ІІІ, пд, заг.площа 1787,7 кв.м, вбудовано в будівлю, місцезнаходження: вул.30 річчя Перемоги, будинок,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, реєстраційний номер: 38514781 (балансоутримувач АТ "Черкаський приладобудівний завод" (код 14309572), м.Черкаси, вул.30 річчя Перемоги,5/1 (п.1) /.../"; після пункту 1 доповнити пунктом 2 в наступній редакції: "2. АТ "Черкаський приладобудівний завод" передати безоплатно, а Комунальному підприємству "Екологія" Черкаської міської ради з метою подальшої експлуатації, прийняти у господарське відання та на баланс захисні споруди цивільного захисту №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781) та №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101), що знаходяться за адресою: просп.Перемоги,5/1, м.Черкаси";
від 11.06.2024 №836 (а.с.46) - утворено комісію для прийому-передачі у господарське відання і на баланс комунальному підприємству "Екологія" Черкаської міської ради захисних споруд цивільного захисту /.../ (п.1); зобов'язано Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради в місячний термін з дня прийняття цього рішення подати на затвердження Виконавчому комітету Черкаської міської ради акт прийому-передачі (п.2).
На дату судового розгляду відповідач проявляє протиправну бездіяльність та ухиляється від виконання прямих вимог Закону щодо прийняття в комунальну власність захисних споруд - в умовах воєнного стану для забезпечення колективного захисту членів територіальної громади.
Позивач неодноразово (листи від 22.07.2024 №47-10.2-1879, від 16.08.2024 №47-10.2-2121, від 08.08.2024 №47-10.2-20714) звертався до відповідача щодо підписання акту приймання-передачі захисних споруд з державної у комунальну власність відповідно до вимог ст.7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", разом з тим, у визначений рішенням відповідача від 11.06.2024 №836 термін такий акт підписаний не був.
Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що відповідач всупереч вимог Законів України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", "Про управління об'єктами державної власності", Розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.02.2024 №103-р "Про передачу захисних споруд цивільного захисту у власність Черкаської міської територіальної громади", Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, але перебуває на їх балансі та інших законодавчих актів, не здійснив заходів щодо прийняття з державної власності в комунальну власність територіальної громади спірних об'єктів нерухомості (споруд цивільного захисту - сховищ №№88030, 88034 та 88039).
Однак, з огляду на наведені положення нормативно-правових актів для прийняття до комунальної власності спірних об'єктів є обов'язковим підписання відповідного акту приймання-передачі, що прямо передбачено статтею 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", проте станом на час розгляду справи відповідний акт прийому-передачі не підписаний, вказаний об'єкт до комунальної власності не прийнятий.
Суд розцінює доводи відповідача про неможливість підписання акту приймання-передачі, через:
неможливість прийняття у господарське відання КП "Екологія" та використання спірних споруд цивільного захисту без передачі у власність Черкаської міської територіальної громади споруд, які надбудовані над укриттями і мають інженерне забезпечення для належного та реального функціонування сховищ та трансформаторної підстанції, однак перебувають у приватній власності;
невжиття балансоутримувачем спірних захисних споруд визначених законодавством заходів з метою приведення укриттів до стану готовності, що суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини, -
як такі, що фактично є додатковими умовами передачі об'єктів, та відхиляє їх як надумані, оскільки нормами Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача з державної у комунальну власність захисних споруд цивільного захисту відбувається безоплатно, і такий обов'язок прийняти захисні споруди у власність відповідача - є безумовним і беззастережним.
Обґрунтування належності способу захисту у спірних правовідносинах
Правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме належних їй прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У разі порушення (невизнання, оспорювання) суб'єктивного цивільного права чи інтересу у потерпілої особи виникає право на застосування конкретного способу захисту. Цим правом на застосування певного способу захисту і є права, які існують у рамках захисних правовідносин. Тобто спосіб захисту реалізується через суб'єктивне цивільне право, яке виникає та існує в рамках захисних правовідносин (зобов'язань).
Під способами захисту суб'єктивних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника (п. 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16).
Водночас під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що спричиняє потрібні результати, наслідки, тобто матиме найбільший ефект по відновленню відповідних прав, свобод та інтересів на стільки, на скільки це можливо.
Суд при прийнятті рішення також враховує та розділяє правові висновки, викладені в Постанові КЦС ВС від 21.08.2024 №462/7300/20 (61-3945св24): виконуючи завдання цивільного судочинства, окрім основних принципів: справедливості, добросовісності, розумності, суд керується аксіомою цивільного судочинства: "PLACUIT IN OMNIBUS REBUS PRAECIPUUM ESSE IUSTITIAE AEQUITATISQUE QUAM STRICTI IURIUS RATIONEM" яка означає "у всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права". Справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляд кожної конкретної справи.
Суд враховує правові висновки постанови КЦС ВС від 23.10.2024 у справі №753/25081/21 (61-8693св), що цивільна справа має бути вирішена з урахуванням балансу вірогідностей. Суд повинен вирішити, чи існує вірогідність того, що на підставі наданих доказів а також правдивості твердження заявника, вимога цього заявника заслуговує на довіру.
За вказаних обставин суд вважає, що позивачем використано належний спосіб захисту свого непорушеного права, що передбачено приписами ст.ст.15-16 Цивільного кодексу України, тому позов належить задовольнити повністю з мотивів підставності, обґрунтованості та доведеності вимог.
Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):
- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);
- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);
- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);
- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).
Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у разі задоволення позову покладаються на відповідача. Відтак, належить покласти на відповідача та стягнути на користь позивача 2422,40 грн судового збору.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
1.1. Зобов'язати Черкаську міську раду (м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького,36, код ЄДРПОУ 25212542) вчинити дію шляхом прийняття у власність Черкаської міської територіальної громади захисних споруд цивільного захисту: №88030 загальною площею 892,8 кв.м (реєстраційний номер 38111151), №88034 загальною площею 1787,7 кв.м (реєстраційний номер 38514781), №88039 загальною площею 885,1 кв.м (реєстраційний номер 119333571101), які знаходяться за адресою: проспект Перемоги,5/1, м.Черкаси, Черкаська область, та підписання акту приймання-передачі об'єктів.
1.2. Стягнути з Черкаської міської ради (м.Черкаси, вул.Байди Вишневецького,36, код ЄДРПОУ 25212542) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (м.Київ, просп.Голосіївський,50, код ЄДРПОУ 43173325) 2422,40 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 31.03.2025.
Суддя Г.М.Скиба