79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
20.03.2025 Справа № 914/161/25
за позовом: Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів», м. Львів
про стягнення штрафу та пені
Суддя Коссак С.М.
за участі секретаря Амбіцька І.О.
Від учасників справи:
Від позивача: Сигляк Іванна Ярославівна - представник;
Від відповідача: не з»яився;
На розгляд до Господарського суду Львівської області через систему “Електронний суд» подано позовну заяву Західним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, м. Львів до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів», м. Львів про стягнення штрафу у розмірі 68 000,00грн. та пені у розмірі 68 000,00грн. та просить стягнути судовий збір у розмірі 2422,40грн., який сплачено із врахуванням коефіцієнту 0,8.
Ухвалою суду від 27.01.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 13.02.2025 року на 10:00 год.
У судовому засіданні 13.02.2025 року представником позивача надано пояснення по справі та судом озвучено, що від відповідача жодних заяв, клопотань процесуального характеру до суду не подано, відтак, заслухавши думку представника позивача, суд постановив відкласти підготовче судове засідання на 27.02.2025 року о 09:40год.
27.02.2025 року представником позивача подано через систему “Електронний суд» клопотання за вх.№ 5151/25, в якому представник повідомляє суд, що Відділення в рамках самопредставництва не в змозі забезпечити участь у підготовчому судовому засіданні у справі № 914/161/25, враховуючи ступінь завантаженості щодо виконанням заходів державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції щодо 5 областей Західного регіону та повідомляє, що від відповідача до Відділення не надходило жодних процесуальних документів, платіжних інструкцій про сплату штрафу та пені відтак просить суд проводити засідання за відсутності представника Відділення та закрити підготовче провадження у справі № 914/161/25 та призначити справу до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 27.02.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 20.03.2025 року на 11:40год.
В судове засідання 20.03.2025 року позивач явку представника забезпечив, який надав пояснення по суті спору та просить позов задоволити в повному обсязі.
В судове засідання 20.03.2025 року відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, був повідомлений про місце, дату та час судового засідання, що підтверджується розсилкою поштової кореспонденції за 03.03.2025 року на юридичну адресу відповідача. Жодних заяв процесуального характеру від відповідача до суду не надходило, 19.02.2025 року та 11.03.2025 року від відповідача повернулися конверти із зазначенням причини повернення на довідці Укрпошти: “за закінченням терміну зберігання». Одночасно слід зазначити, що юридичної адресою відповідача у справі - Товариства з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів», згідно довідки ЄДРПОУ є - 79005, м. Львів, вул. Тершаківців, буд. 1/2У.
Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідач своїм процесуальним правом на подачу заяв процесуального характеру не скористався, відзиву на позовну заяву не подав.
Ухвали суду надіслані учасникам у справі за адресами, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та адресами, які вказані позивачем у позовній заяві.
Крім того, процесуальні документи щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, та знаходяться у вільному доступі.
Таким чином, судом було вчинено всіх можливі за даних обставин дії щодо належного повідомлення відповідача та третьої особи про розглядуваний спір. Зважаючи на зазначене, учасники справи належним чином були повідомлені про судовий процес та відповідачу відомо про розгляд справи, судом відкладався розгляд справи з метою надання можливості відповідачу подати відзив на позовну заяву чи заперечення, однак відповідач своїм правом на захист не скористався.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справи за наявними матеріалами.
У судовому засіданні після оголошеної перерви судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Аргументи позивача.
Позовні вимоги, із посиланням на статтю 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», обґрунтовані тим, що Адміністративною колегією Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, 16.01.2020 року прийнято рішення № 63/3-р/к у справі № 63/1-01-77-2019, яким визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів» і ФОП ОСОБА_1 вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 4 частини 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю «ДК 21:2015:55520000-1 Кейтерингові послуги (Послуги з організації харчування» (п. 1 резолютивної частини вищевказаного рішення).
Вказаним рішенням було накладено штраф на Товариство з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів» на загальну суму 68 000,00 грн, який на дату подання позовної заяви не сплачено. Внаслідок несплати штрафу за рішенням позивачем нараховано відповідачу пеню в сумі 68 000,00 грн.
Відтак позивач просить стягнути з відповідача штраф у розмірі 68 000,00грн. та пеню у розмірі 68 000,00 грн. і зарахувати зазначені суми в дохід загального фонду Державного бюджету України. Також позивач просить стягнути з відповідача на користь Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України судовий збір у розмірі 2422,4 грн., який сплачено із застосуванням коефіцієнту 0,8.
Аргументи відповідача.
Вимог ухвали суду не виконав, проти позову в установленому порядку не заперечив. Тому суд розглянув справу без участі представника відповідача та його відзиву на позов, за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини справи.
16.01.200 року Адміністративною колегією Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 63/3-р/к у справі № 63/1-01-77-2019, яким визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів» і ФОП ОСОБА_1 вчинили порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п. 4 частини 2 ст. 6, п. 1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів на закупівлю «ДК 21:2015:55520000-1 Кейтерингові послуги (Послуги з організації харчування» (п. 1 резолютивної частини вищевказаного рішення).
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, вказане у пункті 1 резолютивної частини рішення, накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів» (відповідача) штраф у розмірі 68 000,00 грн (п 2. резолютивної частини рішення вищевказаного рішення).
У рішенні №63/3-р/к від 16.01.2020 року зазначено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання цього рішення.
Копія рішення №63/3-р/к від 16.01.2020 року була надіслана позивачем відповідачу разом із супровідним листом від 23.01.2020 року за вих. № 63-02/255, що підтверджується рекомендованим поштовим відправленням АТ «Укрпошта» №7900060876009, реєстром відділення рекомендованих поштових відправлень №30 від 23.01.2020 року та списком згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих АТ «Укрпошта» №1553, однак дане відправлення АТ «Укрпошта» відповідачу не були вручене, і повернуто з відділення Укрпошти як невручений.
Інформація про прийняте рішення №63/3-р/к від 16.01.2020 року була оприлюднена в офіційному друкованому органі центральних органів виконавчої влади України «Урядовий кур'єр» від 16.05.2020 року №91 (6705). Таким чином, дане рішення вважається врученим відповідачу 27.05.2020 року, а строк добровільної сплати штрафу, накладеного вищезгаданим рішення закінчився 28.07.2020 року.
Відповідачем рішення №63/3-р/к від 16.01.2020 року в судовому порядку не оскаржувалось.
У зв'язку з тим, що відповідач добровільно не сплатив штраф, позивач звернувся до суду із позовом про стягнення з відповідача 68 000,00 грн. штрафу, а також нарахованої за період часу з 29.07.2020 року по 03.10.2020 включно пеню в сумі 68 000,00грн., яка обраховувалася позивачем відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Норми права та висновки суду.
Предметом доказування є встановлення факту порушення вимог антимонопольного законодавства, а відтак стягнення штрафу та пені за невиконання рішення антимонопольного комітету.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель.
Частиною 1 ст. 48 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладення штрафу.
Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Відповідно до ч. 3 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Як встановлено судом, рішенням Адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №63/3-р/к від 16.01.2020 року (п.2 резолютивної частини рішення) на відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів» накладено штраф у розмірі 68 000,00 грн., який ним не сплачено.
відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для
Копія рішення №63/3-р/к від 16.01.2020 року була надіслана позивачем відповідачу разом із супровідним листом від 23.01.2020 року за вих. № 63-02/255, що підтверджується рекомендованим поштовим відправленням АТ «Укрпошта» №7900060876009, реєстром відділення рекомендованих поштових відправлень №30 від 23.01.2020 року та списком згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих АТ «Укрпошта» №1553. Також інформація про прийняте рішення №63/3-р/к від 16.01.2020 року була оприлюднена в офіційному друкованому органі центральних органів виконавчої влади України «Урядовий кур'єр» від 16.05.2020 року №91 (6705).
У рішенні №63/3-р/к від 16.01.2020 року зазначено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання цього рішення.
Таким чином, дане рішення вважається врученим відповідачу 27.05.2020 року, а строк добровільної сплати штрафу, накладеного вищезгаданим рішення закінчився 28.07.2020 року.
Згідно з абз. 1 ч. 5 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» за кожен день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.
Абзацом 3 ч. 5 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлено, що нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу.
Суд зазначає, що стаття 42 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлює строки притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції органами Антимонопольного комітету України, а не судом у вирішенні спору про стягнення у судовому порядку накладеного за рішенням органу Антимонопольного комітету України штрафу та нарахованої за його несплату пені. Крім того, зазначена стаття 42 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлює строки притягнення саме до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, тоді як Закон України "Про захист економічної конкуренції" відносить до заходів відповідальності штраф і не визначає пеню як міру (захід) відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, відносячи її сплату до порядку виконання рішень (розпоряджень) органів Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України (розділ ІХ Закону).
Чинне законодавство не містить такої підстави для відмови у позові органів Антимонопольного комітету України, як сплив строку давності на момент прийняття судом рішення у справі.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №923/175/18, від 20.03.2018 у справі № 922/4706/16 та від 11.11.2019 у справі № 911/9/19.
Крім того, штраф у спірних правовідносинах є видом відповідальності за вчинення правопорушення, а нарахована пеня - способом забезпечення сплати цього штрафу. Нарахування пені в даному випадку не є видом відповідальності за вчинене порушення антиконкурентного законодавства; вказані нарахування застосовані територіальним відділенням Антимонопольного комітету України на підставі Закону України «Про захист економічної конкуренції» та не пов'язані з невиконанням чи неналежним виконанням грошового зобов'язання або зобов'язання щодо сплати податків і зборів, а тому не належать до цивільних правовідносин (позиція, викладена у постановах Верховного Суду від 23.01.2020 у справі №910/4585/19, від 17.12.2020 у справі №910/1548/19)
У п. 20.3. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» зазначено, що абзацами третім - п'ятим частини п'ятої зазначеної статті Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Отже, тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи у суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснювалися.
Згідно п. 22 вищевказаної постанови Пленуму, нарахування та стягнення пені, передбаченої частиною п'ятою статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», має обов'язковий характер, не потребує прийняття будь-якого рішення органу державної влади про її застосування і в зв'язку з цим не підпадає під ознаки адміністративно-господарських санкцій в розумінні статей 238, 239, 249 ГК України, які застосовуються саме на підставі рішення уповноваженого на це органу. Тому під час такого нарахування та стягнення не застосовуються строки, про які йдеться у статті 250 названого Кодексу.
Сума штрафу, накладеного рішенням Адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №63/3-р/к від 16.01.2020 року, складає 68 000,00 грн. Розмір пені за один день складає 1020,00 грн. (68000,00:100%х1,5%=1020,00грн.)
За період з 29.07.2020 року по 03.10.2020 рік прострочено 67 днів сплати штрафу.
За вказаний період сума пені за прострочення сплати штрафу складає 68 340,00 грн. (1020,00х67 = 68 340 грн).
Відтак, сума пені, що підлягає стягненню з урахуванням встановлених обмежень (ст. 56 Закону) становить 68 000,00 грн., оскільки, сума штрафу, накладеного Рішенням, складає 68 000,00 грн.
Суд перевірив розрахунок суми пені, наданий позивачем, та встановив, що останній відповідає вимогам чинного законодавства.
Отже, вимога позивача про стягнення пені у сумі 68 000,00 грн. є обґрунтованою, підтверджується матеріалами справи та підлягає задоволенню за розрахунком позивача, перевіреного судом.
Відповідно до частини 7 статті 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені, органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Станом на день розгляду спору штраф та пеня не сплачені, доказів на підтвердження їх оплати відповідачем не надано.
Таким чином, загальна сума штрафних санкцій Товариства з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів» становить 136 000,00 грн., з яких 68 000,00 грн. - штраф та 68 000,00 грн. - пеня.
Доказів оскарження рішення Адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №63/3-р/к від 16.01.2020 року у справі № 63/1-01-77-2019, матеріали справи не містять та сторонами не надано. Докази сплати відповідачем штрафу та пені в матеріалах справи відсутні.
Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач не спростував доводів щодо існування несплаченого штрафу у розмірі 68 000,00грн. та пені у розмірі 68 000,00грн., а суд не виявив на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги підлягають повному задоволенню, а стягненню з відповідача на користь позивача підлягає штраф у розмірі 68 000,00грн. та пеня у розмірі 68 000,00грн.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір в сумі 2422,40грн., що підтверджується платіжною інструкцією №776 від 20.11.2024 року, який обраховано із застосування коефіцієнту 0,8.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, у зв'язку з повним задоволенням позовних вимог, до стягнення з відповідача на користь позивача підлягає судовий збір в сумі 2422,40грн.
Керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 76 - 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд -
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів» (79005, м. Львів, вул. Тершаківців, буд. 1/2У, код ЄДРПОУ 42915838) штраф у розмірі 68 000,00грн. та пеню у розмірі 68 000,00грн. і зарахувати зазначені суми в дохід загального фонду Державного бюджету України.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ПНТ Львів» (79005, м. Львів, вул. Тершаківців, буд. 1/2У, код ЄДРПОУ 42915838) на користь Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (79000, м. Львів, вул. Коперника, 4, код ЄДРПОУ 20812013) судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
4. Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
5. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 31.03.2025року.
Суддя Коссак С.М.