Справа № 175/19599/24
Провадження № 3/175/9674/24
іменем України
16 січня 2025 року смт Слобожанське Дніпровського
району Дніпропетровської області
Суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області Лютая Ганна Юріївна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Слобожанського відділу державної виконавчої служби у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ,
за ч.1 ст. 183-1 КУпАП,
Відповідно до протоколу №112 від 31.10.2024 про адміністративне правопорушення у виконавчому провадженні №72724138, у якому зазначено, що ОСОБА_1 протягом періоду стягнення з 06.07.2023 по 31.10.2024 не сплачує аліменти на утримання доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , щомісячно, до досягнення нею повноліття, у зв'язку з чим утворилася заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за вказаний період та становить 55569,15 грн., що перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
В судове засідання ОСОБА_1 , з'явився, свою провину не визнав, зазначив, що є військовослужбовцем ВЧ НОМЕР_2 з 28.03.2024, про існування судового наказу про стягнення аліментів на утримання доньки, та про наявність відкритого виконавчого провадження з примусового стягнення аліментів він дізнався у день розгляду цієї справи про адміністративне правопорушення. Вважає, що заборгованість зі сплати аліментів виникла не з його вини, а дитину він утримує добровільно в досудовому порядку шляхом перерахування грошей матері дитини. Надав до матеріалів справи копію військового квитка та довідку ОК- 7. З наданої довідки вбачається, що з березня 2024 року по серпень 2024 року ОСОБА_1 мав регулярний та суттєвий дохід, який перевищує суму заборгованості.
Згідно з протоколом про адміністративне порушення №112 (ВП № 72724138) від 31 жовтня 2024 року, протягом періоду 06.07.2023 року по 31.10.2024 року боржник не сплачує аліменти на утримання своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячно до досягнення нею повноліття, у зв'язку із чим утворилася заборгованість у розмірі 55569, 15 грн.
Частина 1 ст. 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
З військового квитка та довідки ОК-7 з'ясовано, що ОСОБА_1 з березня 2024 року по серпень 2024 року перебував на службі в військовій частині НОМЕР_3 , мав регулярний дохід.
Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з ч. 5 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.
Згідно з ч. 1 ст. 68 Закону України «Про виконавче провадження» стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів/електронних грошей, що знаходяться на рахунках у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.
Частиною 1 ст. 167 ЦПК України встановлено, що суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п'яти днів з дня її надходження, а якщо боржником у заяві про видачу судового наказу вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, - протягом п'яти днів з дня отримання судом у порядку, передбаченому частинами п'ятою, шостою статті 165 цього Кодексу, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - боржника. Розгляд проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять інформації про обізнаність ОСОБА_1 про постановлення Дніпропетровським районним судом Дніпропетровської області судового наказу від 07.08.2023 у справі №175/3201/23 (провадження 2-н/175/329/23) про стягнення аліментів на утримання дитини, не містять доказів про отримання ОСОБА_1 постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження 72724138 про стягнення аліментів на утримання дитини ОСОБА_2 .
Крім того, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містить інформації щодо вжитих державним виконавцем заходів щодо примусового виконання судового наказу, встановлення місця роботи та доходів ОСОБА_1 .
Оскільки суд вправі обґрунтовувати свої висновки про винуватість лише доказами, що випливають із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the UnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Згідно з ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Вчинення ОСОБА_1 , правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, не підтверджуються матеріалами справи про адміністративне правопорушення та додатками до нього.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 , не вбачається склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 23, 33, 183-1, 283, 287, 289 КпАП України, суд
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня складення постанови.
Суддя Г. Ю. Лютая