Справа №750/805/25
Провадження №3/750/1122/25
31 березня 2025 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого - судді - Самусь Л.В.,
при секретарі - Бублик Т.М.,
розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, мешканця АДРЕСА_1 , - за ч.1 ст. 173-2 КУпАП
26.02.2025 до Деснянського районного суду м. Чернігова вдруге надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №333005 від 15.01.2025, складений відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Так, згідно протоколу 14.01.2025 о 23 год. 40 хв. ОСОБА_1 за місцем свого проживання, а саме у кв. АДРЕСА_2 , учинив стосовно своєї дівчини (співмешканки) ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії фізичного та психологічного характеру, які полягали в штовханні та вираженні нецензурною лайкою в бік ОСОБА_2 , чим завдав їй фізичного болю та психологічних страждань, внаслідок чого було завдано шкоду фізичному та психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 173-2 КУпАП
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, незважаючи на те, що про розгляд справи сповіщався належним чином та завчасно, шляхом направлення йому рекомендованого листа 05.03.2025 про виклик в судове засідання, призначене на 31.03.2025 о 09:40 год., за зазначеною у протоколі адресою, від отримання якого останній ухилився. Жодних заяв та клопотань, щодо відкладення розгляду справи від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не надійшло, таким чином, це дозволяє суду розглянути справу у відсутність цієї особи, оскільки положення ст. 268 КУпАП не містять вимоги щодо обов'язкової участі означеної особи при розгляді справи в суді.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 2 ст.7 та ст. 245 КУпАП передбачено, що провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, всебічного і об'єктивного з'ясування всіх обставин кожної справи, правильного і справедливого її вирішення.
Відповідно до положень п.4 ч.3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суду обов'язків ініціювати збір доказів щодо доказу вини правопорушника суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи.
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Зазначений протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, виходячи з наступного.
Диспозиція ч.1 ст. 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого (в редакції Закону №3733-ІХ від 22.05.2024).
Згідно положень п.3 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», згідно яких домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи (п.14 Закону).
Проте, з протоколу про адміністративне правопорушення, складеного стосовно ОСОБА_1 вбачається, що суть адміністративного правопорушення викладена без дотримання п.14 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», а саме, у вказаному протоколі не зазначено про завдання шкоди психічному здоров'ю потерпілої ОСОБА_2 , а зазначено про завдання шкоди психологічному здоров'ю потерпілої.
Тобто, викладена у протоколі щодо ОСОБА_1 фабула правопорушення не відповідає диспозиції ч.1 ст. 173-2 КУпАП, як про це зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
Більш того, суд звертає увагу й на те, що протокол серії ВАД №333005 від 15.01.2025, складений відносно ОСОБА_1 , містить чисельні виправлення (дата складання протоколу, прізвище особи, відносно якої він складений як у відповідній графі протоколу, так і в графі протоколу «Склад адміністративного правопорушення», номер будинку при зазначенні місця вчинення правопорушення, назва вулиці, також в дужках зазначено «маючи ознаки алкогольного сп'яніння», є незрозумілим відносно кого ОСОБА_1 учинив неправомірні дії, оскільки вказано дівчини, а в дужках «співмешканки», що позбавляє суд можливості встановити чи вірно кваліфіковані дії правопорушника виходячи з положень Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»), і вказані виправлення не посвідчені підписом особи, яка склала протокол та печаткою, непотрібні записи не закреслено, а суд позбавлений права самостійно корегувати викладену у протоколі суть правопорушення.
За наслідками встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення, у зв'язку з чим справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП підлягає повторному поверненню до управління патрульної поліції в Чернігівській області на доопрацювання, в ході якого необхідно усунути зазначені вище недоліки у відповідності до вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 268, 283, 294 КУпАП
Повернути адміністративний матеріал за ч.1 ст. 173-2 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 на доопрацювання начальнику управління патрульної поліції в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Самусь