Справа № 521/6766/24
Провадження № 2/521/522/25
27 березня 2025 року м. Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Мазун І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Гриневич І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа - Орган опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки над малолітніми особами,
В провадженні Малиновського районного суду м. Одеси знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа - Орган опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради про позбавлення батьківських прав та встановлення опіки над малолітніми особами.
23.05.2024 року ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси відкрите провадження та справа прийнята до судового розгляду.
20.02.2025 року Орган опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради надав до суду Висновок № 18.02.2025 року № Ко-2435, в якому зазначено, що Орган опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно її малолітніх дітей, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Також 25.02.2025 року Органом опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради до суду було надано лист, в якому зазначається, що згідно п.п. 23, 24 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов?язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, рішення про надання статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті (в разі утворення) ради, сільської, селищної ради об?єднаної територіальної громади за місцем походження такої дитини за поданням Служби у справах дітей. Статус дитини-сироти надається дітям, у яких померли або загинули батьки, а статус дитини, позбавленої батьківського піклування, надається дітям, батьки яких позбавлені батьківських прав, що підтверджується рішенням суду та інше. Тож, опіка або піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування або судом тільки після вирішення питання щодо надання дитині статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Враховуючи вищевикладене, на даний час орган опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради не може надати до суду подання про призначення ОСОБА_1 або ОСОБА_2 опікунами над малолітніми дітьми.
Представник позивачів у судовому засіданні наполягала на витребуванні від Органу опіки та піклування подання про встановлення опіки над малолітніми дітьми, також зазначала, що орган опіки надав частковий висновок та закон не забороняє одночасне позбавлення батьківських прав та встановлення опіки.
Представник Органу опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради посилалася на Постанову Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866, згідно якої опіка або піклування над дитиною встановлюється органом опіки та піклування або судом тільки після вирішення питання щодо надання дитині статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до обґрунтованого висновку про необхідність надання Органом опіки та піклування подання про встановлення опіки над малолітніми дітьми.
Згідно з ч.4 ст. 19 Сімейного кодексу України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Відповідно до ч.6 ст. 56 ЦПК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом до участі у справі або брати участь у справі за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень. Участь зазначених органів у судовому процесі для подання висновків у справі є обов'язковою у випадках, встановлених законом, або якщо суд визнає це за необхідне.
Згідно з ч.1 ст. 56 ЦК України органами опіки та піклування, серед інших, є районні державні адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 ЦПК України, опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Статтею 61 ЦК України визначено, що орган опіки та піклування встановлює над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою, крім випадків, встановлених частинами першою та другою ст.60 ЦК України, відповідно до яких суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування та суд встановлює піклування над фізичною особою у разі обмеження її цивільної дієздатності і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.
Згідно ч. 3 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
З аналізу ст. 60 ЦК України, вбачається, що судова процедура встановлення опіки чи піклування можлива лише у випадку, якщо підставою для встановлення опіки та піклування є справа у провадженні суду, в процесі розгляду якої стало відомо про наявність дитини, яка залишилась без батьківського піклування; у таких випадках встановлення опіки чи піклування здійснюється у тому ж провадженні, при цьому опікун призначається за поданням органу опіки та піклування. У всіх інших випадках опіка та піклування встановлюються органами опіки та піклування.
Законодавець як у ст. 60 ЦК України, так і в інших нормах Кодексу не передбачає допустимості визначати інших суб'єктів, для яких може бути призначено опікуна чи піклувальника.
Суд зазначає, що посилання Органу опіки та піклування лише на Постанову Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 та зазначення, що на даний час орган опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради не може надати до суду подання про призначення ОСОБА_1 або ОСОБА_2 опікунами над малолітніми дітьми не є коректним, оскільки вища юридична сила закону, а саме в даному випадку ст. 60 ЦК України, полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Згідно до ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Тому, суд встановив, що саме Орган опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради уповноважений та зобов'язаний надати до суду подання про те, чи є підстави та чи відповідає інтересам малолітніх дітей, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , призначення ОСОБА_1 або ОСОБА_2 опікунами над малолітніми дітьми.
Керуючись ст.ст. 60 ЦК України, ст. 84 ЦПК України, суд, -
Витребувати від Органу опіки та піклування Хаджибейської районної адміністрації Одеської міської ради подання про те, чи є підстави та чи відповідає інтересам малолітніх дітей, призначення ОСОБА_1 або ОСОБА_2 опікунами над малолітніми ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.А.Мазун