Справа № 481/104/25
Провадж.№ 2/481/182/2025
31 березня 2025 року м. Новий Буг
Новобузький районний суд Миколаївської області у складі:
головуючої судді - Васильченко-Дриги Н.О.,
за участю секретаря - Войцеховської О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Новобузького районного суду Миколаївської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії,
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Лененко Ю.К. звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідачки ОСОБА_1 , надміру виплачену житлову субсидію за період з 01.05.2024 рік по 31.08.2024 року у розмірі 1251 гривень 98 копійок та судові витрати у розмірі 2422 гривень 40 копійок.
В обґрунтування заявленого позову зазначено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримувала житлову субсидію відповідно до Положення №848 на підставі заяви про призначення та надання житлової субсидії від 09.07.2020 та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії 09.07.2020. З 01.05.2024 з урахуванням приписів пункту 78 Постанови №848 відповідачу призначено житлову субсидію на житлово-комунальні послуги та придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, що підтверджується рішенням про призначення житлової субсидії 24.05.2024 №1149754526-2024-2. 28.08.2024 було проведено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України 15.08.2024, отримано інформацію про здійснення відповідачем або членами його родини протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, купівлі будинку на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн. Дата реєстрації нерухомого майна: 26.12.2023, тип об?єкта нерухомого майна: житловий будинок, тип документу: договір купівлі-продажу. Внаслідок чого Головним управлінням надміру виплачено відповідачу субсидію за період з 01.05.2024 по 31.08.2024 в сумі 1251,98 грн. Відповідачу надіслано лист - повідомлення від 19 вересня 2024 року №1400-0403-8/77731 щодо добровільного повернення надміру отриманої суми житлової субсидії на р/р ПФУ. Станом на дату подання позовної заяви до суду, відповідачем у добровільному порядку не повернуто надміру отриману житлову субсидію у розмірі 1251,98 грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити за її відсутності позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, але надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнала та не заперечувала проти їх задоволення.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши подані у справі докази, з'ясувавши обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Зі змісту ст.ст.76-80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Докази повинні відповідати ознакам належності, допустимості, достовірності, а їх сукупність достатності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 року № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», передбачено, що починаючи з 1 грудня 2022 року призначення житлових субсидій здійснюється органами Пенсійного фонду України ОСОБА_1 звернулася до Пенсійного фонду України із заявою про призначення та надання житлової субсидії.
Як вбачається із декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від09 липня 2020 року - ОСОБА_1 зазначила, що за період з 01 липня 2019 року по 31 грудня 2019 року окрім пенсії ніяких доходів не отримувала.
Відповідно до наказу Міністерства Фінансів України від 27 жовтня 2020 року №641 «Про затвердження Методики верифікації житлових субсидій» (далі Наказ МФУ №641) верифікація житлових субсидій здійснюється шляхом порівняння даних, наданих реципієнтом для призначення житлової субсидії, які були надані Пенсійним фондом України, та інформації суб'єктів надання інформації.
Відповідно до абзацу II п.3 абзацу 21 Наказу МФУ №641 для здійснення верифікації житлових субсидій використовується інформація з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є суб'єкти надання інформації, у тому числі інформація з обмеженим доступом, зокрема з бази даних автоматизованої інформаційної системи Державної митної служби України (щодо фізичних осіб, які здійснили імпорт товарів в Україну на суму більше 50 тисяч гривень, за даними митних декларацій).
За результатами верифікації проведеної Міністерством фінансів України 15.08.2024 року отримано інформацію про здійснення відповідачем або членами його родини протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення, купівлі будинку на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн. Дата реєстрації нерухомого майна: 26.12.2023, тип об?єкта нерухомого майна: житловий будинок, тип документу: договір купівлі-продажу, площа: 26,5 кв. м., дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії 01.05.2024 року, дата отримання даних Мін'юсту: 28.12.2023 року.
У декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії від 09 липня 2020 року - в розділі ІІ «Дані про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання)» ОСОБА_1 не зазначила інших осіб.
З копії довідки про надміру виплачену субсидію ОСОБА_1 вбачається, що з травня 2024 по серпень 2024 ОСОБА_1 надміру виплачено субсидію в розмірі 1251,98 грн.
Відповідно до абзацу 1 пп. 4 п. 14 до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» зі змінами внесеними згідно Постанови КМУ від 15 листопада 2021 року №1184, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю товарів довгострокового вжитку на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн.
З копії листа управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України від 19 вересня 2024 року №1400-0403-8/77731 вбачається, що відповідачу було надіслано лист - повідомлення про добровільне повернення надміру отриманої суми субсидії на р/р ПФУ.
Про те, відповідачка, як вбачається з матеріалів справи, не повернула надміру отриманої суми субсидії Головному управлінню Пенсійного Фонду України.
Згідно п. 90 Положення про порядок призначення житлових субсидій передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у пп.4 п. 14 цього Положення.
З огляду на зазначене судом встановлено, що ОСОБА_1 , яка згідно декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії входить до складу домогосподарства відповідача, протягом 12 місяців перед зверненням остатньої за призначенням житлової субсидії було придбано нерухоме майно, що перевищує 50 тис. грн. та нею не повідомлено про це Пенсійний фонд, тому з неї необхідно стягнути зайво виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.
Враховуючи той факт, що відповідачем жодних дій щодо повернення в добровільному порядку коштів не вчинено.
Відповідно до п.49 Положення про порядок призначення житлових субсидій, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Згідно ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ч. 4 п.13 вищенаведеного Положення, громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п. 20 вказано Положення надання субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у п. 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої йому державної допомоги є правомірними.
Отже, приймаючи до уваги встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку, що надміру виплачена з вини особи житлова субсидія в розмірі: 1251,98 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Приймаючи задоволення позову в повному обсязі, стягненню з відповідача на користь позивача у відповідності до приписів статті 141 ЦПК України підлягають судові витрати зі сплаченого позивачем судового збору в сумі 2422,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 76, 78, 81, 141, 259, 263-265, 355 ЦПК України, суд,
Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області до ОСОБА_1 , про стягнення надміру виплачених сум житлової субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області надміру виплачену житлову субсидію в розмірі 1251 (одну тисячу двісті п'ятдесят одну) гривень 98 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривень 40 копійок судового збору.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня отримання учасниками справи копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, ЄДРПОУ 13844159, місце знаходження вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївська область.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя Наталя ВАСИЛЬЧЕНКО-ДРИГА