Постанова від 28.03.2025 по справі 308/2740/25

Спарва№ 308/2740/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2025 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Чепка В. В., за участі представника Закарпатської митниці ДМС Селеша О. Я., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли із Закарпатської митниці Державної митної служби України відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт громадянина України НОМЕР_1 від 30.01.2019, орган, що видав - 2101, за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України,

встановив:

01.02.2025 о 16 год. 57 хв. в зону митного контролю на ділянку «в'їзд в Україну» митного посту «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці заїхав автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», моделі «ML350», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 під керуванням гр. Польщі ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), а також пасажир гр. України ОСОБА_1 , що прямували у приватних справах із Польщі в Україну.

Формою проходження митного контролю гр. України України ОСОБА_1 обрала порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор».

В ході огляду були виявлені не заявлені при усному опитуванні одноразові електронні сигарети з маркуванням: «ЕХVАРЕ EXPOD STRAWBERRY ІСЕ», з вмістом нікотину 20 мг/мл, на 500 затяжок без акцизних марок України загальною кількістю 216 штук (18 упаковок по 12 шт. в кожній), а також одноразові електронні сигарети з маркуванням: «ЕХVАРЕ EXPOD MIXED BERRIES», з вмістом нікотину 20 мг/мл, на 500 затяжок без акцизних марок України загальною кількістю 72 штуки (6 упаковок по 12 шт. в кожній).

Виявлені товари знаходились у картонній коробці, яка знаходилась в багажному відсіку автомобіля з особистими речами. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався та став можливим після відкриття дверей багажного відсіку транспортного засобу. Згідно пояснення гр. ОСОБА_1 виявлені коробки з товаром вона придбала, для особистого користування в Польщі.

Відповідно до ч.1 ст. 378 МК України пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1 - 24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.

Таким чином, гр. України ОСОБА_1 не заявила за встановленою формою точних та достовірних відомостей про переміщувані нею через митний кордон України товари, які обмежені (заборонені) до ввезення на митну територію України та підлягають обов'язковому письмовому декларуванню. ,

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 3 статті 471 Митного кодексу України.

Представник Закарпатської митниці в судовому засіданні обставини, викладені в протоколі підтримав в повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності в межах санкції ч. 3 ст. 471 МК України.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, повідомлялася належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило. Згідно наявної в матеріалах справи заяви просить розглядати справу у її відсутності.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДМС, особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у ній докази, суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 3 ст. 471 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами, а саме за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Статтею 68 Конституції України регламентовано, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

У відповідності до ч. 1 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Згідно ч. 2 даної статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, визначає коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, на переміщення яких через митний кордон України у відповідному напрямку встановлено обмеження, та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті та на єдиному державному інформаційному веб-порталі "Єдине вікно для міжнародної торгівлі".

За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Відповідно до ч. 1ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що помякшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Суддя встановив, що 01.02.2025 року о 16 год. 57 хв. в зону митного контролю на ділянку «в»їзд в Україну» митного посту «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці заїхав автомобіль марки «MERCEDES-BENZ», моделі «ML350», реєстраційний номерний знак Польщі НОМЕР_2 під керуванням гр. Польщі ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), а також пасажир гр. України ОСОБА_1 , що прямували у приватних справах із Польщі в Україну.

Формою проходження митного контролю ОСОБА_1 обрала порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор».

В ході огляду були виявлені не заявлені при усному опитуванні одноразові електронні сигарети з маркуванням: «ЕХVАРЕ EXPOD STRAWBERRY ІСЕ», з вмістом нікотину 20 мг/мл, на 500 затяжок без акцизних марок України загальною кількістю 216 штук (18 упаковок по 12 шт. в кожній), а також одноразові електронні сигарети з маркуванням: «ЕХVАРЕ EXPOD MIXED BERRIES», з вмістом нікотину 20 мг/мл, на 500 затяжок без акцизних марок України загальною кількістю 72 штуки (6 упаковок по 12 шт. в кожній).

Виявлені товари знаходились у картонній коробці, яка знаходилась в багажному відсіку автомобіля з особистими речами. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався та став можливим після відкриття дверей багажного відсіку транспортного засобу.

У своєму поясненні гр. України ОСОБА_1 зазначила, що виявлений товар вона придбала в Польщі для власного використання. Про те, що даний товар заборонений до ввезення, гр. ОСОБА_1 не знала.

Відповідно ч, 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Згідно ч,2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.

Диспозиція ст.471 ч.3 Митного кодексу України передбачає що недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, що тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.

Недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор")".

У відповідності до вимог378 МК України, пропуск на митну територію України товарів, що класифікуються в 1-24 групах УКТ ЗЕД та ввозяться громадянами для вільного обігу, в будь-яких обсягах не дозволяється.

Обмеження, встановлене частиною першою цієї статті, не поширюється на: 1) алкогольні та тютюнові вироби, що ввозяться громадянами в кількостях та у способи, зазначені у частині другій статті 376цього Кодексу; 2)харчові продукти вагою до10кг в упаковці виробника, що надходять на адресу громадян у міжнародних поштових або експрес-відправленнях; 3)харчові продукти для власного споживання на суму, яка не перевищує еквівалент 200 євро, що ввозяться в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України; 4) домашніх тварин.

Не підлягають переміщенню на митну територію України в несупроводжуваному багажі продукти харчування без упаковки виробника.

Стаття 376 МКУ передбачає, що ввезення на митну територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів громадянами, які не досягли 18-річного віку, не допускається.

Громадяни, які досягли 18-річноговіку, можуть ввозити алкогольні напої та тютюнові вироби на митну територію України в ручній поклажі або супроводжуваному багажі без сплати митних платежів та без письмового декларування у таких кількостях із розрахунку на одну особу: 1) 200сигарет або 50сигар чи 250 грамів тютюну, або ці вироби в наборі загальною вагою, що не перевищує 250 грамів; 2) 5 літрів пива, 2 літри вина, 1 літр міцних (із вмістом спирту більш як 22%) алкогольних напоїв.

Алкогольні напої та тютюнові вироби незалежно від їх кількості не звільняються від оподаткування митними платежами, якщо особа, яка ввозить їх на митну територію України, була відсутня в Україні менш ніж 24 години.

Вказане свідчить про те, що в порушення наведеному ОСОБА_1 не заявила та не задекларувала за встановленою формою в митній декларації точні відомості наявність про переміщувані нею через митний кордон України товари, які в даній кількості підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та обмежені для переміщення через митний кордон України.

Вина ОСОБА_1 , в порушенні митних правил підтверджується протоколом про порушення митних правил; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; копією паспорта гр. ОСОБА_1 та гр. Польщі ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ); митною декларацією; актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортного засобу, ручної поклажі та багажу; фотоматеріалами; доповідною запискою співробітника митниці; постановою про призначення експертизи в справі про порушення митних правил № 0095/UA/305000/2025 від 04.02.2025; висновком за результатами проведення експертного дослідження №1420003800-0038 від 17.02.2025; довідкою про витрати митного органу у справі про порушення митних правил № 0095/UA/305000/2025.

Згідно експертного висновку №1420003800-0038 від 17.02.2025, вартість виявлених вилучених у ОСОБА_1 одноразових електронних сигарет з маркуванням: «ЕХVАРЕ EXPOD STRAWBERRY ІСЕ», з вмістом нікотину 20 мг/мл, на 500 затяжок без акцизних марок України загальною кількістю 216 штук (18 упаковок по 12 шт. в кожній) становить - 46506,96 грн., а також одноразових електронних сигарет з маркуванням: «ЕХVАРЕ EXPOD MIXED BERRIES», з вмістом нікотину 20 мг/мл, на 500 затяжок без акцизних марок України загальною кількістю 72 штуки (6 упаковок по 12 шт. в кожній) становить - 15502,32 грн., що в загальній сумі становить - 62009,28 грн.

Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Пом'якшуючими обставинами суддя визнає визнання вини у вчиненні правопорушення. Обтяжуючих відповідальність особи обставин суддею не встановлено.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суддя бере до уваги те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права.

Така позиція ґрунтується на рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року № 15-рп/2004у справі № 1-33/2004.

Враховуючи конкретні обставини справи в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, у відповідності до вимог ст. 23, 33 КУпАП, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинила порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 471 МК України, а саме: не задекларувала товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь її вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст. ст. 23, 33 КУпАП, вважаю, що на ОСОБА_1 , слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч.3 ст. 471 МК України, у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зазначених товарів, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення, яке застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

У відповідності до п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст. ст. 471 ч. 3, ч. 2 ст. 519, 520, 527-529 МК України, ст. ст. 287-290 КУпАП, суддя

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 визнати винною у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5100 грн. з конфіскацією вилучених товарів, а саме:

одноразових електронних сигарет з маркуванням: «ЕХVАРЕ EXPOD STRAWBERRY ІСЕ», з вмістом нікотину 20 мг/мл, на 500 затяжок без акцизних марок України загальною кількістю 216 штук (18 упаковок по 12 шт. в кожній), а також одноразових електронних сигарет з маркуванням: «ЕХVАРЕ EXPOD MIXED BERRIES», з вмістом нікотину 20 мг/мл, на 500 затяжок без акцизних марок України загальною кількістю 72 штуки (6 упаковок по 12 шт. в кожній).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави 605,60 гривень судового збору.

Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.

На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В. В. Чепка