Рішення від 27.03.2025 по справі 401/2119/24

Справа № 401/2119/24

Провадження № 2-а/401/5/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року м. Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючий суддя Макарова Ю.І.,

секретар Горбатюк К.А.,

з участю:

позивач ОСОБА_1 ,

представник відповідача Ткач Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадженн справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

23 липня 2024 року позивач звернувся до Світловодського міськрайонного суду із адміністративним позовом, згідно з яким просив скасувати постанову у справі № 194/С/2024 про адміністративне правопорушення від 05 липня 2024 року, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 20400 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, 19 липня 2024 року дізнався, що відносно нього винесено оскаржувану постанову. Вважає дану постанову незаконною, оскільки відсутні докази вчинення ним інкримінованого адміністративного правопорушення, а саме порушення правил військового обліку в особливий період, неприбуття на виклики до ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмови від отримання повістки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення військово-обліковий даних та взяття на військовий облік. Посилається на те, що у 2015 році пройшов військово-лікарську комісію та був визнаний непридатним до військової служби, однак жодних документів на підтвердження цієї обставини йому не видали. Протягом травня - липня 2024 року позивач з метою отримання військово-облікових документів неодноразово з'являвся до ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак йому відмовлено у видачі облікових документів. Внаслідок чого між ним та працівниками РТЦК виникали конфлікти, тому він звертався до поліції. Вказані обставини не були враховані під час розгляду справи про притягнення позивача до адміністративної відповідальності. Крім того, у протоколі вказано, що розгляд відбудеться в м.Олександрія, а у постанові зазначено, що розгляд проведено в м.Світловодську., що є підставою для скасування оскаржуваної постанови. (а.с. 2-9)

Ухвалою судді від 24 липня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у цій справі.

02 серпня 2024 року від позивача надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи відеозапису на підтвердження незаконності дій працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 . (а.с.30, 31)

09 серпня 202024 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що 21.06.2024 року посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 за відмову від отримання повістки та неприбуття без поважних причин до ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно гр.-на ОСОБА_1 складено адміністративний протокол № 194/С/2024 за ч.3 ст. 210 КУпАП. Складення протоколу відбулось в присутності ОСОБА_1 , якому було роз'яснено його права та повідомлено про день, час та місце проведення розгляду протоколу. Разом з тим, у визначений у протоколі час позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з чим, розгляд справи проведено за його відсутності та за ч.3 ст. 210 КУпАП накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 20400 грн. Зауважує, що позивач не перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_3 , на території обслуговування якого він задекларований, чим порушує п.2 ч.1, ч.3 ст. 37, ч.11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». (а.с. 32-36, 37-44)

02 жовтня 2024 року від представника відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи відеозапису. (а.с.45, 46)

15 січня 2025 року від позивача надійшло клопотання про долучення доказів. (а.с. 58-59, 62-80

27 січня 2025 року позивачем подано клопотання про витребування доказів, я саме, просив витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_3 акт знищення архіву військово-лікарської комісії за 2015 рік відносно нього. (а.с.57) Протокольною ухвалою суду від 27 березня 2025 року відмовлено у задоволення клопотання через його необґрунтованість.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги. Зазначив, що у 2017 році пройшов військово-лікарську комісію, якою був визнаний непридатним до військової служби та знятий з військового обліку. Разом з тим, військовий квиток йому не видавався. На неодноразові звернення до ІНФОРМАЦІЯ_3 отримував відмову у видачі вказаного документу. У зв'язку з тим, що він був знятий з військового обліку, вважає дії представників РТЦК щодо намагання вручити йому повістки про явку для уточнення даних, незаконними. Зауважив, що 21.06.2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 йому оголосили складений відносно нього протокол за ч.3 ст. 210 КУпАП та повідомлено про час і місце його розгляду. На розгляд справи він не з'явився, оскільки знаходився з дружиною в лікарні, будь-яких заяв про відкладення розгляду справи або доручення доказів на підтвердження поважності неявки, не подавав. Зазначив, що не має обов'язку проходити військово-лікарську комісію для уточнення військово-облікових даних. У зв'язку з чим, вважає, що його незаконно притягнуто до адміністративної відповідальності, оскільки відділ РТЦК повинен мати його військово-облікові документи, він не зобов'язаний з'являтися за викликом до РТЦК, оскільки виключений з військового обліку ще у 2017 або 2015 році.

Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві. Зазначив, що позивач не перебуває на військовому обліку, відмовляється отримувати повістки про виклик до РТЦК для уточнення даних та проходження військово-лікарської комісії. Зауважив, якщо позивач у 2017 році проходив військово-лікарську комісію, то строк дії такого висновку вже сплинув, що є обов'язком позивача пройти її повторно для підтвердження стану непридатності до військової служби. У зв'язку з неприбуттям позивача на неодноразові виклики до РТЦК та не перебуванням його на військовому обліку, 21.06.2024 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 відносно позивача складено протокол про вчинення останнім правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП. Складення протоколу відбувалось в присутності позивача, якому роз'яснено його права та повідомлено про дату, час та місце розгляду, що підтверджується долученим відеодоказом. Разом з тим, у визначений час позивач не з'явився, тому розгляд справи проведено за його відсутності. З огляду на викладене, відсутні підстави для скасування оскаржуваної постанови.

Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши відео та письмові докази у справі, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 у справі № 194/С/2024 від 05 липня 2024 року накладено на гр. ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 20400 грн. за ч.3 ст. 210 КУпАП. Згідно постанови, 21 червня 2024 року о 08 год. 30 хв. виявлено, що громадянин ОСОБА_1 знаходиться у розшуку, як такий, що порушив правила військового обліку в особливий період, а саме не прибуває на виклики до ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмовляється отримувати повістку начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення військово-облікових даних та для взяття на військовий облік, чим порушує вимоги п.2 ч.1, ч.3 ст. 37, ч.11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», тим самим вчинив адміністративне правопорушення в особливий період, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП. (а.с. 10, 43)

Відповідно до відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , наданої 09 липня 2024 року на звернення ОСОБА_1 від 02 липня 2024 року, по книзі протоколів засідання військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 за номенклатурою справ № 184 від 2015 року встановлено, що позивач значиться в книгах протоколів засідання військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , як такий, що пройшов військово-лікарську комісію та визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час ІІ графи, ст.. 62 б наказу міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». На підставі пункту 3.2 глави 3 розділу ІІ вказаного наказу, військовозобов'язані, незалежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 . Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, які можуть бути вилікувані проводиться один раз у 5 років ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 . Тому, позивачу необхідно пройти повторно військово-лікарську комісію при першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с. 12)

Згідно з копіями талонів-повідомлень єдиного обліку про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію, позивач неодноразово звертався до ЧЧ ВП № 1 (м. Світловодськ) Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області з приводу, на його думку, незаконних дій працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с. 13, 14, 15, 16, 17, 18)

Судом переглянуто ДВД-Р диск, наданий позивачем, з якого вбачається, що позивачу тричі представники РТЦК намагались вручити повістку про виклик до РТЦК для уточнення даних, які позивач відмовився отримувати, посилаючись на незаконність їх дій. Дата вказаних подій на відеозаписі не зафіксована. (а.с. 31)

Згідно з протоколом № 194/С/2024 від 21 червня 2024 року, гр.. ОСОБА_1 25.05.2024 о 10 год. 30 хв. під час здійснення оповіщення відмовився від підпису та отримання повістки на 27.05.2024 для уточнення даних та проходження медичної комісії, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП. Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 08 год. 30 хв. 05.07.2024 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_1 , кабінет 1. Від надання пояснень гр.. ОСОБА_1 відмовився. (а.с. 38)

З копії повістки №211 від 25.05.2024 встановлено, що позивач викликався до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 08.30 год. 27.05.2024. (а.с. 40)

Акт відмови від отримання повістки позивачем від 25.05.2024 за підписом двох працівників РТЦК. (а.с.41)

З відеозапису, наданого представником відповідача, вбачається, що 21 червня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 в присутності позивача складено протокол про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП. Під час оголошення змісту протоколу, від позивача жодних зауважень та заперечень щодо його змісту не надходило. Після складення протоколу, позивачу роз'яснено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 05 липня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 , кабінет № 1. На що позивач пояснив, що являтись для розгляду протоколу не буде. (а.с. 46)

Позивачем долучено до матеріалів справи копії виписок із медичної карти стаціонарного хворого, що перебував на лікування у неврологічному відділенні № 11 в період часу з 02.01.24 по 10.01.24; у неврологічному відділення № 2541 в період часу з 13.10.19 по 24.10.19, у травматологічному відділенні № 4245 в період часу з 10.11.17 по 20.11.17; копія запиту на отримання довідки ВЛК, яка визначає ступінь придатності позивача до військової служби від 02.07.2024; копія запиту від 23.07.2024 про отримання копії акту знищення архіву ВЛК за 2015 рік; інформація старшого державного виконавця про отримання для виконання від ІНФОРМАЦІЯ_2 постанов про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу; супровідні листи; витяг з ЄРДР за № 12024121070000651 за ч.1 ст. 366 КК України за фактом відкриття 11.09.2024 виконавчого провадження службовими особами Світловодського ВДВ в Олександрійському районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), відносно ОСОБА_1 за постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим, на думку заявника, вчинили службове підроблення офіційних документів.; витяг з ЄРДР за № 12024121070000642 від 13.09.2024 за ч.1 ст. 366 КК України, за фактом вчинення працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 службового підроблення; постанова начальника Світловодського ВДВС від 24.09.2024 про скасування документу «Постанова про відкриття виконавчого провадження» від 11.09.2024; повідомлення про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання. (а.с.62-80)

При вирішенні спору, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває і по теперішній час.

Згідно з Указом Президента України №65/2022 від 24.02.2022 року оголошено про проведення загальної мобілізації.

У відповідності до положень ст. 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ч.1 стт. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Частиною 7 статті 1 Закону визначено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до ч.10 ст. 1 Закону, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Резервісти зобов'язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

Проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Частиною 6 статті 22 цього Закону визначено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч.2 ст. 26 Закону, посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

За правилами п.2 ч.1 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.

Частиною 3 статті 37 вказаного Закону визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

Відповідно до ч.11 статті 38 Закону призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

За пунктом 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є Додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Згідно з п.3.2 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 408, повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення. Військовозобов'язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил України та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров'я. Військовозобов'язані, у яких відсутні скарги на стан здоров'я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються.

Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період, тягне за собою відповідальність, передбачену ч.3 ст. 210 КУпАП у вигляді накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі ст. 246 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим кодексом та іншими законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 255 КУпАП у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у статтях 222 - 244-21, 244-24 цього Кодексу, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи цих органів.

За правилами ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Судом, на підставі досліджених доказів, встановлено, що позивачу 21 червня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 оголошено зміст протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП та повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться 05 липня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Разом з тим, позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце проведення розгляду справи, не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 без поважних причин. У зв'язку з чим, оспорювана постанова винесена за відсутності позивача.

З огляду на вищенаведені норми, суд вважає, що в діях позивача, який з 2015 (2017) року не пройшов повторний медичний огляд, не перебуває на військовому обліку, ухиляється від явки до ІНФОРМАЦІЯ_2 для уточнення військово-облікових даних та для взяття на військовий облік в особливий період, що самим позивачем не заперечується, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП.

За таких обставин, враховуючи, що оскаржувана постанова винесена уповноваженою на те посадовою особою, з дотриманням норм КУпАП, стягнення накладено в межах санкції ч.3 ст. 210 КУпАП за наявності достатніх доказів вини позивача у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, суд не вбачає підстав для скасування постанови № 194/С/2024 від 05 липня 2024 року.

Заперечення позивача про відсутність доказів відмови від отримання ним повістки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про необхідність явки для уточнення військово-облікових даних не є предметом розгляду даної справи, оскільки вказані обставини підлягали б встановленню під час розгляду 05 липня 2024 року протоколу № 194/С/2024 від 21.06.2024, на розгляд якого позивач умисно не з'явився.

Доводи позивача, щодо незаконності оскаржуваної постанови з підстав розгляду справи про адміністративне правопорушення в м.Світловодську, а не в м.Олександрія, на думку суду, не заслуговують на увагу, оскільки позивач визнає, що не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 у визначений в протоколі час для участі у розгляді справи про адміністративне правопорушення, тому технічна описка в цій частині не впливає на законність оскаржуваної постанови.

Керуючись ст.ст. 77, 241-246, 250, 251, 255, 288, 295, 297 КАС України, суд -

УХВАЛИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 194/С/2024 від 05 липня 2024 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Відомості про сторони:

Позивач: ОСОБА_1 , , ІНФОРМАЦІЯ_6 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Берегівським РВ УМВС України в Закарпатській області 30.11.2011, РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складено 31 березня 2025 року.

Суддя Світловодського міськрайонного суду

Кіровоградської області Ю.І. Макарова

27 березня 2025 р.