Рішення від 28.03.2025 по справі 480/8097/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2025 року Справа № 480/8097/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Воловика С.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/8097/24 за позовом ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовною заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-1), голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-2), у якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не розгляду заяви позивача від 12.08.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

- зобов'язати відповідача-2 розглянути заяву позивача від 12.08.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення про надання або про відмову у наданні відстрочки на підставі абзацу 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, ОСОБА_1 зазначив, що 12.08.2024 звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про надання відстрочки на підставі абзацу 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», за результатами розгляду якої 16.08.2024 отримав лист № 1/1639 від 14.08.2024 про відсутність підстав для надання відстрочки, оскільки до заяви не додано військового квитка, а надана довідка не є військово-обліковим документом.

Оскільки рішень про надання відстрочки або про відмову у її наданні позивач не отримав, 26.08.2024 він повторно звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 та просив оформити довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024.

У відповідь, листом № 1/1955 від 03.09.2024 начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив про прийняття заяви про відстрочку до розгляду лише після уточнення військово-облікових даних з приведенням у відповідність військово-облікових документів.

Позивач вважає, що з огляду на приписи Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, отримавши заяву про відстрочку, відповідач-2 зобов'язаний був протягом семи днів прийняти рішення про надання відстрочки або про відмову у її наданні.

На переконання ОСОБА_1 , не прийняття рішення за результатами розгляду заяви про відстрочку, свідчить про протиправну бездіяльність відповідача-1 та про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Ухвалою суду від 13.09.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі № 480/8097/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб, встановлені строки для подання заяв по суті справи.

Не погоджуючись з позовними вимогами, ІНФОРМАЦІЯ_3 у відзиві (а.с. 37-40) зазначив, що 12.08.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся позивач із заявою про надання відстрочки, до якої окрім іншого, була надана довідка взамін військового квитка від 14.06.2007. Оскільки ця довідка не є повноцінним військово-обліковим документом, листом № 1/1639 від 14.08.2024 ОСОБА_1 було повідомлено про неможливість розгляду його заяви.

На повторну заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову від 26.08.2024, листом № 1/1955 від 03.09.2024, його було повідомлено про можливість розгляду заяви про відстрочку лише після уточнення облікових даних.

Враховуючи зазначене, а також приймаючи до уваги те, що за відсутності військово-облікового документа комісія не має право ухвалювати рішення щодо надання відстрочки, ІНФОРМАЦІЯ_3 вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши подані матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті в їх сукупності, суд встановив наступне.

Громадянин України ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Відповідно до довідки № 174629, позивач зарахований на денну форму навчання до Сумського фахового коледжу економіки і торгівлі за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок.

З метою отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, 12.08.2024 ОСОБА_1 подав голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву, до якої були додані: довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, довідка взамін військового квитка серії НОМЕР_1 від 14.06.2007, копія паспорту та військово-обліковий документ в електронній формі з QR-кодом.

У відповідь на вказану заяву, 14.08.2024 ІНФОРМАЦІЯ_3 листом № 1/1639 повідомив позивача про відсутність правових підстав для надання відстрочки у зв'язку з наданням довідки взамін військового квитка, у якій вказано про зняття з військового обліку 14.06.2007 на підставі наказу МОУ № 342 від 09.06.2006 та яка не є військово-обліковим документом за змістом постанови КМУ № 1487 від 30.12.2022.

Після цього, 26.08.2024 ОСОБА_1 знову звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про відстрочку від призову на період мобілізації, до якої були додані: довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, військово-обліковий документ в електронній формі з QR-кодом, довідка взамін військового квитка серії НОМЕР_1 від 14.06.2007, копія паспорту, пояснення щодо надання відстрочки, копія листа № 1/1639 від 14.08.2024, довідка за формою згідно з додатком 6 до Порядку та повідомлення за формою згідно з додатком 7 до Порядку.

У відповідь на вказану заяву, листом № 1/1955 від 03.09.2024, ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив позивача про прийняття до розгляду заяви про надання відстрочки лише після уточнення військово-облікових даних та приведення у відповідність військово-облікових документів.

Надаючи правову оцінку правовідносинам які виникли між сторонами, суд зазначає, що на виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів, визначені Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII від 21.10.1993 (далі - Закон № 3543-ХІІ)

Відповідно до статті 4 Закону № 3543-ХІІ, організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ передбачено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин

На виконання пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-ХІІ, призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Тобто, військовозобов'язані які навчаються за денною формою навчання у навчальному закладі професійної, фахової передвищої чи вищої освіти, здобуючи при цьому вищий рівень освіти ніж той, який вони мають на момент вступу, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Процедура надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення, врегульована Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024. (далі - Порядок № 560)

Пунктом 56 вказаного Порядку передбачено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з пунктом 57 Порядку № 560, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

На виконання пункту 58 Порядку № 560, за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).

Відповідно до пункту 60 Порядку № 560, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Підтвердження достовірності та/або перевірка відомостей, зазначених у заяві, здійснюються шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з іншими державними реєстрами або базами (банками) даних.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Отже, за змістом вказаних норм, заява про відстрочку та додані до неї документи подаються особисто військовозобов'язаним за місцем перебування на військовому обліку за умови пред'явлення військово-облікового документу (військово-облікового документу в електронній формі).

За результатами розгляду заяви про відстрочку, комісія ухвалює рішення у формі протоколу про надання або про відмову у наданні відстрочки. У разі задоволення заяви про відстрочку, видається довідка встановленої форми, а у разі відмови у наданні відстрочки - за встановленою формою складається повідомлення.

При цьому, за змістом імперативної норми абзацу 9 пункту 60 Порядку № 560, до ухвалення комісією рішення за результатами розгляду заяви про відстрочку, військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

У цій справі судом встановлено, що 12.08.2024 ОСОБА_1 подав голові комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 заяву про надання відстрочки від призову під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до якої додав документи на підтвердження наявності таких підстав.

На виконання абзацу 3 пункту 60 Порядку № 560, комісія ІНФОРМАЦІЯ_2 зобов'язана була протягом семи календарних днів розглянути отриману заяву позивача та прийняти рішення, оформлене протоколом про надання чи про відмову у наданні відстрочки від призову під час мобілізації.

Враховуючи неприйняття у встановлений спосіб жодного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , суд робить висновок про допущення бездіяльності, яка не відповідає критеріям, встановленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправною, у зв'язку з чим позовні вимоги суд вважає обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.08.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , іпн. НОМЕР_3 ) від 12.08.2024 та за результати її розгляду прийняти рішення про надання або про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Воловик