Рішення від 28.03.2025 по справі 260/6302/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6302/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинець Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), яким просить суд:

1) прийняти до розгляду позовну заяву;

2) відкрити провадження в адміністративній справі з вжиттям заходів щодо невідкладного розгляду і вирішення справи; справу розглянути в порядку письмового провадження (без виклику сторін);

3) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення ОСОБА_2 в довідках від 13.08.2024 року №ПМ/2021 хр18486 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року та №ПМ/2022 хр18486 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року, складених на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 року у справі №260/3662/24, розмірів надбавки за особливості проходження служби у сумі 7888,83 грн., премії у сумі 3487,50 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у сумі 697,50 грн.;

4) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 року у справі №260/3662/24, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01 січня 2021 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2021 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, із зазначенням: надбавки за особливості проходження служби - у розмірі 87,8% посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, та у грошовому виразі - 10167,24 грн.; премії - у розмірі 75% посадового окладу, та у грошовому виразі - 4492,50 грн.; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 15% посадового окладу, та у грошовому виразі - 898,50 грн., обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці від 13.08.2024 року №ПМ/2021 хр18486 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 року;

5) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 року у справі №260/3662/24, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01 січня 2022 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, із зазначенням: надбавки за особливості проходження служби - у розмірі 87,8% посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, та у грошовому виразі - 11115,00 грн.; премії - у розмірі 75% посадового окладу, та у грошовому виразі - 4912,50 грн.; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 15% посадового окладу, та у грошовому виразі - 982,50 грн., обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці від 13.08.2024 року №ПМ/2022 хр18486 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року;

6) встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі, шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 подати звіт про виконання судового рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем на виконання рішення суду складено та направлено до Головного управління ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 роки, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Однак, у вказаній довідці відповідач протиправно зменшив розмір надбавки за особливості проходження служби та премії. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 та 01.01.2022 роки видана відповідачем на виконання рішення суду, є правомірною та складена відповідно до зазначеного судом у резолютивній частині вказаного рішення.

Позивач скористався своїм правом та подав до суду відповідь на відзив яким заперечує пояснення викладенні в відзиві на позовну заяву.

14 січня 2025 року позивач подав до суду додаткові пояснення, обґрунтовуючи тим, що ним до позовної заяви було долучено копії документів про грошове забезпечення (грошового атестату №146/59/1373 від 07.11.2023 року та довідки №144/55/1272 від 06.08.2022 року про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), виданих військовою частиною НОМЕР_2 для призначення йому пенсії, зі змісту яких вбачається, що станом на день звільнення з військової служби 09.04.2020 року за посадою старший оперативний черговий відділення БУ КП штабу позивачу було встановлено наступні розміри додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби - в розмірі 87,8% від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу; премія - в розмірі 75% від розміру посадового окладу; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (за таємність) - в розмірі 15% від розміру посадового окладу. Вказані відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби та премії були встановлені військовою частиною НОМЕР_2 , згідно рішення Міністра оборони України, доведеного до військових частин (установ) телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 року №248/291 (п. ІІ додатку 1, п.4 додатку 2). В свою чергу, листом від 04.07.2024 р. №141/53/3469 у відповідь на інформаційний запит позивача від 25.06.2024 р., військова частина НОМЕР_2 повідомила його, що відповідно до телеграми Міністра оборони України від 21.01.2021 р. №248/612 надбавку за особливості проходження служби (далі - НОПС) за посадою старший оперативний черговий відділення бойового управління командного пункту штабу, яку позивач займав перед звільненням з військової служби з січня 2021 року встановлено - 87,8%, премію - 75%. З січня 2022 року відповідно телеграми Міністра оборони України від 18.01.2022 р. №248/269 НОПС встановлено - 87,8%, премію - 75%. Виходячи з наведеного, надбавка за особливості проходження служби та премія станом на січень 2021 та 2022 років залишилися у таких самих розмірах, як станом на момент первинного призначення позивачу пенсії, тобто у розмірі 87,8% та 75% відповідно, що має бути зазначено у відповідних довідках відповідача. При цьому, звертає увагу суду, що порядок виплати надбавки за вислугу років визначається розділом IV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260. Надбавка встановлюється у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах: від 1 до 5 років - 25 відсотків; від 5 до 10 років - 30 відсотків; від 10 до 15 років - 35 відсотків; від 15 до 20 років - 40 відсотків; від 20 до 25 років - 45 відсотків; від 25 і більше років - 50 відсотків. Отже, станом на день звільнення позивача з військової служби ця надбавка за вислугу років йому встановлена у розмірі 50% (за вислугу понад 25 років служби), що стверджується відомостями згаданої вище та наявної в матеріалах справи довідки військової частини НОМЕР_2 №144/55/1272 від 06.08.2022 року про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Відповідно до пункту 2 розділу XI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимносекретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків. Посада старшого оперативного чергового відділення бойового управління передбачає роботу з відомостями, що мають становлять ступінь секретності "цілком таємно", а тому цю надбавку позивачу встановлено у розмірі 15% посадового окладу, що підтверджується відповідними відомостями у довідці військової частини НОМЕР_2 №144/55/1272 від 06.08.2022 року про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Судом встановлено, що 05 липня 2024 року, на виконання рішення суду у справі №260/3662/24, відповідачем сформовано довідку про грошове забезпечення позивача №ПМ/2021 ХР18486 станом на 01 січня 2021 року та №ПМ/2022 ХР18486 станом на 01 січня 2022 року.

Відповідно до вказаних довідок надбавка за особливості проходження служби позивача розрахована у середніх розмірах (ПО+ВЗ+НВР), а премія - у середніх розмірах (ПО).

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (далі - Закон №2262).

Суд враховує те, що спірні правовідносини виникли з приводу перерахунку пенсії позивача.

Порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій регулюється нормами статті 63 Закону.

Так, частиною 1 зазначеної статті визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Так, зокрема, порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовців встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок, у редакції чинній на момент спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вказаним Порядку врегульовано також алгоритм дій уповноважених органів щодо видачі довідок про грошове забезпечення військовослужбовців для перерахунку їх пенсії.

Зокрема, пунктом 2 Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Спірні правовідносини виникли з приводу протиправного, на думку позивача, зазначення відповідачем у виданій станом на 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, серед іншого, надбавка за особливості проходження служби позивача розрахована у середніх розмірах (ПО+ВЗ+НВР), а премія - у середніх розмірах (ПО).

Оцінюючи правомірність таких дій суб'єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону №2011).

01 березня 2018 року набрала чинність Постанова Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), якою затверджені тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Окрім того, пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання:

1) установлювати, в тому числі, надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок №260), яким згідно з пунктом 1 розділу I, визначено механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Порядок №260 розроблено, зокрема відповідно до Постанови №704.

Пунктом 2 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; винагорода за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду); премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту, винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду)), а також додаткова винагорода та одноразова винагорода на період дії воєнного стану; допомоги.

Відповідно до пункту 3 розділу I Порядку №260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Згідно з пунктом 4 розділу I Порядку №260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1,55.

Пунктом 5 Розділу VІ Порядку №260 передбачено, що виплата надбавки за особливості проходження служби здійснюється на підставі наказу командира про встановлення цієї надбавки.

Згідно з пунктами 1, 2, 3 розділу ХVІ Порядку №260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.

Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.

Отже, вищезазначеними положеннями нормативно-правових актів, що регулюють порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, передбачено, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та може визначатися від 1% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років та не може перевищувати 65% його розміру (окладу).

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби певного військовослужбовця будуть залежати від складності та важливості виконуваних ним обов'язків, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо визначення окремих показників грошового забезпечення у виданій на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/3662/24 довідках, ІНФОРМАЦІЯ_3 виходив з того, що нормативно граничні розміри надбавок та премій визначаються керівником державного органу в межах видатків, затверджених на грошове забезпечення, залежно від розміру посадового окладу, виконуваних обов'язків та напрямку діяльності відповідного підрозділу.

Разом з тим, відповідач, всупереч своєму процесуальному обов'язку, жодних доказів або аргументів з врахуванням вищенаведених законодавчих норм щодо встановлення позивачу розміру надбавки за особливості проходження служби та премії у виданій довідці №ПМ/2021 ХР18486 станом на 01 січня 2021 року та №ПМ/2022 ХР18486 станом на 01 січня 2022 року, до суду не надав.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За відсутності будь-яких доказів на підтвердження правильності зазначення у виданій позивачу довідці надбавки за особливості проходження служби у розмірі та премії, враховуючи положення статті 77 КАС України, суд вважає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність своїх дій.

В свою чергу Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024 у зразковій справі №Пз/990/6/23 вказав, що для перерахунку пенсії щомісячні надбавки, доплати та премія враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Підсумовуючи вищенаведене, в додаткових пояснення позивача встановлено, що відповідно до грошового забезпечення (грошового атестату №146/59/1373 від 07.11.2023 року та довідки №144/55/1272 від 06.08.2022 року про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії), виданих військовою частиною НОМЕР_2 для призначення йому пенсії, зі змісту яких вбачається, що станом на день звільнення з військової служби 09.04.2020 року за посадою старший оперативний черговий відділення БУ КП штабу позивачу було встановлено наступні розміри додаткових видів грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби - в розмірі 87,8% від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу; премія - в розмірі 75% від розміру посадового окладу; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (за таємність) - в розмірі 15% від розміру посадового окладу. Вказані відсоткові розміри надбавки за особливості проходження служби та премії були встановлені військовою частиною НОМЕР_2 , згідно рішення Міністра оборони України, доведеного до військових частин (установ) телеграмою Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 14 січня 2020 року №248/291 (п. ІІ додатку 1, п.4 додатку 2). В свою чергу, листом від 04.07.2024 р. №141/53/3469 у відповідь на інформаційний запит позивача від 25.06.2024 р., військова частина НОМЕР_2 повідомила його, що відповідно до телеграми Міністра оборони України від 21.01.2021 р. №248/612 надбавку за особливості проходження служби (далі - НОПС) за посадою старший оперативний черговий відділення бойового управління командного пункту штабу, яку позивач займав перед звільненням з військової служби з січня 2021 року встановлено - 87,8%, премію - 75%. З січня 2022 року відповідно телеграми Міністра оборони України від 18.01.2022 р. №248/269 НОПС встановлено - 87,8%, премію - 75%. Виходячи з наведеного, надбавка за особливості проходження служби та премія станом на січень 2021 та 2022 років залишилися у таких самих розмірах, як станом на момент первинного призначення позивачу пенсії, тобто у розмірі 87,8% та 75% відповідно, що має бути зазначено у відповідних довідках відповідача. При цьому, звертає увагу суду, що порядок виплати надбавки за вислугу років визначається розділом IV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260. Надбавка встановлюється у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах: від 1 до 5 років - 25 відсотків; від 5 до 10 років - 30 відсотків; від 10 до 15 років - 35 відсотків; від 15 до 20 років - 40 відсотків; від 20 до 25 років - 45 відсотків; від 25 і більше років - 50 відсотків. Отже, станом на день звільнення позивача з військової служби ця надбавка за вислугу років йому встановлена у розмірі 50% (за вислугу понад 25 років служби), що стверджується відомостями згаданої вище та наявної в матеріалах справи довідки військової частини НОМЕР_2 №144/55/1272 від 06.08.2022 року про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Відповідно до пункту 2 розділу XI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимносекретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків. Посада старшого оперативного чергового відділення бойового управління передбачає роботу з відомостями, що мають становлять ступінь секретності "цілком таємно", а тому цю надбавку позивачу встановлено у розмірі 15% посадового окладу, що підтверджується відповідними відомостями у довідці військової частини НОМЕР_2 №144/55/1272 від 06.08.2022 року про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

При розгляді даної адміністративної справи суд враховує те, що завданням адміністративного судочинства, відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05 квітня 2005 року).

З метою забезпечення ефективного захисту порушених прав позивача за відсутності будь-яких інших відомостей щодо розміру надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення з військової служби, станом на 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 року, суд враховує наступне.

Як було зазначено вище, законодавством делеговано право Міністру оборони України встановлювати мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби, який залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Так, телеграмами від 27 січня 2021 року №248/612, від 19 січня 2022 року №248/269, від 01.02.2023 року №2683/з доведено рішення Міністра оборони України, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2021, 2022, 2023 році з 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року відповідно, встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію - у розмірах згідно з Додатком 1 до цієї телеграми. Згідно додатку № 1 до телеграми від 14.01.2020 року №248/291, від 27.01.2021 року №248/612, від 19.01.2022 року №248/269, від 01.02.2023 року №2683/з - розмір премії складає №35%. Інших рішень, якими встановлено у 2020, 2021, 2022 роках надбавку за особливості проходження служби та щомісячну премію Міністром оборони України, не приймалося.

Суд враховує, що зазначені відсотки є мінімально можливим гарантованим розміром при визначенні розміру грошового забезпечення військовослужбовців.

З огляду на відсутність інших відомостей щодо конкретного розміру відсотку надбавки за особливості проходження служби та премії, які було виплачено за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення з військової служби, за січень 2021 року та січень 2022 року або посадою, прирівняною до цієї посади, з метою ефективного захисту прав пенсіонера суд вважає за можливе зобов'язати відповідача зазначити у виданій на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/3662/24 довідках відомості відповідно до вищезазначених телеграм та окремого доручення Міністра оборони України.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Разом з позовом позивач заявив клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, згідно з нормами процесуального законодавства встановлення судового контролю за виконанням рішення суду є диспозитивним правом, а не обов'язком суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних побоювань невиконання суб'єктом владних повноважень прийнятого судом рішення в майбутньому.

Ч. 1 ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

У позовній вимозі про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення позивач не навів аргументованих доводів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду. Отже, суд не вбачає підстав для задоволення заявленого клопотання та встановлення судового контролю за виконання даного рішення.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.

Питання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору, судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 90, 139, 243, 246, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення ОСОБА_2 в довідках від 13.08.2024 року №ПМ/2021 хр18486 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року та №ПМ/2022 хр18486 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2022 року, складених на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 року у справі №260/3662/24, розмірів надбавки за особливості проходження служби у сумі 7888,83 грн., премії у сумі 3487,50 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у сумі 697,50 грн..

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 , на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 року у справі №260/3662/24, оформити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01 січня 2022 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260, із зазначенням: надбавки за особливості проходження служби - у розмірі 87,8% посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, та у грошовому виразі - 11115,00 грн.; премії - у розмірі 75% посадового окладу, та у грошовому виразі - 4912,50 грн.; надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - у розмірі 15% посадового окладу, та у грошовому виразі - 982,50 грн., обчислених виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, вказаних у довідці від 13.08.2024 року №ПМ/2022 хр18486 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 року.

4. В задоволенні решти частини позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).

СуддяД.В. Іванчулинець