про відмову в ухваленні додаткового судового рішення
27 березня 2025 року м. Ужгород № 260/919/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву позивача про ухвалення додаткового рішення за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська обл., м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
13 березня 2025 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку пенсії з 01 лютого 2025 року ОСОБА_1 , виходячи з визначення її максимального розміру 79% від грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 79% від суми грошового забезпечення з 01 лютого 2025 року на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Закарпатській області № 119 від 26 червня 2024 року, з урахуванням виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку з 01 лютого 2025 року із застосуванням коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2025 року без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», із урахуванням проведених виплат. Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.) сплаченого судового збору.
21 березня 2025 року позивачем подано до суду заяву про ухвалення додаткового судового засідання, в якій просить ухвалити додаткове судове рішення у справі № 260/919/25, в якій просить зобов'язати відповідача виплачувати з 01 лютого 2025 року пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Заява обґрунтована тим, що при ухваленні судового рішення від 13 березня 2025 року у справі № 260/919/25, яким позов задоволено, судом не була розглянута позовна вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області виплачувати з 01 лютого 2025 року пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум. Крім того, в пункті 5 резолютивної частини судового рішення зазначено: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2025 року без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», із урахуванням проведених виплат.» Визнання протиправним застосування ГУ ПФУ в Закарпатській області коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», не є предметом позову. У разі задоволення судом заявлених позивних вимог, зокрема, щодо виплати відповідачем з 01 лютого 2025 року пенсії без обмеження максимальним розміром, розмір її суттєво збільшився б, навіть при застосуванні відповідачем понижуючих коефіцієнтів.
Приписи статті 252 КАС України регулюють порядок та підстави ухвалення додаткового судового рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Таким чином, оскільки рішення ухвалювалося у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження, суд вважає за необхідне розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення у письмовому проваджені.
Про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу. Додаткове рішення або ухвала про відмову у прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені, що визначено частинами 4 та 5 статті 252 КАС України.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву щодо ухвалення додаткового судового рішення, судом встановлено наступне.
Відповідно до частини 1 статті 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Таким чином, положеннями статті 252 КАС України закріплено виключний перелік обставин, які можуть бути підставою для ухвалення додаткового судового рішення.
КАС України передбачено процесуальний інститут додаткового судового рішення, яким вирішуються окремі правові вимоги, котрі не вирішені основним рішенням, та за умови, якщо з приводу позовних вимог досліджувались докази (для постанов) або вирішені не всі клопотання (для ухвал). Крім того, додаткове судове рішення може прийматися, якщо судом при ухваленні основного судового рішення не визначено способу його виконання або не вирішено питання про судові витрати.
Додаткове судове рішення є засобом усунення недоліків основного рішення, яким вирішено спір по суті позовних вимог за результатами судового розгляду справи.
06 лютого 2025 року Головне управління ПФУ в Закарпатській області листом № 470-201/Г-02/8-0700/24 на звернення позивача від 15 січня 2025 року повідомило, що при виконанні судового рішення по справі №260/5060/24 застосовуються чинні на час проведення перерахунку пенсії норми Закону, а відтак, розмір суми складових грошового забезпечення обчислений у максимальному розмірі, визначеного статтею 13 Закону. Крім того, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі №260/5060/24 не містить зобов'язань для Головного управління щодо здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки із розрахунку 79% грошового забезпечення. З 01.01.2025 року пенсія виплачується згідно постанови Кабінету Міністрів України №1 вад 03.01.2025 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», (а.с. 12-13).
За таких обставин, суд вважав належним та необхідним способом захисту порушеного права позивача визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку з 01 лютого 2025 року із застосуванням коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2025 року без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», із урахуванням проведених виплат.
Зазначене, суд не розглядав як вихід за межі позовних вимог, а лише як їх викладення у іншому формулюванні з метою належного та повного захисту порушеного права.
Таким чином, 13 березня 2025 року при ухваленні рішення судом надано оцінку всім заявленим позивачем позовним вимогам та такі висновки зазначено у мотивувальній частині рішення.
Незгода позивача з рішенням суду не може слугувати підставою для ухвалення додаткового судового рішення.
Враховуючи вищевикладене підстави, передбачені частиною 1 статті 252 КАС України для ухвалення додаткового судового рішення відсутні, у зв'язку з чим, у задоволенні заяви представника позивача слід відмовити.
У відповідності до частини 5 статті 252 КАС України додаткове рішення або ухвала про відмову у прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Керуючись статтями229, 252,256, 294,295 КАС України, суд -
У задоволенні заяви позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В.Скраль