Рішення від 28.03.2025 по справі 160/27825/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2025 року Справа № 160/27825/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Луговської Г. В.

за участі секретаря судового засідання Мартинової А.О.

та учасників справи: представників позивача - Земляного О.Ю., Ломака Є.Є., Балака О.І.,

представника відповідача - Шпака В.І.

представник третьої особи - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області до Марганецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Червоногригорівська селищна рада Нікопольського району Дніпропетровської області, про визнання протиправним і скасування рішення та визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Мирівська сільська рада Нікопольського району Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:

- зупинити дію рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року №1033-46-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області» до набрання законної сили рішенням у цій справі;

- визнати протиправним та нечинним рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року №1033-46-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області»;

- визнати протиправними та скасувати рішення Марганецької міської ради:

- від 06.09.2024р. №1718-54-4/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:004:0201)»;

- від 09.09.2024р. №1723-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:002:0253)»;

- від 09.09.2024р. №1724-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:02:001:0003)»;

- від 11.09.2024р. № 1727-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:005:0081);

- від 11.09.2024р. № 1728-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0051).

- від 13.09.2024р. № 1799-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0052);

- від 13.09.2024р. № 1798-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:001:0578);

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області із внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі території Марганецької міської територіальної громади на підставі проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, який був затверджений рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023р. №1033-46-3/VIII;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області вилучити з Державного земельного кадастру відомості про межі Марганецької міської територіальної громади, внесені на підставі проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, який був затверджений рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023р. №1033-46-3/VIII.

Ухвалою суду позовну заяву залишено без руху на підставі ст.169 КАС України зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.

Після усунення виявлених недоліків, позовну заяву прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 02.12.2024 задоволена заява відповідача-1 та залучена до участі у справі третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Червоногригорівська селищна рада Нікопольського району Дніпропетровської області.

Також, ухвалою суду від 02.12.2024 здійснено заміну первісного відповідача-2 - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на належного відповідача-2 - Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, у зв'зку з чим, на підставі ч.6 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи почався спочатку.

Цією ж ухвалою запропоновано:

- позивачу надати до суду нову редакцію позовної заяви зі зазначенням належних сторін та зміненої редакції позовних вимог;

- відповідачам - відзив на нову редакцію позовної заяви до 17.12.2024 включно;

- третій особі до 17.12.2024 включно надати пояснення щодо позову та відзиву.

На виконання вимог зазначеної ухвали, 03.12.2024 року до суду засобами електронного зв'язку через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла нова редакція позовної заяви з додатками та доказами направлення сторонам по справі, разом з клопотанням про витребування доказів.

Так, позивач просить:

1) витребувати у Марганецької міської ради (53407, Дніпропетровська область, місто Марганець, вул.Єдності, буд. 29а, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 35055650) та у Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (54034, м.Миколаїв, пр.Миру, 34, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39825404) засвідчену копію рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII «Про затвердження проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області» та копію проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області, який затверджений рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII;

2) витребувати у Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (54034, м.Миколаїв, пр.Миру, 34, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39825404) відомості Державного земельного кадастру про межі Марганецької міської територіальної громади, внесені на підставі проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, який був затверджений рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 р. № 1033-46-3/VIII;

3) визнати протиправним та нечинним рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII «Про затвердження проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області»;

4) визнати протиправними та скасувати рішення Марганецької міської ради:

- від 06.09.2024р. №1718-54-4/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:004:0201)»;

- від 09.09.2024р. №1723-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:002:0253)»;

- від 09.09.2024р. №1724-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:02:001:0003)»;

- від 11.09.2024р. №1727-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:005:0081);

- від 11.09.2024р. №1728-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0051);

- від 13.09.2024р. №1799-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0052);

- від 13.09.2024р. №1798-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:001:0578);

5) визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області із внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі території Марганецької міської територіальної громади на підставі проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, який був затверджений рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 р. № 1033-46-3/VIII;

6) зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області вилучити з Державного земельного кадастру відомості про межі Марганецької міської територіальної громади, внесені на підставі проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, який був затверджений рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 р. № 1033-46-3/VIII.

18.12.2024 засобами електронного зв'язку через підсистему "Електронний суд" від третьої особи надійшли пояснення, за змістом яких вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 18.12.2024 та ухвалою суду від 15.01.2025 повторно витребувано у Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру докази (інформацію) щодо чинності наказу № 50-ДКР від 28.10.2024 або докази оскарження.

Також, ухвалою суду від 18.12.2024 відмовлено у задоволенні клопотання Марганецької міської ради (відповідача-1) про об'єднання справ №160/27825/24 та №160/31457/24 в одне провадження.

Ухвалами суду від 17.01.2025 перенесено розгляд справи на іншу дату та задоволено заяву представника ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Ухвалою суду від 28.02.2025 задоволено заяву Марганецької міської ради про закриття провадження в частині позовних вимог про:

- визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області із внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі території Марганецької міської територіальної громади на підставі проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, який був затверджений рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 р. № 1033-46-3/VІІІ;

- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області вилучити з Державного земельного кадастру відомості про межі Марганецької міської територіальної громади, внесені на підставі проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, який був затверджений рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 р. № 1033-46-3/VІІІ.

Цією ж ухвалою виключено Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області зі складу відповідачів по справі, визначено Марганецьку міську раду єдиним відповідачем по справі.

28.02.2025 розпочато розгляд спору по суті позовних вимог.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що Мирівська сільська територіальна громада Нікопольського району Дніпропетровської області утворена шляхом об'єднання колишніх Мирівської, Зорянської, Виводівської, Вищетарасівської сільських рад на підставі рішень Мирівської сільської ради від 30.10.2015 року № 5-1/VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» та від 28.04.2017 № 152-10/1 «Про добровільне приєднання територіальних громад в об'єднану територіальну громаду».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. №709-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Дніпропетровської області» визначено адміністративний центр громади - селище Мирове та затверджено територію громади площею 355,86 км2, код КОАТУУ 1225485501.

Межі Мирівської сільської територіальної громади сформовані відповідно до планово-картографічних матеріалів Проектів формування території колишніх Мирівської, Зорянської, Виводівської та Вищетарасівської сільських рад, які увійшли до складу Мирівської сільської територіальної громади, розроблених Дніпропетровським філіалом інституту землеустрою в 1994 році, та після набрання чинності Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 року №858-IV були внесені до Державного земельного кадастру.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 11.09.2024 року Виконавчому комітету Мирівської сільської ради стало відомо, що Марганецька міська рада прийняла рішення:

- від 06.09.2024р. №1718-54-4/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:004:0201)»;

- від 09.09.2024р. №1723-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:002:0253)»;

- від 09.09.2024р. №1724-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:02:001:0003)»;

- від 11.09.2024р. №1727-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:005:0081);

- від 11.09.2024р. № 1728-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0051).

В подальшому, 13.09.2024 року Марганецька міська рада прийняла рішення:

- від 13.09.2024р. № 1799-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0052);

- від 13.09.2024р. № 1798-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:001:0578).

Вищевказані земельні ділянки з кадастровим номером 1225482900:01:004:0201 площею 175,4156 га, з кадастровим номером 1225482900:01:002:0253 площею 561,6375 га, з кадастровим номером 1225482900:02:001:0003 площею 0,7687 га, з кадастровим номером 1225482000:01:005:0081 площею 165,8801 га, з кадастровим номером 1225482000:01:006:0051 площею 52,181 га, з кадастровим номером 1225482000:01:006:0052 площею 25,308 га, з кадастровим номером 1225482000:01:001:0578 площею 154,8907 га розташовані за межами населених пунктів Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області, відносяться до категорії земель - землі комунальної власності, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, перебувають в постійному користуванні АТ «Марганецький гірничозбагачувальний комбінат» згідно державних актів на право постійного користування землею серія І-ДП №003939, зареєстрованого 25.10.1999 року за №289, серії І-ДП №003938, зареєстрованого 25.10.1999 р. за №288.

Позивач стверджує, що вищевказані земельні ділянки розташовані в межах території Мирівської сільської територіальної громади, на які зареєстровано право комунальної власності за Мирівською сільською радою 02.09.2021 року.

На запит позивача були сформовані витяги з Державного земельного кадастру про наведені земельні ділянки, з яких вбачається, що земельні ділянки знаходяться в межах територій, які входять до Мирівської сільської територіальної громади, а право власності на них зареєстроване за Мирівською сільською радою.

Позивач зазначає, що в подальшому з'ясував, що рішенням Марганецької міської ради від 29.03.2022 року №777-44/VIII «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області» надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, який в подальшому був розроблений ТОВ «Інститут Ефективних технологій - Сателіт».

Як вбачається з копії рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року №103346-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області», яка направлялась Марганецькою міською радою землекористувачам:

- затверджено проект землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області, розроблений ТОВ «Інститут Ефективних технологій - Сателіт»;

- встановлено межі Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області, загальною площею відповідно до документації із землеустрою;

- рекомендовано Головному управлінню Держгеокадастру у Дніпропетровській області внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру.

Позивач вважає рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 р. №1033-46-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області» протиправним та таким, що прийнято з порушенням вимог чинного законодавства, а тому звернувся з відповідним позовом до суду.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на положення п.1, 2 ч.3 ст.186 Земельного кодексу України, стверджує, що рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 року №1033-46-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області», було затверджено Проект землеустрою щодо встановлення меж Марганецької міської територіальної громади.

При цьому, відповідач вважає, що Проект був розроблений відповідно до вимог діючого законодавства і раніше взагалі не було будь-яких чітких встановлених меж Марганецької міської територіальної громади, або сусідніх територіальних громад. Всі вказані межі були приблизними та орієнтовними, без складання відповідної землевпорядної документації із землеустрою.

З огляду на таке, відповідач вважає посилання позивача на зміну меж таким, що не відповідає дійсності та за змістом Проекту землеустрою вважає, що межі Марганецької територіальної громади встановлювались вперше і документів із встановлення меж будь-яких сусідніх громад до цього часу ніколи не складалося.

Відповідно до Пояснювальної записки, яка міститься у складі Проекту землеустрою, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ, що вступив в дію з 27.05.2021 року, внесено доповнення до Закону України «Про землеустрій» №858-ІV .

Закон №858 доповнено статтею 46-1, що вступила в дію 27 листопада 2021 року. Дана нова норма Закону України «Про землеустрій» встановлює правові засади щодо формування та затвердження Проектів землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад.

Межі території територіальної громади можуть проходити по суходолу і по водному простору.

У зв'язку із докорінною зміною адміністративно-територіального устрою України, Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 290 від 26.11.2020 р. (із змінами) затверджено новий Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, який замінив Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України.

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про Державний земельний кадастр» порядок здійснення кадастрового зонування земель в межах території України визначається «Порядком ведення Державного земельного кадастру», водночас існуючі межі кадастрових кварталів, внесені до Державного земельного кадастру, не відповідають межам сформованих територіальних громад.

Відповідач стверджує, що з метою узгодження межі території Марганецької територіальної громади із межами кадастрових кварталів індексної кадастрової карти, обов'язковими є подальші заходи зі зміни геометрії та атрибутивних даних кварталів індексної кадастрової карти відповідно до вимог наказу Держземагентства України від 29.03.2013 № 131 «Про питання уточнення індексних кадастрових карт» (зі змінами) та вимог пункту 34 Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Проект землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Дніпропетровської області було розроблено спеціалістами ТОВ «Інститут ефективних технологій - САТЕЛІТ» відповідно до Рішення сесії Марганецької міської ради №777-44/VIII від 29 березня 2022 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади», договору на виконання проектно-вишукувальних робіт та завдання на виконання робіт.

Отже, відповідач зазначає, що проектні роботи виконані згідно:

- Рішення 44 сесії восьмого скликання Марганецької міської ради №777-44/VIII від 29 березня 2022 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади»;

- Земельного законодавства України: ст.ст.12, 186 Земельного кодексу України, ст.46-1 Закону України «Про землеустрій», ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідач стверджує, що при складанні Проекту землеустрою було враховано історичні, географічні, соціально-економічні зв'язки, раніше існуючу земельну та землевпорядну документацію, яка обґрунтовує та підтверджує межі Марганецької міської територіальної громади, в результаті чого було складено Проект землеустрою.

Під час складання вказаного Проекту землеустрою, здійснювалося узгодження меж сусідніх територіальних громад, запитувалися всі відповідні відомості у всіх зацікавлених суб'єктів щодо наявності меж територіальних громад для здійснення їх наступного правильного та достовірного відображення у Проекті землеустрою.

Будь-яких конкретних претензій або зауважень з боку позивача до вказаного Проекту землеустрою не висловлено, а його твердження носять характер припущень та є певною мірою абстрактними.

Відповідач просить при розгляді цієї справи врахувати, що питання щодо законності Рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області» розглядалося Дніпропетровським окружним адміністративним судом у межах справи №160/13352/24 за позовом ТОВ «Атлант» до Марганецької міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, у тому числі і Рішення від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 року по справі № 160/13352/24 у задоволенні позовних вимог було відмовлено у повному обсязі.

Проте відповідач вважає, що цим рішенням встановлено ряд наступних обставин.

Листом Виконавчого комітету Марганецької міської ради від 11.02.2022 р. вих. № 4/14-237 на адресу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру було запропоновано надати Марганецькій міській раді офіційну відповідь щодо правового та технічного статусу меж об'єднаних територіальних громад (конкретно межі Марганецької міської територіальної громади), що відображені в підрозділі «нові шари» Публічної кадастрової карти України.

Листом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 21.02.2022 р. було повідомлено Виконавчий комітет Марганецької міської ради, що на офіційному вебсайті Держгеокадастру у розділі «Публічна кадастрова карта» адміністратором Державного земельного кадастру державним підприємством «Центр державного земельного кадастру» розміщено шар «Межі територіальних громад», який містить відомості про межі територіальних громад, які надані Міністерством розвитку громад та території України. Шар не містить офіційних відомостей Державного земельного кадастру та носить інформаційний характер.

Листами Виконавчого комітету Марганецької міської ради від 01.06.2022 р. на адреси Мирівської ОТГ (позивач по справі), Червоногригорівської ОТГ (третя особа по справі), Томаківської ОТГ, було запропоновано надати для здійснення встановлення меж, завірені копії документації, в тому числі, картографічної, землевпорядної, щодо проходження меж ОТГ

Листом Виконавчого комітету Мирівської сільської ради від 22.06.2022 р. вих. № 495/09 повідомлено, що у Виконавчому комітету Мирівської сільської ради відсутня запитувана картографічна документація щодо проходження меж Мирівської сільської територіальної громади в частині, яка має спрямування в бік Марганецької ОТГ, землевпорядна документація щодо підтвердження меж населених пунктів, які входять до Мирівської сільської територіальної громади та меж самої Мирівської СТГ, а також витяги з Державного земельного кадастру про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць, якими здійснювалися реєстрації меж населених пунктів і меж Мирівської СТГ. Зберігання архівних примірників державних актів про право постійного користування відносно земельних ділянок, які розташовані на території Мирівської СТГ, відноситься до компетенції Відділу № 5 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області. Будь-які інші документи та відомості щодо розмежування Мирівської та Марганецької ОТГ у виконавчому комітеті відсутні.

Листами Виконавчого комітету Марганецької міської ради від 15.12.2022 р. на адреси Голів Мирівської ОТГ та Червоногригорівської ОТГ було повідомлено про розробку проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької територіальної громади, який було розроблено з метою з'ясування дійсної межі території територіальної громади та внесення відомостей про межі території територіальної громади до Державного земельного кадастру.

Таким чином, з посиланням на норми чинного законодавства України та досліджені в матеріалах справи докази, відповідач вважає, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.08.2024 року по справі № 160/13352/24 вже було встановлено як дотримання Марганецькою міською радою порядку складання, так і наступного затвердження Проекту землеустрою із встановлення меж Марганецької територіальної громади.

Червоногригорівська селищна рада у своїх письмових поясненнях стосовно предмету спору просить задовольнити позов Мирівської сільської ради з огляду на таке.

З посиланням на статтю 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», третя особа зазначає, що Червоногригорівська селищна територіальна громада Нікопольського району Дніпропетровської області, утворена шляхом об'єднання Червоногригорівської селищної, Придніпровської та Дмитрівської сільських рад на підставі рішення Червоногригорівської селищної ради від 08 червня 2017 року №271-21/VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад».

Межі адміністративно-територіальних одиниць сільських (селищних) рад, які були визначені та які увійшли у склад Червоногригорівської селищної територіальної громади, починаючі з Акту проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року, до сьогоднішнього часу в установленому законом порядку не змінювались. Межа частини Червоногригорівської селищної територіальної громади, яка становила територію Дмитрівської сільської ради визначена на планово-картографічних матеріалах «Проекту формування території та визначення меж Дмитрівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області», розробленого Дніпропетровським філіалом інституту землеустрою в 1992 році, та затвердженого рішенням ХІ сесії Дмитрівської сільської ради народних депутатів від 12.06.1992 року.

В подальшому, розпорядженням голови Нікопольської районної державної адміністрації від 05.12.2003 року №607-р також було затверджено і індексно-кадастрові плани селищної та сільських рад Нікопольського району.

З дати набрання чинності Закону України «Про Державний земельний кадастр» та у відповідності до частини 3 статті 13 та статті 35 Закону, а також частини 2 статті 97 Порядку ведення Державного земельного кадастру, межі адміністративно-територіальної одиниці сільських (селищних) рад були перенесені до Державного земельного кадастру на підставі: проектів землеустрою щодо встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць; проектів формування території і встановлення меж селищних, сільських рад (якщо межі встановлені до набрання чинності Законом України "Про землеустрій"); індексних кадастрових карт (планів), інших офіційних картографічних та архівних матеріалів (якщо межі адміністративно-територіальної одиниці встановлені до набрання чинності Законом України “Про землеустрій»).

Відповідно до підпункту 2 частини 2 розділу II «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад», передбачено, що визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад, областей.

Частиною 71 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.

Відповідно до вищезазначених підпункту 2 частини 2 розділу II «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» та частини 71 розділу V Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», території Червоногригорівської селищної територіальної громади та Марганецької міської територіальної громади, були затверджені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. №709р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Дніпропетровської області», з визначенням раніше існуючих та встановлених меж на графічних матеріалах, в додатках до даного розпорядження.

Таким чином, спільна межа між територіями Дмитрівської сільської ради Нікопольського району в подальшому Червоногригорівською селищною територіальною громадою та містом Марганцем в подальшому Марганецькою міською територіальною громадою, визначена та закріплена на планово-картографічних матеріалах, починаючи з 1992 року. Протягом останніх 32 років вищевказані суміжні територіальні громади здійснювали свої повноваження щодо вирішення питань місцевого значення відповідно до Конституції і законів України, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. Утворення Марганецької міської територіальної громади від 29 листопада 2018 року шляхом приєднання Новокиївської сільської ради Томаківського району до Марганецької міської ради обласного значення не анулювали дійсність існуючих, встановлених та затверджених меж територіальних громад.

Третя особа, з посиланням на ст.ст.26, 68 Закону України «Про землеустрій», звертає увагу, що відповідальність за якість робіт із землеустрою Проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області, розробленого ТОВ «Інститут Ефективних технологій Сателіт», здійснювала інженер-землевпорядник Гуляк Леся Анатоліївна на підставі виданого їй кваліфікаційного сертифіката від 29.12.2014 №012361.

Червоногригорівською селищною радою Нікопольського району Дніпропетровської області було направлено лист від 20.09.2024 № 2152/0/2-24 до Держгеокадастру України щодо грубих порушень вимог законодавства України сертифікованим інженером-землевпорядником Гуляк Лесею Анатоліївною при розробці вищевказаного Проекту із землеустрою. Кваліфікаційною комісію з питань видачі та анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника (Протокол засідання №10 від 31.10.2024 року було встановлено наступне: «За результатом розгляду наявних матеріалів, встановлено, що в розробленому в 2022 році ТОВ «Інститут Ефективних технологій - Сателіт», сертифікованим інженером-землевпорядником Гуляк Лесею Анатоліївною, «Проект землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади» відсутні необхідні погодження меж території Марганецької міської територіальної громади суміжних територіальних громад, а саме Червоногригорівської селищної територіальної громади та Мирівської сільської територіальної громади, що передбачено вимогами пункту 2 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України, згідно якого проекти землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад погоджуються сільськими, селищними, міськими радами суміжних територіальних громад і затверджуються сільською, селищною, міською радою, що представляє інтереси територіальної громади, межі території якої встановлюються. У разі відмови сільської, селищної, міської ради у погодженні проекту землеустрою спір вирішується у судовому порядку. На Актах погодження меж території Марганецької міської територіальної громади замість погодження суміжних територіальних громад, а саме: - голови Мирівської сільської територіальної громади зазначено «Враховуючи ігнорування звернень Марганецької міської територіальної громади до Мирівської сільської територіальної громади щодо узгодження меж території громад, реалізовано право застосувати принцип мовчазної згоди», - голови Червоногригорівської селищної територіальної громади, зазначено «від підпису відмовився». В проекті землеустрою долучено лист-відповідь Червоногригорівської селищної ради стосовно погодження проектної межі та підписання Акту погодження меж Марганецької територіальної громади, в якому повідомлено, що викликає здивування картографічні матеріали із проходженням нової бажаної межі із збільшенням у 8 км та намірами збільшити площу Марганецької територіальної громади за рахунок території Червоногригорівської територіальної громади орієнтовно на 5000 га та запропоновано здійснити роботи із землеустрою у відповідності до вимог чинного законодавства. Вимоги до проектів землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад встановлено нормами статті 46-1 Закону України «Про землеустрій». Так даний вид документації із землеустрою передбачає використання та аналіз планово-картографічних матеріалів формування територій сільських (селищних) рад, які увійшли до складу об'єднаної територіальної громади, як складової проекту землеустрою. Згідно статті 46-1 Закону України «Про землеустрій» Проекти землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад розробляються з метою з'ясування дійсної межі території територіальної громади; вирішення спору між декількома органами місцевого самоврядування щодо меж територій територіальних громад; внесення відомостей про межі території територіальної громади до Державного земельного кадастру. При розробленні проектів землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад не допускається: встановлення межі території територіальної громади, що змінюватиме межі адміністративно-територіальних одиниць; розташування сформованої земельної ділянки в межах декількох територіальних громад (крім земель лісогосподарського призначення, водного фонду, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельних ділянок під лінійними об'єктами транспортної, енергетичної інфраструктури). Проект землеустрою щодо встановлення меж території територіальної громади включає: пояснювальну записку; завдання на виконання робіт; викопіювання із проекту формування території сільської (селищної) ради (за 68 наявності); опис меж території територіальної громади; креслення меж території територіальної громади, складене у відповідному масштабі; каталог координат поворотних точок меж території територіальної громади. Межі території територіальної громади можуть проходити по суходолу і по водному простору. У разі встановлення меж території об'єднаної територіальної громади проект землеустрою щодо встановлення її межі має визначати зовнішні межі об'єднаної територіальної громади, межі територій усіх територіальних громад, що увійшли до її складу. Слід зазначити, в складі проекту землеустрою відсутні матеріали формування сільських рад, які б обґрунтовували проектну межу території Марганецької міської територіальної громади, чим порушено вимоги статті 46-1 Закону України «Про землеустрій». Отже, за результатом розгляду представлених матеріалів, встановлено, що проект землеустрою розроблено сертифікованим інженером-землевпорядником Гуляк Лесею Анатоліївною, з порушенням вимог пункту 2 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України та статті 46-1 Закону України «Про землеустрій», що призвело до порушення прав та законних інтересів Червоногригорівської селищної ради, землевласників та землекористувачів, земельні ділянки яких ввійшли до територій, на які був розроблений проект землеустрою щодо встановлення меж територій територіальної громади».

За результатами засідання кваліфікаційної комісії було прийнято рішення про звернення з поданням до Держгеокадастру щодо анулювання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника ОСОБА_1 (кваліфікаційний сертифікат від 29.12.2014 №012361).

На час розгляду справи, згідно з Наказом Держгеокадастру України від 06.11.2024 року №322 «Про анулювання кваліфікаційних сертифікатів інженерів-землевпорядників кваліфікаційний сертифікат № 012361 від 29.12.2014 виданий ОСОБА_1 анульовано.

Таким чином, Проект землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області, підписаний інженером-землевпорядником ОСОБА_1 у відповідності до абзацу 13 статті 68 Закону України «Про землеустрій» є недійсний.

З посиланням на абзац 2 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України, третя особа вказує, що рішення від 05.08.2024 року по адміністративній справі №160/13352/24 не можна враховувати при розгляді цієї справи, оскільки судова справа не стосувалась вирішення спору щодо відмови суміжних сільської та селищної ради у погоджені Проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області, та розглядалась без участі зацікавлених сторін.

З посиланням на ст.ст.28, 46-1 Закону України «Про землеустрій» Червоногригорівська селищна рада (третя особа по справі) зазначає, що органи місцевого самоврядування в даному випадку - Марганецька міська рада (відповідач по справі) не була наділена повноваженнями та кваліфікаційними знаннями для встановлення дійсності проходження межі територіальних громад. Розробник проєкту інженер-землевпорядник Гуляк Леся Анатоліївна або ТОВ «Інститут Ефективних технологій Сателіт» мали доступ для отримання всій необхідної інформації із Державного фонду документації із землеустрою, яка зберігається в структурних підрозділах Держгеокадастру України у відповідності до Постанови Кабінету міністрів України від 17 листопада 2004 р. №1553.

Крім того, у листі-відповіді виконавчого комітету Червоногригорівської селищної ради від 27.12.2022 року вих. № 1759/0/2-22 Марганецькій міській раді було повідомлено про невідповідність запроектованої межі вже визначеним межам проектами формування територій місцевих рад. (додається) Проекти формування територій місцевих рад при виконанні робіт із землеустрою не були враховані, а ні замовником, а ні розробником Проекту землеустрою.

Третя особа просить врахувати подані пояснення та задовольнити позов Мирівської сільської ради.

При розгляді по суті спору справи №160/27825/24, суд враховує інформацію про набрання рішенням від 05.08.2024 року по справі № 160/13352/24 законної сили 05.09.2024.

Також, в ході розгляду справи №160/27825/24 з листа Держгеокадастру №18-28-0.215-11162/2-24 від 29.10.2024, адресованого відповідачу-1 та третій особі, повідомлено про вжиття заходів по виконанню пункту 4 наказу Держгеокадастру від 28.10.2024 № 50-ДКР та скасування рішення, прийнятого державним кадастровим реєстратором Відділу № 3 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області Ткачук В.Т. за результатами розгляду заяви ТОВ «Інститут Ефективних Технологій - Сателіт» про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 07.03.2024 №ЗВ-8800013902024.

Згідно відповідей Держгеокадастру №9-28-0.215-307/2-25 від 22.01.2025 та ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області №9-14-0.6-225/2-25 від 22.01.2025, підтверджено чинність наказу № 50-ДКР від 28.10.2024 та відсутність впливу оскарження наказу на розгляд цієї справи по суті спору.

При цьому, суд вважає неможливим застосування при розгляді справи №160/27825/24 частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки Мирівська сільська рада та Червоногригорівська селищна рада не були учасниками справи №160/13352/24, а предмет справи не стосувався вирішення спору щодо відмови суміжних сільської та селищної ради у погоджені Проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області. Справа розглядалась без участі зацікавлених сторін.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Частиною 1 та 2 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно ч. 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення, відповідно до закону, питань регулювання земельних відносин шляхом їх розгляду на пленарних засіданнях міської ради.

Частинами 1 та 2 статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначені повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, зокрема до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на міст належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок комунальної власності із постійного користування відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок приватної власності для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Стаття 173 Земельного кодексу України визначає, що межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів. Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті. Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Частина 1-3 статті 174 Земельного кодексу України передбачено, що Рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.

Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена, приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням відповідних сільських, селищних рад.

Рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад.

Статтею 181 Земельного кодексу України визначено поняття землеустрою, а саме - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.

Завдання землеустрою перелічено у статті 183 Земельного кодексу України, а саме: а) встановлення (відновлення) на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, землеволодінь і землекористувань; б) розробку загальнодержавної і регіональних програм використання та охорони земель; в) складання схем землеустрою, розроблення техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель відповідних адміністративно-територіальних одиниць; г) обґрунтування встановлення меж територій з особливими природоохоронними, рекреаційними і заповідними режимами; д) складання проектів відведення земельних ділянок; е) встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок; ж) складання проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін, упорядкування угідь, а також розроблення заходів щодо охорони земель; з) розроблення іншої землевпорядної документації, пов'язаної з використанням та охороною земель; і) проведення топографо-геодезичних, картографічних, ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень і розвідувань земель.

Частиною 2 статті 185 Земельного кодексу України передбачено, що землеустрій здійснюється відповідно до закону, статтею 186 ЗК визначено порядок погодження і затвердження документації із землеустрою.

Відповідно до п. 1 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України передбачено, що проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць погоджуються сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення таких меж. У разі розширення меж адміністративно-територіальної одиниці за рахунок території, що не входить до складу відповідного району, або якщо районна рада не утворена, проект погоджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією. У разі встановлення меж міст проект також погоджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою. Рішення Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальної одиниці одночасно є рішенням про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці. Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж районів у містах погоджуються з відповідною районною у місті радою, районною у місті державною адміністрацією (у разі їх утворення).

Пункт 2 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України визначає, що проекти землеустрою щодо встановлення меж територій територіальних громад погоджуються сільськими, селищними, міськими радами суміжних територіальних громад і затверджуються сільською, селищною, міською радою, що представляє інтереси територіальної громади, межі території якої встановлюються. У разі відмови сільської, селищної, міської ради у погодженні проекту землеустрою спір вирішується у судовому порядку.

Пунктом 3 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів погоджуються з власниками, користувачами земельних ділянок, що включаються до території природно-заповідного фонду, іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів без їх вилучення, крім випадків, коли обмеження безпосередньо встановлені законом або прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.

Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів погоджуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища (у разі наявності територій чи об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, земель оздоровчого, рекреаційного призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон), органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом відповідної обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища (у разі наявності територій чи об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення).

Проект суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із Законом України «розробляється Про землеустрій», що мають відповідні сертифікати, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Статтею 46 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що для встановлення або зміни меж адміністративно-територіальних одиниць розробляються проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць розробляються для створення повноцінного життєвого середовища та створення сприятливих умов їх територіального розвитку, забезпечення ефективного використання потенціалу територій із збереженням їх природних ландшафтів та історико-культурної цінності, з урахуванням інтересів власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, і затвердженої містобудівної документації.

Проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці включає: а) пояснювальну записку; б) завдання на виконання робіт; в) план існуючої (за наявності) та проектної межі адміністративно-територіальної одиниці; г) площу земель в існуючих (за наявності) та проектних межах адміністративно-територіальної одиниці; ґ) опис меж адміністративно-територіальної одиниці; д) каталог координат поворотних точок меж адміністративно-територіальної одиниці.

Проект землеустрою щодо зміни меж населеного пункту може також передбачати пов'язані із цим зміни меж інших суміжних адміністративних одиниць, якщо прийняття рішення про їх зміну згідно із законом належить до компетенції одного органу.

Як встановлено в ході розгляду справи та зазначено у рішенні вище, вжиттям заходів по виконанню пункту 4 наказу Держгеокадастру від 28.10.2024 № 50-ДКР, скасовано рішення державного кадастрового реєстратора Відділу № 3 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Миколаївській області Ткачук В.Т. за результатами розгляду заяви ТОВ «Інститут Ефективних Технологій - Сателіт» про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 07.03.2024 №ЗВ-8800013902024.

На час розгляду адміністративної справи № 160/27825/24 наказ Держгеокадастру від 28.10.2024 № 50-ДКР є чинним.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Приписами частин 1, 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Отже, проект землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області, розроблений на підставі рішення Марганецької міської ради від 29.03.2022 року №777-44/VIII, до його затвердження Марганецькою міською радою підлягав обов'язковому погодженню сільськими, селищними, міськими радами суміжних територіальних громад, зокрема, і Мирівською сільською радою.

При цьому, чинне законодавство передбачає, що способом волевиявлення ради, яка здійснює від імені та в інтересах відповідної територіальної громади представницькі функції щодо регулювання земельних відносин, є прийняття рішень, зокрема, і рішень про погодження проекту землеустрою щодо встановлення меж суміжних територіальних громад.

Відповідно, волевиявлення Мирівської сільської ради щодо погодження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади за законом мало відбуватись виключно шляхом винесення на пленарне засідання Мирівської сільської ради проєкту рішення про таке погодження, його обговорення та прийняття більшістю депутатів від загального складу ради.

15.12.2022 року Марганецька міська рада звернулась до Мирівської сільської ради з листом вих. №8-14/84, в якому просила з урахуванням пояснювальної записки до матеріалів погодження меж території Марганецької міської територіальної громади погодити встановлену межу території Марганецької територіальної громади та підписати доданий до листа Акт погодження меж території Марганецької міської територіальної громади з територією Мирівської сільської територіальної громади.

При цьому, як встановлено в ході судового розгляду спору, сам проект землеустрою щодо встановлення меж Марганецької міської територіальної громади Марганецькою міською радою надано не було.

До наведеного вище листа були надані лише Пояснювальна записка до матеріалів погодження меж території Марганецької міської територіальної громади, копії листів, план меж території Марганецької міської територіальної громади та проект акту погодження меж території Марганецької міської територіальної громади в 2-х примірниках.

Проте, з огляду на відсутність проекту землеустрою щодо встановлення меж Марганецької міської територіальної громади питання щодо погодження меж Марганецької міської територіальної громади на розгляд Мирівської сільської ради не виносилось, депутати Мирівської сільської ради не приймали рішення про погодження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади, акти погодження меж території Марганецької міської територіальної громади головою Мирівської сільської територіальної громади не підписувались, а отже Марганецька міська рада за законом не мала правових підстав для затвердження такого проекту.

Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України, Марганецька міська рада, за наявності правових підстав, мала б у судовому порядку ініціювати вирішення питання погодження проекту землеустрою.

Такого звернення в ході розгляду справи не встановлено.

При цьому, в ході розгляду справи встановлено, що земельні ділянки щодо меж яких точиться спір, перебували в межах території Мирівської сільської територіальної громади на території Зорянського і Виводівського старостатів та знаходились у користуванні та власності суб'єктів господарювання та фізичних осіб, які сплачували за вказані земельні ділянки земельний податок в бюджет Мирівської сільської територіальної громади.

При тому, що в листі від 12.09.2024 року № 18/14-13118 на адресу ТОВ «Марганецька птахофабрика» Виконавчий комітет Марганецької міської ради підтвердив, що внаслідок затвердження рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII нового проєкту землеустрою до Марганецької міської територіальної громади увійшли землі Червоногригорівської та Мирівської територіальних громад.

Наведені обставини свідчать про порушення спірним рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII права власності Мирівської сільської територіальної громади на землю, а також її майнових прав та інтересів у вигляді доходів місцевого бюджету, що є підставою для захисту таких прав в судовому порядку.

Стаття 142 Конституції України передбачає, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» так само передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Частина 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Суд погоджується з аргументами позивача, що внаслідок прийняття Марганецькою міською радою оспорюваних рішень, територію Мирівської сільської територіальної громади було протиправно зменшено, що безпосередньо порушує майнові права та інтереси мешканців Мирівської сільської територіальної громади та позбавляє територіальну громаду значних коштів на фінансування її потреб, які отримувались громадою від користувачів земельних ділянок в якості плати за землю.

Щодо позовної вимоги про протиправність рішень Марганецької міської ради про надання

дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих в межах території Мирівської сільської територіальної громади, суд виходить з такого.

Як зазначив позивач, 11.09.2024 року йому стало відомо, що внаслідок затвердження рішенням Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області та внесення відомостей про нові межі Марганецької міської територіальної громади до Державного земельного кадастру Марганецька міська рада прийняла рішення:

- від 06.09.2024р. №1718-54-4/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:004:0201)»;

- від 09.09.2024р. №1723-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:002:0253)»;

- від 09.09.2024р. №1724-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:02:001:0003)»;

- від 11.09.2024р. № 1727-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:005:0081);

- від 11.09.2024р. № 1728-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0051);

- від 13.09.2024р. № 1799-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0052);

- від 13.09.2024р. № 1798-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:001:0578).

Вищевказані земельні ділянки розташовані в межах території Мирівської сільської територіальної громади, а отже Марганецька міська рада не мала законних правових підстав для надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки таких земельних ділянок.

Витягами з Державного земельного кадастру про наведені земельні ділянки, наявними у матеріалах справи, підтверджується, що земельні ділянки знаходяться в межах територій, які входять до Мирівської сільської територіальної громади, а право власності на них зареєстроване за Мирівською сільською радою.

Стаття 1 Закону України «Про оцінку земель» визначає нормативну грошову оцінку земельних ділянок як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Частина 4 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Статтею 15 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Проте, наведені земельні ділянки розташовані в межах Мирівської сільської територіальної громади та знаходяться у власності Мирівської сільської ради, а отже Марганецька міська рада не мала правових підстав приймати будь-які юридично значущі рішення або вчиняти дії стосовно наведених земельних ділянок, в тому числі приймати рішення про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки таких земельних ділянок, що свідчить про протиправний характер таких рішень Марганецької міської ради.

Протиправно надаючи дозвіл на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які за законом належать до земель Мирівської сільської територіальної громади та є власністю Мирівської сільської ради, відповідач протиправно створив передумови для отримання від користувачів таких земельних земельного податку, тим самим присвоюючи собі доходи від таких земель та позбавляючи права розпоряджатися такими земельними ділянками Мирівську сільську територіальну громаду та права позивача на отримання доходів від таких земельних ділянок у вигляді земельного податку, що безпосередньо порушує майнові права та законні інтереси позивача.

Хоча відповідач вважає, що оспорювані рішення про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих в межах території Мирівської сільської територіальної громади, реалізовані, а тому вичерпали свою дію, при цьому не заперечує їх чинність.

Відповідно, такі рішення Марганецької міської ради про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих в межах території Мирівської сільської територіальної громади, є протиправними, порушують права та законні інтереси позивача та підлягають скасуванню.

З урахуванням вищевикладеного, суд доходить висновку, що суб'єкт владних повноважень (відповідач) діяв по відношенню до позивача не у спосіб та порядок, встановлений діючим законодавством України.

Відповідно до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За приписами ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності своїх дій та прийнятих рішень.

Проаналізувавши викладене у рішенні вище, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Разом з тим, позивач просив визнати протиправним та нечинним рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року №1033-46-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області».

При цьому, суд виходить з того, що вимоги про визнання незаконним, неправомірним, недійсним, протиправним рішення суб'єкта владних повноважень, є тотожними та різними словесними виразами одного і того самого способу захисту порушеного права позивача, а саме: вимогами щодо визнання протиправним такого рішення, враховуючи приписи ст.245 КАС України, яка, зокрема визначає можливість суду, у разі задоволення адміністративного позову, прийняти рішення про визнання протиправним та скасування рішення.

Суд вважає, що в даному випадку визнання протиправним та нечинним оспорюваного рішення відповідача не призведе до належного захисту прав позивача та їх відновлення без скасування такого рішення.

Отже, суд вважає за необхідне в цій частині задовольнити позов шляхом визнання протиправним та скасування рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області».

Враховуючи задоволення адміністративного позову, в порядку ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження на користь позивача судових витрат, а саме: судового збору у розмірі 19' 379грн. 20коп.

Керуючись ст.ст.90, 139, 241-246, 250, 255, 264, 265, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області до Марганецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Червоногригорівська селищна рада Нікопольського району Дніпропетровської області, про визнання протиправним і скасування рішення та визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Марганецької міської ради від 26.01.2023 року № 1033-46-3/VIII «Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення меж території Марганецької міської територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської області».

Визнати протиправними та скасувати рішення Марганецької міської ради:

- від 06.09.2024р. №1718-54-4/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:004:0201)»;

- від 09.09.2024р. №1723-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:01:002:0253)»;

- від 09.09.2024р. №1724-54-5/VIII «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482900:02:001:0003)»;

- від 11.09.2024р. №1727-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:005:0081);

- від 11.09.2024р. №1728-54-6/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0051);

- від 13.09.2024р. №1799-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:006:0052);

- від 13.09.2024р. №1798-55-1/VIIІ «Про надання дозволу на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки (кадастровий номер: 1225482000:01:001:0578).

Стягнути з Марганецької міської ради (53407, Дніпропетровська область, м.Марганець, вул.Єдності, 29а, код ЄДПРОУ 35055650) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Мирівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04338032, адреса: 53571, Дніпропетровська область, с.Топила, вул. Правобережна, 49) судовий збір у розмірі 19' 379грн. (дев'ятнадцять тисяч триста сімдесят дев'ять грн.) 20коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 28 березня 2025 року.

Суддя Г. В. Луговська