25 березня 2025 року Справа № 640/37669/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЮркова Е.О.
за участі секретаря судового засіданняВолок А.О.
за участі:
представника позивача представника відповідача Савченко О.В. Любінецька Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови,-
20.12.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову від 10.12.2021 № 2551 "Про накладення штрафу на ТОВ "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.11.2021 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг було прийнято Постанову №2120 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ» на виконання якої, на підставі посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 15.11.2021 року №717 в період з 9:00 до 17:00 комісією у складі ОСОБА_1 , Шекель Р. В., Асадчих О. М., Кузьменко Л. В., Шеремет Х. В. проведено позапланову невиїзну перевірку позивача, результати якої відображено в Акті позапланової невиїзної перевірки від 17.11.2021 №619. 30.11.2021 позивачем надано письмові пояснення щодо позиції викладеної у Акті, з наданням всієї необхідної інформації та доказів щодо правомірності дій Товариства. 10.12.2021 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, не дивлячись на пояснення позивача, відповідачем винесено Постанову від 10.12.2021 №2551«Про накладення штрафу на ТОВ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (рейдерської діяльності)». Так,оскаржуваною постановою зафіксовано позицію відповідача щодо не дотримання позивачем нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2017 №1468. Санкцією Оскаржуваної постанови є накладення на позивача штрафу в розмірі 1 700 000 (один мільйон сімсот тисяч). Позивач вважає, що відсутність правової підстави для проведення перевірки у вигляді відсутності власне звернення і звернення, яке є простим листом щодо фіксації певної інформації, без зазначення обов?язкових, передбачених законодавством умов (порушення прав діями, завдання шкоди) аналогічно не може бути підставою для проведення перевірки в рамках законодавства. Також позивач зазначає, що навіть у випадку вчинення правопорушення, враховуючи відсутність доведених збитків, відповідно до приписів ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» максимальний штраф для позивача, враховуючи вчинення правопорушення вперше мав би складати не більше 85 000, 00 грн. (вісімдесяти п?яти тисяч гривень 00 копійок). Зазначає, що застосування до Позивача штрафу в такому розмірі є неспівмірним із його прибутком та може призвести до банкротства Товариства без наявності будь-яких правопорушень з його боку. Позивач не погоджується з оскаржуваною постановою, вважає її такою, що прийнята з порушенням норм процесуального та матеріального права, у зв?язку із чим звернувся з цим позовом до суду для захисту своїх інтересів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.01.2022 у справі №640/37669/21 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (далі - Закон №2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825-IX матеріали адміністративної справи №640/37669/21 скеровано за належністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №640/37669/21 надійшла 19.02.2025 та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Юркову Е.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/37669/21 та позовну заяву залишено без руху. На виконання ухвали суду від 24.02.2025 про залишення позову без руху позивачем 03.03.2025 подано до суду відповідну заяву про усунення недоліків позову у зв'язку із чим ухвалою суду від 04.03.2025 продовжено розгляд справи №640/37669/21 та призначено останню до розгляду за правилами загального позовного провадження.
10.03.2025 до суду через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі, в яких представник наводить судову практику Верховного Суду з аналогічних спорів.
14.03.2025 до суду через систему «Електронний суд» від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовної заяви просив відмовити. В обґрунтування відзиву зазначив, що підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки є, зокрема обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення. Так, до НКРЕКП надійшло звернення Держаного підприємства «Оператор ринку» від 02.11 2021 №01-13/2777 в доповнення до листів ДП «Оператор ринку» з конференційною інформацією від 01.10.2021 №03-13/2522 (конфіденційний) та від 02.11.2021 № 01-13/2774 (конфіденційний), в якому ДП «Оператор ринку» повідомив, що у деяких електропостачальників та трейдерів спостерігається перевищення встановленого в Законі обмеження у 10%, а у деяких взагалі відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, а також обсяги імпорту електричної енергії, що може свідчити про недотримання учасниками РДН/ВДР, вимог абзацу третього пункту 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону. Звертає увагу суду, що відомості зазначені у наведених листах містять конфіденційну інформацію. Таким чином, НКРЕКП не має права на поширення конфіденційної інформації, яка міститься у листах ДП «Оператор ринку» від 02.11.2021 №01-13/2777 (вх. НКРЕКП від 02.11.2021 №22501.1/1-21), від 01.10.2021 №03-13/2522 (вх. НКРЕКП від 04.10.2021 №20011/1-21), від 02.11.2021 №01-13/2774 (вх. НКРЕКП від 02.11.2021 №22428.1/1-21). З метою перевірки інформації, викладеної у листах ДП «Оператор ринку» (та з якої вбачається порушення прав ДП «Оператор ринку» як особи, на яку покладено функції з забезпечення функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках) від 01.10.2021 №03-13/2522, від 02.11.2021 №01-13/2777 та від 02.11.2021 № 01-13/2774 , на підставі пункту 4 частини восьмої статті 19 Закону про НКРЕКП, 10.11.2021 НКРЕКП на засіданні, що відбулося у формі відкритого слухання, прийнято постанову №2120 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ». При цьому, Постанова №2120 містить посилання на пункт 4 частини восьмої статті 19 Закону про НКРЕКП, якою передбачено, що підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки є, зокрема, обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення. На підставі Постанови №2120 та посвідчення на проведення перевірки від 15.11.2021 №717 було проведено позапланову невиїзну перевірку позивача. Акцентує увагу суду, що саме наведені звернення стали підставою для прийняття Постанови №2120, яка є самостійним рішенням Регулятора та не оскаржується у даній справі. Також зазначає, що Постанова №2120 на день проведення позапланової невиїзної перевірки Позивача була чинна. Таким чином, позапланова невиїзна перевірка позивача проведена на підставі чинної постанови НКРЕКП від 10.11.2021 № 2120. Окрім того, зазначає, що «проведення позапланової перевірки здійснювалось без попередження (повідомлення) суб'єкта, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, заздалегідь та без його згоди» відповідно до абзаців дев'ятого та десятого частини восьмої статті 19 Закону про НКРЕКП, відповідно до яких позапланова невиїзна перевірка суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, може проводитися без попередження заздалегідь. Згода суб'єкта, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, його повідомлення про проведення позапланової невиїзної перевірки, його присутність під час проведення такої перевірки є необов'язковими. Враховуючи вищевикладене, проведення позапланової перевірки дотримання Позивачем ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності належить до виключних повноважень НКРЕКП, а оскаржувана постанова НКРЕКП прийнята в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України. Щодо наявності порушень, допущених позивачем, та які стали підставою прийняття Постанови № 2551 зазначає про те, що позивач не спростовує порушення норм законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, а саме: пункту 1 частини другої статті 55, абзацу третього пункту 9 розділу XVII Закону України «Про ринок електричної енергії»; пункту 1 постанови НКРЕКП від 01 вересня 2021 року № 1495; підпункту 5 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1468, а лише вважає, що Регулятор повинен був застосувати штрафну санкцію пропорційно, з урахуванням серйозності, тривалості правопорушення та наслідків правопорушення на учасників ринку. При цьому, Ліцензіат здійснює діяльність з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 24.01.2020 №1204 «Про видачу ліцензій з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності) ТОВ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ». Наголошує, що дотримання положень чинного законодавства є основною вимогою для позивача, який має діючу ліцензію, що і було предметом позапланової перевірки. Так, Актом позапланової невиїзної перевірки від 17.11.2021 №619 встановлено, що Товариство у вересні 2021 року здійснило продаж електричної енергії на РДН в обсязі 46 967,1 МВт*год. Проте, у Ліцензіата в зазначеному періоді (місяці) відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсяги імпорту електричної енергії. У жовтні 2021 року Ліцензіат здійснив продаж електричної енергії на РДН в обсязі 94 766, 2 МВт*год. Однак, у Ліцензіата в зазначеному періоді (місяці) відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсяги імпорту електричної енергії. ТОВ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ» у вересні та жовтні 2021 року не мало права здійснювати продаж електричної енергії на РДН, оскільки не купувало у цьому періоді (місяцях) електричну енергію за двосторонніми договорами у виробників та/або гарантованого покупця, а також не імпортувало електричну енергію. Разом з тим, за даними перевірки у вересні 2021 року ТОВ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖИ» продало на РДН 46 967,1 МВт*год та у жовтні 2021 року ним продано на РДН 94 766, 2 МВт*год. Таким чином, Регулятор законно встановив порушення позивачем вимог законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, та Ліцензійних умов № 1468. Додатково зазначає, що якщо за результатом проведеної у встановленому порядку перевірки НКРЕКП виявлено порушення у діяльності суб'єкта господарювання, то вирішення питання про визначення конкретного розміру санкцій у межах, встановлених частиною четвертою з урахуванням вимог частини п'ятої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», є дискреційним повноваженням НКРЕКП.
Протокольною ухвалою суду, оголошеною у судовому засіданні 25.03.2025 із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження в адміністративній справі №640/37669/21 та продовжено розгляд справи по суті.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на доводи наведені у позові та додаткових поясненнях.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував та просив у задоволенні позову відмовити, посилаючись на доводи наведені у відзиві.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Так, до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) надійшло звернення Держаного підприємства «Оператор ринку» (далі - ДП «Оператор ринку») від 02.11 2021 №01-13/2777 в доповнення до листів ДП «Оператор ринку» з конфеденційною інформацією від 01.10.2021 №03-13/2522 та від 02.11.2021 №01-13/2774, в якому останній повідомив, що у деяких електропостачальників та трейдерів спостерігається перевищення встановленого в Законі обмеження у 10%, а у деяких взагалі відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, а також обсяги імпорту електричної енергії, що може свідчити про недотримання учасниками РДН/ВДР, вимог абзацу третього пункту 9 розділу XVII «ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» Закону.
З метою перевірки інформації, викладеної у означених листах 10.11.2021 НКРЕКП було прийнято постанову №2120 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ», відповідно до цієї постанови постановлено провести позапланову невиїзну перевірку ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДІЛЬНІСТЮ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ» (код ЄДРПОУ 43235103) у частині питань, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу.
На виконання означеної постанови та на підставі посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 15.11.2021 №717 в період 17.11.2021 з 9:00 до 17:00 комісією у складі ОСОБА_1 , Шекель Р. В., Асадчих О. М., Кузьменко Л. В., Шеремет Х. В. проведено позапланову невиїзну перевірку позивача, за результатами якої складено Акт позапланової невиїзної перевірки від 17.11.2021 №619.
Так, зазначеним актом виявлено порушення вимог законодавства та ліцензійних умов, а саме:
- пункту 1 частини другої статті 55 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо обов?язку трейдерів дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності із трейдерської діяльності та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
- абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», яким встановлено, що тимчасово, до 01.11.2021 загальний (максимальний) обсяг продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку «на добу наперед» у розрахунковому періоді (місяці) не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками, та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць). У разі здійснення імпорту електричної енергії постачальником та/або трейдером обсяг електричної енергії, що може бути проданий таким електропостачальником та/або трейдером на ринку «на добу наперед», збільшується на обсяг такої імпортованої електричної енергії;
- пункту 1 постанови НКРЕКП від 01 вересня 2021 року №1495 «Про деякі питання діяльності електропостачальників та/або трейдерів на ринку «на добу наперед» (у редакції, що діяла до 01 листопада 2021року), яким встановлено, що електропостачальникам, трейдерам, Оператору системи передачі та Оператору ринку забезпечити дотримання абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії»;
- підпункту 5 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов №1468 щодо обов?язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКИ у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;
- підпункту 12 пункту 2.2 розділу 2 Ліцензійних умов №1468 щодо обов?язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та нормативно-правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
Не погодившись з висновками викладеними в Акті позапланової невиїзної перевірки позивачем 30.11.2021 подано письмові пояснення та обґрунтування до Акту.
10.12.2021 НКРЕКП прийнято постанову №2551 Про накладення штрафу на ТОВ «ЕКОТЕЧ ЕНЕРЖДІ» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), якою накладено штраф у розмірі 1 700 000 (один мільйон сімсот тисяч) гривень.
Не погоджуючись з означеною постановою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус та повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначаються Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закону України №1540-VIII).
Частиною першою статті 1 Закону України №1540-VIII визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно із статтею 3 Закону України №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону України №1540-VIII НКРЕКП здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Згідно з частиною четвертою та п'ятою статті 19 Закону України №1540-VIII під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо - та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті регулятора до розгляду акта на засіданні регулятора.
Відповідно до пункту 4 частини 8 статті 19 Закону України №1540-VIII підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки є, зокрема, обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення.
Абзацом п'ятим частини п'ятої статті 19 Закону України №1540-VIII установлено, що у разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Частинами другою-четвертою статті 22 Закону України №1540-VIII установлено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «;Про питну воду та питне водопостачання», «;Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Спірним відносинам передували доповнення абзацу 3 пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року, внесені Законом України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» №1639-IX від 14 липня 2021 року про те, що тимчасово, до 1 листопада 2021 року загальний (максимальний) обсяг продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку «на добу наперед» у розрахунковому періоді (місяці) не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць). У разі здійснення імпорту електричної енергії постачальником та/або трейдером обсяг електричної енергії, що може бути проданий таким електропостачальником та/або трейдером на ринку «на добу наперед», збільшується на обсяг такої імпортованої електричної енергії.
На виконання цієї норми закону прийнято Постанову НКРЕКП від 01 вересня 2021 року №1495 «Про деякі питання діяльності електропостачальників та/або трейдерів на ринку «на добу наперед»». Постановлено електропостачальникам, трейдерам, Оператору системи передачі та Оператору ринку забезпечити дотримання абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії».
Для забезпечення дотримання абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» Оператору системи передачі до 11:30 дня, що передує добі постачання, надавати Оператору ринку інформацію щодо зареєстрованих обсягів купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами кожним електропостачальником та/або трейдером у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, а також щодо обсягів імпорту електричної енергії такими електропостачальниками та/або трейдерами.
Призначення позапланової невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ" було зумовлено отриманням від ДП «Оператор ринку» листів від 01.10.2021 №03-13/2522 та від 02.11.2021 №01-13/2774.
У листі від 02 листопада 2021 року №01-13/2777 ДП «Оператор ринку» повідомив, що у деяких електропостачальників та трейдерів спостерігається перевищення встановленого в Законі обмеження у 10%, а у деяких взагалі відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, а також обсяги імпорту електричної енергії, що може свідчити про недотримання учасниками РДН/ВДР, вимог абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону. До вказаного листа надано Додаток, який містить Перелік електропостачальників та трейдерів, у яких спостерігалось перевищення загального обсягу продажу електричної енергії на РДН 10% зареєстрованих обсягів купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсягів імпорту, а також у яких відсутні відповідні зареєстровані обсяги купівлі за вересень та за жовтень 2021 року.
Серед переліку таких суб'єктів вказано і Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ".
Відповідно до пункту 54 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор ринку - юридична особа, що забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку та організацію купівлі-продажу електричної енергії на цих ринках, а також має право організовувати та проводити електронні аукціони з купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами на підставі відповідних ліцензій, що видаються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до статті 51 цього Закону оператор ринку забезпечує функціонування ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, а також здійснює організацію купівлі-продажу електричної енергії для доби постачання на підставі ліцензії.
Оператор ринку створює організаційні, технологічні, інформаційні та інші умови для здійснення регулярних торгів за правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, укладання і виконання договорів та розрахунків за ними, зокрема визначає уповноважений банк.
Оператор ринку, зокрема, забезпечує рівні умови участі на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку; надає Регулятору інформацію, необхідну для здійснення ним функцій і повноважень, встановлених законодавством.
Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №308 «Про затвердження Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» передбачено, що участь на РДН і ВДР набувається шляхом укладання з ОР договору про участь у ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку.
Позивач не заперечує той факт, що у періоді вересень-жовтень 2021року ним не здійснювались операції щодо купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця та операції щодо імпорту електричної енергії.
Поряд з цим, надаючи оцінку покликанням позивача щодо пропорційності застосованих санкцій до вчиненого правопорушення, суд звертає увагу на таке.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8 частини другої статті 2 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 22 Закону №1540-VIII при застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах:
від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню, зокрема, б) за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню; в) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (пункт 4 частини четвертої статті 77 Закону «Про ринок електричної енергії»).
Відповідно до частини п'ятої статті 77 Закону «Про ринок електричної енергії» при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.
Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.
Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку електричної енергії вважаються обтяжуючими обставинами. Таким чином, при застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема у разі, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
У постанові від 26 липня 2023 року у справі №200/3265/21-а Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зробив такі висновки щодо застосування дискреції НКРЕКП та пропорційності санкцій:
«…47. Право на визначення розміру санкції згідно із наведеної вище норми покладається на орган контролю, проте, законодавцем встановлено можливість застосування штрафних санкцій в розмірі від 85 000, 00 грн до 1 700 000, 00 грн.
49. Таким чином, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів недискримінації та пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
50. В свою чергу, обов'язковість дотримання принципу пропорційності зумовлює обов'язок суб'єкта владних повноважень, при визначенні розміру санкції, обґрунтовувати в своєму рішенні ступінь тяжкості вчиненого правопорушення та його небезпечність.
…76. При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що орган контролю під час прийняття рішення про накладення штрафу зобов'язаний обґрунтовано вказати про причини застосування обраного розміру штрафної санкції, а також вказати на підстави неможливості застосування штрафної санкції у меншому розмірі.
77. Разом з цим, оспорювана постанова Нацкомісії не містить жодного обґрунтування щодо тяжкості вчиненого правопорушення та відповідності вчиненого правопорушення розміру штрафу.»
Застосовуючи ці правові висновки в контексті обставин цієї справи, суд бере до уваги, що обґрунтування розміру штрафної санкції, а також неможливості застосування штрафної санкції у меншому розмірі, повинно наводитися у постанові суб'єкта владних повноважень. Зазначення порушень в акті перевірки чи в проектах документів не може вважатися належним обґрунтуванням розміру санкції, оскільки конкретна санкція визначається не під час перевірки, а на засіданні НКРЕКП під час вирішення питання про відповідальність суб'єкта господарювання та прийняття відповідного рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, в оскаржуваній постанові НКРЕКП від 10.12.2021 №2551, відповідач жодним чином не обґрунтував застосування до позивача штрафної санкції саме у максимальному розмірі, не оцінив тривалість правопорушення, його наслідки для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини, тобто не виконав вимог частини п'ятої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», що свідчить про недотримання відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови принципу обґрунтованості та пропорційності.
З урахуванням зазначеного суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 23 серпня 2023 року у справі №420/1369/22, від 13 березня 2024 року у справі № 420/1367/22.
Щодо доводів позивача стосовно того, що відповідачем порушено порядок проведення перевірки, оскільки проведено її без правових на те підстав, що є також підставою для скасування постанови.
Суд вважає зазначені доводи необґрунтованими, оскільки звернення ДП «Оператор ринку» (лист) є належною підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки, що передбачена пунктом 4 частини 8 Закону України №1540-VIII.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За сукупності викладених обставин позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ" підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в загальному розмірі 22700,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №1507 від 16.12.2021 на суму 2 270,00 грн. та платіжним дорученням №1530 від 21.01.2022 на суму 20 430,00 грн.
За результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому підлягає стягненню з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь позивача судовий збір у сумі 22 700,00 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ" (33014, Рівненська обл., Рівненський р-н, місто Рівне, вул.Княгині Ольги, будинок 1, ЄДРПОУ 43235103) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вулиця Бродських Сім'ї, будинок 19, ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову від 10.12.2021 № 2551 "Про накладення штрафу на ТОВ "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, місто Київ, вулиця Бродських Сім'ї, будинок 19, ЄДРПОУ 39369133) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕЧ ЕНЕРДЖІ" (33014, Рівненська обл., Рівненський р-н, місто Рівне, вул.Княгині Ольги, будинок 1, ЄДРПОУ 43235103) понесені позивачем судові витрати в сумі 22 700 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 28 березня 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков