Справа №760/7909/25 2-а/760/1121/25
26 березня 2025 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису) серія 2КІ №0000693748 від 30.05.2024 у порядку статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом до Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису) серія 2КІ №0000693748 від 30.05.2024 у порядку статті 286 Кодексу адміністративного судочинства України.
При вирішенні питання про відкриття провадження в справі з'ясовано, що позовна заява не відповідає вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161 КАС України.
Так, відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Як вбачається з матеріалів справи позивач оскаржує постанову про накладення адміністративного стягнення, яка оскаржується згідно з ст.ст.287-289 КУпАП.
Відповідно до ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Із матеріалів справи вбачається, що оскаржувана постанова винесена 30.05.2024, проте позовну заяву позивачем подано 25.03.2025, тобто із пропуском 10-ти денного строку звернення до суду.
Позивач у позовній заяві та поясненнях до позовної заяви вказує, що оскаржувану постанову від 30.05.2024 він отримав лише 14.02.2025 року, після чого звернувся зі скаргою на дану постанову до Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради, на яку було надано відповідь з якої стало відомо, що скарга позивача до відповідача не задоволена та постанова 2КІ №0000693748 від 30.05.2024 не скасована.
Відповідно до ч.1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення про пущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.З огляду на викладене, позовна заява підлягає залишенню без руху.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 169 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 , залишити без руху, надавши строк для усунення недоліків, шляхом подання нової позовної заяви відповідно до кількості сторін у справі, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.М.Букіна