ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/5981/25
провадження № 3/753/2908/25
"28" березня 2025 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Монін І.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
встановив:
До Дарницького районного суду м. Києва 26 березня 2025 року надійшов протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 ст. 124 КУпАП, що на підставі автоматизованого розподілу справ визначений судді Моніну І.В. та переданий для розгляду.
Відповідно до протоколу серії ЕПР1 № 274657 від 18.03.2025, ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом BMW д.р.н. НОМЕР_1 , за адресою м. Київ, вул. Срібнокільська, 14А, не обрала безпечного бокового інтервалу, в результаті чого здійснила наїзд на пішохода ОСОБА_2 , яка рухалась в попутному напрямку. В наслідок ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження та ОСОБА_2 отримала тілесні ушкодження. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушила вимоги п. 13.1 ПДР України за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, посадовою особою при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду, серед інших питань, вирішується питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається іх матеріалів справи, яка надійшла від УПП у м.Києві, працівниками зроблено запит про надання відеозапису ДТП, яке сталося за адресою: АДРЕСА_1, однак відповіді УПП в м. Києві не отримано та носій відеозапису у матеріалах справи відсутній.
Зазначена неповнота при оформленні протоколу позбавляє суд можливості встановити події викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, а також повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини справи та вирішити її у точній відповідності із законом.
Виходячи з вищевикладеного, вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у місті Києві для належного оформлення, в ході якого потрібно усунути зазначені вище недоліки.
Керуючись ст.ст.221, 247, 251, 254, 256, 265, 268, 277, 283, 291, 294 КУпАП, -
Матеріали справи №753/5981/25 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ст. 124 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції у м.Києві для доопрацювання і дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Монін І.В.