Справа № 569/16601/23
14 березня 2025 року м. Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Наумов С.В., з участю представника митниці Пастушенко Н.А., розглянувши матеріали, що надійшли від Рівненської митниці ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Молдови, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 - у скоєнні порушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України,-
В протоколі про порушення митних правил № 0134/20400/23 від 15.08.2023, який було складено головним державним інспектором оперативного відділу Управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Рівненської митниці Ютовець М.Г. вказано, що 30.06.2023 року в Рівненську митницю надійшов лист відділення поліції №2 Вараського районного відділення поліції Головного управління національної поліції в Рівненській області від 07.06.2023 року вих. №228/217/01-2023, яким надіслано копії матеріалів єдиного обліку №582 від 21.04.2023 року, про результати розгляду повідомлення щодо затримання автомобіля марки «MERCEDES BENZ SLK230», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_2 по факту підозри незаконного перебування даного транспортного засобу на території України.
З матеріалів єдиного обліку встановлено, що працівниками відділення поліції №2 Вараського районного відділення поліції Головного управління національної поліції в Рівненській області зупинено та вилучено автомобіль марки «MERCEDES BENZ SLK230», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_2 .
У процесі перевірки встановлено, що відповідно до інформації, яка міститься в АСМО «Інспектор», вказаний транспортний засіб марки «MERCEDES BENZ SLK230», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_1 , 05.01.2021 року був тимчасово ввезений на митну територію України терміном до 1 року в зоні діяльності Одеської митниці громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_3 .
Частиною 1 статті 112 Митного кодексу України передбачено, що митний режим тимчасового ввезення завершується шляхом реекспорту товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, або шляхом поміщення їх в інший митний режим, що допускається Митним кодексом України.
Частиною 5 статті 380 Митного кодексу України визначено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Частиною 6 статті 380 Митного кодексу України визначено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Згідно автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» та єдиної автоматизованої інформаційної системи (ЄАІС) транспортний засіб марки «MERCEDES BENZ SLK230», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер кузова «№ НОМЕР_2 », станом на 15.08.2023, за межі митної території України громадянином ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_3 не вивезено, у митному відношенні не оформлено.
Вартість транспортного засобу становить 4900 євро (або еквівалент 171200,61 грн. на момент перетину митного кордону при в'їзді на митну територію України).
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_3 перевищив строк тимчасового ввезення автомобіля марки «MERCEDES BENZ SLK230», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_2 більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
Представник митниці Пастушенко Н.А. в судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримала і просила застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, а саме автомобіль марки «MERCEDES BENZ SLK230», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_2 .
В судове засідання ОСОБА_1 та його захисник - адвокат Гарбар О.М. не з'явились. Від адвоката Гарбара О.М. надійшло клопотання в якому він просив суд провадження у справі закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення або у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності. Також просив розглядати справу без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та захисника.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності правопорушника та його захисника, на підставі наявних доказів, що відповідає положенню ст. 268 КУпАП.
Заслухавши думку представника Рівненської митниці Пастушенко Н.А., дослідивши письмові докази по справі та клопотання, суд дійшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, - як перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб.
У відповідності до ч.1ст. 467 Митного кодексу України,якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням..
Згідно ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколом про порушення митних правил № 0134/20400/23 від 15.08.2023, службовою запискою головного державного інспектора оперативного відділу Управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил Рівненської митниці Ютовець М.Г. від 16.08.2023, матеріалами Вараського РВП ГУНП в Рівненській області та іншими матеріалами справи.
Протилежного доказам, дослідженим в судовому засіданні, не встановлено. ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явився та доказів відсутності вини не надав.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 6 ст. 481 МК України у виді конфіскації транспортного засобу, а саме автомобіль марки «MERCEDES BENZ SLK230», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_2 .
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ч. 6 ст. 481 ст. 283, 284 КУпАП,
Визнати винним громадянина Молдови ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації в дохід держави транспортного засобу - автомобіля марки ««MERCEDES BENZ SLK230», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_2 .
Стягнути з громадянина Молдови ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду С.В. Наумов