Справа № 481/137/25
Провадж.№ 3/481/177/2025
28.03.2025 м. Новий Буг
Новобузький районний суд Миколаївської області в складі головуючого судді Вжещ С.І., за участі секретаря судового засідання Юхименко Т.М., особи, яка притягується до адмінвідповідальності ОСОБА_1 , розглянувши в м. Новий Буг адміністративні справи, які надійшли з відділення поліції №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючого,
за вчинення правопорушень, передбачених ч.3 ст.156, ч.1 ст.164 КУпАП,
06.03.2025 року на розгляд до Новобузького районного суду Миколаївської області з відділення поліції №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області надійшов протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 148341 від 16.01.2025 року, громадянин ОСОБА_1 16.01.2025 року о 11 годині 00 хвилин, за адресою: АДРЕСА_2 , здійснював роздрібну торгівлю тютюновими виробами, а саме, цигарками «COMPLIMENT BLUE», в кількості 16 пачок, без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без отримання ліцензії на здійснення даного виду підприємницької діяльності, чим вчинив адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 164 КУпАП.
Крім того, 06.03.2025 року на розгляд до Новобузького районного суду Миколаївської області з відділення поліції №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області надійшов протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 156 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 148284 від 16.01.2025 року, громадянин ОСОБА_1 16.01.2025 року о 11 годині 00 хвилин, за адресою: вул. Щербакова, 33 в с. Софіївка, Баштанського району, Миколаївської області, здійснював продаж з рук тютюнових виробів, а саме цигарками «COMPLIMENT BLUE», в кількості 16 пачок, чим порушив п.10 ч.1 ст.15-3 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів», чим вчинив адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 156 КУпАП.
Постановою суду від 17.03.2025 року об'єднано в одне провадження під спільним номером № 481/137/25, справи № 481/137/25 та № 481/138/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.3 ст.156, ч.1 ст.164 КУпАП.
ОСОБА_1 під час розгляду справи вину не визнав, просив закрити провадження в адміністративній справі, посилаючись на відсутність доказів на підтвердження обставин здійснення ним торгівлі тютюновими виробами та без спеціального дозволу (ліцензії), викладених у протоколах про адміністративні правопорушення. Пояснив, що 16.01.2025 року до нього прийшли працівники поліції та спитали, чи є у нього тютюнові вироби без марок акцизного податку встановленого зразка, на що він відповів, що є та видав 16 пачок цигарок «COMPLIMENT BLUE».
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення має бути обґрунтовано конкретними доказами. В основу постанови мають бути покладені лише достовірні докази, досліджені у судовому засіданні.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно частини 1 статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається суть адміністративного правопорушення.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 148341 від 16.01.2025 року, вбачається, що 16.01.2025 року о 11 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , встановлено факт реалізації ОСОБА_1 тютюнових виробів, без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, чим останній вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП.
Тобто, за вищевказаним протоколом, ОСОБА_1 обвинувачується у здійсненні господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності зокрема торгівлю тютюновими виробами.
Положеннями ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за дії, які полягають у провадженні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктом вказаного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері державного регулювання господарської діяльності, що визначені, зокрема, Господарським кодексом України, Законами України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», «Про основні засади державного регулювання господарської діяльності», тощо.
За такого, протокол про адміністративне правопорушення обов'язково має містити посилання на норму спеціального закону, за порушення якої настає відповідальність за ст. 164 КУпАП.
Диспозиція даної статті є бланкетною, а особа, яка визначена ст. 255 КУпАП, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, зобов'язана зазначити в ньому закон/норму закону, яку порушила особа, відносно якої складено протокол.
Однак, за змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 148341 від 16.01.2025 року, складеного щодо ОСОБА_1 , неможливо встановити, які саме порушення ним допущено та якому закону вони суперечать.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 148341 від 16.01.2025 року інспектором СРПП ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області майором поліції Щербаком Є.В. не зазначено норми закону, який передбачає одержання дозволу, іншого документу дозвільного характеру для провадження господарської діяльності, якою займався ОСОБА_1 , не зазначено вид такого дозволу або іншого документу дозвільного характеру, що складає саму суть адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП.
Тобто вимоги закону залишилися поза увагою співробітника поліції при складанні даного протоколу.
Наведене свідчить, що протокол складено інспектором СРПП ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області майором поліції Щербаком Є.В. без додержання вимог статті 256 КУпАП. У такому вигляді він не може бути предметом судового розгляду, оскільки викликає обґрунтовані сумніви, які, відповідно до положень частини 3 статті 62 Конституції України, тлумачаться на користь ОСОБА_1 .
Крім того, поліцейським не доведено факту здійснення торгівлі тютюновими виробами ОСОБА_1 .
За наведеного порушення порядку оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, та не зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення обов'язкового реквізиту норми закону, яку порушив ОСОБА_1 , а також не викладення суті адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, та відсутності доказів здійснення торгівлі (зафіксованого факту продажу з отриманням прибутку) позбавляє процесуальної можливості орган (посадову особу), уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення, з'ясувати обставини щодо вчинення адміністративного правопорушення, вини особи у його вчиненні, а відтак, і наявність складу адміністративного правопорушення.
Вирішуючи питання винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, суд приходить до таких висновків.
Диспозиція ч. 3 ст. 156 КУпАП передбачає відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.156 КУпАП, полягає у здійсненні торгівлі, тобто процесу обміну товарами та грошима.
Між тим, в вищевказаному протоколі про адміністративне правопорушення не сформульована об'єктивна сторона правопорушення з урахуванням особливостей диспозиції ч. 3 ст. 156 КУпАП, зокрема, не зазначено точних обставин вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, не зазначено кому та в якій кількості було здійснено продаж тютюнових виробів.
В протоколі також відсутні будь-які дані щодо отримання ОСОБА_1 грошових коштів від продажу тютюнових виробів, тобто виручки, яка відповідно до ч. 3 ст.156 КУпАП, підлягає конфіскації у разі визнання особи винуватою у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.
Відповідно до приписів ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з приписами ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не було доведено у законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді.
Суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободи.
Крім того, постановами Новобузького районного суду Миколаївської області № 481/137/25 від 27.01.2025 року, № 481/137/25 від 05.02.2025 року, адміністративна справа направлялась до ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області на доопрацювання по зазначеним вище причинам, але повернулись до суду без виконання даних постанов.
За змістом п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, при встановленні відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, внаслідок чого провадження у справі підлягає закриттю.
Крім того, відповідно до ст. 265 КУпАП речі, які є об'єктом правопорушення, виявлені і вилучені відповідними посадовими особами, після розгляду справи, в тому числі знищуються.
Згідно з ч. 6 ст.283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.
Враховуючи, що 16.01.2025 року у ОСОБА_1 , у зв'язку зі складанням протоколу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.156 КУпАП, були вилучені: 16 пачок цигарок «COMPLIMENT BLUE» без марок акцизного податку встановленого зразка, які передані на зберігання до кімнати речових доказів ВП № 1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області, суд вважає, що вказане майно підлягає знищенню.
Керуючись п.1 ст.247, ст.ст.283, 284 КУпАП, суд
Провадження по справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.3 ст.156, ч.1 ст. 164 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити за відсутністю складу правопорушення.
Речові докази, а саме 16 пачок цигарок «COMPLIMENT BLUE», які передано на зберігання до кімнати речових доказів ВП № 1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області, знищити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення, особою, відносно якої її винесено.
Постанова в повному обсязі проголошена 31.03.2025 року о 15:30 год.
Суддя С.І.Вжещ