Ухвала від 25.03.2025 по справі 607/5894/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.03.2025 Справа №607/5894/25 Провадження №1-кс/607/1784/2025

м. Тернопіль

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , його захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , яке погоджено прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Гюстров Німеччина, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_2 , з вищою освітою, не одруженого, працюючого викладачем Львівського державного університету безпеки життєдіяльності, раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 368 КК України,

ВСТАНОВИВ:

24.03.2025 старший слідчий в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 за погодженням із прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді застави щодо підозрюваного ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України.

В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що СУ ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з наказом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 270 від 09.08.2018 ОСОБА_4 призначено на посаду головного інспектора Чортківського районного відділу Управління ДСНС України у Тернопільській області, згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № 53 від 21.05.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, та згідно з наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області «Про кадрові питання» № Нк-198/64 від 01.07.2022 ОСОБА_4 призначено на посаду заступника начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області.

Згідно з вимогами ст.1 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності. Основними завданнями суб'єктів забезпечення цивільного захисту є: захист населення і територій від надзвичайних ситуацій; запобігання виникненню надзвичайних ситуацій; реагування на надзвичайні ситуації та ліквідація їх наслідків (ст. 9 Кодексу). Статтею 10 Кодексу зазначено, що основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій є: оповіщення та інформування суб'єктів забезпечення цивільного захисту; - укриття населення у захисних спорудах цивільного захисту; здійснення заходів з евакуації; інженерний захист територій; медичний захист населення та забезпечення його санітарного та епідемічного благополуччя; психологічний захист населення; біологічний захист населення, тварин і рослин; радіаційний і хімічний захист населення і територій; навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях.

Основними функціями суб'єктів забезпечення цивільного захисту щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій є: 1) моніторинг і прогнозування надзвичайних ситуацій; 2) державне регулювання діяльності суб'єктів господарювання: державна стандартизація; експертиза проектів будівництва щодо додержання нормативів з питань охорони праці, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності та необхідної довговічності; ідентифікація суб'єктів господарювання, реєстрація потенційно небезпечних об'єктів та об'єктів підвищеної небезпеки; ідентифікація та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки; ліцензування господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення; сертифікація засобів цивільного захисту; 3) страхування; 4) здійснення комплексу організаційних та інженерних заходів, спрямованих на забезпечення захисту територій, населених пунктів та суб'єктів господарювання від надзвичайних ситуацій; 5) державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сферах промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами; 6) атестація аварійно-рятувальних служб та рятувальників; 7) забезпечення техногенної безпеки; 8) забезпечення пожежної безпеки. Згідно з ч. 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015, основними завданнями ДСНС є, зокрема: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 5) виконання функцій компетентного органу у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки. ДСНС, серед числа покладених на неї завдань, зокрема: організовує та забезпечує керівництво Кабінету Міністрів України єдиною державною системою цивільного захисту; організовує здійснення заходів щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, забезпечує разом з відповідними органами та підрозділами цивільного захисту, місцевими держадміністраціями здійснення контролю за готовністю зазначених споруд до використання за призначенням, веде загальнодержавний електронний облік захисних споруд цивільного захисту; організовує здійснення заходів щодо впровадження інженерно-технічних заходів цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, готує пропозиції щодо віднесення населених пунктів та суб'єктів господарювання до відповідних груп (категорій) цивільного захисту; організовує та забезпечує охорону від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами; перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти; здійснює безпосередньо та через свої територіальні органи реєстрацію декларацій відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки; здійснює відповідно до закону ліцензування господарської діяльності з надання послуг і проведення робіт протипожежного призначення; здійснює функції технічного регулювання у визначеній законодавством сфері; розглядає у разі звернення фізичних чи юридичних осіб: проектну документацію щодо влаштування засобів протипожежного захисту (систем пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією населення, протидимного захисту, пожежного спостереження, вогнезахисної обробки будівельних конструкцій (виробів, матеріалів), автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення), а також бере участь у прийманні проведених робіт із влаштування зазначених засобів; технічні завдання і робочі проекти на автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення; проектну документацію на будівництво захисних споруд цивільного захисту, а також розділ щодо інженерно-технічних заходів цивільного захисту у складі містобудівної документації; складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов'язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Згідно з Основними обов'язками державних інспекторів з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, затвердженими наказом ДСНС №354 від 23.06.2022 (далі - Основні обов'язки), головні державні інспектори, заступники головних державних інспекторів та державні інспектори з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки на відповідній території (далі - інспекторський склад) під час виконання завдань щодо запобігання надзвичайним ситуаціям, пожежам та іншим небезпечним подіям та проведенням іншої превентивної (профілактичної) роботи зобов'язані неухильно дотримуватися вимог Конституції України, Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон), інших законодавчих, нормативно-правових актів, відповідних наказів МВС і ДСНС, доручень Головного державного інспектора України з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки та його заступника (п. 1 Основних обов'язків). Основною діяльністю (обов'язком) інспекторського складу є виявлення та запобігання порушень вимог законодавчих, інших нормативних та нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, у тому числі застосування санкцій, визначених законом (далі - превентивна робота) (п. 2 Основних обов'язків).

Під час превентивної роботи інспекторський склад зобов'язаний (п. 3 Основних обов'язків): 1) здійснювати заходи, спрямовані на запобігання порушень вимог пожежної та техногенної безпеки, виявлення й усунення причин та умов, які сприяють їх вчиненню, формування у громадян свідомого ставлення щодо дотримання (виконання) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки; 2) здійснювати планові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - планова перевірка) згідно із затвердженим у встановленому порядку Річним планом щодо: центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування; суб'єктів господарювання та інших юридичних осіб; аварійно-рятувальних служб шляхом проведення їх перевірок у формі обстежень земельних ділянок (територій), будинків, будівель, споруд, у тому числі які будуються, їх комплексів та/або частин будь-якого призначення (далі - об'єктів нагляду) у порядку, встановленому Законом; 3) здійснювати позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки за наявності законних підстав у порядку, встановленому Законом (далі - позапланова перевірка), у тому числі з метою перевірки виконання об'єктом нагляду приписів про усунення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - припис) та/або інших розпорядчих документів. Такі позапланові перевірки проводяться не раніше останньої дати для усунення порушення, зазначеної у приписі, та не пізніше як через два місяці від цієї дати; 4) складати за результатами планових (позапланових) перевірок об'єктів нагляду відповідні акти за формою, затвердженою наказом МВС від 17.01.2019 № 22, зареєстрованим у Мін'юсті 21 січня 2019 р. за № 73/33044 (далі - наказ МВС), та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду; 5) складати приписи за затвердженою наказом МВС формою, та у встановленому Законом порядку вручати їх керівнику або уповноваженій особі об'єкта нагляду, якщо за результатами планових (позапланових) перевірок виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (далі - порушення). При цьому такі порушення мають бути зазначені у відповідному акті; 6) ініціювати звернення територіального органу ДСНС у строк, який не перевищує п'яти робочих днів з дати вручення відповідного акта, до адміністративного суду щодо застосування передбачених законодавством заходів реагування у разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей. При цьому строк виконання порушень, зазначених у приписі, не повинен перевищувати 14 днів від дня завершення планової (позапланової) перевірки. Щодо порушень, які стали підставою для звернення до адміністративного суду у разі планової (позапланової) перевірки об'єкта нагляду (щодо якого розглядається справа про застосування заходів реагування в адміністративному суді), у приписі новий строк усунення не вказується, а лише підтверджується до виконання; 7) складати та вручати акт встановленого наказом МВС зразку, у разі, якщо керівник або уповноважена особа об'єкта нагляду створює перешкоди (не виконує законні вимоги, не допускає) до проведення планової (позапланової) перевірки. При цьому оформлювати матеріали про вчинення відповідного адміністративного правопорушення, за необхідності залучивши органи Національної поліції; 8) реєструвати у відповідних журналах, форми яких визначені наказом ДСНС від 24.01.2019 № 56, всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи; 9) негайно направляти рекомендованим листом на юридичну та/або поштову адресу об'єкта нагляду всі розпорядчі (акти, приписи) та інші документи у разі відмови керівника або уповноваженої особи об'єкта нагляду в їх отриманні (або інших причин, за яких документи не можуть бути вручені під підпис); 10) формувати у затвердженому наказом Мінекономіки від 03.07.2017 № 961, зареєстрованим у Мін'юсті 26 липня 2017 р. за № 911/30779, порядку єдині справи розпорядчих документів, що приймаються органом державного нагляду (контролю) під час здійснення заходу державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, у встановлені законодавством строки вносити відомості до Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (Пілотного модуля планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) та вести наглядові справи на об'єкти нагляду відповідно до наказу ДСНС від 18.02.2022 № 129; 11) у разі вчинення посадовими особами об'єктів нагляду та громадянами адміністративних правопорушень, інспекторський склад у сфері своєї відповідальності відповідно до вимог КУпАП та у затвердженому наказом МВС від 27.07.2016 № 725, зареєстрованим у Мін'юсті 22 серпня 2016 р. за № 1162/29292, порядку складає відповідні протоколи про адміністративне правопорушення, розглядає підвідомчі ДСНС справи про адміністративні правопорушення, направляє матеріали адміністративних справ (крім підвідомчих) до суду або іншого відповідного органу для прийняття рішення.

Згідно з п. 5 Основних обов'язків - у встановленому Законом порядку інспекторський склад здійснює державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки щодо об'єктів будівництва, визначених Кодексом. Інспекторський склад виконує іншу превентивну (профілактичну) та інформаційно-роз'яснювальну роботу, спрямовану на дотримання населенням основних вимог пожежної та техногенної безпеки відповідно до сезонної актуальності, правил поводження на воді, з вибухонебезпечними предметами (протимінної безпеки) та у гірській місцевості, зокрема щодо (п. 8 Основних обов'язків): 1) підвищення рівня обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки, формування належного ставлення і виконання встановлених вимог та правил поводження з вибухонебезпечними предметами; 2) щоквартального аналізу стану пожежної та техногенної безпеки об'єктів нагляду, природніх екосистем. За результатами аналізу встановлення основних причин та умов виникнення пожеж, надзвичайних ситуацій, інших небезпечних подій, загибелі та травмування людей на пожежах, надзвичайних ситуаціях, інших небезпечних подіях (на воді, кризі, від вибухонебезпечних предметів тощо) спрямовувати відповідну превентивну роботу; 8) надання методичної допомоги закладам освіти у проведенні заходів, спрямованих на вивчення вимог пожежної безпеки та обережного поводження з вогнем; 10) вжиття інших заходів щодо підвищення обізнаності населення у сфері пожежної та техногенної безпеки. Інспекторський склад зобов'язаний постійно удосконалювати свої професійні знання та практичні навички, в тому числі під час підвищення кваліфікації, службової підготовки та самостійного вивчення законодавчих та інших нормативно-правових актів (за необхідності іноземних мов та домедичної допомоги), необхідних для виконання завдань за призначенням (п. 10 Основних обов'язків).

У відповідності до посадової інструкції головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженої 05.07.2021 начальником Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_7 , головний інспектор у своїй діяльності керується Конституцією України і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства внутрішніх справ та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Положенням про Головне Управління, Положеннями про управління, положеннями про відділ, цією інструкцією, а також іншими актами законодавства України. Головний інспектор за посадою одночасно є державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки Чортківському району. Згідно з розділом ІІ (Завдання та обов'язки) посадової інструкції провідний інспектор: реалізовує державну політику у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, пожежної та техногенної безпеки; здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту на території Колиндянської та Чортківської об'єднаних територіальних громад; здійснює безпосередньо державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання; здійснює планування заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, щодо суб'єктів господарювання та об'єктів органів влади; перевіряє наявність і утримання в стані готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення та системи протипожежного захисту на об'єктах, які підлягають обладнанню такими системами; перевіряє наявність і готовність до використання в разі виникнення надзвичайних ситуацій промислових засобів захисту органів дихання від небезпечних хімічних речових, засобів цивільного захисту, стан їх утримання та ведення обліку; складає акти перевірок видає приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а в разі встановлення порушень що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається в Головне управління з відповідним рапортом, для підготовки позовної заяви з метою звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного чи часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виборчих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин і механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; не вчиняє дій, що можуть бути розцінені як використання свого службового становища в корисних цілях, у власних інтересах, а також дій, які відповідно до чинного законодавства вважаються корупційними; сумлінно виконує свої службові обов'язки, проявляє ініціативу і творчість у роботі; не допускає дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам служби, чи негативно вплинути на репутацію фахівця служби цивільного захисту.

Згідно з розділом IV посадової Інструкції головний інспектор несе відповідальність за: порушення законодавства про службу цивільного захисту та антикорупційного законодавства; недотримання законів, що стосуються діяльності Районного управління; неналежне виконання своїх посадових обов'язків; недотримання строків виконання завдань; недотримання правил внутрішнього розпорядку. за порушення, допущенні ним при виконанні функціональних обов'язків, несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із чинним законодавством.

Згідно з розділом V Інструкції ОСОБА_4 повинен знати: основи кримінального-процесуального законодавства, адміністративного та трудового права; характер діяльності та структуру ДСНС України; основи діловодства; нормативно-правові акти, що стосуються діяльності ГУ ДСНС України у Тернопільській області; роль усіх структурних одиниць та їх співробітників.

Згідно п. VII Інструкції ОСОБА_4 взаємодіє за посадою з підприємствами, установами, організаціями.

У відповідності до посадової інструкції заступника начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженої 10.07.2022 начальником Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_7 , заступник начальника Відділу за посадою одночасно є державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки Чортківському району.

Завдання та обов'язки заступника начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, визначені розділом ІІ вказаної Інструкції, його відповідальність (розділ IV такої Інструкції), вимоги до знань (розділ V такої Інструкції) та взаємовідносини (зв'язки) за посадою (розділ VII такої Інструкції), є такими ж, які визначені посадовою інструкцією головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області, затвердженої 05.07.2021 начальником Чортківського районного управління ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_8 .

Разом з цим, згідно з розділом ІІ (Завдання та обов'язки) посадової інструкції заступник начальника відділу здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту також у ПАП «Фортуна», с. Свидова (Товстенська територіальна громада), ТОВ «Радехівський цукор», смт. Заводське (Заводської територіальної громади).

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи Державної служби України з надзвичайних ситуацій є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення. Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах. Згідно із ст. 23 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави. Відповідно до ст. 24 Закону України «Про запобігання корупції» особа, уповноважена на виконання функцій держави, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, зобов'язана невідкладно вжити заходів щодо: відмови від пропозиції; за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію; залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників; письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції.

Водночас, досудовим розслідування встановлено, що в невстановлений досудовим розслідування час та у невстановленому місці у ОСОБА_4 , який, обіймаючи згадані вище посади, був працівником правоохоронного органу та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України - службовою особою, обізнаним з вимогами вищевказаних нормативно-правових актів та попередженим про обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції», які спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, якому було відомо про надання послуг в сфері пожежної та техногенної безпеки ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», ТОВ «Білдінг протект», ТОВ «Роял вест сервіс» до діяльності яких, серед іншого, належить: діяльність у сфері охорони громадського порядку та безпеки, виробництво електромонтажних пристроїв, електромонтажні роботи, монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, інші будівельно-монтажні роботи, інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у., діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами, оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням, деталями до нього, механічне оброблення металевих виробів, виробництво інших готових металевих виробів, обслуговування систем безпеки, оброблення металів та нанесення покриття на метали, ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення, технічні випробування та дослідження, директором яких є ОСОБА_9 , а особами, які координують діяльність вказаних суб'єктів господарювання - ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , виник злочинний умисел, направлений на одержання неправомірної вигоди за вчинення ним в інтересах вказаних суб'єктів господарювання дій з використанням наданого йому службового становища.

Реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки своїх діянь та бажаючи їх настання, усвідомлюючи свої повноваження та функції представника влади в частині здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, ОСОБА_4 з метою протиправного особистого збагачення вчинив злочин за наступних обставин. Так, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Чортківської міської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, м. Чортків, вул. Копичинецька, 12б спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , та яким користувався ОСОБА_11 . Після цього працівники ТОВ «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс». Надалі, 03.02.2021 згідно з Актом надання послуг № 66 від 03.02.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № 17/21-Т від 03.02.2021 надано ТОВ «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 9875, 00 грн., оплата за які на суму 9875, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №55 від 29.01.2021 здійснена ТОВ «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика» 05.02.2021.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2020 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Товстенської селищної громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного агропромислового підприємства «Фортуна» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Свидова, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект», надавши при цьому контакти представника вказаних товариств ОСОБА_11 . Після цього працівники ПАП «Фортуна», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2020 році почали для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки звертатися саме до вказаних ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект». Надалі, 23.02.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» надано ПАП «Фортуна», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників ВП-9 на загальну суму (з ПДВ) 5220, 00 грн., оплата за які на суму 5220, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №141 від 23.02.2021 здійснена ПАП «Фортуна» 02.03.2021.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Чортківської міської громади, перебуваючи за місцем здійснення діяльності Чортківського ліцею №1 імені Маркіяна Шашкевича (попередня назва - Чортківська гімназія імені Маркіяна Шашкевича Чортківської міської ради Тернопільської області) за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, м. Чортків, вул. Лесі Українки, 7 спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс». Після цього посадові особи Чортківського ліцею №1 імені Маркіяна Шашкевича, розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно навчального закладу контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс». Надалі, 02.03.2021 згідно з Актом надання послуг № 95 від 02.03.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № 29/21-Т від 02.03.2021 надано Чортківському ліцею №1 імені Маркіяна Шашкевича, який був поставлений у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 5405, 00 грн., оплата за які на суму 5405, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» здійснена Чортківським ліцеєм №1 імені Маркіяна Шашкевича 04.03.2021.

В свою чергу ОСОБА_4 о 17 год. 28 хв. 09.03.2021 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_9 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єктів господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 6501 грн. 01 коп. Окрім того, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно - небезпечні наслідки своїх діянь та бажаючи їх настання, ОСОБА_4 з метою протиправного особистого збагачення, діючи повторно, вчинив злочин за наступних обставин. Так, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Чортківської міської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_12 на АЗС за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, м. Чортків, вул. Незалежності, 115 (місцезнаходження автозаправної станції), спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс» надавши при цьому контакти представника вказаних товариств на ім'я ОСОБА_13 . Після цього ФОП ОСОБА_12 , розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно його об'єкту - Автозаправної станції контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почав звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс». Надалі, 21.04.2021 згідно з Актом надання послуг № 247 від 21.04.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» надано ФОП ОСОБА_12 , який був поставлений у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 3935 00 грн., оплата за які на суму 3935, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №313 від 21.04.2021 здійснена ФОП ОСОБА_12 22.04.2021. Крім цього, 21.04.2021 ТОВ «Роял вест сервіс» надано ФОП ОСОБА_12 , який був поставлений у відповідні вимушені умови, послуги з проведення електротехнічних випробувань та вимірювання опору ізоляції на загальну суму (з ПДВ) 2500 00 грн., оплата за які на суму 2500, 00 грн. на рахунок ТОВ «Роял вест сервіс» згідно рахунку №312 від 21.04.2021 здійснена ФОП ОСОБА_12 22.04.2021.

В свою чергу ОСОБА_4 , діючи повторно, о 17 год. 21 хв. 10.05.2021 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_9 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єкта господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс», одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 4040 грн. 20 коп.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2020 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Товстенської селищної громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного агропромислового підприємства «Фортуна» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Свидова, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект», надавши при цьому контакти представника вказаних товариств, ОСОБА_11 . Після цього працівники ПАП «Фортуна», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2020 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаних ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект». Надалі, 01.06.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» надано ПАП «Фортуна», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників ВП-9 на загальну суму (з ПДВ) 2590, 00 грн., оплата за які на суму 2590, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №425 від 01.06.2021 здійснена ПАП «Фортуна» 11.06.2021.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Колиндянської сільської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного агропромислового підприємства «Добробут» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Малі Чорнокінці, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект», надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , та яким користувався ОСОБА_11 . Після цього працівники ПАП «Добробут», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект». Надалі, 31.05.2021 згідно з Актом надання послуг №328 від 31.05.2021 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № 48/21-Т від 31.05.2021 надано ПАП «Добробут», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 1720, 00 грн., оплата за які на суму 1720, 00 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №413 від 28.05.2021 здійснена ПАП «Добробут» 01.06.2021.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Колиндянської сільської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного агропромислового підприємства «Обрій» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Великі Чорнокінці, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект», надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , та яким користувався ОСОБА_11 . Після цього працівники ПАП «Обрій», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект». Надалі, 28.05.2021 згідно з Актом надання послуг №329 від 28.05.2021 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № 50/21-Т від 31.05.2021 надано ПАП «Обрій», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 4750, 00 грн., оплата за які на суму 4750, 00 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №415 від 31.05.2021 здійснена ПАП «Обрій» 03.06.2021.

В свою чергу ОСОБА_4 , діючи повторно, о 19 год. 40 хв. 07.07.2021 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_9 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єкта господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект», одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 3145 грн. 73 коп.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2020 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Заводської селищної громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного агропромислового підприємства «Паросток» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Шманьківці, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс», повідомивши при цьому, що надасть контакти керівника ПАП «Паросток» представникам вказаних товариств. Після цього працівники ПАП «Паросток», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2020 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс». Надалі, 31.08.2021 згідно з Актом надання послуг №798 від 31.08.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № 263/21-Т від 31.08.2021 надано ПАП «Паросток», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 3030, 00 грн., оплата за які на суму 3030, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №862 від 31.08.2021 здійснена ПАП «Паросток» 01.09.2021.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в серпні 2021 року заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Чортківської міської громади, перебуваючи за місцем здійснення діяльності комунального некомерційного підприємства «Чортківська міська стоматологічна поліклініка» Чортківської міської ради за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, м. Чортків, вул. Дмитра Пігути, 31К спонукав та схилив представників вказаного підприємства користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», повідомивши при цьому, що надасть контакти керівника підприємства представнику ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс». Після цього посадові особи КНП «Чортківська міська стоматологічна поліклініка» Чортківської міської ради, розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс». Надалі, 20.08.2021 згідно з Актом надання послуг №753 від 20.08.2021 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № 245/21-Т від 20.08.2021 надано КНП «Чортківська міська стоматологічна поліклініка» Чортківської міської ради, яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 940, 00 грн., оплата за які на суму 940, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №823 від 20.08.2021 здійснена КНП «Чортківська міська стоматологічна поліклініка» Чортківської міської ради 25.08.2021.

В свою чергу ОСОБА_4 , діючи повторно, о 17 год. 35 хв. 22.10.2021 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_9 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єктів господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс», одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 4522 грн. 61 коп.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2020 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Заводської селищної громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного агропромислового підприємства «Паросток» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Шманьківці, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс», повідомивши при цьому, що надасть контакти керівника ПАП «Паросток» представникам вказаних товариств. Після цього працівники ПАП «Паросток», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2020 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Роял вест сервіс». Надалі, 02.11.2021 згідно з Актом надання послуг №1005 від 02.11.2021 ТОВ «Роял вест сервіс» на підставі договору № 72/21-Е від 02.11.2021 надано ПАП «Паросток», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з проведення електротехнічних випробувань та вимірювання опору заземлення, опору ізоляції, петлі «фаза-нуль» на загальну суму (з ПДВ) 6000, 00 грн., оплата за які на суму 6000, 00 грн. на рахунок ТОВ «Роял вест сервіс» згідно рахунку №1107 від 02.11.2021 здійснена ПАП «Паросток» 02.11.2021.

В свою чергу ОСОБА_4 , діючи повторно, о 18 год. 41 хв. 29.11.2021 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить тещі ОСОБА_10 - ОСОБА_14 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Роял вест сервіс» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єкта господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Роял вест сервіс», одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Роял вест сервіс» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 1206 грн. 03 коп.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Колиндянської сільської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного агропромислового підприємства «Добробут» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Малі Чорнокінці, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект», надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , та яким користувався ОСОБА_11 . Після цього працівники ПАП «Добробут», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект». Надалі, 02.06.2022 згідно з Актом надання послуг від 02.06.2022 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № Т/22-06/3 від 01.06.2022 надано ПАП «Добробут», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 5397, 00 грн., оплата за які на суму 5397, 00 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №321 від 01.06.2022 здійснена ПАП «Добробут» 07.06.2022.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Колиндянської сільської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного агропромислового підприємства «Обрій» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Великі Чорнокінці, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект», надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , та яким користувався ОСОБА_11 . Після цього працівники ПАП «Обрій», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект». Надалі, 02.06.2022 згідно з Актом надання послуг №324 від 02.06.2022 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № Т/22-06/4 від 01.06.2022 надано ПАП «Обрій», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 9897, 00 грн., оплата за які на суму 9897, 00 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №322 від 01.06.2022 здійснена ПАП «Обрій» 06.06.2022. Також 13.06.2022 згідно з Актом надання послуг №379 від 13.06.2022 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № Т/22-06/4 від 01.06.2022 надано ПАП «Обрій», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 1791, 00 грн., оплата за які на суму 1791, 00 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №381 від 13.06.2022 здійснена ПАП «Обрій» 20.06.2022.

В свою чергу ОСОБА_4 , діючи повторно, о 14 год. 05 хв. 07.07.2022 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_9 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Білдінг протект» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єкта господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Білдінг протект», одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Білдінг протект» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 3718 грн. 59 коп.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Чортківської міської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, м. Чортків, вул. Копичинецька, 12б спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , та яким користувався ОСОБА_11 . Після цього працівники ТОВ «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2021 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс». Надалі, 14.07.2022 згідно з Актом надання послуг № 507 від 14.07.2022 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № Т/22-07/35 від 14.07.2022 надано ТОВ «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 12060, 00 грн., оплата за які на суму 12060, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» згідно рахунку №526 від 14.07.2022 здійснена ТОВ «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика» 18.07.2022.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2021 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Чортківської міської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного сільськогосподарського підприємства «Ягільниця-В» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Ягільниця, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект». Після цього працівники ПСП «Ягільниця-В», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), з липня 2021 року для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки щорічно почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект». Надалі, 14.07.2022 згідно з Актом надання послуг від 14.07.2022 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № Т/22-07/18 від 14.07.2022 надано ПСП «Ягільниця-В», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 5164, 82 грн., оплата за які на суму 5164, 82 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №530 від 14.07.2022 здійснена ПСП «Ягільниця-В» 28.07.2022. Також 14.07.2022 згідно з видатковою накладною №512 від 14.07.2022 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № П/22-07/29 від 14.07.2022 надано ПСП «Ягільниця-В», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з продажу вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 8499, 96 грн., оплата за які на суму 8499, 96 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №532 від 14.07.2022 здійснена ПСП «Ягільниця-В» 28.07.2022.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2022 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Білобожницької сільської громади, перебуваючи за місцем здійснення господарської діяльності Приватного підприємства «Агро-Спектр» за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, с. Ромашівка, спонукав та схилив вказаного суб'єкта користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Білдінг протект», повідомивши при цьому, що надасть контакти керівника ПП «Агро-Спектр» представникам вказаного товариства. Після цього, працівники ПП «Агро-Спектр», розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно підприємства контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2022 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Білдінг протект». Надалі, 12.07.2022 згідно з Актом надання послуг №497 від 12.07.2022 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № Т/22-07/15 від 12.07.2022 надано ПП «Агро-Спектр», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 3179, 93 грн., оплата за які на суму 3179, 93 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №514 від 12.07.2022 здійснена ПП «Агро-Спектр» 25.07.2022. Також, 12.07.2022 згідно видатковою накладною №498 від 12.07.2022 ТОВ «Білдінг протект» на підставі договору № П/22-07/16 від 12.07.2022 надано ПП «Агро-Спектр», яке було поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з продажу вогнегасників на загальну суму (з ПДВ) 1699, 99 грн., оплата за які на суму 1699, 99 грн. на рахунок ТОВ «Білдінг протект» згідно рахунку №515 від 12.07.2022 здійснена ПП «Агро-Спектр» 25.07.2022.

Окрім того, ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження, здійснюючи в 2022 році заходи державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання на території Чортківської міської громади, перебуваючи за місцем здійснення діяльності Чортківської міської ради за адресою: Тернопільська область, Чортківський район, м. Чортків, вул. Шевченка, 21 спонукав та схилив посадових осіб Чортківської міської ради користуватися послугами пожежної та техногенної безпеки саме у ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» надавши при цьому номер мобільного телефону представника вказаного товариства НОМЕР_1 , та яким користувався ОСОБА_11 . Після цього посадові особи Чортківської міської ради, які відповідають за протипожежну безпеку, розуміючи, що ОСОБА_4 здійснює стосовно установи контрольно-наглядові повноваження та систематично проводить відповідні заходи державного нагляду (контролю), в 2022 році для отримання послуг пожежної та техногенної безпеки почали звертатися саме до вказаного ОСОБА_4 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс». Надалі, 19.05.2022 ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» на підставі договору № Т/22-05/6 від 19.05.2022 надано Чортківській міській раді, яка була поставлено у відповідні вимушені умови, послуги з технічного обслуговування вогнегасників на загальну суму 3640, 00 грн., оплата за які на суму 3640, 00 грн. на рахунок ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» здійснена Чортківською міською радою 09.06.2022.

В свою чергу ОСОБА_4 , діючи повторно, о 20 год. 01 хв. 12.08.2022 (місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо) шляхом отримання грошового переказу на свою банківську карту, яка йому належить, з банківської карти, яка належить ОСОБА_9 , за вчинені ним в інтересах ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект» з використанням наданого йому службового становища дії, а саме схиляння суб'єктів господарської діяльності скористатись послугами саме ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект», одержав від ОСОБА_9 неправомірну вигоду у вигляді частини отриманих ТОВ «Вогнезахист сервіс плюс» та ТОВ «Білдінг протект» за вказані вище надані послуги коштів в розмірі 3603 грн. 02 коп.

Слідчий у клопотанні зазначає, 21.03.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, а також у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, вчиненому повторно.

Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 368 КК України, та існування ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, що підозрюваний ОСОБА_4 може: переховуватись від органів досудового розслідування та суду (п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України); знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень (п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України); незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні (п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України); перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України).

З урахуванням викладеного та даних про особу підозрюваного ОСОБА_4 , на думку слідчого, є підстави вважати, що менш суворі запобіжні заходи не зможуть забезпечити уникнення ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, та виконання покладених на підозрюваного ОСОБА_4 процесуальних обов'язків, тому йому необхідно обрати запобіжний захід у вигляді застави в розмірі вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242 240 гривень, з покладенням на нього обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування з наступними особами: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_12 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 та іншими особами з приводу обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023; здати на зберігання до Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області усі свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Внесене клопотання відповідає вимогам ст. 184 КПК України, його копія вручена підозрюваному.

Прокурор відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав, вважаючи мету і підстави застосування запобіжного заходу у вигляді застави обґрунтованими та такими, що дають право на застосування відносно підозрюваного ОСОБА_4 вказаного запобіжного заходу, посилаючись на наявність у даному кримінальному провадженні ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.

Підозрюваний ОСОБА_4 в судовому засіданні не заперечував щодо застосування відносно нього запобіжного заходу у вигляді застави, втім, просив визначити йому менший розмір застави ніж зазначений у клопотанні сторони обвинувачення, посилаючись на неспроможність внесення застави у вказаному розмірі.

Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні також не заперечував відносно задоволення клопотання слідчого, втім, посилаючись на дані про особу підозрюваного та його матеріальне становище, просив визначити останньому мінімальний розмір застави у розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Також просив дозволити підозрюваному ОСОБА_4 пересуватися в межах Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду, посилаючись на його необхідність у регулярних поїздках за межі населеного пункту, в якому він проживає.

Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження, дослідивши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя доходить таких висновків.

Судове рішення стосовно обрання запобіжного заходу повинно відповідати вимогам ст. 370 КПК України, тобто повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим та містити, як чітке визначення законодавчих підстав для його обрання, так і дослідження та обґрунтування достовірності обраних підстав у контексті конкретних фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення, врахування особи підозрюваного та інших обставин, в тому числі ризиків, наведених у ч. 1 ст. 177 КПК України.

Європейський суд з прав людини неодноразово підкреслював, що наявність підстав для тримання особи під вартою має оцінюватись в кожному кримінальному провадженні з урахуванням його конкретних обставин. Тримання особи під вартою завжди може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які, незважаючи на існування презумпції невинуватості, переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.

Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 131 КПК України, одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 176 КПК одним із видів запобіжних заходів є застава, яка полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.

При застосуванні запобіжного заходу у вигляді застави підозрюваному, обвинуваченому роз'яснюються його обов'язки і наслідки їх невиконання, а заставодавцю - у вчиненні якого кримінального правопорушення підозрюється чи обвинувачується особа, передбачене законом покарання за його вчинення, обов'язки із забезпечення належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого та його явки за викликом, а також наслідки невиконання цих обов'язків.

Підозрюваний, обвинувачений, який не тримається під вартою, не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, а також з моменту звільнення підозрюваного, обвинуваченого з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної слідчим суддею, судом в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави (ч. 1, 3, 6 ст. 182 КПК).

Відповідно до ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, зокрема, слідчий суддя зобов'язаний оцінити, в тому числі вагомість доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного винуватим у кримінальному правопорушенні, розмір майнової шкоди, а також дані, що характеризують особу підозрюваного.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст.177 КПК України, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Слідчим суддею встановлено, що слідчими СУ ГУНП в Тернопільській області за процесуального керівництва прокурорів Тернопільської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. ч. 1, 3 ст. 368, ч. 2 ст. 369 КК України.

21.03.2025 ОСОБА_4 у даному кримінальному провадженні повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, а також у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, вчиненому повторно.

На думку слідчого судді, наведені в клопотанні обставини та додані до нього документи, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 3 ст. 368 КК України. Зокрема такими доказами є: витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023210000000031 від 21.02.2023; протокол огляду цифрових носіїв - компакт дисків від 18.03.2025; протокол огляду ноутбука, який належить ОСОБА_11 , від 12.03.2025; протокол огляду системного блоку, яким користувався ОСОБА_9 , від 12.03.2025; протокол за результатами проведення НСРД (не таємно) від 10.07.2023; протокол допиту свідка - головного інженера ТОВ «Біллербек Україна Перо-пухова фабрика» ОСОБА_15 від 10.03.2025; протокол допиту свідка - інженера з охорони праці ПАП «Фортуна» ОСОБА_16 від 14.03.2025; протокол допиту свідка ОСОБА_12 від 14.03.2025; протокол допиту свідка - директора ПАП «Добробут» та заступника директора ПАП «Обрій» ОСОБА_18 від 06.03.2025; протокол допиту свідка директора ПАП «Паросток» ОСОБА_19 від 06.03.2025; протокол допиту свідка - працівника комунального некомерційного підприємства «Чортківська міська стоматологічна поліклініка» Чортківської міської ради ОСОБА_20 від 10.03.2025; протокол допиту свідка - директора ПСП «Ягільниця-В» ОСОБА_21 від 10.03.2025; протокол допиту свідка - засновника ПП «Агро-Спектр» ОСОБА_22 від 10.03.2025; протокол допиту свідка - начальника відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту Чортківської міської ради ОСОБА_23 від 06.03.2025; витяг із наказу начальника ГУ ДСНС у Тернопільській області ОСОБА_24 від 21.05.2021; інші матеріали кримінального провадження в їх сукупності.

Зазначені відомості у сукупності з інформацією, викладеною у дослідженому під час судового засідання повідомленні про підозру, вважаються переконливими для слідчого судді в тому, що відповідні кримінальні правопорушення могли бути вчинені, а надані слідчим до клопотання відомості в достатній мірі вказують на можливість вчинення підозрюваним ОСОБА_4 вказаних кримінальних правопорушень.

Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які наведені у клопотанні слідчого та доданих до нього матеріалах.

Водночас слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» (рішення № 14310/88 від 23 жовтня 1994 року) суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

В свою чергу, стороною захисту в судовому засіданні не наведено обставин, які б очевидно та беззаперечно вказували на будь-яку непричетність ОСОБА_4 до злочинів, у вчиненні яких йому повідомлено про підозру, або необґрунтованість повідомленої підозри, а за такого на цій стадії досудового розслідування відсутні підстави вважати, що повідомлення про підозру є вочевидь необґрунтованим.

Таким чином, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, а також у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, а саме в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища, вчиненому повторно.

Оцінюючи наявність ризиків, на існування яких посилається сторона обвинувачення обґрунтовуючи подане щодо ОСОБА_4 клопотання, слідчий суддя виходить із такого.

Як зазначено у клопотанні слідчого, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та суду (п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України); знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень (п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України); незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні (п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України); перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України).

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність, зокрема, ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною 1 статті 177 КПК (частина 2 статті 177 КПК).

Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Слідчий суддя, оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Клішин проти України» наявність кожного ризику повинна носити не абстрактний, а конкретний характер та доводитися відповідними доказами.

Оцінивши доводи, наведені у клопотанні, слідчий суддя вважає, що сторона обвинувачення у судовому засіданні довела наявність підстав вважати, що існують ризики того, що підозрюваний ОСОБА_4 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень; незаконно впливати на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні.

Так, ризики переховування ОСОБА_4 від органів досудового розслідування та суду, а також знищення, схову або спотворення будь-якої із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, на даний момент є існуючим та обумовлені тяжкістю ймовірного покарання та суворістю можливого вироку, що слідчий суддя оцінює в сукупності в світлі обставин цього кримінального провадження, та враховує, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України, яке інкримінується ОСОБА_4 , передбачає покарання виключно у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна. Крім того, при оцінці вказаних ризиків слідчий суддя враховує, що інкриміновані підозрюваному кримінальні правопорушення, передбачені ч. ч. 1, 3 ст. 368 КК України, у відповідності до примітки до ст. 45 КК України віднесено до корупційних злочинів, за вчинення яких відповідно до ч. 1 ст. 75 КК України виключено можливість застосування звільнення від відбування покарання з випробуванням, а так само, згідно з ч. 1 ст. 69 КК України, виключено можливість призначення покарання більш м'якого, ніж передбачено законом. На думку слідчого судді, зазначені обставини самі по собі можуть бути мотивом та підставою для підозрюваного переховуватися від органів досудового розслідування чи суду, а також знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень.

Оцінюючи можливість незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні слідчий суддя виходить із передбаченої КПК України процедури отримання свідчень від цих осіб у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування свідчення отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті 23, стаття 224 КПК України). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на свідченнях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому статтею 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4 статті 95 КПК України). За таких обставин ризик незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від вказаних осіб та дослідження їх судом.

Поряд з цим, слідчий суддя враховує, що відомостей про те, що підозрюваний ОСОБА_4 у будь-який спосіб на даний час перешкоджає досудовому розслідуванню кримінального провадження №42023210000000031 від 21.02.2023, чи має намір перешкоджати йому у майбутньому у матеріалах провадження немає, і слідчому судді таких даних не надано, а тому під час розгляду даного клопотання заявлений стороною обвинувачення ризик, передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, свого підтвердження не знайшов.

Таким чином, під час розгляду клопотання сторона обвинувачення довела існування ризиків переховування ОСОБА_4 від органів досудового розслідування та суду; знищення, схову або спотворення будь-якої із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень; незаконного впливу на свідків та інших підозрюваних у цьому кримінальному провадженні, що відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 194 КПК України є підставою для застосування запобіжного заходу.

Отже, з урахуванням наведеного, слідчий суддя доходить висновку про те, що підстави і обставини, які зазначені в клопотанні слідчого, є достатньо обґрунтованими, вони вказують на те, що слідчий та прокурор в повному обсязі довели слідчому судді обставини, які виправдовують застосування щодо підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави. За встановлених обставин слідчий суддя доходить висновку про відсутність підстав для застосування більш м'якого запобіжного заходу, і що запобіжний захід у вигляді застави є необхідним і таким, що забезпечить на даному етапі досудового розслідування виконання підозрюваним процесуальних обов'язків, що зможе запобігти встановленим ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.

При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу слідчий суддя у відповідності до вимог ч. 1 ст. 178 КПК України та на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів оцінив в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінальних правопорушень; тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у кримінальних правопорушеннях, у вчиненні яких він підозрюється; вік та стан здоров'я підозрюваного; міцність соціальних зв'язків підозрюваного в місці його постійного проживання; наявність у підозрюваного постійного місця роботи, де він позитивно характеризується; репутацію підозрюваного; майновий стан підозрюваного та відсутність судимостей у підозрюваного.

Зважаючи на наведене, за наслідками встановлених обставин за результатами розгляду клопотання, враховуючи особу підозрюваного ОСОБА_4 , який раніше до кримінальної відповідальності не притягався, слідчий суддя доходить висновку про необхідність застосування щодо підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави.

На переконання слідчого судді, застосування щодо підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави є співмірним з існуючими ризиками, передбаченими пунктами 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, відповідає його особі, та тяжкості кримінальних правопорушень, вчинення яких йому ставиться у вину, вказаним запобіжним заходом буде досягнута мета забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_4 покладених на нього процесуальних обов'язків.

Згідно з ч. 4 ст. 182 КПК України, розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави визначається, зокрема у таких межах: щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, - від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При визначенні розміру застави слідчий суддя враховує обставини інкримінованих підозрюваному у даному кримінальному провадженні кримінальних правопорушень, вчинених з корисливих мотивів з метою отримання неправомірної вигоди, майновий стан підозрюваного, зокрема, що ОСОБА_4 працює викладачем у Львівському державному університеті безпеки життєдіяльності та відомості поданої ним декларації за 2024 рік, а також бере до уваги дані про його особу та наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а відтак доходить висновку, що дієвою та достатньою для виконання покладених на підозрюваного процесуальних обов'язків, а також не завідомо непомірною для останнього буде застава у розмірі п'ятдесяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Крім того, у клопотанні слідчого також порушується питання про покладення на підозрюваного обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою; не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; утримуватися від спілкування з наступними особами: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_12 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 та іншими особами з приводу обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023; здати на зберігання до Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області усі свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

З огляду на тяжкість, характер інкримінованих підозрюваному кримінальних правопорушень, існуючих ризиків, слідчий суддя вважає обґрунтованими вимоги cлідчого про покладення на ОСОБА_4 обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, що є необхідним з метою забезпечення дієвості запобіжного заходу, запобігання існуючим ризикам та ефективності здійснення кримінального провадження.

Обов'язки, передбачені частиною п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців (ч. 7 ст. 194 КПК України).

На переконання слідчого судді, покладення на підозрюваного ОСОБА_4 в межах строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, тобто по 21.05.2025, зазначених слідчим у клопотанні обов'язків надасть можливість органу досудового розслідування здійснювати контроль за його належною процесуальною поведінкою.

При цьому, надаючи оцінку доводам захисника про необхідність надання підозрюваному дозволу пересуватися в межах Львівської області без дозволу слідчого, прокурора або суду, слідчий суддя враховує, що встановлення щодо підозрюваного зазначеного слідчим у клопотанні обов'язку не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду, не перешкоджає підозрюваному, за необхідності, здійснювати поїздки як в межах Львівської області, так і інших областей, за умови отримання дозволу слідчого, прокурора або суду, що на даному етапі досудового слідства є необхідним для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.

За таких обставин, клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 176-178, 182, 193, 194, 196, 205, 372, 395 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_6 , яке погоджено прокурором відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування відносно підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави - задовольнити.

Застосувати щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 50 (п'ятдесяти) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 151 400 (сто п'ятдесят одна тисяча чотириста) гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на наступний депозитний рахунок: ТУ ДСА України в Тернопільській області код отримувача (код за ЄДРПОУ) 26198838; Банк отримувача ДКСУ м. Київ; код банку отримувача (МФО) 820172; рахунок отримувача UA358201720355219001000003454; призначення платежу: застава за ОСОБА_4 у справі №607/5894/25; провадження №1-кс/607/1784/2025 згідно ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25.03.2025.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що не пізніше п'яти днів з дня застосування запобіжного заходу у вигляді застави він зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує слідчому чи прокурору. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту застосування запобіжного заходу у вигляді застави, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок, підозрюваний, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

У разі внесення застави покласти на підозрюваного ОСОБА_4 такі обов'язки, передбачені частиною п'ятою статті 194 КПК України:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду за кожною вимогою;

- не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

- утримуватися від спілкування з наступними особами: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_12 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_9 , ОСОБА_14 та іншими особами з приводу обставин, викладених у письмовому повідомленні про підозру ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42023210000000031 від 21.02.2023;

- здати на зберігання до Управління Державної міграційної служби у Тернопільській області усі свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Роз'яснити ОСОБА_4 , що якщо він, будучи належним чином повідомленим, не з'явиться за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомить про причини своєї неявки, або якщо порушить інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Строк дії покладених на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків, у разі внесення застави, встановити по 21.05.2025.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора в даному кримінальному провадженні.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідчий суддяОСОБА_1