Справа № 461/111/25
Провадження № 1-кс/461/1868/25
27.03.2025 року. м. Львів.
Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12024140000000813 від 06.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_4 , -
26.03.2025 року до суду надійшло клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12024140000000813 від 06.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_4 .
Клопотання прокурора обгрунтоване наступним. Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з розпорядженням міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області №73/03-23 від 17.03.2023, ОСОБА_4 з 20.03.2023 призначено на посаду заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, із присвоєним 9 рангом посадової особи місцевого самоврядування.
У відповідності до функціональних посадових обов'язків на заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_4 покладались наступні посадові права та обов'язки:
- за дорученням міського голови представляє міську раду, її виконавчий комітет у відносинах з іншими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, та фізичними особами, очолює комісії, робочі комісії та інші дорадчі органи при виконавчому комітеті міської ради, підписує договори з питань фінансово-господарської діяльності, цивільно-правового характеру, платіжні документи по фінансуванню та використанню бюджетних коштів;
- організовує роботу по благоустрою громади, залученню з цією метою трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від їх форм власності, а також населення;
- підписує договори (з питань фінансово-господарської діяльності, цивільно-правового характеру), платіжні документи по фінансуванню та використанню бюджетних коштів;
- у разі тимчасової або постійної одночасної відсутності міського голови та секретаря міської ради, заступник міського голови виконує повноваження, визначені ст. 53 ЗУ «про місцеве самоврядування в Україні» та наділений правом першого підпису усіх розпорядчих документів.
З огляду на викладене вище, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, являється у відповідності до Закону України «Про запобігання корупції» особою прирівняною до осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та відповідно до ст. 18 Кримінального кодексу України є службовою особою.
Поряд з цим, згідно з розпорядженням міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області №30/03-23 від 31.01.2023, ОСОБА_5 з 01.02.2024 призначено на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, із присвоєним 11 рангом посадової особи місцевого самоврядування в межах 6-ї категорії посад.
Відповідно до посадової інструкції начальника відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, затвердженої міським головою 01.02.2024, ОСОБА_5 у своїй діяльності керується чинним законодавством України, всіма законодавчими та нормативними актами, що стосуються бухгалтерського обліку, звітності та збереження товарно-матеріальних цінностей, рішеннями Миколаївської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови та посадової інстукцією.
Розділом ІІ (завдання та обов'язки) визначено, що начальник відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області серед іншого здійснює контроль за раціональним, економним, цільовим використанням ресурсів, збереженням державної та комунальної власності територіальних громад (п.2.6), забезпечує контроль та відображення на рахунках бухгалтерського обліку господарських операцій, надання оперативної інформації, складання та подання зведеної бюджетної, фінансової, статистичної та податкової звітності, відповідним державним органам (п.2.8), погоджує проекти договорів фінансово-господарської діяльності Миколаївської міської ради, забезпечуючи дотримання вимог законодавства щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження (п.2.14). До того ж, здійснює контроль за законністю, своєчасністю та правильністю оформленням документів, укладенням договорів на закупівлю товарів та послуг, додержанням вимог законодавства під час здійснення попередньої оплати товарів робіт та послуг (п.2.18), забезпечує подання документів на проведення розрахунків відповідно до укладених договорів, документів на приймання і видачу грошових коштів (п.2.19).
Окрім цього, начальник відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області несе відповідальність за неякісне або несвоєчасне виконання своїх посадових завдань та функціональних обовязків, за правопорушення скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, в межах, визначених чинним кримінальним, адміністративним та цивільним законодавством.
Враховуючи вищенаведене, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, являлась у відповідності до Закону України «Про запобігання корупції» особою прирівняною до осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та відповідно до ст. 18 Кримінального кодексу України службовою особою.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 , всупереч установленим законодавством вимогами, у невстановлений органом досудового розслідування час, розробив механізм вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе, за попередньою змовою групи осіб з ОСОБА_5 , за вчинення такою службовою особою, в інтересах того хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використання наданого службового становища, а саме за укладення договорів на поставку товарів з ФОП « ОСОБА_7 ».
Так, у невстановлений досудовим розслідування час, ФОП « ОСОБА_7 » звернувся до Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області щодо можливості укладення договорів на поставку товарів. У процесі цього заступник міського голови ОСОБА_4 , який був уповноважений підписувати такі договори відповідно до своїх службових обов'язків зв'язався із ОСОБА_7 та домовився про зустріч. Під час зустрічі, яка відбулась в приміщенні Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, що за адресою: Львівська область, м. Миколаїв, вул. В. Великого, 6, в ході спілкування ОСОБА_4 , повідомив, що він погоджується на укладення договорів з ФОП « ОСОБА_7 » щодо поставки товарів. Водночас, маючи умисел спрямований на незаконне збагачення, ОСОБА_4 висловив вимогу ОСОБА_7 щодо отримання неправомірної вигоди у вигляді 7% від сум укладених договорів на поставку товару від ФОП « ОСОБА_7 » за вчинення дій, що входять до його службових обов'язків, та не створення штучних перешкод під час укладення договорів для вказаного суб'єкта господарювання. ОСОБА_7 розуміючи, що без надання неправомірної вигоди він не зможе отримувати прибуток від здійснення підприємницької діяльності, погодився на запропоновані умови.
В наслідок чого, протягом 2024 року між Миколаївською міською радою Стрийського району Львівської області та ФОП « ОСОБА_7 » були укладені наступні угоди:
- договір на поставку товарів, а саме: «Ноутбук Lenovo IdeaPad 1 15IAU7 15.6", FullHD IPS / CPU Intel Core i3-1215U (6 ядер, 8 потоків, частота до 4,4GHz) / RAM 8Gb / SSD 512Gb / Video int + Windows 11 Pro - 1 шт.,Lenovo ThinkCentre M60e (11LV009RUA) - 2 шт.» на суму 46 000, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-04-11-001002-a від 11.04.2024;
- договір на поставку товарів, а саме: «Багатофункціональний пристрій Canon i-SENSYS MF267dw з Wi-Fi - 2шт., Монітор Lenovo ThinkVision S24i-30 - 3 шт.» на суму 49 700, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-04-11-001785-a від 11.04.2024;
- договір на поставку товарів, а саме: «Пристрій безперебійного живлення LogicPower LPM-525VA-P (3170) на суму 3 500 ,00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-04-11-002113-a від 11.04.2024.
Крім цього, 2024 року між Управління капітального будівництва, економіки та комунальної власності Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області та ФОП « ОСОБА_7 » були укладені наступні угоди:
- договір на поставку товарів, а саме: «Багатофункціональний пристрій (принтер)» на суму 13 000, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-06-04-007044-a від 04.06.2024.
З метою конспірації своїх протиправних дій та уникнення викриття своєї злочинної діяльності правоохоронними органами ОСОБА_4 , діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, з метою отримання неправомірної вигоди для себе, у невстановлений досудовим розслідуванням точний час, однак не пізніше 09.08.2024 залучив до протиправної схеми отримання неправомірної вигоди ОСОБА_5 - начальника відділу бухгалтерського обліку та господарського забезпечення Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, якій ОСОБА_7 повинен надавати неправомірну вигоду у вигляді 7% від сум укладених договорів для передачі ОСОБА_4
09.08.2024 близько 12:00 год., ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, через мобільний додаток «Viber» повідомив ОСОБА_7 , щоб він звертався до ОСОБА_5 , яка орієнтується в обстановці, що склалася, з метою передачі частини неправомірної вигоди у вигляді та званого «відкату» в сумі 8 тисяч гривень по укладеному договору поставки товару №3614/2024 від 10.04.2024.
09.08.2024 в період часу із 12:32 год. по 12:45 год., ОСОБА_7 , за вказівкою ОСОБА_4 , прибув до Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, що за адресою: Львівська область, м. Миколаїв, вул. В. Великого, 6, та перебуваючи в приміщенні міської ради, зокрема у службовому кабінеті ОСОБА_5 передав останній неправомірну вигоду в сумі 8 тисяч гривень, яку ОСОБА_4 вимагав за укладення договорів поставки товарів, ідентифікатори закупівель: UA-2024-04-11-001002-a від 11.04.2024, UA-2024-04-11-001785-a від 11.04.2024, UA-2024-04-11-002113-a від 11.04.2024, UA-2024-06-04-007044-a від 04.06.2024, у вигляді та званого «відкату», що становить 7% від суми укладених договорів. В свою чергу ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, дану неправомірну вигоду отримала, подякувала та повідомила, що вона на нього вже очікувала.
Після цього, між ФОП « ОСОБА_7 » та Миколаївською міською радою Стрийського району Львівської області, а також між ФОП « ОСОБА_7 » Управлінням капітального будівництва, економіки та комунальної власності Миколаївської міської ради укладені наступні угоди:
- договір на поставку товарів, а саме: «БФП ч/б друку HP LaserJet M141ca (7MD75A)» на суму 8 200, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-07-30-008196-a від 30.07.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Керамічний обігрівач для потреб Рудниківського старостинського округу» на суму 8 700, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-10-31-011226-a від 31.10.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Комплектуючі до організаційної техніки (картриджі)» на суму 16 500, 00 грн. Ідентифіактор закупівлі: UA-2024-11-19-002457-a від 19.11.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Монітор Lenovo ThinkVision S24i-30- 3 шт., Багатофункціональний пристрій Canon i-SENSYS MF3010 - 3 шт.» на суму 56 700, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-11-25-005483-a від 25.11.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Системний блок Lenovo ThinkCentre M60e (11LV009RUA)» на суму 32 400, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-11-25-009734-a від 25.11.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Пристрій безперебійного живлення EnerGenie 650VA» на суму 4 300, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-11-25-010495-a від 25.11.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Витратні матеріали до організаційної техніки (картриджі) для розвитку мережі центрів надання адміністративних послуг» на суму 12 100, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-12-19-020471-a від 19.12.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Витратні матеріали до організаційної техніки (картриджіна суму 6 300, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-12-20-001678-a від 20.12.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Монітор Lenovo ThinkVision S24i-30» на суму 12 900, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-12-23-013094-a від 23.12.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Системний блок Lenovo ThinkCentre M60e (11LV009RUA) - 3 шт., Комп'ютер HP ProDesk 600 G4 SFF/Intel Core i5-8500/RAM 16ГБ/SSD 256 ГБ/Intel UHD Graphics 630/Windows 10 Pro - 1 шт.» на суму 51 100 ,00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-12-23-014437-a від 23.12.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Багатофункціональний пристрій Canon i-SENSYS MF3010 + 2 картриджі для розвитку мережі центрів надання адміністративних послуг» на суму 14 800, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-12-24-003641-a від 24.12.2024;
- договір на поставку товарів, а саме «Крісла офісні» на суму 16 100, 00 грн. Ідентифікатор закупівлі: UA-2024-09-23-002144-a від 23.09.2024;
із загальною сумою укладених договорів між замовниками та ФОП « ОСОБА_7 » 240 100, 00 грн.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел на одержання неправомірної вигоди, 02.01.2025 близько 14:30 год. ОСОБА_4 , діючи з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, в ході телефонної розмови з ОСОБА_7 домовився про попередню зустріч що мала відбутися 03.01.2025, з метою одержання неправомірної вигоди у вигляді так званого «відкату» в сумі 17 тисяч гривень, що становить 7% від сум укладених договорів поставки товарів ідентифікатори закупівель: UA-2024-07-30-008196-a від 30.07.2024, UA-2024-10-31-011226-a від 31.10.2024, UA-2024-11-19-002457-a від 19.11.2024, UA-2024-11-25-005483-a від 25.11.2024, UA-2024-11-25-009734-a від 25.11.2024, UA-2024-11-25-010495-a від 25.11.2024, UA-2024-12-19-020471-a від 19.12.2024, UA-2024-12-20-001678-a від 20.12.2024, UA-2024-12-23-013094-a від 23.12.2024, UA-2024-12-23-014437-a від 23.12.2024, UA-2024-12-24-003641-a від 24.12.2024, UA-2024-09-23-002144-a від 23.09.2024.
03.01.2025 ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, зателефонувала до ОСОБА_7 та повідомила, що за вказівкою ОСОБА_4 вона його очікує. Близько 11:20 год., ОСОБА_7 , за вказівкою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , прибув до Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, що за адресою: Львівська область, м. Миколаїв, вул. В. Великого, 6, та перебуваючи в приміщенні міської ради, зокрема у службовому кабінеті ОСОБА_5 передав останній неправомірну вигоду в сумі 17 тисяч гривень, яку ОСОБА_4 вимагав за укладення вищевказаних договорів поставки товарів, у вигляді та званого «відкату», що становить 7% від суми укладених договорів. В свою чергу ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, дану неправомірну вигоду отримала та помістила до тумби столу.
Після чого протиправна діяльність ОСОБА_4 та ОСОБА_5 була припинена правоохоронними органами.
03.01.2025 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 затримано у порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України
04.01.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру в одержанні службовою особою неправомірної вигоди, за попередньою змовою групою осіб, за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії, з використанням свого службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що 17.03.2023 на підставі розпорядження міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області №73/03-23, ОСОБА_4 призначено на посаду заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області із присвоєним 9 рангом посадової особи місцевого самоврядування.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 04.01.2025 ОСОБА_4 відсторонено від посади заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, строком на два місяці, тобто до 02.03.2025, та продовжено ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова в межах строку досудового розслідування до 04.04.2025.
Прокурор зазначає, що в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 перебуваючи у подальшому на посаді заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області, зможе і надалі перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним кримінального правопорушення, сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність продовження відсторонення підозрюваного від займаної посади в межах строку досудового слідства, тобто до 04.05.2025. Тому прокурор просить клопотання задовольнити.
Прокурор у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Подав заяву про розгляд клопотання у його відсутності, вимоги клопотання підтримує та просить задовольнити.
Підозрюваний та його захисники в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Адвокат подав клопотання про розгляд справи у відсутності підозрюваного та його захисника. Відповідно до клопотання просить суд відмовити у продовженні строку відсторонення ОСОБА_4 від посади, оскільки робота ОСОБА_4 є єдиним джерелом доходу його сім'ї, а ризики, зазначені прокурором у клопотанні, є необгрунтованими та надуманими.
Дослідивши надані матеріали, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим управлінням ГУНП у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024140000000813 від 06.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
03.01.2025 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 затримано у порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України
04.01.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру в одержанні службовою особою неправомірної вигоди, за попередньою змовою групою осіб, за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії, з використанням свого службового становища, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Згідно з п.175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п.32, Series A, N 182).
Стандарт доказування «обґрунтована підозра» вважається досягнутим, якщо фактів та інформації достатньо, аби переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити кримінальне правопорушення. Обґрунтованість підозри може встановлюватися тільки щодо діяння, яке підпадає під ознаки правопорушення за законом про кримінальну відповідальність. Обґрунтованість підозри не може встановлюватися inabstracto або ґрунтуватися на суб'єктивних припущеннях, а має підкріплюватися конкретними доказами в кримінальному провадженні.
Обґрунтованість підозри - це не акт притягнення особи до відповідальності, а сукупність даних, які переконують об'єктивного спостерігача, що особа могла бути причетною до вчинення конкретного злочину.
Обґрунтованість підозри містить у собі два аспекти. Перший стосується питання права: підозра має стосуватися правопорушення, передбаченого законом. Другий питання факту: мають бути доведені обставини, які за розумного та неупередженого тлумачення викликають підозру щодо причетності певної особи до певного кримінального правопорушення.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, повністю доводиться зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- рапортом про виявлення злочину;
- протоколами допиту свідка ОСОБА_7 ;
- протоколами про хід проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо-відео контролю особи ОСОБА_4 , ОСОБА_5 на якому зафіксовано причетність до незаконної діяльності;
- протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_7 ;
- протоколом обшуку від 03.01.2025 у приміщенні Миколаївської міської ради Львівської області;
- протоколами затримання в порядку ст.208 КПК України ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ;
- протоколами огляду та ідентифікації грошових коштів.
Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб, передбачений КПК України, і вказують на можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення зазначеного кримінального правопорушення. При цьому, таке цілком узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Влох проти Польщі»).
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, була перевірена слідчим суддею під час обрання останньому запобіжного заходу та при відстороненні від посади.
На даному етапі кримінального провадження слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення.
У відповідності до ухвали слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 04.01.2025 підозрюваного ОСОБА_4 відсторонено від посади заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області на строк до 02.03.2025 року.
Постановою заступника керівника Львівської обласної прокуратури від 24 лютого 2025 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 3 місяців, тобто до 04.04.2025.
Відповідно до ухвали слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 23.03.2025 продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024140000000813 від 06.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, до чотирьох місяців, тобто до 04.05.2025 року.
Згідно з ч. 1 ст. 158 КПК України прокурор, а щодо Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника -Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку передбаченому КПК України.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу; відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Відповідно до вимог ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
За змістом ч. 2 ст. 158 КПК України прокурор з метою продовження строку відсторонення особи від посади, повинен довести, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що:
1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати;
2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
17.03.2023 на підставі розпорядження міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області №73/03-23, ОСОБА_4 призначено на посаду заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області із присвоєним 9 рангом посадової особи місцевого самоврядування .
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Інкриміноване підозрюваному ОСОБА_4 кримінально-каране діяння вчинено ним безпосередньо у зв'язку із займаною посадою, із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх службових обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, перебування ОСОБА_4 на посаді заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області безпосередньо сприяло вчиненню ним злочину, а його злочинний умисел з метою уникнення від кримінальної відповідальності дають підстави вважати, що перебуваючи на посаді заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_4 зможе продовжити вчиняти аналогічні злочини.
Посада, яку обіймає ОСОБА_4 надає йому можливість доступу до документів, які мають важливе значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, можливість підробити документи з метою створення собі штучного алібі непричетності до вчинення інкримінованого йому злочину, а також можливість впливати на незаконно впливати незаконно впливати на свідків, зокрема службових осіб Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області шляхом їх переконання, залякування чи схиляння їх до зміни, наданих ними показань, узгодження своїх показань з показаннями вказаних осіб. Про що свідчить той факт, що з урахуванням принципу безпосередності дослідження показань, речей і документів (ст. 23 КПК України) такі ще судом не допитані та надані ними під час досудового розслідування показання не можуть лягти в основу обвинувального вироку відносно нього.
Враховуючи зазначене, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на вищевказаній посаді, зможе негативно вплинути на подальший хід досудового розслідування кримінального провадження, зокрема останній може перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування.
Тобто обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати.
Сторона обвинувачення довела, що не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Вимоги прокурора мають обґрунтовану правову підставу. Також слідчий суддя не вбачає негативних наслідків відсторонення підозрюваного від посади для інших осіб. При цьому відсторонення від посади ще не є звільненням з посади.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення нею тяжкого злочинного корупційного діяння, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність продовження строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади
Керуючись ст.ст. 369, 376 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №12024140000000813 від 06.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити до 02.05.2025 року строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади заступника міського голови Миколаївської міської ради Стрийського району Львівської області.
Обов'язок по контролю за виконанням ухвали покласти на прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Львівської обласної прокуратури ОСОБА_8 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1