Постанова від 27.03.2025 по справі 162/133/23

Справа № 162/133/23

Провадження № 3/162/1/2025

ЛЮБЕШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року селище Любешів

Суддя Любешівського районного суду Волинської області Глинянчук В.Д., з участю захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, Кучера А.А., розглянувши справу, що надійшла з відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, за частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП) відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , учасника бойових дій, РНОКПП НОМЕР_1 ,

ОСОБА_1 о 00 годині 51 хвилині 20 лютого 2023 року по вулиці Галана у селищі Любешів Камінь-Каширського району Волинської області керуючи автомобілем «Форд», реєстраційний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив пункт 2.5 Правил дорожнього руху.

ОСОБА_1 у судові засідання не з'являвся, його інтереси у суді захищав адвокат Кучер А.А.

Захисник Кучер А.А. у судовому засіданні 26 грудня 2024 року просив закрити провадження у справі на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП у зв'язку з порушенням права ОСОБА_1 на захист.

Дослідженням доказів встановлено такі обставини.

З акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів слідує, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду для визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу.

Відповідно до направлення водія на огляд з метою виявлення алкогольного сп'яніння, яке складено поліцейським о 01 годині 20 хвилин 20 лютого 2023 року, ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння у медичному закладі.

На відеозаписах з портативних відеокамер поліцейських події відбуваються, починаючи з 01 години 50 хвилин 20 лютого 2023 року. Зафіксовано момент зупинки автомобіля «Форд», реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 . На запитання поліцейського чому водій порушує комендантську годину ОСОБА_1 відповідає, що є військовим, однак їде в особистих цілях. На вимогу поліцейського Карпік В.С. не пред'явив документів, що свідчили про виконання ним бойового завдання. В ході спілкування з поліцейськими ОСОБА_1 повідомляє, що вживав алкоголь, просить забезпечити йому адвоката та викликати Військову службу правопорядку. Поліцейський ОСОБА_2 повідомляє, що не заперечує проти того, щоб ОСОБА_1 залучив собі адвоката, та попередив, що процедура огляду для визначення стану сп'яніння відповідно до законодавства регламентована двома годинами. Поліцейський пропонує водію пройти огляд на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або ж в медичному закладі. По тому ОСОБА_1 відмовляється спілкуватися з поліцейським та зачиняє вікно автомобіля.

Згідно з пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до пунктів 6, 7 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджених спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року, Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Згідно з частинами першою-третьою статті 266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів. Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

Таким чином, законодавство не передбачає обов'язкового залучення захисника до процедури огляду водія для визначення стану сп'яніння.

За викладених у протоколі обставин щодо часу та місця ОСОБА_1 не виконував будь-яке бойове розпорядження, пов'язане з військовою службою. Отже, під час керування транспортним засобом ОСОБА_1 був зобов'язаний на вимогу поліцейського пройти огляд для визначення стану сп'яніння.

Таким чином, оцінюючи докази з точки зору належності, достовірності, допустимості, а сукупність доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття процесуального рішення, доходжу висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 КУпАП. При цьому необхідно констатувати, що у ході фіксації проступку процедурних порушень, які б вплинули на допустимість зібраних доказів та на кваліфікацію дій ОСОБА_1 , не допущено.

Між тим, провадження у справі підлягає закриттю за нереабілітуючою підставою.

У період з 22 березня 2023 року по 09 грудня 2024 року строк розгляду справи зупинявся на підставі частини четвертої статті 277 КУпАП у зв'язку з перебуванням ОСОБА_1 у складі Збройних сил України та безпосередній його участі у відбитті збройної агресії Російської Федерації щодо України.

З наданих стороною захисту документів вбачається, що ОСОБА_1 проходив військову службу у різних частинах Збройних сил України по 21 червня 2024 року. Брав участь у бойових діях, 13 квітня 2023 року отримав важке поранення тощо.

Згідно з частинами першою, четвертою статті 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи. Строк розгляду адміністративних справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, зупиняється судом у разі якщо особа, щодо якої складено протокол про таке правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з'явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).

Згідно з частинами другою, п'ятою статті 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.

Таким чином, системний аналіз положень статей 38, 277 КУпАП вказує, що поняття «строк розгляду справи про адміністративне правопорушення» та «строк накладення стягнення» є різними за своєю суттю правовими категоріями. КУпАП не містить вказівок про те, що зупинення строку розгляду справи зупиняє перебіг строку, протягом якого може бути накладено адміністративне стягнення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, проступок, передбачений частиною першою статті 130 КУпАП, ОСОБА_1 вчинено 20 лютого 2023 року, з цього часу минуло понад два роки.

Згідно з пунктом 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Керуючись пунктом 3 частини першої статті 284 КУпАП,

постановив:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого частиною першою статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Провадження у справі закрити на підставі пункту 7 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків накладення стягнення, передбачених статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду через Любешівський районний суд Волинської області.

Суддя Любешівського районного суду

Волинської області В.Д. Глинянчук