Справа № 161/5514/25
Провадження № 2-о/161/295/25
27 березня 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:головуючої - судді Пушкарчук В.П.
при секретарі - Швед Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -
26.03.2025 року представник ОСОБА_1 - адвокат Біцулова А.А. звернулася до суду з даною заявою на обґрунтування вказавши, що 11.10.2016 року між заявником ОСОБА_1 та заінтересованою особою ОСОБА_2 було укладено шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син ОСОБА_3 . Вказує, що дитина була народжена у пологовому будинку, який розташований у м. Ялта, Автономна Республіка Крим, а реєстрація її народження проведена на тимчасово окупованій території. На підтвердження даної обставини було видано відповідне свідоцтво, яке на території України є недійсними. На підставі викладеного просить суд встановити факт народження громадянкою України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 -дитини чоловічої статі, ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта, Автономна Республіка Крим, Україна, батьком якої є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Представник заявника у вищевказаній заяві просила розгляд справи проводити без її участі, заявлені вимоги підтримує.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 11.10.2016 року між заявницею ОСОБА_1 та заінтересованою особою ОСОБА_2 укладено шлюб, який було зареєстровано Комунарським районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області. Дана обставина підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_1 народилась дитина - хлопчик, вагою 4050 г.
З оглянутої в судовому засіданні копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 28.12.2024 року, виданого «Ялтинським міським відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим» вбачається, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта, Республіка Крим, рф, батьками вказані заявниця ОСОБА_1 та заінтересована особа ОСОБА_2 (а.с.10).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Згідно з ст.18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності.
Згідно з ст.4 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Згідно зі ст.13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.
Згідно з п.4 ч. 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" - за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Заявник не має іншої можливості здійснити реєстрацію народження своєї дитини згідно вимог законодавства України та одержати відповідне свідоцтво про народження.
З врахуванням викладеного, суд вважає заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.
Як слідує з ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справі про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Таким чином, рішення у даній справі підлягає до негайного виконання.
На підставі ст.ст. 10-13, 77-81, 317, 352, 354 ЦПК України, суд, -
ЗаявуОСОБА_1 , заінтересовані особи: Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , - дитини чоловічої статі ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Ялта, Автономна Республіка Крим, Україна, батьком якої є громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення рішення відповідно до ч. 6 ст. 259 ЦПК України - з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на рішення суду всіма учасниками справи. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявник: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа:Луцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса місцезнаходження: Волинська обл., м. Луцьк, пр.Соборності, 18, код ЄДРПОУ: 25091825.
Повний текст рішення складений 27 березня 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного
суду Волинської області В.П. Пушкарчук