Вирок від 27.03.2025 по справі 154/488/25

154/488/25

1-кп/154/352/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року Володимир-Волинський міський суд Волинської області у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

обвинуваченої - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні обвинувальний акт з угодою про визнання винуватості у кримінальному провадженні № 62024140120000808 від 15.08.2024 стосовно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Володимир, Волинської області, громадянки України, не одруженої, з вищою освітою, раніше не судимої, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

- яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_4 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 705-ос від 22.11.2021 призначена на посаду молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) 6-го ІНФОРМАЦІЯ_5 , у звязку з чим допущена до самостійної експлуатації засобів зв'язку та автоматизації.

Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі - Статут внутрішньої служби ЗС України), ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» (далі - Дисциплінарний статут ЗС України), ст.ст. 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції», п.п. 2.1, 2.3, 5.2, 20.1 Кодексу поведінки працівників, до функціональних обов'язків яких належить здійснення управління кордонами, затвердженого спільним наказом МВС, МЗС, Міністерства фінансів України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління ДПС України (далі - Кодекс поведінки) № 330/151/809/434/146 від 05.07.2011, військовослужбовець зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції, Законів України та Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, вимоги посадової інструкції, бездоганно і неухильно додержуватись порядку та правил, встановлених військовими статутами та іншими законодавчими актами щодо проходження військової служби, не допускати вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, у тому числі корупційних, відстоювати національні інтереси, утверджуючи базові суспільні цінності, свідоме підпорядкування власних інтересів суспільним вимогам та інтересам і державним пріоритетам; усвідомлюючи, що проходження служби в Державній прикордонній службі несумісне з корумпованістю і хабарництвом, не допускати впливу на виконання своїх службових обов'язків особистих (приватних) інтересів, інтересів членів своєї сім'ї або інших осіб, якщо ці інтереси не співпадають із завданням Державної прикордонної служби та/або суперечать їм, належним чином виконувати функції, пов'язані зі своєю посадою, підтримуючи довіру суспільства до органу, в якому проходить службу чи працює, у тому числі утримуватися від дій, які можуть завдати шкоди службі.

Крім того, відповідно до ст. 23 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» ОСОБА_4 під час здійснення прикордонного контролю забороняється надавати переваги в перетинанні державного кордону особам, транспортним засобам та вантажам.

Згідно п.п. 4.28.8, 4.28.9, 4.28.15, 4.28.16 п. 4.28 та п.п. 4.31.1-3, 4.31.5 п. 4.31 Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг - Зосин» (надалі - Технологічна схема), яка розроблена відповідно до статті 25 ЗУ «Про прикордонний контроль», Митного кодексу України від 13.05.2012 № 4495-VI, постанов Кабінету Міністрів України від 18.08.2010 № 751 та від 21.05.2012 № 451, та затверджена наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 від 02.07.2020 № 179-од перевірка паспортних документів здійснюється прикордонним нарядом «Перевірка документів» (далі - «ПД»). Перевірка паспортних документів проводиться в порядку, що визначений статтями 7-10 Закону України «Про прикордонний контроль» та відповідно до вимог наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 05 червня 2012 року № 407 «Про затвердження Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон» зареєстрованого в міністерстві юстиції України 27 червня 2012 року за № 1083/21395.

Порядок внесення інформації щодо громадян та транспортних засобів, які перетинають державний кордон, в базу даних ПТК АСПК «Гарт-1/П» здійснюється згідно з вимогами відомчих наказів та розпоряджень.

Прикордонний наряд «ПД» контролює, щоб у транспортному засобі знаходилась така кількість осіб, яка подала на паспортний контроль документи та заявлена в пред'явленому контрольному талоні.

Запуск на територію пункту пропуску транспортних засобів (автобусів, що здійснюють регулярні та нерегулярні міжнародні перевезення пасажирів на виїзд з України) та осіб, що в них слідують, здійснюється у відповідності до вимог підпунктів 4.9 - 4.9.2, 4.28.4 - 4.28.6 пункту 4.28 розділу IV Технологічної схеми.

Під час здійснення прикордонного контролю без виходу пасажирів з автобусу прикордонним нарядом «ПД» проводиться відбір документів особисто у кожного пасажира та після проведення перевірки повертаються кожному громадянину особисто.

Перевірка паспортних документів здійснюється прикордонним нарядом "ПД" в порядку, який визначений в підпунктах 4.28.8 - 4.28.16 пункту 4.28 розділу IV Технологічної схеми.

Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Статтею 2 вказаного Закону визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Частиною 1 статті 15 цього Закону визначено, що на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення РФ на територію України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який був неодноразово продовжений.

Так, на часткову зміну ст. 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-IX, Указом від 18.04.2022 № 259/2022, затвердженим Законом України від 21.04.2022 № 2212-IX, Указом від 17.05.2022 № 341/2022, затвердженим Законом України від 22.05.2022 № 2263-IX, Указом від 12.08.2022 № 573/2022, затвердженим Законом України від 15.08.2022 № 2500-IX продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 16.08.2022 строком на 90 діб, тобто до 16.11.2022.

Крім того, 24.02.2022 Президент України видав Указ № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», яким оголошено проведення загальної мобілізації.

Пунктом 2 частини 8 вказаного Закону передбачено обов'язок місцевих органів виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку: 1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини; 2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України. Цим же законом визначено проведення загальної мобілізації протягом 90 діб після її проголошення.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий (воєнний) період.

Внесеними протягом березня-квітня 2022 року змінами до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» законодавчою гілкою влади в Україні визначено категорії осіб, яким надано право відстрочки від призову. Таким чином, визначено, що у період мобілізації призову підлягають усі громадяни, переважно чоловіки, віком від 18 до 60 років, які можуть виконувати військовий обов'язок.

На підставі вищеназваних законодавчих актів та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» № 57 від 27.01.1995 Адміністрацією Державної прикордонної служби 17.03.2022 року внесені обмеження щодо порядку виїзду громадян за межі території України, якими право безперешкодного виїзду за межі України надано виключно громадянам, які підпадають під категорії, передбачені статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та яким надано право відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Тими ж обмеженнями визначено, що виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про прикордонний контроль» здійснення заходів, спрямованих на встановлення законних підстав для перетинання державного кордону особами, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів - прикордонний контроль покладено на Державну прикордонну службу України.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль», іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в'їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв'язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.

Відповідно до посадової інструкції - молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) 6-го ІНФОРМАЦІЯ_5 , затвердженої наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 зобов'язана запобігати злочинам та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби.

У зв'язку із введеними обмеженнями, в суспільстві, утворилась категорія осіб призовного віку придатних до військової служби за станом здоров'я, які нехтуючи загальнодержавним обов'язком щодо захисту територіальної цілісності України, передбаченим основним Законом України та в порушення порядку призову на військову службу, визначеного переліченими законодавчими актами, виявили бажання, в обхід існуючих заборон щодо установлених правил перетину державного кордону України, введених на період воєнного стану в державі, залишити територію України з наміром не бути призваними на військову службу та нести загальнодержавний військовий обов'язок.

Із врахування існуючих заборон, у вказаної категорії громадян утворилось хибне уявлення про можливість їх порушення за неправомірну сплату грошових коштів особам, здатним організувати їх протиправне переміщення через державний кордон за межі України.

У порушення указаних вище нормативно-правових актів ОСОБА_4 , шляхом сприяння у незаконному переправленні осіб через Державний кордон України призовного віку, за попередньою змовою групою осіб, шляхом використання службового становища стала на шлях злочинної діяльності при наступних обставинах.

Так, приблизно наприкінці червня - на початку липня 2022 року, більш точна дата не встановлена, невстановлений на даний час громадянин України, на якого, у тому числі, розповсюджуються вищеназвані норми щодо військового обов'язку, будучи обізнаним про існування такого запиту описаної категорії суспільства, маючи умисел на організацію незаконного переправлення громадян України, які прийняли намір ухилитись від несення військової служби, через державний кордон України до Республіки Польща, з метою власного незаконного збагачення, розуміючи переваги здійснення вказаної злочинної діяльності, за попередньою змовою групою осіб вступив у злочинну змову з невстановленими особами та молодшим інспектором прикордонної служби ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_4 , яких залучив до вказаної протиправної діяльності, на виконання спільного злочинного плану.

Так, приблизно на початку липня 2022 року, більш точної дати не встановлено, невстановлена особа, з метою незаконного збагачення, за допомогою мобільного додатку «Telegram» у телеграм-каналі, назва та дата створення якого не встановлена, почала розповсюдження інформації про можливість сприяння у незаконному переправленні громадян призовного віку через державний кордон України до Республіки Польща, при цьому основна функція невстановленої слідством особи полягала у здійсненні пошуку громадян призовного віку для незаконного їх переправлення через державний кордон України.

Усвідомлюючи, що реалізація розробленого злочинного плану щодо незаконного переправлення осіб через державний кордон України, не можлива без залучення до цієї діяльності інспектора Державної прикордонної служби, в обов'язок яких входить здійснення прикордонного контролю та пропуску через державний кордон осіб у пунктах пропуску через державний кордон, невстановлена особа за невстановлених обставин, але не пізніше 17.08.2022 запропонувала молодшому інспектору прикордонної служби ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_4 , яка на постійній основі несла службу у пункті пропуску «Устилуг-Зосин» митний пост «Устилуг» Волинської митниці прийняти спільну участь в протиправному переправленні осіб через державний кордон України, на що ОСОБА_4 погодилась.

Реалізуючи спільний злочинний умисел, невстановлена особа за попередньою змовою з іншими невстановленими особами та з молодшим інспектором прикордонної служби 2 категорії 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) 6-го ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 , усвідомлюючи суспільну небезпечність своїх дій з підготовки та здійснення незаконного переправлення осіб через державний кордон України, налагодила систематичне переправлення осіб через державний кордон України за наступних обставин.

Згідно з розробленим планом злочинної діяльності, невстановлені особи за допомогою невстановленого телеграм-каналу у мобільному додатку «Телеграм» займались розповсюдженням інформації про можливість незаконного перетину громадянами України державного кордону України через офіційні пункти пропуску.

У подальшому, через вищевказаний невстановлений телеграм-канал особи з числа громадян України призовного віку, які не мали законних підстав для перетину державного кордону України отримували інформацію щодо наявної можливості, дати та місця перетину державного кордону України у пункті пропуску «Устилуг-Зосин» митного поста «Устилуг» Волинської митниці на виїзд у напрямку Республіки Польща, з урахуванням часу перебування на службі та виконання своїх службових обов'язків ОСОБА_4 . При цьому пошук транспортних засобів для перетину державного кордону України здійснювали як особи, які перетинали державний кордон самостійно, так і невстановлена особа, за попередньою домовленістю з громадянами які перетинали кордон, та підшукували водіїв через сервіси пошуку попутників.

Так, у серпні 2022 року, більш точного часу не встановлено, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за допомогою мобільного додатку «Телеграм» звернувся до невстановленої особи з приводу з'ясування обставин перетину державного кордону України, у зв'язку із необхідністю виїзду до Республіки Польщі у власних потребах на невизначений проміжок часу. Після чого невстановлена особа повідомила ОСОБА_6 про обставини, спосіб та механізм незаконного переміщення осіб призовного віку через державний кордон України, а також повідомила ОСОБА_6 , який звернувся, про необхідність передачі у якості оплати за надану «послугу» грошових коштів в еквіваленті 3500 доларів США за перетин державного кордону однією людиною.

16.08.2022 невстановлена особа написала у месенджері «Телеграм» до ОСОБА_6 , що йому ввечері необхідно під'їхати на АЗС, що розташоване у місті Мукачево, де його буде чекати автомобіль марки «BMW» д.н.з. НОМЕР_1 , водій якого допоможе виїхати за межі державного кордону України, перетнути державний кордон можна буде 17.08.2022.

17.08.2022 в період часу з 08.00 год. по 20.00 год. молодший інспектор прикордонної служби 2 категорії 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) 6-го ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 заступила на добове чергування у складі прикордонного наряду з охорони державного контролю на пункту пропуску «Устилуг» на напрямку «виїзд з України» та здійснювала перевірку документів осіб, які знаходились у транспортних засобах, що здійснювали виїзд за межі території України.

16.08.2022, ввечері, точний час не встановлено, ОСОБА_6 зустрівся на АЗС у м. Мукачево з водієм автомобіля марки «BMW» д.н.з. НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_7 . Сівши в автомобіль ОСОБА_6 та особа на ім'я ОСОБА_7 на ранок 17.08.2022 приїхали у місто Устилуг Волинської області.

Пізніше, зранку 17.08.2022 у автомобілі, який знаходився у центральній частині м. Устилуг ОСОБА_6 передав особі на ім'я ОСОБА_7 грошові кошти у розмірі 3500 доларів США, які по курсу НБУ станом на вказану дату становили 127 тис. 990 грн. Після того, особа на ім'я ОСОБА_7 вийшов із автомобіля і за кермо автомобіля марки «BMW» д.н.з. НОМЕР_1 сіла його знайома ОСОБА_8 , а також в авто сіли інші пасажири ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .

Після цього автомобіль «BMW» д.н.з. НОМЕР_1 , у якому знаходився ОСОБА_6 вирушив до ППр «Устилуг», де військовослужбовці ДПС України вказали водію напрям (смугу), по якій він має рухатись.

Надалі, 17.08.2022, приблизно о 17.00 годині, перебуваючи безпосередньо в пункті пропуску «Устилуг-Зосин» за адресою: Волинська область, Володимир-Волинський район, місто Устилуг, вулиця Левінцова, 60, молодший інспектор прикордонної служби 2 категорії 4 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б) 6-го ІНФОРМАЦІЯ_5 старший сержант ОСОБА_4 , реалізуючи спільний злочинний умисел, направлений на незаконне переправлення ОСОБА_6 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 через державний кордон України, діючи умисно за попередньою змовою групою осіб, виконуючи свою роль у незаконному переправленні осіб через державний кордон України, діючи згідно заздалегідь розробленого плану та злочинних домовленостей, отримала від водія транспортного засобу «BMW» д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_8 та від пасажирів авто ОСОБА_6 , ОСОБА_9 і ОСОБА_10 , паспорти громадян України для виїзду за кордон, однак, з метою незаконного переправлення пасажирів вказаного транспортного засобу через державний кордон України не внесла відомості про перетин ними державного кордону України до інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Гарт-1», не повідомила всупереч вимогам ст. 14 Закону України «Про прикордонний контроль» уповноважену особу підрозділу з охорони державного кордону України в пункті пропуску «Устилуг-Зосин», про відсутність законних підстав у ОСОБА_6 , ОСОБА_9 і ОСОБА_10 для виїзду за кордон України та винесення щодо них рішення про відмову в перетині державного кордону України, таким чином забезпечила можливість незаконного переміщення осіб призивного віку ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 через державний кордон України.

В цей же день, о 17 годині 34 хвилини ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 пройшли митний та прикордонних контроль в Республіці Польща та на автомобілі «BMW» д.н.з. НОМЕР_2 в'їхали на територію Республіки Польща.

Таким чином, своїми умисними діями, які виразилися у незаконному переправленні осіб через державний кордон України, сприянні його вчиненню усуненням перешкод, вчиненому щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, з використанням службового становища ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 332 КК України.

20 лютого 2025 року між прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та обвинуваченою ОСОБА_4 , за участю захисника ОСОБА_5 , в порядку передбаченому ст. ст. 468, 469 та 472 КПК України, укладена угода про визнання винуватості.

Згідно з угодою ОСОБА_4 беззаперечно визнала себе винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України, зобов'язалася разом із заставодавцем ОСОБА_11 на протязі 30 днів після затвердження судом угоди про визнання винуватості внести власні кошти в сумі 242 240,00 грн, які були сплачені в якості застави, на спеціальний рахунок Національного банку України для збору коштів на підтримку Збройних Сил України.

Також, сторонами угоди визначено узгоджене ними покарання, яке ОСОБА_4 повинна понести за вчинене кримінальне правопорушення, а саме, покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п'ять) років, з позбавленням права обіймати посади в органах Державної прикордонної служби України пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій строком на 3 роки, та надана згода та звільнення ОСОБА_4 від відбування основного покарання з випробуванням. При визначенні покарання сторонами були враховані обставини провадження, тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, яка позитивно характеризується за місцем роботи, раніше не судима, а також наявність обставин, що пом'якшують її покарання, а саме, щире каяття та беззастережне визнання нею своєї винуватості.

Крім того, в угоді передбачені наслідки її укладення, затвердження та невиконання, які роз'яснені обвинуваченій.

Розглядаючи питання про затвердження угод суд виходить з такого.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 314 КПК України при прийнятті рішення у підготовчому судовому засіданні суд має право, зокрема затвердити угоду.

Відповідно до ст.468 КПК України у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

Згідно з ч.4 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів. Угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена щодо кримінальних проступків, злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.

Прокурор у судовому засіданні зазначив, що при укладенні вказаної угоди дотримані вимоги і правила КПК та КК України, просив цю угоду затвердити і призначити обвинуваченій узгоджену в угоді міру покарання.

Обвинувачена ОСОБА_4 та її захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні також просили вказану угоду затвердити і призначити узгоджену в ній міру покарання та інші передбачені угодою заходи, при цьому ОСОБА_4 беззастережно визнала себе винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України, в обсязі обвинувачення, надала згоду на застосування узгодженого виду та розміру покарання.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого ОСОБА_4 визнала себе винуватою, згідно ст.12 КК України, є тяжким злочином, від якого потерпілих нема.

Суд переконався, що укладення угоди сторонами є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді. При цьому, судом з'ясовано, що ОСОБА_4 повністю усвідомлює зміст укладеної з прокурором угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого визнає себе винуватою, цілком розуміє свої права, визначені ст.474 ч.4 КПК України, а також наслідки укладення, затвердження даної угоди, передбачені ст.473 ч.2 КПК України, та наслідки її не виконання, передбачені ст.476 КПК України.

Враховуючи викладене, те, що умови угоди про визнання винуватості між прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та обвинуваченою ОСОБА_4 відповідають вимогам КПК України та КК України, суд дійшов висновку про наявність всіх правових підстав для затвердження даної угоди та призначення ОСОБА_4 покарання, узгодженого сторонами угоди.

Призначаючи покарання, суд враховує ступінь тяжкості скоєного ОСОБА_4 кримінального правопорушення, обставини справи, обставини, що пом'якшують або обтяжують покарання, дані, що характеризують обвинувачену.

Вивченням особи обвинуваченої встановлено, що ОСОБА_4 раніше не судима, працює, позитивно характеризується за місцем роботи, на обліку у лікаря-психіатра та лікаря-нарколога не перебуває.

Як обставина, яка пом'якшує покарання обвинуваченої ОСОБА_4 суд, відповідно до ч.1 ст.66 КК України, визнає її щире каяття у вчиненому кримінальному правопорушенні.

Ураховуючи викладене, те, що умови угоди про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченою відповідають вимогам КПК України та КК України, суд дійшов висновку про наявність усіх правових підстав для її затвердження та призначення ОСОБА_4 покарання, узгодженого сторонами угоди, у виді позбавлення волі на строк 5 (п'ять) років, з позбавленням права обіймати посади в органах Державної прикордонної служби України пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій строком на 3 роки, зі звільненням від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням, на підставі ст. 75 КК України, з визначенням іспитового строку та покладенням обов'язків, передбачених ст.76 КК України.

Призначаючи обвинуваченій ОСОБА_4 зазначене вище покарання суд виходить із того, що воно є достатнім для виправлення обвинуваченої, запобігання вчинення нею нових кримінальних правопорушень, таким, що відповідатиме особі обвинуваченої, є справедливим і достатнім для досягнення, передбачених ч. 2 ст. 50 КК України меті покарання та відповідатиме принципу верховенства права, закріпленого ст. 8 КПК України.

Цивільний позов не заявлено, процесуальні витрати та речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Запобіжний захід у вигляді застави, застосований до обвинуваченої, слід скасувати.

Керуючись ст.ст. 314, 373, 374, 475 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 20 лютого 2025 року між прокурором відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_3 та обвинуваченою ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 62024140120000808 від 15.08.2024.

ОСОБА_4 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.332 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 5 (п'ять) років, з позбавленням права обіймати посади в органах Державної прикордонної служби України пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарчих функцій строком на 3 роки.

На підставі ст.75,76 КК України ОСОБА_4 звільнити від відбування основного покарання у виді позбавлення волі призначеного за цим вироком з випробуванням, якщо вона протягом іспитового строку - 2 (два) роки, не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на неї судом обов'язки: періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи.

Запобіжний захід у вигляді застави, застосований до обвинуваченої ОСОБА_4 , скасувати.

Заставу в розмірі 242 240 (двісті сорок дві тисячі двісті сорок) гривень, що внесена 23.09.2024 на підставі ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 20.09.2024 на депозитний рахунок Територіального управління державної судової адміністрації України у Львівській області: код ЄДРПОУ 26306742, депозитний рахунок №UA598201720355219002000000757, відкритий в Державній казначейській службі України, МФО 820172, після набрання вироком законної сили повернути заставодавцю ОСОБА_11 .

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Вирок може бути оскаржений до Волинського апеляційного суду через Володимир-Волинський міський суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Головуючий суддя ОСОБА_1