ЄУН 193/284/25
Провадження № 3/193/142/25
іменем України
27 березня 2025 року сел. Софіївка
Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Кравченко Н.О., за участі: секретаря судового засідання Ратушної В.В., прокурора Блажка В.А., особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Мудраченка В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду об'єднану справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно:
ОСОБА_1 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Ганно-Миколаївка Софіївського району Дніпропетровської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , місце роботи: Девладівська сільська рада (місце виконання представницьких повноважень, відповідно до яких виник обов'язок подання декларації), депутат, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності
за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,
25 лютого 2025 року до Софіївського районного суду Дніпропетровської області надійшли два протоколи, датовані 14.02.2025 за № 156 та 157 про адміністративні правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
27 лютого 2025 року вказані справи за постановою судді об'єднанні в одне провадження.
Зокрема, як вбачається зі змісту протоколів № 156 та № 157, ОСОБА_1 було обрано депутатом Девладівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області VIII скликання, а відтак, згідно п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, останній є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчується в день першої сесії ради нового скликання.
Згідно з рішенням першого пленарного засідання Девладівської сільської ради Дніпропетровської області «Про початок повноважень депутатів Девладівської сільської ради Дніпропетровської області» від 20.11.2020 №01 -1 /VIII вирішено прийняти до відома факт початку повноважень депутатів Девладівської сільської ради Дніпропетровської області, серед яких був ОСОБА_1 .
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Отже, ОСОБА_1 , будучи депутатом Девладівської сільської ради Дніпропетровської області, згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та суб'єктом декларування відповідно до ст. 3 Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-1Х, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІX було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції НАЗК. Так згідно п. 27 розділу ХIII "Прикінцеві положення" Закону - особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином у період з 12.10.2023 по 31.01.2024 в Україні тривала компанія декларування. Протягом цього періоду часу, суб'єкти декларування, повинні подати щорічну декларацію за 2021, 2022 рік.
Згідно протоколу № 156, ОСОБА_1 , будучи депутатом Девладівської сільської ради Дніпропетровської області VIII скликання, а відтак у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держава або місцевого самоврядування, за 2021 рік, лише 20.02.2024, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП .
Крім того, згідно протоколу № 157, ОСОБА_1 , будучи депутатом Девладівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області VIII скликання, а відтак у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держава або місцевого самоврядування, за 2022 рік, лише 20.02.2024 р., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП .
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних адміністративних правопорушеннях визнав повністю, підтвердив, що дійсно він несвоєчасно подав щорічні декларації за 2021 р. та 2022 р., щиро розкаявся у вчиненому, просив суворо не карати.
Захисник Мудраченко В.М. в судовому засіданні пояснив, що дійсно ОСОБА_1 вчинив правопорушення передбачені ч. 1 ст.172-6 КУпАП та просив застосувати до нього мінімальне стягнення.
Прокурор Блажко В.А. обставини, викладені у протоколах про вчинення адміністративних правопорушень, підтримав, зазначив про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому просив накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі.
Заслухавши прокурора Блажка В.А., пояснення ОСОБА_1 , захисника Мудраченка В.М., дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП, настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Окрім визнання своєї провини, вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:
-протоколами про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією за ч. 1 ст.172-6 КУпАП від 14.02.2025 за №№ 156, 157, якими встановлено місце, час та події порушення ОСОБА_1 вимог ч. 1 ст. 45 Закону «Про запобігання корупції» (а.с.1-11,50-60);
-списком депутатів Девладівської сільської ради Дніпропетровської області VIІI скликання першої сесії, серед яких є обраний депутат ОСОБА_1 (а. с. 25, 74);
-рапортами (а.с. 30, 79);
-витягами з декларацій з реєстру НАЗК, з яких видно, що ОСОБА_1 подав щорічні декларації за 2021 р. 20.02.2024 о 17:53 год. та за 2022 рік було подано 20.02.2024 о 18 год. 03 хв. (а.с.31-37,80-86);
-регламентом Девладівської сільської ради, де п.3 зазначено, що депутати зобов'язані дотримуватися вимог розділу VII «Фінансовий контроль» Закону України «Про запобігання корупції»: щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством (а.с. 29,79);
-повідомленнями Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 16.02.2024 №№339, 340 (а.с. 15, 64)
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 (а.с. 38-40,87-89).
Сукупність досліджених доказів вказує на те, що ОСОБА_1 , будучи депутатом сільської ради, а з цим і суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно подав без поважних причин щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, 2022 рік, у зв'язку з чим вчинив адміністративні правопорушення, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі ст. 36 КУпАП, суддя накладає адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, яка передбачає накладення адміністративного стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, зокрема його щире каяття у вчиненому, відсутність обтяжуючих обставин, суддя вважає, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього, згідно вимог ст. 40-1 КУпАП та 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із вказаного правопорушника також підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, 276-280, 283-285 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок. (Отримувач: ГУК у Дніпр-кій обл../ ОТГ с. Софіївк/ 21081100, розрахунковий рахунок UA878999980313000106000004501, код ЄДРПОУ одержувача 37988155, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп. (Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ одержувача 37993783, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Копію постанови направити до Девладівської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області для виконання положень ч. 7 ст.285 КУпАП, а також для періодичного інформування депутатів та відповідних посадових осіб органів місцевого самоврядування про необхідність виконання положень ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» й усунення причин та умов, що сприяли вчиненню цього правопорушення.
Постанову суду може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Софіївський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Повний текст постанови виготовлено о 08:30 год. 28 березня 2025 року.
Суддя Н.О.Кравченко