Постанова від 27.03.2025 по справі 160/22291/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року м. Дніпросправа № 160/22291/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року (суддя А.О. Сластьон) у справі № 160/22291/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просив:

-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у недонарахуванні та недоплаті пенсійних виплат в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не державними службовцями - заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне старування згідно Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету міністрів України №622 від 14 вересня 2016 року щодо порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, а саме п. 4 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не державними службовцями - заробітної плати працюючого державного службовця відповідно посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включається всі види оплати праці, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторний перерахунок та виплату недоплаченої пенсії з 24.01.2024 на підставі Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14 вересня 2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. З 24.01.2024 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». 01.04.2024 позивач звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії на підставі довідок про

складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.04.2024 №912210240852 позивачу протиправно відмовлено у перерахунку пенсії.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.04.2024 №912210240852 про відмову позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Криворізької районної державної адміністрації від 24.01.2024 №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а також довідки Криворізької районної державної адміністрації від 29.03.2024 №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити 01.04.2024 перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Криворізької районної державної адміністрації від 24.01.2024 №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а також довідки Криворізької районної державної адміністрації від 29.03.2024 №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Судом першої інстанції зазначено, що Криворізькою районною державною адміністрацією надано позивачу довідку від 24.01.2024 №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а також довідку від 29.03.2024 №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Довідки відповідають за формою та змістом формам, які затверджені постановою правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017.

При цьому означені довідки видані згідно п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016.

У поданій довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд вказано лише 16 з 60 місяців.

Суд вказав, що оскільки у позивача немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01 травня 2016 року, пенсійний орган був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії державного службовця на підставі абзацу 4 пункту 4 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №622.

Проте, відповідачем протиправно було проігноровано вищевказаний пункт Порядку №622 та протиправно не здійснено перерахунок пенсії.

Натомість, формальне посилання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на невідповідність наданих позивачем довідок вимогам Порядку №622 не ґрунтується на чинному законодавстві та спростовується наведеними обставинами.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в даному випадку позов підлягає задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.04.2024 №912210240852.

Щодо вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, суд вказав, що позивачу було відмовлено саме ГУ ПФУ у Львівській області у перерахунку його пенсії, а тому обов'язок здійснити перерахунок пенсії лежить саме на ГУ ПФУ у Львівській області.

Відтак, у задоволенні позовних вимог до Головного управління в Дніпропетровській області слід відмовити.

При цьому, суд не вбачав за доцільне зобов'язувати пенсійний орган здійснити виплату недоплаченої пенсії, адже наразі відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні перерахунку будуть порушені.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, пенсійний орган вказує, що стаж роботи позивача на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців станом на 01.05.2016 складає 13 років 10 місяців, а тому врахувати складові заробітної плати згідно довідок від 24.01.2023 №9 (в середніх розмірах) відсутні правові підстави. Довідку про складові заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 01.05.2016 позивач не надав. Відтак, позивачу правомірно відмовлено у перерахунку пенсії.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

З 08.09.2021 позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 24.01.2024 позивача переведено на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».

01.04.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок його пенсії в розмірі 60 відсотків суми його заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці.

До заяви про перерахунок пенсії було подано довідку від 24.01.2024 №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а також довідка від 29.03.2024 №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). Зазначені довідки видані Криворізькою районною державною адміністрацією.

Довідка від 29.03.2024 №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) містить інформацію щодо заробітної плати позивача за період з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2023 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.04.2024 №912210240852 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу» на підставі наданих позивачем довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Рішення мотивовано тим, що позивачем надано довідки про складові заробітної плати державного службовця, які не відповідають формам, вказаним у постанові Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622. Також, відповідач вказав, що надана довідка не містить інформації щодо заробітної плати позивача за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією. Натомість, надана довідка містить інформацію щодо заробітної плати з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2023 року - лише за 16 календарних місяців з необхідних 60.

Не погоджуючись з таким рішенням пенсійного органу, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ч.8 ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» встановлено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок №622).

Приписами п.2 цього порядку визначено, що згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу» на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу»:

мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Приписами п.4 Порядку №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Колегія суддів враховує, постановою правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 року (яка була чинною станом на час виникнення спірних правовідносин) затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу»:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Зі змісту матеріалів справи вбачається, що 24.01.2024 позивача переведено на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».

У подальшому, 01.04.2024 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок його пенсії в розмірі 60 відсотків суми його заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці.

До заяви про перерахунок пенсії було подано довідку від 24.01.2024 №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а також довідка від 29.03.2024 №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). Довідки видані Криворізькою районною державною адміністрацією.

Проте, спірним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.04.2024 №912210240852 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії за віком згідно із Законом України «Про державну службу» на підставі наданих позивачем довідок.

У спірному рішенні зазначено, що позивачем надано довідки про складові заробітної плати державного службовця, які не відповідають формам, вказаним у постанові Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622. Також, надана довідка не містить інформації щодо заробітної плати позивача за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією. Натомість, надана довідка містить інформацію щодо заробітної плати з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2023 року - лише за 16 календарних місяців з необхідних 60.

Колегія суддів встановила, що Криворізькою районною державною адміністрацією складено довідку від 24.01.2024 №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а також довідку від 29.03.2024 №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), ці довідки відповідають за формою та змістом формам, які затверджені постановою правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017, а також видані згідно п.4 Порядку №622.

Разом з тим, врахувавши, що у позивача немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 01 травня 2016 року, суд першої інстанції вірно вважав, що відповідач був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача зокрема у відповідності до приписів абзацу 4 пункту 4 Порядку №622. Доводи скаржника ці висновки суду першої інстанції не спростовують.

Відтак, керуючись приписами абзацу 4 пункту 4 Порядку №622, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 08.04.2024 №912210240852 про відмову позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки від 24.01.2024 №3 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), а також довідки від 29.03.2024 №9 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією).

Натомість, зворотні аргументи скаржника про правомірність рішення №912210240852 є безпідставними.

Виходячи з вищенаведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/22291/24 - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.

Повний текст постанови складено 27.03.2025

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк