26 березня 2025 року м. Дніпросправа № 160/20519/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Чабаненко С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року в адміністративній справі №160/20519/24 (головуючий суддя першої інстанції - Луніна О.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач 29.07.2024 року звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо застосування при проведенні розрахунку пенсії за віком за її заявою від 02.08.2021 року показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014-2016 роки.
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок її пенсії за віком з 02.08.2021 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач з 21.08.2010 року перебуває на обліку в ПФУ як одержувач пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу». 02.08.2021 року позивач подала заяву про призначення пенсії за віком, передбачену Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Відповідач призначив позивачу пенсію за віком, але при цьому, на думку позивача, допустив порушення її прав, а саме: при визначенні розміру пенсії не застосував середній заробіток за три попередніх роки (2018-2020), а застосував середній заробіток за 2014-2016 р., який використовував при призначенні пенсії за вислугою років.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування при проведенні розрахунку пенсії ОСОБА_1 за віком за заявою від 02.08.2021 року показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014-2016 роки.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за віком з часу звернення 02.08.2021 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивачу з 21.08.2010 року була призначена пенсія, відповідно до Закону України «Про державну службу». 02.08.2021 року позивач подала заяву про призначення пенсії за віком, передбачену Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач, посилаючись на норми Закону №1058, зазначає, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально з урахуванням набутого ним страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачено внески. Загальний страховий стаж позивача складає 35 років 11 місяців 27 днів, з них стаж роботи на державній службі 19 років. Відповідно до ст.27 Закону №1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону. Вказує, що пенсію позивача було обчислено з дотриманням ст.ст.27-28 цього Закону №1058, а загальний розмір пенсії позивача складає 5319,10 грн.. Відповідач зазначає, що ним було обчислено розмір пенсії позивача відповідно до норм чинного законодавства, а тому підстави для перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки відсутні.
Позивач відзив апеляційну скаргу не подала, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до частин першої та другої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в ПФУ та з 21.08.2010 року одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
02.08.2021 року позивач подала заяву про призначення пенсії за віком, передбачену Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсія за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначена позивачу у 2021 році.
Позивач вважає, що пенсійний орган допустив порушення її прав, а саме: при визначенні розміру пенсії не застосував середній заробіток за три попередніх роки (2018-2020), а застосував середній заробіток за 2014-2016 роки, який використовував при призначенні пенсії за вислугою років.
Позивач, не погодившись з діями пенсійного органу, оскаржила такі дії до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч.3 ст.45 Закону №1058. Суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно застосовано при проведенні розрахунку пенсії за віком за заявою позивача від 02.08.2021 року показник середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2014-2016 роки, що зумовлює висновок суду про задоволення позовних вимог в цій частині, оскільки для призначення пенсії за віком, відповідно до Закону №1058, позивач звернулася вперше у 2021, а тому відповідачем має враховуватись показник із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки.
Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Закон №1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону №1058 за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Положеннями ч.2 ст.40 Закону №1058 визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп -заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Пунктами 2, 16 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом №1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Разом з тим, ч. 3 ст. 45 Закону №1058 встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як встановлено судом першої інстанції, для призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058 позивач звернулась вперше 02.08.2021 року після досягнення віку, встановленого нормами саме цього Закону.
Згідно матеріалів справи з 21.08.2010 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про державну службу», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії ніж Закон №1058.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 року у справі №876/5312/17 дійшла висновку, що при зверненні особи, якій призначено пенсію за вислугу років у порядку Закону №1788, до територіальних органів ПФУ із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону №1058, має місце саме призначення такого виду пенсії, а не переведення згідно з ч.3 ст.45 Закону №1058.
Аналогічна правова позиція також підтримана Верховним Судом у постанові від 31.01.2025 року у справі №200/1478/24.
Відтак, посилання скаржника на те, що у 2021 року відбулося переведення позивача з одного виду пенсії на інший, оскільки вперше позивачу пенсія була призначена у 2010 році, є безпідставними.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 року.
Разом з тим, суд першої інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача необхідно здійснити з дати звернення із заявою про призначення пенсії за віком, тобто з 02.08.2021 року.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно із частинами першою та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Апеляційний суд наголошує на тому, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Як в позовній заяві, так і в рішенні суду першої інстанції не зазначено, чому позивач звертається до суду із позовом у 2024 році, в якому просить задовольнити вимоги, починаючи з 02.08.2021 року.
Суд першої інстанції жодним чином не обґрунтував власний висновок, враховуючи те, що позовні вимоги задоволені судом за три роки до дати звернення до суду з цим позовом.
Відтак, апеляційний суд вважає за необхідне змінити рішення суду першої інстанції в частині визначення дати, з якої належить провести перерахунок пенсії, тобто з 29.01.2024 року (за шість місяців, що передують даті звернення до суду з цим позовом).
У відповідності до положень статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення першої інстанції належить змінити шляхом зазначенням іншої дати, з якої належить здійснити перерахунок пенсії за віком.
Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 КАС України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 КАС України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року в адміністративній справі №160/20519/24 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року в адміністративній справі №160/20519/24 змінити.
В абзаці третьому резолютивної частини рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року слова та цифри «за часу звернення 02.08.2021» замінити на слова та цифри «з 29.01.2024 року».
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий - суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Білак
суддя С.В. Чабаненко