Постанова від 25.03.2025 по справі 280/8262/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2025 року м. Дніпросправа № 280/8262/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Кругового О.О., Баранник Н.П.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2024 р. (суддя Прудивус О.В) в адміністративній справі №280/8262/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку та виплати йому пенсії починаючи з 01 лютого 2020 р., на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 115/с від 29 січня 2024 р. про грошове забезпечення для нарахування пенсії;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку та виплати йому пенсії починаючи з 01 лютого 2022 р., на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 114/с від 29 січня 2024 р. про грошове забезпечення для нарахування пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 лютого 2020 р., на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №115/с від 29 січня 2024 р. про грошове забезпечення для нарахування пенсії, із урахуванням рішення Запорізького окружного адміністративного суду № 280/7448/24 від 15 листопада 2023 р., а саме: посадовий оклад (ТР 38) - 8410,00 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 1680,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 4036,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7698,60 грн.; премія (35%) - 2 467,50 грн., включаючи виплати, які вже були призначені (індексація, щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»), із урахуванням виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01 лютого 2022 р., на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 114/с від 29 січня 2024 р. про грошове забезпечення для нарахування пенсії, із урахуванням

рішення Запорізького окружного адміністративного суду № 280/7448/24 від 15 листопада

2023 р., а саме: посадовий оклад (ТР 38) - 9920,00 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 1 980,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 4760,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7698,60 грн.; премія (35%) - 2467,50 грн., включаючи виплати, які вже були призначені (індексація, щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 р. «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»), із урахуванням виплачених сум.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2024 р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов задоволено повністю.

У поданій апеляційній скарзі, відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі. В частині щомісячної доплати до пенсії позивачу в розмірі 2000,00 грн. відповідач просить зупинити провадження у справі до розгляду Верховним Судом зразкової справи №400/6254/24.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено про те, що суд першої інстанції не з'ясуав наявність правових підстав для видачі довідок, за якими позивач просить здійснити перерахунок його пенсії.

Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 2009 р. перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 р. по справі № 280/7448/23, яке 16 січня 2024 р. набрало законної сили, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2020 р. та 01 січня 2022 р., у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону України № 2262-ХІІ, із врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 р., щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2020 р. та 01 лютого 2022 р. 29 січня 2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення суду у справі № 280/7448/23 видано дві довідки про грошове забезпечення для нарахування пенсії, а саме: довідку № 115/с, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 січня 2020 р. за аналогічною посадою становить 24 292,10 грн.; довідку № 114/с, згідно з якою розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 січня 2022 р. за аналогічною посадою становить 26 826,10 грн. 16 квітня 2024 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати та виплатити йому пенсію на підставі оновлених довідок, без обмеження її обсягу максимальним розміром. Листом № 8566-7453/Т-02/8-0800/24 від 12 травня 2024 р. відповідач поінформував позивача, що умови проведення перерахунку пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 р. передбачалися п.п.1-2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 р., та після їх скасування, інших рішень щодо перерахунку, Урядом не приймалось. До теперішнього часу не внесено змін до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 р., в частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військове звання, вказаних у довідках № 114/с, № 115/с від 29 січня 2024 р.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність законних підстав для здійснення позивачу перерахунку пенсії на підставі наданих ним довідок.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Скаржник стверджує, що суд першої інстанції мав би з'ясувати наявність правових підстав для видачі довідок №114/с, № 115/с від 29 січня 2024 р.

Колегія суддів, вважає такі доводи непсроможними, оскільки, по-перше, за правовим висновком Верховного Суду, сформульованого в постанові від 20 листопада 2018 р. у справі №328/4303/16-а, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування та виплату на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення.

По-друге, за приписами частини 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до положень статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

01 березня 2018 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 4 якої в редакції, чинній на момент прийняття (30 серпня 2017 р.) визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

24 лютого 2018 р. набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 викладено в новій редакції, яка передбачає, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 р. у справі № 440/6017/21 дійшов таких висновків:

- з 01 січня 2020 р. положення пункту 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з цією постановою, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова величина для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою № 704, жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

У подальшому аналогічні висновки були також викладені Верховним Судом ще у ряді у постанов, зокрема від 31 серпня 2022 р. у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 р. у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 р. у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 р. у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 р. у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 р. у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 р. у справі № 160/15756/21.

Крім того, Верховний Суд в постанові від 08 жовтня 2024 р. у справі №580/8908/23 зазначив, що не може бути застосовано до даних правовідносин розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів. Військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів.

Починаючи з 20 травня 2023 р. до даних правовідносин застосовується вже редакція пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704, згідно внесених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. №481 змін, в частині визначення розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, виходячи з розміру 1762,00 грн.

ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідки №114/с , №115/с від 29 січня 2024 р. про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2020 р. та 01 січня 2022 р. визначених, виходячи з первісної редакції пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 р. (а.с.9).

Згідно із частинами 2,3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області обов'язку здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 лютого 2020 р. та з 01 лютого 2022 р. на підставі довідок №114/с, № 115/с від 29 січня 2024 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 р. та 01 січня 2022 р.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати після перерахунку щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка вже були призначені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 р., та індексації пенсії.

Слід зазначити, що мотивувальна частина оскарженого рішення суду першої інстанції не містить жодного обґрунтування підстав для задоволення цієї позовної вимоги.

Колегія суддів звертає увагу, що наявні в матеріалах справи письмові докази та докази, які надані відповідачем на запит апеляційного суду, не підтверджують обставину припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 вказаної доплати та індексації.

Верховний Суд в рішенні від 14 вересня 2020 р. у справі №560/2120/20 дійшов висновку, що судовому захисту підлягають лише порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Оскільки позивач не оскаржував рішення/дії/бездіяльність відповідача по припиненню нарахування та виплати доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. та індексації, визначення судом обов'язку останнього у здійсненні доплати та індексації є передчасним.

Неповне встановлення обставин у справі є підставою для його скасування рішення суду першої інстанції у відповідній частині, як це передбачено статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, та прийняття у цій частині нового рішення.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2024 р. в адміністративній справі №280/8262/24 - скасувати в частині задоволених позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, включаючи виплати, які вже були призначені позивачу (індексації, щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»), та ухвалити в цій частині нове рішення про відмову у їх задоволенні.

В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08 листопада 2024 р. в адміністративній справі №280/8262/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 25 березня 2025 р. і касаційному оскарженню не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий

суддя Н.П. Баранник