Постанова від 27.03.2025 по справі 200/5956/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року справа №200/5956/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Геращенко І.В., Казначеєва Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі № 200/5956/24 (головуючий І інстанції Зінченко О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

27 серпня 2024 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо незарахування до підземного пільгового шахтарського стажу періодів роботи в підземних умовах: з 29.08.2017 р. по 26.09.2017 р., з 08.10.2018 р. по 31.12.2018 р., з 05.10.2019 р. по 31.12.2019 р., з 05.03.2020 р. по 11.02.2021 р., з 15.02.2021 р. по 19.04.2021 р., з 16.09.2021 р. по 31.12.2021 р., з 09.03.2022 р. по 26.02.2024 р. та в незастосуванні ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до підземного пільгового шахтарського стажу періоди роботи в підземних умовах: з 29.08.2017 р. по 26.09.2017 р., з 08.10.2018 р. по 31.12.2018 р., з 05.10.2019 р. по 31.12.2019 р., з 05.03.2020 р. по 11.02.2021 р., з 15.02.2021 р. по 19.04.2021 р., з 16.09.2021 р. по 31.12.2021 р., з 09.03.2022 р. по 26.02.2024 р. здійснивши обчислення та донарахування розміру пенсії ОСОБА_1 з дати звернення за перерахунком - з 03.06.2024 р. у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що йому призначено пенсію відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При досягненні більше 15 років стажу на підземних роботах позивач звернувся із заявою на перерахунок пенсії через портал ПФУ. Проте відповідачем, на думку позивача, не зараховано певні періоди пільгового стажу в підземних умовах з повним робочим днем під землею за Списком № 1 та не проведено перерахунок його пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

30 серпня 2024 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що ОСОБА_1 03.06.2024 звернувся до Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії про зміну надбавки.

Відповідно до екстериторіальності, заява ОСОБА_1 надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянуло заяву від 03.06.2024 ОСОБА_1 про перерахунок пенсії про зміну надбавки та перераховано пенсію із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи в колгоспі з червня 1988 по вересень 1989 на підставі довідки від 11.03.2024 № 03.02-24/50, листопад 1990 року, з січня 1991 по червень 1991, з березня 1994 по травень 1994 на підставі довідки від 11.03.2024 № 03.02-24/51.

На підставі викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає, що заяву позивача відповідно до екстериторіальності розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Від позивача надійшло клопотання про заміну відповідача та уточнення позовних вимог, відповідно до яких просив суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо незарахування до підземного пільгового шахтарського стажу періодів роботи в підземних умовах: з 29.08.2017 р. по 26.09.2017 р., з 08.10.2018 р. по 31.12.2018 р., з 05.10.2019 р. по 31.12.2019 р., з 05.03.2020 р. по 11.02.2021 р., з 15.02.2021 р. по 19.04.2021 р., з 16.09.2021 р. по 31.12.2021 р., з 09.03.2022 р. по 26.02.2024 р. та в незастосуванні ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» при обрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до підземного пільгового шахтарського стажу періоди роботи в підземних умовах: з 29.08.2017 р. по 26.09.2017 р., з 08.10.2018 р. по 31.12.2018 р., з 05.10.2019 р. по 31.12.2019 р., з 05.03.2020 р. по 11.02.2021 р., з 15.02.2021 р. по 19.04.2021 р., з 16.09.2021 р. по 31.12.2021 р., з 09.03.2022 р. по 26.02.2024 р. здійснивши обчислення та донарахування розміру пенсії ОСОБА_1 з дати звернення за перерахунком - з 03.06.2024 р. у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2024 року замінено первісного відповідача у справі 200/5956/24 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі № 200/5956/24 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі його заяви про перерахунок пенсії від 03.06.2024, з урахуванням висновків суду. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до його заяви від 03.06.2024, з урахуванням висновків суду та виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено практично ті самі доводи якими обгрунтовано відзив на позовну заяву.

У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України через портал ПФУ із заявою від 03.06.2024 про призначення/перерахунок пенсії у зв'язку із зміною надбавки.

Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 “Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961, спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Відповідно до протоколу про розрахунок стажу до пільгового стажу позивача не враховано періоди його роботи з 29.08.2017 по 26.09.2017, з 08.10.2018 по 31.12.2018, з 05.10.2019 по 31.12.2019, з 05.03.2020 по 11.02.2021, з 15.02.2021 по 19.04.2021, з 16.09.2021 р. по 31.12.2021 з 09.03.2022 по 26.02.2024.

Відповідно до довідки форми ОК-5, копія якої наявна в матеріалах справи, наявна сплата страхових внесків за оскаржувані періоди, код підстави для обліку спецстажу- ЗП3012А1, ЗП3014А2.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 10.06.2024, копія якого наявна в матеріалах справи, страховий стаж позивача складає 31 рік 8 місяців 16 днів, пільговий стаж - робота за списком № 1 складає 12 років 5 місяців 23 дні.

В матеріалах справи міститься лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про здійснення перевірки достовірності інформації викладеної в довідці №365 від 03.06.2024р. про пільговий стаж роботи за період з 06.05.2021 по 13.05.2021 р., виданої ТОВ “КРАСНОЛИМАНСЬКЕ» (ЄДРПОУ 32281519) на ім'я ОСОБА_1 , проте відсутні документи на підтвердження контрольних заходів щодо перевірки.

Не погоджуючись із незарахуванням певних періодів роботи до страхового та пільгового стажу, та, як наслідок, із незастосуванням до розрахунку пенсії ст.8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом (стаття 8 Закону № 1058).

Частиною 1 статті 44 Закону № 1058 передбачено, що звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

За п. 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно пункту 4.3 цього Порядку рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Пунктом 4.10 цього ж Порядку визначено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Суд зазначає, що одним зі спірних питань, що підлягає вирішенню в межах даної справи є питання зарахування до страхового та пільгового стажу позивача, що дає право на перерахунок пенсії із застосуванням положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» певних періодів роботи, про що позивач, крім іншого, просить у позові.

До Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, затвердженого Постановою КМУ № 202 включені: І. “Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт»: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Із записів з трудової книжки позивача НОМЕР_2 вбачається, що в спірні періоди позивач працював на різних посадах з виконання гірничих робіт з повним підземним днем під землею.

Як зазначалося судом вище, за п. 20 вказаного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу спірні періоди роботи позивача обліковується як спецстаж за кодом ЗП3013А1 та за кодом ЗП3014А2. В свою чергу, код підстав для обліку спецстажу № ЗП3013А1 застосовується для працівників, що зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; код підстав для обліку спецстажу ЗПЗ014А2 застосовується для працівників провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Таким чином, із врахуванням записів трудової книжки позивача та Індивідуальних відомостей про застраховану особу, сформованих на підставі наданих підприємством -роботодавцем позивача відомостей, суд дійшов до висновку про наявність підстав врахування до спецстажу спірних періодів роботи.

Відтак, виконувана позивачем робота у спірні періоди підпадає під визначені Постановою КМУ № 202 роботи.

Відповідачем при розгляді поданих позивачем документів зауважень до записів трудової книжки позивача та довідки № 365 від 03.06.2024 не висувалось, з чого можна зробити висновок, що вказані записи у трудовій книжці та довідці оформлені належним чином та мають необхідні реквізити. Тобто, вказані записи у повному обсязі підтверджують факт роботи позивача за спірні періоди.

Отже, робота у повний робочий день на посадах, які відносяться до списку № 1 за спірні періоди підтверджено записами в трудовій книжці, яка є основним документом для призначення (перерахунку) пенсії та довідкою форми ОК-5.

Аналіз наведеного та вказаних вище правових норм свідчить про те, що посилання відповідача на неможливість включення до пільгового стажу спірних періодів праці позивача у зв'язку із перевіркою довідок про пільговий характер робіт позивача є безпідставними, оскільки наявний трудовий стаж позивача, а також робота у повний робочий день на посадах, які відносяться до списку № 1 підтверджено записами в трудовій книжці, яка є основним документом для призначення пенсії.

Крім цього, суд зауважує, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження контрольних заходів щодо перевірки довідки № 365 від 03.06.2024, а судом такі обставини не встановлено.

Частиною 4 статті 42 Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Відповідно до абзацу 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці" (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до статті 8 Закону № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Таким чином, необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом № 345-VI є зайнятість на підземних роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Як вже було зазначено вище, позивач працював в шахті, на посадах, які надають йому право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до статті 8 Закону № 345.

Позивач, з урахуванням наявного пільгового стажу, має право на отримання пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», проте відповідачем помилково не враховано положення статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі № 200/5956/24 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2024 року у справі № 200/5956/24 - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 27 березня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді І.В. Геращенко

Е.Г. Казначеєв