Справа № 760/25792/23 Головуючий 1-ї інстанції: Козленко Г.О.
Провадження №33/824/123/2025 Доповідач: Яковлева В.С.
13 лютого 2025 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду Яковлева В.С., з секретарем судового засідання - Пишковичем М.І., за участю: в режимі ВКЗ - адвоката Стеця Р.Я., представника Державної митної служби - Панькіна Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві апеляційну скаргу захисника - адвоката Стеця Р.Я., на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 17 травня 2024 року щодо ОСОБА_1 ,
Цією постановою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівника ТОВ «САБВУРІ ОПТ», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накладено штраф у розмірі 100 відсотків товару у розмірі 10 476 256 грн.76 коп.
Стягнуто на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, адвокат Стець Р.Я. подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, та ухвалити нове рішення, яким закрити провадження у справі про порушення митних правил № 1107/10000/23 від 28.09.2023 року у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що рішення суду є незаконним та необґрунтованим, при вирішенні якого не правильно застосовано норми матеріального та процесуального законодавства. Апелянт зазначає, що рішення суду першої інстанції винесене однобічно та з грубим порушенням принципу доступу до правосуддя, шляхом невмотивованої відмови у врахуванні наданих доказів та пояснень. Вважає, що протокол про порушення митних правил не відповідає вимогам законодавства. Стверджує, що судом не враховано при прийняті рішення наявність недостовірних даних в протоколі та обмежено права учасників провадження у справі про порушення митних правил та судом не було надано належної оцінки всіх аргументі учасників справи, без дослідження наявних у справі доказів. Зазначає, що у справі відсутні докази, які б у їх сукупності відповідали критерію належності, допустимості та достатності для прийняття рішення про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України. При цьому апелянт посилається про те, що судом під час розгляду справи про порушення митних правил не досліджено об'єктивну та суб'єктивну сторону та не встановлено суб'єкта митного правопорушення, що свідчить про відсутність складу порушення митних правил передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
Захисник Стець Р.Я. подав доповнення до апеляційної скарги, в яких зазначає про те, що судом протиправно не враховано при прийнятті рішення наявність недостовірних даних в протоколі, та обмеження прав учасників провадження у справі про порушення митних правил. Зокрема, протокол про порушення митних правил від 28.09.2023 року складався без участі ОСОБА_1 . Крім того, судом не взято до уваги те, що директором ТОВ «САБВУРІ ОПТ» ОСОБА_1 в митну декларацію не вносилось жодних неправдивих даних, а лише вказано відомості, зазначені в рахунку інвойсі, який нею не складався, а був виданий Продавцем та інформація з контракту. Зазначає, що суд не дослідив на належність, допустимість, достовірність відповіді та матеріали, які надійшли від митних органів Республіки Болгарії, Республіки Польща.
Апелянт наголошує, що ТОВ «САБВУРІ ОПТ» здійснювало митне декларування товару на підставі наданих саме відправником документів, зокрема інвойсу, контракту, в якому отримувачем є ТОВ «САБВУРІ ОПТ» та встановлена вартість товару, яка відповідає заявленій в митній декларації. Доказів про те, що наданий до митного огляду Інвойс, автомобільна товаро-транспортна накладна CMR, книжка МДП та контракт укладений між «KASKADAROLTD» та ТОВ «САБВУРІ ОПТ» являються підробленими, митним органом до справи не долучено.
Крім того, суд першої інстанції безпідставно проігнорував доводи про те, що ТОВ «САБВУРІ ОПТ» відобразило в податковій звітності придбані в «KASKADAROLTD» товари, як і подальший їх продаж, надавши суду копії податкової звітності, що подавалась в ДПС та відповідно зареєстровані податкові накладні стосовно реалізації цих товарів.
Таким чином, доказів того, що наданий під час митного оформлення інвойс від 06.09.2022 №1-0909-2022/KS з зазначенням вартості товарів - 49 295, 98 доларів США є підробленим, одержаним незаконним шляхом, або таким, що містить неправдиві відомості, митним органом не надано.
Заслухавши доповідь судді, думку захисника на підтримку вимог та доводів апеляційної скарги, думку представника митниці, який заперечив проти вимог апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи про правопорушення митних правил та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов до наступних висновків.
Згідно з вимогами ст. ст. 245, 252 КУпАП під час провадження у справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
Згідно ч. 1 ст. 486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
За змістом ст. 489 МК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Тобто, при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
Місцевим судом встановлено, що10.09.2022 через митний кордон України, міжнародний пункт пропуску «Краківець-Корчова» Львівської митниці, у вантажному автомобілі з р.н.з. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , з Республіки Польща на митну територію України на адресу ТОВ «САБВУРІ ОПТ» (ЄДРПОУ 44534483) ввезено товари широкого асортименту, в кількості -1038 місць, вагою брутто - 21 942,506 кг.
Переміщення вказаних товарів через митний кордон України здійснено із наданням товаросупровідних документів без яких не можливо отримати дозвіл на переміщення через митний кордон та дозвіл на проведення митного оформлення товарів, а саме: за попередньою митною декларацією від 10.09.2022 № UA100000/2022/784319 на підставі книжки МДП (TIR Carnet) № XB.85023307, CMR від 07.09.2022 № 426852 та інвойсу від 06.09.2022 № 1-0909-2022/KS.
Відповідно до CMR 07.09.2022 № 426852, складеної у місті Пшемишль/Польща 07.09.2022, відправником товарів виступала компанія «KASKADARO LTD» (Bulgaria, 8001, Georgi Kirkov str., 16, floor 2), одержувачем - ТОВ «САБВУРІ ОПТ» (ЄДРПОУ 44534483, адреса: 79059, м. Львів, вул. Плугова, буд. 6).
11.09.2022, після прибуття у зону діяльності Київської митниці, з метою здійснення митного оформлення та випуску у вільний обіг ввезенних товарів широкого асортименту, декларантом ТОВ «САБВУРІ ОПТ» - ОСОБА_1 , до відділу митного оформлення № 1 митного поста «Вишневе» подано електронну митну декларацію типу «ІМ40ДЕ» №UA100060/2022/148428.
Разом із перерахованими вище митними деклараціями та товаросупровідними документами до митниці були надані контракт від 01.08.2022 № KS010822, укладений між компанією-продавцем «KASKADARO LTD» (Bulgaria, 8001, Georgi Kirkov str., 16, floor 2) та компанією-покупцем ТОВ «САБВУРІ ОПТ» (Україна) в особі директора ОСОБА_1 , додаткової угоди від 08.08.2022 № 1 до контракту, а також інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, зазначені в гр. 44 МД № UA100060/2022/148428.
Згідно з інвойсом від 06.09.2022 № 1-0909-2022/KS, виставленим компанією «KASKADARO LTD» (Болгарія) для ТОВ «САБВУРІ ОПТ» (Україна), вартість всіх переміщених через митний кордон України товарів широкого асортименту становить - 49 295,98 доларів США.
У відповідності до положень Порядку направлення запитів Державної митної служби України до митних служб іноземних держав або їх інформування, затвердженого наказом Держмитслужби від 06.07.2005 № 639, Київською митницею підготовлено та листами від 09.11.2022 № 7.8-6/20/4/17247 та від 27.01.2023 № 7.8-6/20/4/1218 до Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби направлено проекти запитів до митних органів Республіки Польща та Республіки Болгарія про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки законності ввезення на митну територію України товарів, митне оформлення яких здійснено в тому числі й за митною декларацією типу ІМ/40/ДЕ від 11.09.2022 № UA100060/2022/148428.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби від 22.06.2023 №26/26-04/7.8/1518 на адресу Київської митниці надійшли матеріали відповіді митних органів Республіки Болгарія.
Виходячи з відомостей листа митних органів Республіки Болгарія від 19.05.2023 №32-188153, останніми до своєї відповіді додано завірені копії документів, що були отримані від компанії «KASKADARO LTD».
За результатами проведеного аналізу документів, що були надані компанією «KASKADARO LTD» митним органам Республіки Болгарія, встановлено, що останні є ідентичними поданим до митного контролю та оформлення разом з митною декларацією типу ІМ/40/ДЕ від 11.09.2022 № UA100060/2022/148428.
Разом з цим, на вказаних вище документах встановлено наявність відміток митних органів України, що вказує на те, що компанія «KASKADARO LTD» надала митним органам Республіки Болгарія копії документів, що були виготовлені із документів, які надавались до митного оформлення в Україні, а не з тих, що мають зберігатися у справах компанії «KASKADARO LTD» (вказані документи не містили б відміток митних органів України).
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби від 22.06.2023 №26/26-04/7.8/1517 до митниці було надіслано отриману відповідь від митних органів Республіки Польща.
Митними органами Республіки Польща в додатку до листа від 16.05.2023 № 0201-IGM.542.241.2023 надіслано витяги NCTS тільки щодо книжок МДП, в тому числі й щодо TIR Carnet № XB.85023307, копії нот транзитових Т1 та копії експортних митних декларацій, оформлених вказаною адміністрацією, в тому числі й ті, які стосуються частини товарів відправлених за даною книжкою МДП та в листі поінформовано, що згідно записів в документах товари оформлено на експорт в різних країнах ЄС, в тому числі й Республіці Польща.
Згідно інформації вказаної в надісланому витязі NOTA TRANZYTOWA NCTS за книжкою МДП № XB.85023307 у транспортному засобі із р.н.з. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 за документами: CMR (код документа 730) №462852, інвойсом (код документа 380) №G31902, TIR Carnet (код документа 952), №XB.85023307 відправлено консолідований збірний вантаж - товари широкого асортименту, вагою брутто - 21 943 кг, які попередньо були оформлені в митному режимі «експорт» за митними деклараціями, зазначеними у вказаному витязі, в митних адміністраціях Польщі, Італії, та Німеччині, а саме за митними деклараціями №№ 22DE410684980068E0, 22ITQVU1T0007412E0, 22ITQW71T0075703E0, 22PL402010E1562013, 22PL445010E2243644, 22PL322080NS5B6H13, 22PL331040NU5B0Y47, 22PL402010E1561996, 22PL402010E1561945, 22PL402010E1561953, 22PL402010E1561961, 22PL402010E1561970, 22PL402010E1562005, 22PL402010E1562021, 22PL40201OE1561937, 22PL445010NU5AU8H7, 22PL443020NS5B69C4, 22PL443020NU5B6D66, 22PL443020NU5B9CK3, 22PL443020NU5B9KL2, 22PL445010E2243190, 22PL445010E2243462, 22PL445010NU5AU529, 22PL445010NU5AU5G1, 22PL445010NU5AU5U4, 22PL445010NU5AV6A2, 22PL445010NU5BDDP8.
Отже, згідно інформації в надісланому витязі NOTA TRANZYTOWA NCTS за книжкою МДП № XB.85023307 співпадають данні із заявленими в Україні щодо загальної ваги брутто товарів широкого асортименту, номеру транспортного засобу яким ці товари переміщувались, номеру CMR № 462852 та номеру TIR Carnet № XB.85023307.
При цьому, наявні розбіжності щодо зазначеного в NTCS номеру комерційного документу, а саме інвойсу. Так в Республіці Польща надано інвойс № G31902, а при переміщенні та митному оформленні в Україні надано інвойс № 1-0909-2022/KS.
Також, згідно інформації в надісланих NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 та в митних деклараціях Республіки Польща, оформлених вказаною адміністрацією, які стосуються частини із переміщуваних товарів транспортним засобом з р.н.з. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 встановлено наступне:
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL402010E1561945 у вищезазначеному транспортному засобі, компанією «Bee Logistics Sp.z.o.o.» (Польща) на адресу ТОВ «ВЕТЛД ОУ» (Київ), із Польщі в Україну, відправлено товар «прилади для моніторингу популяції комах» загальною вагою 59 кг, статистичною вартістю - 23366,00 польських злотих;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 2PL402010E1561961 у вищезазначеному транспортному засобі, компанією «Bee Logistics Sp.z.o.o.» (Польща), із Польщі в Україну, відправлено товар «медичний ультразвуковий перетворювач, тонік для волосся, желейний лід для транспортування товарів, лабораторне обладнання: інкубатор сухої ванни, пробірка PRP з тромбоцитною плазмою» загальною вагою 86 кг, статистичною вартістю - 27137,00 польських злотих;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL402010E1561953 у вищезазначеному транспортному засобі, компанією «Bee Logistics Sp.z.o.o.» (Польща) на адресу ТОВ «ТЕХНОЄЖ» (Київ), із Польщі в Україну, відправлено товари «бездротові автомобільні зарядні пристрої, МР3, силові кабелі, магнітні тримачі, кабелі типу-С, док-станції USB, НАВ конвертер, адаптери» загальною вагою 312 кг, статистичною вартістю - 87712,00 польських злотих;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL402010E1562005 у вищезазначеному транспортному засобі, компанією «Bee Logistics Sp.z.o.o.» (Польща) на адресу ВАЛЕРІЯ ЛІКЯНЕНКО, із Польщі в Україну, відправлено товар «рюкзаки для перенесення собак» загальною вагою 41 кг, статистичною вартістю - 9188,00 польських злотих;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL402010E1561970 у вищезазначеному транспортному засобі, компанією «Bee Logistics Sp.z.o.o.» (Польща) на адресу ТОВ «Креденсе партнер Корп» (Київ), із Польщі в Україну, відправлено товар «апарати для вимірювання кров'яного тиску, катетор одноканальний, матеріали стоматологічні» загальною вагою 7 кг, статистичною вартістю - 266,00 польських злотих;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL402010E1561937 у вищезазначеному транспортному засобі, компанією «Bee Logistics Sp.z.o.o.» (Польща) на адресу ТОВ «Висота» (Київ), із Польщі в Україну, відправлено товар «рекламні каталоги, спиці велосипедні» загальною вагою 65 кг, статистичною вартістю - 15136,00 польських злотих;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL402010E1561996 у вищезазначеному транспортному засобі, компанією «Bee Logistics Sp.z.o.o.» (Польща) на адресу ТОВ «Флешком» (Київ), із Польщі в Україну, відправлено товар «жорсткі диски SSD, модулі пам'яті, карти пам'яті мікро SD, SD карти, драйвери, мікро карти пам'яті SDHC, флеш-карти, карти SSD» загальною вагою 523 кг, статистичною вартістю - 708804,00 польських злотих;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL445010E2243190 компанією «Bee Logistics Sp.z.o.o.» (Польща) на адресу ТОВ «Креденсе» (Київ), із Польщі в Україну, відправлено товар «ветеринарний лазар» загальною вагою 6 кг, фактурною вартістю - 20040,00 євро;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL402010E1562021 у вищезазначеному транспортному засобі, компанією «HURTEL SP Z.O.O.» (Польща) на адресу ТОВ «WOOKIE» (Київ), із Польщі в Україну, відправлено товар «чохли для телефонів, скло гартоване для телефонів» загальною вагою 49 кг, фактурною вартістю - 5479,22 євро;
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL445010E2243462 компанією «AURORA DANUTA DOBOSZ -HAWRYLUK» (Польща) на адресу ФОП « ОСОБА_2 » (Київ), із Польщі в Україну, відправлено товар «тренувальні м'ячі, свічки до масажу ароматизовані, вода туалетна парфумована, масажні олії, пов'язки, маски, масажні прилади - вібратори» загальною вагою 127 кг, фактурною вартістю - 5886,80 євро.
Таким чином, сумарна вага експортованих/відправлених різними компаніями із Польщі в Україну на адреси різних компаній одержувачів товарів, за вказаними вище експортними деклараціями, становить - 1275 кг, вартість цих товарів, під час митного оформлення в Польщі, була задекларована як фактурна в сумі 31406,02 євро та статистична в сумі 871609 польських злотих.
Виходячи з положень Інструкції із заповнення Єдиного адміністративного документа (далі-ЄАД) від 23.04.2016 № TAXUD A3(2015)5707081, яка розроблена для забезпечення рівномірного впровадження та спільного розуміння законодавства щодо ЄАД в Делегативному Положенні (ЄС) № 2016/341 від 17.12.2015 (Commission Delegated Regulation (EU) 2016/341 of 17 December 2015), статистична вартість товарів під час експорту означає вартість товарів на момент їх вивезення з території держави-члена ЄС, яка базується на вартості товару згідно з рахунком-фактурою.
Також, із отриманих матеріалів відповіді встановлено наступне:
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL445010NU5AU5U4 відправлено товар «стоматологічні матеріали» загальною вагою 10 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL445010NU5AU5G1 відправлено товар «стоматологічні аксесуари» загальною вагою 41 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL445010NU5AU529 відправлено товар «системні блоки, комп'ютерні частини» загальною вагою 164 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL443020NU5B6D66 відправлено товар «ендоскопи, інструменти медичні» загальною вагою 45 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL445010NU5BDDP8 відправлено товар «клей для вій» загальною вагою 34 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL443020NU5B9KL2 відправлено товар «косметика» загальною вагою 603 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL443020NU5B9CK3 відправлено товар «ендоскопи, інструменти медичні» загальною вагою 257 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL445010NU5AV6A2 відправлено товар «витратні матеріали для ортодонтичних апаратів, інструменти медичні для застосування в стоматології» загальною вагою 57 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL445010NU5AU8H7 відправлено товар «батареї для слухових апаратів» загальною вагою 212 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації вказаної в надісланій NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за декларацією № 22PL443020NS5B69C4 відправлено товар «частини комп'ютерні: модулі пам'яті, жорсткі диски SSD, карти пам'яті, флеш-карти, карти SSD» загальною вагою 206 кг, інформація про вартість відсутня.
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL445010E2243644 в зазначеному транспортному засобі із Польщі в Україну відправлено товар «цементи стоматологічні, препарати» загальною вагою 113 кг, інформація про фактурну вартістю вилучена так як компанія відправник зареєстрована в Словаччині.
- згідно інформації з надісланої митної декларації № 22PL402010E1562013 в зазначеному транспортному засобі із Польщі в Україну відправлено товар «коронарні стенди» загальною вагою 69,72 кг, інформація про фактурну вартістю вилучена так як компанія відправник зареєстрована в Королівстві Нідерландів.
Таким чином, надіслані зазначені в NOTA TRANZYTOWA NCTS за книжкою МДП № XC.8502337 витяги NOTA TRANZYTOWA NCTS Т 1 за деклараціями №№22PL445010NU5AU5U4, 22PL445010NU5AU5G1, 22PL445010NU5AU529, 22PL443020NU5B6D66, 22PL445010NU5BDDP8, 22PL443020NU5B9KL2, 22PL443020NU5B9CK3, 22PL445010NU5AV6A2, 22PL445010NU5AU8H7, 22PL443020NS5B69C4 не містять інформації про вартість товарів, а в надісланих копіях експортних митних декларацій №№ 22PL445010E2243644, 22PL402010E1562013 у відповідності до норм Міжнародної Угоди, митними органами Республіки Польща, інформацію про вартість вилучена.
Також, в рамках даної перевірки, митницею з метою отримання декларацій та документів оформлених митними адміністраціями Італії, Німеччині, Нідерландів, Словаччини, номери яких зазначено в NTCS за TIR Carnet № XB.85023307 та компанії яких є відправниками в польських деклараціях, митницею, листом від 24.07.2023 № 7.8-6/20/8.6/13768 направлено відповідні проекти запитів до Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби від 27.09.2023 № 26/26-04/7.8/2518 до митниці надіслано отриману відповідь митних органів Королівства Нідерландів.
Митними органами Королівства Нідерландів в додатку до листа від 04.09.2023 №NL23DZA00983404WZ надано копію декларації № 22PL402010E1562013, яка зазначена в NTCS за TIR Carnet № VX.85027307, інвойсів до неї та підтвердження вивозу.
Згідно експортної митної декларації № 22PL402010E1562013, інвойсів до неї №/№ 2022-11492, 2022-11485, 2022-11493, компанія «CARDIMED ASIA MEDIKAL» (Нідерланди) експортувала/відправила, з митної території Королівства Нідерландів до України, на адресу ТОВ «ЛЕБЕНМЕД» (Київ) товари «коронарні стенди» вагою брутто 69,72 кг, вартістю - 67 865 євро.
Таким чином, згідно інформації зазначеної в надісланих митними органами Королівства Нідерландів документів встановлено ланцюг переміщення товарів «коронарні стенди», які є частиною товарів відправлених за TIR Carnet № VX.85027307, оформлених за декларацією № 22PL402010E1562013, вагою брутто 69,72 кг, та встановлено інформацію про їх вартість 67 865 євро.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби від 27.09.2023 №26/26-04/7.8/2517 до митниці надіслано отриману відповідь митних органів Федеративної Республіки Німеччина.
Митними органами Федеративної Республіки Німеччина в додатку до листа від 05.09.2023 № Z 4663-2023.UA.800117-DVIII.A.22 надано роздруківку експортної декларацій № 22DE410684980068E0, яка зазначена в NTCS за TIR Carnet № XB.85023307.
Згідно експортної митної декларації № 22DE410684980068E0 компанія «KLAUS WENKERT» (Німеччина) експортувала/відправила, з митної території Німеччини до України, на адресу «НЕКТАРМЕД» п. Віталій Падун (Київ) товар «хірургічні інструменти для урології» вагою 0,8 кг, вартістю 1 560, 93 євро
Таким чином, згідно інформації зазначеної в надісланих митними органами Федеративної Республіки Німеччина документів встановлено ланцюг переміщення товарів «хірургічні інструменти для урології», які є частиною товарів відправлених за TIR Carnet № XB.85023307, оформлених за декларацією № 22DE410684980068E0, вагою 0,8 кг, та встановлено інформацію про їх вартість 1 560, 93 євро.
Отже, із отриманих від митних органів Республіки Польща, Королівства Нідерландів, Федеративної Республіки Німеччина, документів встановлено інформацію про відправників, одержувачів та вартість тільки частини товарів вагою брутто - 1 345,52 кг (із загальної кількості вагою брутто - 21 942,506 кг переміщеного товару за TIR Carnet № XB.85023307), яка відрізняється від інформації в наданих ТОВ «САБВУРІ ОПТ» товаросупровідних документах, без яких не можливо отримати дозвіл на переміщення через митний кордон та дозвіл на проведення митного оформлення товарів. Отже, суд першої інстанції встановив, що із отриманих матеріалів відповідей митних органів вказаних іноземних держав встановлено, ланцюг переміщення частини товарів широкого асортименту в кількості 1 345,52 кг із території Республіки Польща в Україну, у вантажному автомобілі з д.н.з. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , у складі консолідованого вантажу за TIR Carnet № XB.85023307, вартість яких товарів, під час митного оформлення в Польщі, Німеччині, Нідерландів, була задекларована як фактурна в сумі 100 831,95 євро та статистична в сумі 871 609 польських злотих (зазначено в надісланих експортних митних деклараціях), що згідно курсу НБУ на дату переміщення через митний кордон України (10.09.2022) складає - 10 476 256,76 грн та що відрізняється від інформації в наданих ТОВ «САБВУРІ ОПТ» товаросупровідних документах за «ІМ40ДЕ» від 11.09.2022 №UA100060/2022/148428. Отже, встановлено факт переміщення через митний кордон України частини товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення цих товарів, документів, які містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, відправника та/або одержувача, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Апеляційний суд з даним висновком суду першої інстанції не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник подає митному органу документи та відомості, необхідні для митного контролю, передбачені ст.335 МК України.
Згідно положень ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.
За диспозицією ч. 1 ст. 483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю.
За змістом даної норми переміщення предметів із приховуванням від митного контролю може здійснюватися, в тому числі, шляхом подання до митного органу України, як підстави для їх переміщення, документів, які містять неправдиві дані.
Безпосереднім об'єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною порушення митних правил, відповідальність за яке передбачена частиною першою статті 483 МК України, - є дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто є активна поведінка (вчинок) особи.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Так, підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, інвойс, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо, не відповідають дійсності.
Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України (п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду від 03.06.2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил»).
Згідно п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03 червня 2005 року, підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, інвойс, дозвіл відповідних державних органів тощо. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Як вбачається з наданих до апеляційного суду матеріалів справи, підставою для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, стало те, що відповідно до інформації, наданої митними органами Республіки Польща, Королівства Нідерландів, Федеративної Республіки Німеччина, встановлено що відомості про товари щодо відправників, одержувачів та вартість товарів, оформлених за експортними митними деклараціями та які переміщувалися 10.09.2022 з використанням книжки МДП (TIR Carnet) № VX.85027307, не відповідає відомостям документів, на підставі яких ці товари переміщені через митний кордон України, та відомостям, заявленим ОСОБА_1 в митній декларації від 22.08.2022 № UA100060/2022/148428.
Також до Київської митниці разом з митною декларацією №UA100060/2022/148428 подані наступні документи: рахунок-фактура (інвойс) від 06.09.2022 № 1-0909-2022/KS на товари широкого вжитку (косметичні засоби, сумки, одяг тощо) вартістю 49 295,98 доларів США на умовах поставки CPT (м. Київ) з відбитком штампу «Під митним контролем» Львівської митниці; автотранспортна накладна (CMR) від 07.09.2022 №426852 на споживчі товари у кількості 1038 вантажних місць, вагою брутто 21 10,85 кг, із зазначенням транспортного засобу комерційного призначення з д.н.з. НОМЕР_3 / НОМЕР_4 ; книжка МДП № XB. 85023307 на відправлені з території Республіки Польща до України в транспортному засобі комерційного призначення з д.н.з. НОМЕР_1 / НОМЕР_2 товари у кількості 1038 вантажних місць вагою брутто 21 942,506 кг з відбитками штампів митних органів Республіки Польщі та України та відмітками про накладені пломби митних органів Республіки Польщі.
Разом з тим, 11.09.2022 Київською митницею за вищевказаною митною декларацією товари оформлені у митному режимі імпорту та випущені у вільний обіг.
Переміщення вказаних товарів через митний кордон України здійснено із наданням товаросупровідних документів без яких не можливо отримати дозвіл на переміщення через митний кордон та дозвіл на проведення митного оформлення товарів, а саме: за попередньою митною декларацією від 10.09.2022 № UA100000/2022/784319 на підставі книжки МДП (TIR Carnet) № XB.85023307, CMR від 07.09.2022 № 426852 та інвойсу від 06.09.2022 № 1-0909-2022/KS.
Судом першої інстанції встановлено, що наявні розбіжності щодо зазначеного в NTCS номеру комерційного документу, а саме інвойсу, так в Республіці Польща надано інвойс №G31902, а при переміщенні та митному оформленні в Україні надано інвойс № 1-0909-2022/KS. Однак доказів про те, що наданий до митного огляду інвойс, автомобільна транспортна накладна CMR, книжка МДП та контракт укладений між «KASKADARO LTD» та ТОВ «САБВУРІ ОПТ» являються підробленими або ж товари, переміщені через митний кордон не відповідають цим документам, митним органом до справи не долучено. Відтак твердження про те, що ОСОБА_1 вчинила дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, які містять неправдиві відомості щодо одержувача, а також неправдиві відомості, необхідні для визначення їх митної вартості, апеляційний суд вважає недоведеними.
З огляду на вказане, митним органом не надано беззаперечних доказів того, що саме ОСОБА_1 вчинила дії, які направлені на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю щодо дійсної вартості товару, оскільки ОСОБА_1 надала декларанту усі необхідні документи для здійснення митного оформлення вантажу, отже її дії не були спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, що підтверджує відсутність об'єктивної сторони правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Також, переконливих фактичних даних, які б свідчили про умисне надання ОСОБА_1 митним органам відомостей, які містяться в товаросупровідних документах на переміщення товарів через митний кордон України, тобто за дії, що були спрямовані на приховування від митного контролю та які б утворювали суб'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, суду не надано та матеріали справи не містять.
Таким чином суд апеляційної інстанції вважає висновок суду першої інстанції про доведеність митними органами обставин, які вказані у протоколі щодо вчинення ОСОБА_1 порушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України помилковим.
Наявні у справі докази в їх сукупності не свідчать про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова Солом'янського районного суду міста Києва від 17 травня 2024 року - скасуванню із закриттям провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Керуючись ст. 294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу захисника - адвоката Стеця Р.Я. - задовольнити.
Постанову судді Солом'янського районного суду м. Києва від 17 травня 2024 року щодо ОСОБА_1 - скасувати.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Київського апеляційного суду В.С. Яковлева