Справа №403/629/24 провадження № 3/403/5/25
24 березня 2025 року с-ще Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю.,
при секретарі судового засідання Карпяк Л.І.,
з участю:
прокурора Захожої О.А.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,
захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвоката
Нетреби К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду в с-щі Устинівка справу про адміністративні правопорушення, відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , згідно
відомостей, зазначених в протоколах: ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса зареєстрованого та фактичного місця
проживання:
АДРЕСА_1 ,
громадянина України (паспорт НОМЕР_1 ,
виданий 12 червня 2014 року), місце роботи:
Устинівська селищна рада Кропивницького
району Кіровоградської області, посада:
депутат восьмого скликання
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Відповідно до постанови Устинівської селищної територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області від 17 листопада 2020 року №27 «Про реєстрацію селищного голови та депутатів Устинівської селищної ради», окрім інших, гр-на ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (округ №1).
Таким чином, у гр-на ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, передбаченого п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: депутата місцевої ради, виник обов'язок подати в порядку, передбаченому ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік, в період часу з 00 год. 00 хв. 01 січня 2022 року до 00 год. 00 хв. 01 квітня 2022 року.
Разом з тим, нормами Законів України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» та «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», було відтерміновано граничний термін подачі декларацій, які не були поданіу 2022-2023 роках суб'єктами декларування, до 31 січня 2024 року включно.
Отже, з урахуванням положень вказаних нормативних актів у суб'єкта декларування (депутата Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області) ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію за 2021 рік до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року.
Разом з тим, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», гр-н ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин 20 лютого 2024 року о 16 год. 56 хв. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, у гр-на ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, передбаченого п.п.«б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: депутата місцевої ради, виник обов'язок подати в порядку, передбаченому ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, тобто до 00 год. 00 хв. 01 квітня 2023 року.
Відповідно до приписів Законів України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» та «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», було відтерміновано граничний термін подачі декларацій, які не були поданіу 2022-2023 роках суб'єктами декларування, до 31 січня 2024 року включно.
Отже, з урахуванням положень вказаних нормативних актів у суб'єкта декларування (депутата Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області) ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію за 2022 рік до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року.
Разом з тим, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», гр-н ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин 20 лютого 2024 року о 18 год. 09 хв. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Постановою судді Устинівського районного суду Кіровоградської області від 25 листопада 2024 року зазначені вище провадження у справах стосовно гр-на ОСОБА_1 були об'єднані в одне провадження №403/629/24.
В судовому засіданні по розгляду справи гр-н ОСОБА_1 , як особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, прохав суд закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням шестимісячного строку з дня виявлення правопорушення. Причиною неподання ним своєчасно декларацій зазначив необізнаність про необхідність їх подання, зазначивши, що подав декларації відразу після того, як йому про це повідомили в Устинівській селищній раді. Одночасно з цим не зміг повідомити суду ім'я особи органу місцевого самоврядування, від якої він дізнався про обов'язок подати щорічні декларації. Також зазначив про те, що раніше допускав несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядуваня, і протокол стосовно нього розглядався судом.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Нетреба К.О. прохала суд закрити провадження справі №403/629/24 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП. На обгрунтування клопотання зазначила про те, що 21 березня 2024 року до Управління стратегічних рослідувань в Кіровоградській області із Знам'янської окружної прокуратури надійшли матеріали щодо можливого вчинення гр-ном ОСОБА_1 адміністративного правопорушення (несвоєчасного подання декларацій за 2021 та 2022 роки), а 10 червня 2024 року Управлінням були отримані всі витребувані з Устинівської селищної ради документи стосовно нього. Також в матеріалах справи містяться листи Національного агенства з питань запобігання корупції від 06 серпня 2024 року про стан функціонування системи. Отже, з 06 серпня 2024 року до дня оформлення протоколу 07 листопада 2024 року працівниками поліції будь-які процесуальні дії по збиранню доказів або з'ясуванню інших причин несвоєчасної подачі ОСОБА_1 декларації не проводились. Подібне оформлення протоколів 07 листопада 2024 року майже через три місяці після вжиття останньої дії щодо з'ясування обставин справи не відповідає процесуальним строкам, встановленим ст.254 КУпАП та принципам законності. З огляду на викладене, сторона захисту вважає датою виявлення правопорушення 21 березня 2024 року, а також допускає датою виявлення правопорушення 20 лютого 2024 року, тобто дату подання ОСОБА_1 щорічних декларацій за 2021 та 2022 роки. Додатково суду пояснила, що постановою Устинівського районного суду Кіровоградської області від 03 червня 2019 року ОСОБА_1 було визнано винним у несвоєчасному поданні декларації та закрито провадження у справі у зв'язку із закінченням строку притягнення його до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні прокурор вважала встановленими та доведеними обставини вчинення гр-ном ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, зазначивши, що ОСОБА_1 являється суб'єктом декларування і відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язаний був подати щорічні декларації за 2021 та 2022 роки, однак допустив їх несвоєчасне подання. Посилання ОСОБА_1 на його необізнаність про необхідність подання декларації до 01 лютого 2024 року є недоречним, оскільки він раніше подавав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування і про відновлення декларування повідомлялось у всіх засобах масової інформації. Вважала, що строки притягнення ОСОБА_1 до відповідальності не закінчилися, оскільки датою виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є дата складення протоколу, а тому з 07 листопада 2024 року передбачений законом шестимісячний строк не закінчився. Зібрані по справі докази є допустимими. Прохала суд відмовити в задоволенні клопотання захисника про закриття провадження у справі та визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.176-2 КУпАП, та накласти на нього з урахуванням положень ст.36 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 та його захисника, думку прокурора, безпосередньо дослідивши зібрані у справі відповідно до вимог ст.251 КУпАП та додані до протоколу докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, крім іншого, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно положень ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ч.1 ст.172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. При цьому суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
За змістом підпункту «б» пункту 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є депутати місцевих рад.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закону) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування (ч.1 ст.45 Закону).
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.
На депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом (ч.3 ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад»).
Згідно п.1 Розділу II «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №448/21 від 23 липня 2021 року (далі - Порядок та Реєстр), до Реєстру включаються, крім інших, такі електронні документи як декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».
Суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів (п.2 Розділу ІІ Порядку).
Відповідно до п.п.1 п.2 Розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 08 листопада 2023 року №252/23 (в редакції, чинній на час вчинення адміністративного правопорушення) суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог : щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч.1 ст.45 Закону (щороку), абзацу другого ч.2 ст.45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, гр-н ОСОБА_1 з 17 листопада 2020 року набув повноважень депутата місцевої (селищної) ради, які станом на 01 січня 2022 року не були припинені у передбаченому законом порядку.
Таким чином, гр-н ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування - депутатом Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, зобов'язаний був подати до 1 квітня 2022 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто до 00 год. 00 хв. 01 квітня 2022 року.
Разом з тим, згідно з п.п.2, 4 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених підпунктом 1 цього пункту, перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються.
Законом України від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності, 12 жовтня 2023 року, встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, зазначеними вище нормативно-правовими актами було відтерміновано граничний термін подачі декларацій, які не були поданісуб'єктами декларування у 2022-2023 роках, до 31 січня 2024 року включно.
Разом з тим, всупереч зазначеним вимогам антикорупційного законодавства України, гр-н ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно та без поважних причин о 16 год. 56 хв. 20 лютого 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Наявність в діях гр-на ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується, безпосередньо дослідженими судом письмовими доказами, зокрема: протоколом №403/24 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (а.с.5-14); постановою Устинівської селищної територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області від 17 листопада 2020 року №27 «Про реєстрацію селищного голови та депутатів Устинівської селищної ради», відповідно до якої гр-на ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.49); роздруківкою поданої гр-ном ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, з якої вбачається дата та час подання вказаної декларації - 20 лютого 2024 року о 16 год. 56 хв. (а.с.17-45).
При цьому судом також враховується, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як це визначено в ч.1 ст.172-6 КУпАП, незалежно від ознак суб'єктивної сторони, є адміністративним правопорушенням з формальним складом, і обов'язковим елементом складу даного правопорушення є існування об'єктивної сторони, тобто самого протиправного діяння.
Отже, гр-н ОСОБА_1 не виконав обов'язок щодо подання декларації за минулий 2021 рік у встановлений законом строк до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року.
Відповідно до роз'яснень, викладених в п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22 травня 2017 року за №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією», конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
Під час судового розгляду гр-ном ОСОБА_1 та його захисником не було надано суду жодних доказів на підтвердження існування обставин, які б об'єктивно перешкоджали поданню ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування за минулий 2021 рік в строк до 00 год.00 хв. 01 лютого 2024 року відповідно до вимог зазначених вище нормативно-правових актів та, які б могли свідчили про поважність причин невиконання ним вимог фінансового контролю.
Таким чином, гр-н ОСОБА_1 , маючи фізичну можливість подати до Реєстру декларацію, передбачену ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», проігнорувавши вимоги закону, не вжив необхідних заходів щодо своєчасної її подачі.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що гр-н ОСОБА_1 вчинив порушення вимог фінансового контролю шляхом несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а тому в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і його вина у вчиненні даного правопорушення є доведеною.
Вирішуючи питання про наявність в діях гр-на ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд приходить до наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, гр-н ОСОБА_1 з 17 листопада 2020 року набув повноважень депутата місцевої (селищної) ради, які станом на 01 січня 2023 року не були припинені у передбаченому законом порядку.
Таким чином, гр-н ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування - депутатом Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, зобов'язаний був подати до 1 квітня 2023 року шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто до 00 год.00 хв. 01 квітня 2023 року.
Разом з тим, згідно з п.п.2, 4 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та/або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та/або документів, визначених підпунктом 1 цього пункту, перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються.
Законом України від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності, 12 жовтня 2023 року, встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Отже, зазначеними вище нормативно-правовими актами було відтерміновано граничний термін подачі декларацій, які не були поданіу 2022-2023 роках, суб'єктами декларування до 31 січня 2024 року включно.
Разом з тим, всупереч зазначеним вимогам антикорупційного законодавства України, гр-н ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, несвоєчасно та без поважних причин о 18 год. 09 хв. 20 лютого 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Наявність в діях гр-на ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується, безпосередньо дослідженими судом письмовими доказами, зокрема: протоколом №404/24 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (а.с.66-75); копією постанови Устинівської селищної територіальної виборчої комісії Кропивницького району Кіровоградської області від 17 листопада 2020 року №27 «Про реєстрацію селищного голови та депутатів Устинівської селищної ради», відповідно до якої ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Устинівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (а.с.111); копією письмового попередження по спеціальні обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», підписаного гр-ном ОСОБА_1 06 січня 2021 року, з якого вбачається ознайомлення останнього із Законом України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року за №1700-VII, в тому числі зі змістом ст.45 зазначеного закону (а.с.112); копією листа-ознайомлення депутата восьмого скликання Устинівського селищної ради від 06 січня 2021 року, підписаного гр-ном ОСОБА_1 , в якому останній зазначає, що особисто ознайомився зі змістом статей 45, 46, 52 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700, де роз'яснено про: «Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», «Інформація, що значиться в декларації», «Додаткові заходи здійснення фінансового контролю», та в якому міститься відмітка про те, що зазначені вище норми Закону гр-ну ОСОБА_1 роз'яснені та зрозумілі (а.с.113); роздруківкою поданої гр-ном ОСОБА_1 щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, з якої вбачається дата та час подання вказаної декларації - 20 лютого 2024 року о 18 год. 09 хв. (а.с.78-106).
При цьому судом також враховується, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як це визначено в ч.1 ст.172-6 КУпАП, незалежно від ознак суб'єктивної сторони, є адміністративним правопорушенням з формальним складом, і обов'язковим елементом складу даного правопорушення є існування об'єктивної сторони, тобто самого протиправного діяння.
Отже, гр-н ОСОБА_1 не виконав обов'язок щодо подання декларації за минулий 2022 рік у встановлений законом строк до 00 год. 00 хв. 01 лютого 2024 року.
Під час судового розгляду гр-ном ОСОБА_1 не було надано суду жодних доказів на підтвердження існування обставин, які б об'єктивно перешкоджали поданню ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування за минулий 2022 рік в строк до 00 год.00 хв. 01 лютого 2024 року відповідно до вимог зазначених вище нормативно-правових актів та, які б могли свідчили про поважність причин невиконання ним вимог фінансового контролю.
Таким чином, гр-н ОСОБА_1 , маючи фізичну можливість подати до Реєстру декларацію, передбачену ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», проігнорувавши вимоги закону, не вжив необхідних заходів щодо своєчасної її подачі.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що гр-н ОСОБА_1 вчинив порушення вимог фінансового контролю шляхом несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а тому в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і його вина у вчиненні даного правопорушення є доведеною.
Суд вважає необгрунтованими доводи захисника Береста Д.Д. щодо дати виявлення адміністративних правопорушень, зокрема не пізніше 20 лютого 2024 року, оскільки висновок про виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути зроблений особою, уповноваженою на складання протоколу, виключно на підставі всіх необхідних та достатніх доказів, зібраних на підтвердження об'єктивних та суб'єктивних ознак цієї категорії правопорушень. Тобто, вважати моментом початку спливу строку накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, день виявлення лише окремих ознак такого правопорушення (без повної інформації про наявність всіх необхідних елементів складу правопорушення), є необ'єктивним.
З огляду на викладене, датою виявленння адміністративного правопорушення є закінчення проведення повної перевірки обставин несвоєчасного подання особою декларації, в тому числі і поважності причин пропуску нею встановленого законом строку шляхом отримання від такої особи письмових пояснень.
Враховуючи викладене, висновок особи, уповноваженої на складання протоколу, про виявлення вчиненого особою адміністративного правопорушення, процесуально оформлюється саме у виді протоколу, що відповідає змісту ст.256 КУпАП, а тому датою виявлення такого правопорушення є дата складення протоколу.
Разом з тим, суд не погоджується з датою виявлення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, яка була зазначена особою, уповноваженою на складення протоколу, а саме: 07 листопада 2024 року, оскільки, як вбачається з листа начальника Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Яндовича Д. за №53563/110-2024 від 16 жовтня 2024 року, адресованого гр-ну ОСОБА_1 , останній був повідомлений про наявність в Управлінні інформації про несвоєчасність подання ним без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, а саме: 20.02.2024 о 16 год.56 хв. та 20.02.2024 о 18 год.09 хв., чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону. Одночасно гр-на ОСОБА_2 було повідомлено про те, що уповноваженою особою Управління на підставі отриманих на цей час доказів, з урахуванням вимог ст.ст.251, 252, 255 КУпАП, складено протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією. Також гр-ну ОСОБА_1 запропоновано, крім іншого, вчинити наступні дії: надати пояснення, зауваження (за наявності) щодо змісту протоколу, підписати протокол, зазначити мотиви відмови від його підпису (за необхідності).
Отже, станом на 16 жовтня 2024 року протоколи у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП стосовно гр-на ОСОБА_1 були складені уповноваженою особою на підставі зібраних та оцінених нею в порядку ст.ст.251, 252 КУпАП доказів, а тому датою виявлення адіністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, є саме 16 жовтня 2024 року.
Відповідно до ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ч.4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
З огляду на викладене, судом не встановлено підстави для закриття провадження в справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП (закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст.38 цього Кодексу) з огляду на те, що з дати складення протоколів 16 жовтня 2024 року та до дати судового розгляду справи про зазначені вище адміністративні правопорушення стосовно гр-на ОСОБА_1 , шестимісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч.4 ст.36 КУпАП, не закінчився.
Відповідно до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно п.1 ч.1 ст.34 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність гр-на ОСОБА_1 за вчинене правопорушення судом не встановлено, оскільки сама по собі обставина визнання ним факту несвоєчасного подання декларації, не свідчить про щире розкаяння гр-на ОСОБА_1 у вчиненому, з огляду на зміст наданих ним в судовому засіданні пояснень.
Обтяжуючих відповідальність гр-на ОСОБА_1 обставин, передбачених ст.35 КУпАП, судом не встановлено.
Підстав для застосування до гр-на ОСОБА_1 положень ст.22 КУпАП судом не встановлено.
Підстави для закриття провадження у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, стосовно гр-на ОСОБА_1 , відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП до особи, яка вчинила несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено застосування адміністративного стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на викладене, при визначені розміру штрафу, як адміністративного стягнення, що підлягає застосуванню до гр-на ОСОБА_1 , суд враховує характер допущених ним порушень вимог фінансового контролю, обставини справи, особу порушника, майновий стан гр-на ОСОБА_1 , який вбачається з поданих ним декларацій особи уповнвоаженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та відсутність обставин, що пом'якшують його відповідальність.
У відповідності до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає суму 605 грн. 60 коп..
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.33, 36, 40-1, ч.1 ст.172-6, 245, 251, 268, 277, 279, 280, 283, 284, 287, 289, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 1020 грн. 00 коп. (одна тисяча двадцять гривень 00 копійок).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 1360 грн. 00 коп. (одна тисяча триста шістдесят гривень 00 копійок).
Згідно із ч.2 ст.36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 остаточне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 1360 грн. 00 коп. (одна тисяча триста шістдесят гривень 00 копійок).
Реквізити для сплати штрафу:
отримувач коштів: ГУК у Кіров.обл./тг с-ще Устин./21081100;
код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230;
банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.);
код банку (МФО): 899998;
рахунок: UA238999980313010106000011555 (адміністративні штрафи та інші
санкції);
код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок), реквізити для сплати:
стягувач: Державна судова адміністрація України;
отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106;
код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783;
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
код банку отримувача (МФО): 899998;
рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;
код класифікації доходів бюджету: 22030106
Роз'яснити гр-ну ОСОБА_1 , що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений ч.1 ст.172-6 КУпАП (2720 грн. 00 коп.)
Постанова підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, встановленого ч.1 ст.307 КУпАП.
Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Устинівський районний суд Кіровоградської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Відповідно до ч.1 ст.285 КУпАП копію постанови протягом трьох днів вручити або надіслати особі, щодо якої її винесено.
Суддя С.Ю.Атаманова