Ухвала від 24.03.2025 по справі 580/2838/25

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду

та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі

24 березня 2025 року справа № 580/2838/25

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Рідзель О.А., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

13.02.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 06.02.2025р. №046850017400 про відмову позивачу у призначенні пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії від 28.01.2025 з зарахуванням до пільгового підземного стажу, який дає право на призначення пенсії у відповідності до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» наступні періоди: з 01.09.1992 по 26.01.1996 - навчання за фахом у Середньому професійно-технічному училищі №74 м.Первомайська за спеціальністю «Електрослюсар підземний»; з 01.02.1996 по 01.11.1996 - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею на шахті «Карбоніт» Первомайського виробничого об'єднання з видобутку вугілля «Первомайськвугілля»; з 22.11.2004 по 26.12.2004 - електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею у Структурному підрозділі «шахта Карбоніт» Державного підприємства «Первомайськвугілля» та до пільгового підземного стажу на провідних професіях, який дає право на призначення пенсії у відповідності до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: з 13.06.2005 по 24.11.2005 - учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею, з 25.11.2005 по 11.07.2019 - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля»; з 01.08.2020 по 07.02.2021 - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта ім.Д.Ф.Мельникова ПАТ «Лисичанськвугілля» та з 15.02.2021 по 13.05.2022 - прохідником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта «Карбоніт» ДП «Первомайськвугілля».

Спір виник із публічно-правових відносин, належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Суддя врахував, що до позовної заяви позивач додав клопотання про звільнення його від сплати судового збору, яке мотивоване скрутним матеріальним становищем та захистом соціальних прав.

Так, згідно з ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.8 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI), враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до висновків Верховного Суду у постанові від 12 березня 2021 року у справі №912/1061/20 відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, а також звільнення від його сплати або зменшення його розміру з підстав, передбачених статтею 8 Закону, є прерогативою суду, який вирішує питання відкриття провадження (прийняття заяви, скарги тощо).

Суддя врахував, що наведену у клопотанні доводи не є безумовною підставою для звільнення від сплати судового збору.

Крім того, позивач не обґрунтував необхідності саме звільнення від сплати судового збору, а не відстрочення чи розстрочення такої сплати.

Обов'язок сплати судового збору передбачає гарантування принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду, а надання переваг у звільненні від його сплати окремим особам є порушенням такого принципу.

З огляду на викладене, зважаючи на характер спірних правовідносин, з метою забезпечення прав позивача да доступ до правосуддя, суд вирішив відстрочити позивачу сплату судового збору до прийняття рішення за наслідками вирішення спору.

Тому суд вирішив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Оскільки предметом цього спору є дії щодо одержання соціальних виплат, відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Також, відповідно до ч.7 ст.44 КАС України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі відповідно до ч.8 ст.44 КАС України мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Відповідно до ч.9 ст.18 КАС України суд проводить розгляд судової справи за матеріалами у формах, визначених Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Відповідно до п.122 розділу VI Перехідні Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII «Формування і оформлення судових справ» Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Зважаючи, що учасники справи мають зареєстрований електронний кабінет ЄСІТС, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Керуючись ст. ст. 160, 168, 171, 243, 248, 263 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

1. Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору до прийняття рішення за наслідками вирішення спору.

Прийняти позовну заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрити провадження у справі, а розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження в змішаній (паперовій та електронній) формі.

2. Встановити відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надіслання: суду - відзиву на позовну заяву та всіх письмових і електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову (за наявності); позивачу - копії відзиву та доданих до нього документів.

Встановити позивачу строк, тривалістю п'ять днів з дня отримання відзиву, для подання суду відповіді на відзив.

Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.

3. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.

4. Копію ухвали направити учасникам спору.

5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ