Рішення від 27.03.2025 по справі 560/14652/24

Справа № 560/14652/24

РІШЕННЯ

іменем України

27 березня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області до Хмельницького обласного центру зайнятості про визнання протиправним та скасування наказу,зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області звернулося в суд з позовом до Хмельницького обласного центру зайнятості в якому просить наказ директора Хмельницького обласного центру зайнятості від 06.08.2024 № 322 "Про відмову у наданні компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю" визнати протиправним та скасувати та зобов'язати Хмельницький обласний центр зайнятості розглянути повторно заяву Управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 893 "Деякі питання надання роботодавцем компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю".

В обґрунтування позовних вимог вказує, що у зв'язку із призначенням ОСОБА_1 на посаду начальника відділу у справах ветеранів управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області для належного виконання ним посадових обов'язків облаштоване робоче місце, а саме придбано: пристрій виведення даних для комп'ютера (БФП Canon i-SENSYS MF3010 (2 картриджа в комплекті); комп'ютер Intel Core i5-10400/RAM 16 GB/SSD 480 GB/Intel UHD Graphics 630/mAtx; пристрій для виведення та введення даних в комплекті (монітор 24 Samsung Professional F24T450GYI LF23T450GYIXCI), миша 2E MK410, клавіатура 2E-MK410MWB); стіл офісний, шафа для зберігання; крісло з регульованим або фіксованим сидінням для робочого місця. Оскільки перелічені засоби містяться в Переліку допоміжних засобів для облаштування місць працевлаштованої особи з інвалідністю затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 893, 26.07.2024 звернувся з листом до заступника директора Хмельницької філії Хмельницького обласного центру зайнятості про надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця ОСОБА_1 , особи з інвалідністю другої групи, та долучив заяву про надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю від 26.07.2024 з відповідним пакетом документів. Наказом від 06.08.2024 відповідач відмовив у наданні компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця особи з інвалідністю у зв'язку із неподанням разом із заявою засвідченої копії документа, що підтверджує придбання роботодавцем допоміжного засобу (допоміжних засобів) для облаштування робочого місяця працевлаштованої особи з інвалідністю (договір, рахунок-фактура (рахунок, квитанція, накладна тощо). Вважає наказ протиправним, оскільки додав до заяви усі документи, встановлені пунктом 6 Порядку № 893,для отримання компенсації. Просить задовольнити позовні вимоги.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив на позовну заяву Хмельницького обласного центру зайнятості, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що у зв'язку з не поданням позивачем документу, що підтверджує його фактичні витрати на придбання допоміжного засобу (допоміжних засобів) для облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю та платіжного документу, що підтверджує факт оплати придбаного допоміжного засобу Хмельницьким обласним центром зайнятості на підставі абзацу 15 пункту 6, підпункту 10 пункту 7 Порядку № 893 відмовлено у наданні компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця особи з інвалідністю ОСОБА_2 .

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Розпорядженням міського голови від 29.04.2024 № 86/2024-рк ОСОБА_3 01.05.2024 призначений на посаду начальника відділу у справах ветеранів управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області.

ОСОБА_4 є особою з інвалідністю другої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 939067, індивідуальною програмою реабілітації інвалідів № 488, консультаційним висновком спеціаліста.

У позовній заяві позивач зазначив, що робоче місце ОСОБА_1 облаштоване: пристроєм виведення даних для комп'ютера (БФП Canon i-SENSYS MF3010 (2 картриджа в комплекті); комп'ютером Intel Core i5-10400/RAM 16 GB/SSD 480 GB/Intel UHD Graphics 630/mAtx; пристроєм для виведення та введення даних в комплекті (монітор 24 Samsung Professional F24T450GYI LF23T450GYIXCI), миша 2E MK410, клавіатура 2E-MK410MWB); столом офісним, шафою для зберігання; кріслом з регульованим або фіксованим сидінням для робочого місця.

26.07.2024 позивач звернувся з листом до заступника директора Хмельницької філії Хмельницького обласного центру зайнятості про надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю другої групи ОСОБА_1 та долучив заяву, до якої додав належним чином завірені копії розпорядження Красилівського міського голови від 29.04.2024 № 86/2024-рк, рахунку від 29.07.2024 № 1, договору поставки від 26.06.2024 № ІТ/Ф/2606-1375, видаткової накладної від 26.06.2024, договору купівлі-продажу товарів від 27.06.2024 № 39, видаткової накладної від 27.06.2024 № 10, договору купівлі-продажу від 27.06.2024 № 40, видаткової накладної від 27.06.2024 № 7491, договору купівлі-продажу від 27.06.2024 № 41, видаткової накладної від 27.06.2024 № 700, листа в.о. начальника Державної податкової служби України Головного управління ДПС у Хмельницькій області, довідки про стан заборгованості до Пенсійного фонду України, витягу з інформаційно-комунікаційної системи ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску за період з 01.01.2024 по 01.07.2024 станом на 22.07.2024, паспорта, посвідчення серія НОМЕР_1 , довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААГ № 939067, індивідуальної програми реабілітації інваліда № 488, консультаційного висновку спеціаліста Олійника Р.

Наказом від 06.08.2024 Хмельницький обласний центр зайнятості відмовив у наданні компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця особи з інвалідністю на підставі абзацу 15 пункту 6, підпункту 10 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 893, у зв'язку із неподанням разом із заявою засвідченої копії документа, що підтверджує придбання допоміжного засобу (допоміжних засобів) для облаштування робочого місяця працевлаштованої особи з інвалідністю (договір, рахунок-фактура (рахунок, квитанція, накладна тощо).

Вважаючи протиправним наказ відповідача від 06.08.2024 щодо відмови у наданні компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця особи з інвалідністю, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою від 22.08.2023 № 893 Кабінет Міністрів України затвердив Порядок надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю, який визначає умови, механізм виплати роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю, а також її строки та розмір ( далі - Порядок №893).

За змістом пункту 3 Порядку № 893 (в редакції на час існування спірних правовідносин) фінансування компенсації здійснюється в межах коштів, передбачених на такі цілі в бюджеті Фонду. Компенсація надається з урахуванням положень Закону України "Про державну допомогу суб'єктам господарювання". Суб'єкт господарювання, який має намір отримати компенсацію, надає центру зайнятості відомості про сукупний розмір незначної державної допомоги, отриманої ним протягом останніх трьох років, її форму та мету.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 893 компенсація надається регіональним центром зайнятості роботодавцю за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю. Компенсація надається за придбаний (придбані) роботодавцем допоміжний засіб (допоміжні засоби) для облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю.

Згідно із пунктом 6 Порядку № 893 компенсація надається регіональним центром зайнятості за зверненням роботодавця. Для отримання компенсації роботодавець подає центру зайнятості за місцем провадження його господарської діяльності заяву про надання компенсації за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю та документи/інформацію, передбачені цим пунктом та/або зазначені в заяві протягом 90 календарних днів з дня працевлаштування особи з інвалідністю. До заяви роботодавець додає: засвідчену ним копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу або примірник трудового договору, а в разі їх відсутності - відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; засвідчену ним копію документа, що підтверджує придбання роботодавцем допоміжного засобу (допоміжних засобів) для облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю (договір, рахунок-фактура (рахунок, квитанція, накладна тощо); відомості про господарську діяльність, а також про всю незначну державну допомогу, отриману роботодавцем протягом останніх трьох років, її форму та мету.

За визначенням пункту 2 Порядку № 893 компенсація фактичних витрат за облаштування робочого місця - відшкодування роботодавцю фактичних витрат за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю у розмірі не вище граничного розміру компенсації, встановленого цим Порядком; облаштування робочого місця - комплекс заходів та засобів, вжитих роботодавцем для адаптації та розумного пристосування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю згідно з документом, в якому визначена така рекомендація, з урахуванням потреби такої особи.

Підстави для відмови у наданні компенсації визначені у пункті 7 Порядку № 893.

Підпунктом 10 пункту 7 Порядку № 893, який слугував підставою для спірного наказу, передбачено, що компенсація не надається у разі подання роботодавцем неповного пакета документів, передбачених пунктом 6 цього Порядку.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 893 рішення про надання або відмову в наданні компенсації приймається регіональним центром зайнятості відповідно до пункту 7 цього Порядку протягом 10 робочих днів з дня подання документів, передбачених пунктом 6 цього Порядку. Рішення про надання або відмову в наданні компенсації оформляється наказом регіонального центру зайнятості. У разі подання неповного пакета документів, передбачених пунктом 6 цього Порядку, центр зайнятості у строки, передбачені абзацом першим цього пункту, повідомляє про це роботодавцю. Після доповнення або доопрацювання таких документів роботодавець має право повторно звернутися до центру зайнятості протягом п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення центру зайнятості.

Отже, наслідком подання неповного пакета документів, передбачених пунктом 6 цього Порядку, є відповідне повідомлення роботодавця про необхідність доповнення або доопрацювання наданих документів.

Разом з тим, в порушення процедури, визначеної пунктом 9 Порядку № 893, відповідач видав наказ про відмову в наданні компенсації у зв'язку з ненаданням позивачем засвідченої копії документа, що підтверджує придбання допоміжного засобу.

При цьому, спірний наказ не містить відомостей про надання оцінки відповідачем наданих до заяви видаткових накладних від 26.06.2024 №Б00000149, від 27.06.2024 №10, від 27.06.2024 № 7491, від 27.06.2024 № 700 підтверджують факт передачі товарно-матеріальних цінностей, та інших документів, наданих позивачем до заяви.

Тому, суд вважає передчасною відмову відповідача щодо виплати позивачу компенсації, оформлену наказом від 06.08.2024 №322.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведена правомірність наказу від 06.08.2024 №322. Тому, позовні вимоги слід задовольнити.

У зв'язку із задоволенням сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати наказ Хмельницького обласного центру зайнятості від 06.08.2024 № 322 "Про відмову у наданні компенсації фактичних витрат за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю" .

Зобов'язати Хмельницький обласний центр зайнятості розглянути повторно заяву Управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області про виплату компенсації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 893 "Деякі питання надання роботодавцем компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю".

Стягнути на корись Управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області 2422,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького обласного центру зайнятості.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Управління соціального захисту населення Красилівської міської ради Хмельницької області (пл. Незалежності, 2,м. Красилів,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,31000 , код ЄДРПОУ - 44165205)

Відповідач:Хмельницький обласний центр зайнятості (пров. Шевченка, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 03491381)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук