Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
18 березня 2025 р. справа № 520/1266/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біленського О.О.,
при секретарі судового засідання - Куриленко Н.В.,
за участі:
представника позивача - Барчук А.В.,
представника відповідача - Ємельяненка М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Інституту Іоносфери (вул. Кирпичова, буд. 16, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 14084302) до Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
Інститут Іоносфери звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 27 грудня 2024 року №00716140706 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб на 2 932 126 (два мільйони дев'ятсот тридцять дві тисячі сто двадцять шість) грн. 89 коп., з яких 902 192,89 грн. донарахованого податкового зобов'язання, 2 029 934, 00 грн. штрафних санкцій.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 у справі №520/1266/25 відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що Інститут Іоносфери діє на підставі Статуту, відповідно до якого Інститут підпорядкований Національній академії наук України та Міністерству освіти і науки України і є державною бюджетною неприбутковою науковою установою, що заснована на державній власності. Згідно з підпунктом 282.1.4 пункту 282.1 статті 282 Податкового кодексу України, від сплати податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків), освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Відповідно до довідки від 09.12.2024 Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області Інститут іоносфери обслуговується в УДКСУ у Київському районі з 2021 по 2024, знаходиться в мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Державного бюджету на 2021 - 2024 роки та повністю фінансується з державного бюджету. Вказаним критеріям Інститут іоносфери відповідає, у зв'язку із чим, у повній відповідності до вимог ПК України користувався відповідною пільгою у період, що перевірявся. Контролюючим органом в ході перевірки не спростовано факт виконання Інститутом в охоплений перевіркою період науково-дослідних робіт, також не містить акт перевірок будь-яких заперечень, що наукова та (або) науково-технічна діяльність є основною для Інституту іоносфери. За таких обставин на Інститут Іоносфери поширюється дія пільги, передбаченої підпунктом 282.1.4 пункту 282.1 статті 281 Податкового кодексу України. З огляду на викладене, позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 27.12.2024 №00716140706 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем земельний податок з юридичних осіб.
Представником відповідача надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому проти позову заперечує, посилаючись на те, що Інститут Іоносфери неправомірно користувався пільгою по земельному податку як заклад науки за період, коли не було включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, тому пільга зі сплати земельного податку по коду 18010550 у Інституту Іоносфери відсутня. Відповідач вважає, що звільнення від сплати податку на землю, передбачена підпунктом 282.1.4 пункту 282.1 статті 281 Податкового кодексу України, поширюється виключно на періоди включення Інституту Іоносфери до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави. Оскільки з 01.10.2018 по 31.05.2019, 01.07.2020 по 31.08.2020, 01.11.2022 по 31.12.2023, з 01.01.2024 по 30.09.2024 Інститут не було включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, тому пільга зі сплати земельного податку у Інституту Іоносфери відсутня. В результаті цього не в повному обсязі сплачено земельний податок за відсутності прав на пільгу, передбачену пп. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Податкового кодексу України, в періоди коли не було включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави. З огляду на викладене просить відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити, посилаючись на обставини і факти, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача заперечував проти позову, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог на підставі викладених у відзиві обставин і фактів.
Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Інститут Іоносфери зареєстровано 21.04.1992 за №14801200000025925 Департаментом реєстрації Харківської міської ради, код організації правової форми - 425 - державна організація (установа, заклад). Вид економічної діяльності: 72.19. Дослідження й експериментальні розробки у сфері з інших природних і технічних наук (основний).
Інститут Іоносфери перебуває на обліку Головного управління ДПС у Харківській області, утвореному на правах відокремленого підрозділу ДПС України (далі - ГУ ДПС У Харківській області, контролюючий орган) за кодом суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 14084302.
Спільним наказом Міністерства освіти і науки України та Національної академії наук України №889/364 від 19 червня 2024 року «Про реорганізацію Інституту іоносфери» прийнято рішення про припинення юридичної особи - Інститут іоносфери (код згідно з ЄДРПОУ 14084302) шляхом приєднання його до Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (код згідно з ЄДРПОУ 02071180).
У зв'язку з отриманням відомостей від державного реєстратора щодо припинення Інституту Іоносфери, на підставі наказу ГУ ДПС У Харківській області від 30.10.2024 №4961-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Інституту Іоносфери (код ЄДРПОУ 14084302)», проведено документальну позапланову виїзну перевірку Інституту Іоносфери з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, за період з 01.01.2018 по 12.11.2024, правильності нарахування обчислення та сплати єдиного внеску з 01.01.2011 по 12.11.2024.
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки Інституту Іоносфери складено Акт документальної планової/позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, від 03.12.2024 №54627/20-40-07-06-05/14084302 (далі - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено, що Інститут Іоносфери не правомірно користувався пільгою по земельному податку як заклад науки за період, коли його не було включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, за недодержання вимог чинного законодавства. В результаті цього, не в повному обсязі сплачено земельний податок за відсутності прав на пільгу, передбачену пп. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Податкового кодексу України, в періоди, коли не було включено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави. В результаті цього не нараховано та не сплачено земельний податок з юридичних осіб на загальну суму 902 192,89 грн.
Відповідно до висновків Акту перевірки (розділ IV) (пункт 1) перевіркою Інституту Іоносфери встановлено порушення: п.п. 269.1.1.2 п. 269.1.1. ст. 269, ст. 271, п.п. 282.1.4. п. 282.1. ст. 282 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами та доповненнями, з урахуванням пункту 524 та підпункту 69.14 підрозд.10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зі змінами, що призвело до заниження податку на землю на загальну суму 902192, 89 грн., в т.ч. по періодах: за 2018 рік у сумі 1645, 92 грн., за 2019 рік у сумі 123886, 55 грн., за 2020 рік у сумі 49554, 62 грн., за 2022 рік у сумі 54510, 08 грн., за 2023 рік у сумі 376119, 52 грн., за січень - вересень 2024 року у сумі 296 476, 20 грн.
Позивач відповідно ПК України надав відповідні заперечення у зв'язку із незгодою з висновками перевірки і даними, викладеними в Акті перевірки, в частині висновків щодо заниження податку на землю.
Листом від 26.12.2024 за вих. №62720/6/20-40-07-06-11 голові комісії з реорганізації Інституту іоносфери надана відповідь на заперечення на акт документальної позапланової виїзної перевірки. За результатами розгляду заперечення платника податків, контролюючим органом встановлено, що перевірку проведено у відповідності до вимог діючого законодавства та прийнято рішення вважати висновки в акті перевірки такими, що відповідають чинному законодавству, заперечення такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі акту перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 27.12.2024 №00716140706.
Позивач, не погоджуючись з вищевказаним податковим повідомленням-рішенням, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-III зі змінами та доповненнями, використання землі в Україні є платним.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України відповідно до п. 1.1 ст. 1 ПК України.
Згідно з п. 7.2 ст. 7 ПК України, під час встановлення податку можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування.
Відповідно до пп. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 ПК України, платник податків має право користуватись податковими пільгами за наявності підстав у порядку, встановленому цим Кодексом.
Так, податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 ст.30 ПК України; підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат; податкова пільга надається шляхом: податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору; зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору; встановлення зниженої ставки податку та збору; звільнення від сплати податку та збору. (п. 30.1, 30.2, 30.9 ст. 30 ПК України)
Згідно із ст. 269 ПК України, платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Статтями 270, 271 ПК України установлено, що об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Пільги щодо сплати податку для юридичних осіб передбачені статтею 282 ПК України.
Згідно з пп. 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 ПК України, від сплати податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування, заклади культури, науки (крім національних та державних дендрологічних парків), освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Бюджетним кодексом України визначено, що до бюджетних установ належать організації, які створені у встановленому порядку органами державної влади та органами місцевого самоврядування, повністю утримуються за рахунок державного чи місцевого бюджетів. Бюджетні установи є неприбутковими (частина дванадцята ст. 2 Бюджетного кодексу України).
Отже, ПК України передбачено дотримання двох умов, за наявності яких, юридична особа користується пільгою щодо сплати податку для юридичних осіб на підставі цієї статті:
1) належність до закладів науки;
2) повне утримання за рахунок коштів державного або місцевого бюджету.
Як вбачається з матеріалів справи, Інститут Іоносфери діє на підставі Статуту, затвердженого розпорядженням Президії НАН України від 09.10.2017 №13561610, відповідно до пунктів 1.1, 1.3, 5.1 якого Інститут підпорядкований Національній академії наук України та Міністерству освіти і науки України і є державною бюджетною неприбутковою науковою установою, що заснована на державній власності та для якої наукова та науково - технічна діяльність є основною; Уповноваженим органом управління майном Інституту є Міністерство освіти і науки України; фінансове забезпечення діяльності Інституту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, що складаються з загального та спеціального (власні надходження) фондів державного бюджету, та його майнового комплексу.
Інститут Іоносфери є землекористувачем земельної ділянки, кадастровий номер земельної ділянки: 6321710100:02:015:0001, адреса: на території Зміївської міської ради, Зміївського району Харківської області згідно державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №305043 на підставі розпорядження Зміївської державної адміністрації №236 від 7 травня 2004 року, площею 22,4813 га.
Згідно з інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Інститут Іоносфери є державною установою з видами економічної діяльності: 72.19 Дослідження й експериментальні розробки у сфері природничих і технічних наук (основний).
Відповідно до Витягу з Реєстру не прибуткових установ та організацій, дата, починаючи з якої визначається строк безперервної реєстрації неприбуткової організації - 28.05.2009, рішенням Головного управління ДПС у Харківській області №601 від 22.12.2016 Інститут Іоносфери включено (повторно) з 22.12.2016 до Реєстру неприбуткових установ та організацій, код ознаки неприбутковості - 0048 - iншi юридичнi особи, дiяльнiсть яких вiдповiдає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статтi 133 Кодексу.
Статтею 1 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 26.11.2015 №848-VIII визначено, що наукова (науково-дослідна, науково-технологічна, науково-технічна, науково-практична) установа (далі - наукова установа) - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, утворена в установленому законодавством порядку, для якої наукова та (або) науково-технічна діяльність є основною.
Судом встановлено, що Інститут Іоносфери діє на підставі Статуту, відповідно до якого основними завданнями Інституту є:
- організація та проведення науково-дослідних, дослідно-конструкторських, проектно-конструкторських, технологічних, пошукових та проектно-пошукових робіт відповідно до основних наукових напрямів діяльності та поточних (щорічних) планів наукових досліджень і науково - технічних (експериментальних) розробок;
- проведення науково-технічних (експериментальних) розробок, що базуються на наукових знаннях, отриманих у результаті наукових досліджень чи практичного досвіду, з метою доведення таких знань до стадії практичного використання;
- надання науково-технічних послуг;
- проведення наукової і науково-технічної експертизи;
- підготовка наукових кадрів вищої кваліфікації через магістратуру, аспірантуру,
докторантуру;
- забезпечення високої якості наукових досліджень і науково-технічних
(експериментальних) розробок, систематичне накопичення і узагальнення наукових результатів, створення умов для реалізації творчих можливостей наукового колективу та соціальний захисті працівників;
- збереження і розвиток наукової інфраструктури.
Таким чином, Інституту Іоносфери, який діє на підставі Статуту, затвердженого розпорядженням Президії НАН України від 09.10.2017 №13561610, відповідно до якого Інститут підпорядкований Національній академії наук України та Міністерству освіти і науки України, є державною бюджетною неприбутковою науковою установою, що заснована на державній власності та управління майном здійснює Міністерство освіти і науки України, належить до закладу науки відповідно до підпункту 282.1.4 пункту 282.1 статті 282 ПК України.
Згідно з п. 12, 23, 37 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. Доходами бюджету є податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, плату за надання адміністративних послуг, власні надходження бюджетних установ). Надходження бюджету - це доходи бюджету, повернення кредитів до бюджету, кошти від державних (місцевих) запозичень, кошти від приватизації державного майна (щодо державного бюджету), повернення бюджетних коштів з депозитів, надходження внаслідок продажу/пред'явлення цінних паперів.
Відповідно до довідки Управління Державної казначейської служби України у м. Харкові Харківської області від 09.12.2024 Інститут Іоносфери у 2018 - 2020 роках знаходився на обслуговуванні в управлінні як бюджетна установа, що повністю фінансується з державного бюджету, та мав бюджетні та не бюджетні (лікарняні) реєстраційні рахунки.
Відповідно до довідки від 09.12.2024 Управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області Інститут Іоносфери обслуговується в УДКСУ у Київському районі з 2021 року по 2024 рік та знаходиться в мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Державного бюджету на 2021 -2024 роки та повністю фінансується з державного бюджету.
Отже, з матеріалів справи встановлено, що Інститут іоносфери знаходиться в мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Державного бюджету та повністю фінансується з державного бюджету.
Пунктом 7.3 ст. 7 ПК України визначено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Статтею 5 ПК України врегульовано співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами. Так, поняття, правила та положення, установлені цим Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 цього Кодексу (пункт 5.1 ПК України).
У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу (пункт 5.2 ПК України).
Інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами (пункт 5.3 ПК України).
З огляду на зазначене, враховуючи встановлені судом обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку, що на позивача поширюється дія пільги, передбаченої підпунктом 282.1.4 пункту 282.1 статті 281 Податкового кодексу України, а тому податкове повідомлення-рішення форми «Р» Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області від 27 грудня 2024 року №00716140706 не відповідає нормам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), Проніна проти України" (Заява № 63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява N 4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Інституту Іоносфери (вул. Кирпичова, буд. 16, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 14084302) до Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області форми "Р" від 27.12.2024 №00716140706.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Інституту Іоносфери (вул. Кирпичова, буд. 16, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 14084302) сплачений судовий збір у розмірі 24 224 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 27.03.2025.
Суддя Біленський О.О.