27 березня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/8755/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М.. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Карлівський машинобудівний завод" до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Карлівський машинобудівний завод" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, а саме просить:
- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 30 квітня 2024року № 242/35000402 про застосування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків до податкових накладних, прийняте Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків в частині штрафної санкції в розмірі 755730 гривень 61 копійка.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що податковим повідомленням-рішенням форми «Н» від 30 квітня 2024року № 242/35000402 до Приватного акціонерного товариства "Карлівський машинобудівний завод" застосовано штраф за порушення термінів реєстрації податкових накладних. Позивач вважає прийняте контролюючим органом рішення протиправним, оскільки Законом України «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ, який набрав чинності 08 лютого 2023 року, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно до пункту 11 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу). Відтак, на думку позивача, до нього невірно застосовано відсотковий розмір ставки штрафу, що є підставою для скасування прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що Північно міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Приватного акціонерного товариства "Карлівський машинобудівний завод". В ході проведення камеральної перевірки щодо порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом строків, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. За результатами перевірки складено акт камеральної перевірки №172/35-00-04-02-14/14311169 від 25.03.2024року, на підставі якого прийнято повідомлення-рішення форми «Н» від 30 квітня 2024року № 242/35000402, яким до позивача застосовано штраф в розмірі 776338 грн 55 коп., оскільки позивачем порушено строк реєстрації податкових накладних. За наведених обставин, на переконання представника контролюючого органу, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
Головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств у галузі виробництва продовольчих та непродовольчих товарів управління податкового адміністрування ДПС України Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Неділько Н. була проведена камеральна перевірка з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних складених у періоді січень, лютий, травень, липень 2022 року, березень, вересень 2023 року, та несвоєчасно зареєстрованих у липні, серпні 2022 року, квітні, жовтні, грудні 2023 року ПрАТ "Карлівський машинобудівний завод".
За результатами перевірки складений акт камеральної перевірки №172/35-00-04-02-14/14311169 від 25.03.2024року. Перевіркою встановлено, що ПрАТ "Карлівський машинобудівний завод" за звітний період липень, серпень 2022року, квітень, жовтень, грудень 2023року не зареєстровано протягом граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, які передбачені п.201.10 статті 201 розділу V та п.89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
В розділі "Висновки" вказаного акту вказано: "Дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, які передбачені п.201.10 статті 201 розділу V та п.89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Відповідальність платника передбачена: - абзацом 1 пункту 120-1.1 статті 120-1 розділу ІІ Податкового кодексу України. Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого кодексом, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних .Так, податкові накладні складені до 15.01.2023 року включно зареєстровані з порушенням граничних строків реєстрації. Сума ПДВ 7 596 582,00грн. - абзац 1 п.90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України. Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого кодексом, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, податкові накладні складені у березні, вересні 2023 року зареєстровані з порушенням граничних строків реєстрації у квітні, жовтні 2023року. Сума ПДВ 77 218,65грн.".
За результатами Акту перевірки Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було прийняте повідомлення-рішення форми «Н» від 30 квітня 2024року № 242/35000402.
У повідомлені - рішенні форми «Н» від 30 квітня 2024 року № 242/35000402 вказано, що ПрАТ "Карлівський машинобудівний завод" за звітний період липень, серпень 2022року, квітень, жовтень, грудень 2023року порушені граничні строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 розділу V та п.89 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України та згідно з пунктом 120-1.1 ст. 120, п.90 Підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України застосовано штраф у сумі 776338,55грн.
Позивач вважає незаконним застосування штрафу в частині, а саме щодо застосування штрафних санкцій за порушення реєстрації наступних податкових накладних:
1. Податкова накладна (ПН) №26: Дата виписки ПН/РК -16.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:04; Сума ПДВ - 955001,33; Обсяг постачання без ПДВ - 4775006,7; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:35:00 Сума штрафу, - 95500,13грн.;
2. Податкова накладна (ПН) №7: Дата виписки ПН/РК - 06.05.2022: Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:04; Сума ПДВ - 416666,67; Обсяг постачання без ПДВ - 2083333,3; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022; 22:20:00; Сума штрафу - 41666,67грн.;
3. Податкова накладна (ПН) №39: Дата виписки ПН/РК - 20.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:12; Сума ПДВ - 33333,33; Обсяг постачання без ПДВ - 166666,67; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції - 15.07.2022 22:40:00; Сума штрафу - 3333,33грн.;
4. Податкова накладна (ПН) №24: Дата виписки ПН/РК -12.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:07; Сума ПДВ - 2,43; Обсяг постачання без ПДВ - 12,15; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:31:00; Сума штрафу - 0,24грн.;
5. Податкова накладна (ПН) №16: Дата виписки ПН/РК - 10.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:07; Сума ПДВ - 136813,5; Обсяг постачання без ПДВ - 684067,5; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:24:00; Сума штрафу -13681,35грн.;
6. Податкова накладна (ПН) №13: Дата виписки ПН/РК - 10.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:10; Сума ПДВ - 117,92; Обсяг постачання без ПДВ - 589,6; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:26:00; Сума штрафу 11,79грн.;
7. Податкова накладна (ПН) №75: Дата виписки ПН/РК - 31.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:10; Сума ПДВ - 2244,31; Обсяг постачання без ПДВ - 11221,55; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:54:00; Сума штрафу -224,43грн.;
8. Податкова накладна (ПН) №63: Дата виписки ПН/РК - 30.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:06; Сума ПДВ - 16666,67; Обсяг постачання без ПДВ - 83333,33; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:51:00; Сума штрафу - 1666,67грн;
9. Податкова накладна (ПН) №42: Дата виписки ПН/РК -23.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:05; Сума ПДВ - 544,72; Обсяг постачання без ПДВ - 2723,6; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:43:00; Сума штрафу - 54,47грн.;
10. Податкова накладна (ПН) №67: Дата виписки ПН/РК - 31.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:14; Сума ПДВ - 133,33; Обсяг постачання без ПДВ - 666,67; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:53:00; Сума штрафу -13,33грн.;
11. Податкова накладна (ПН) №19: Дата виписки ПН/РК - 06.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:11; Сума ПДВ - 53368,17; Обсяг постачання без ПДВ - 266840,83; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:19:00; Сума штрафу - 5336,82грн.;
12. Податкова накладна (ПН) №44: Дата виписки ПН/РК - 23.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:06; Сума ПДВ - 166666,67; Обсяг постачання без ПДВ - 833333,33; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:44:00; Сума штрафу -16666,67грн.;
13. Податкова накладна (ПН) №62: Дата виписки ПН/РК - 30.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:07; Сума ПДВ - 166666,67; Обсяг постачання без ПДВ - 833333,33; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022; 22:52:00; Сума штрафу -16666,67;
14. Податкова накладна (ПН) №35: Дата виписки ПН/РК - 19.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:08; Сума ПДВ - 53016; Обсяг постачання без ПДВ - 265080; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:38:00; Сума штрафу- 5301,6грн.;
15. Податкова накладна (ПН) №23: Дата виписки ПН/РК - 12.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:08; Сума ПДВ - 416666,67; Обсяг постачання без ПДВ - 2083333,3; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:32:00; Сума штрафу - 41666,67грн.;
16. Податкова накладна (ПН) №60: Дата виписки ПН/РК - 27.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:05; Сума ПДВ - 100000; Обсяг постачання без ПДВ - 500000; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:51:00; Сума штрафу 10000грн.;
17. Податкова накладна (ПН) №3: Дата виписки ПН/РК - 02.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:08; Сума ПДВ - 277050,07; Обсяг постачання без ПДВ - 1385250,3; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:17:00; Сума штрафу - 27705,01грн.;
18. Податкова накладна (ПН) №50: Дата виписки ПН/РК - 24.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:13; Сума ПДВ - 107467,82; Обсяг постачання без ПДВ - 537339,1; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:48:00; Сума штрафу -10746,78грн.;
19. Податкова накладна (ПН) №38: Дата виписки ПН/РК - 20.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:11; Сума ПДВ - 104,55; Обсяг постачання без ПДВ - 522,75; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції - 15.07.2022 22:41:00; Сума штрафу 10,46грн.;
20. Податкова накладна (ПН) №52: Дата виписки ПН/РК - 25.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:14; Сума ПДВ - 90; Обсяг постачання без ПДВ - 450; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:49:00; Сума штрафу - 9грн.;
21. Податкова накладна (ПН) №15: Дата виписки ПН/РК - 10.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:04; Сума ПДВ - 602,64; Обсяг постачання без ПДВ - 3013,21; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022; 22:28:00; Сума штрафу -60,26;
22. Податкова накладна (ПН) №49: Дата виписки ПН/РК - 24.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:09; Сума ПДВ - 24000; Обсяг постачання без ПДВ - 120000; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:47:00; Сума штрафу - 2400грн.;
23. Податкова накладна (ПН) №8: Дата виписки ПН/РК -06.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:05; Сума ПДВ - 82770,45; Обсяг постачання без ПДВ - 413852,25; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:21:00; Сума штрафу - 8277,05грн.;
24. Податкова накладна (ПН) №65: Дата виписки ПН/РК - 31.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:08; Сума ПДВ - 500; Обсяг постачання без ПДВ - 2500; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:53:00; Сума штрафу -50грн.;
25. Податкова накладна (ПН) №18: Дата виписки ПН/РК - 11.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:06; Сума ПДВ - 14490,63; Обсяг постачання без ПДВ - 72453,14; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022; 22:29:00; Сума штрафу - 1449,06грн.;
26. Податкова накладна (ПН) №30: Дата виписки ПН/РК - 17.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:05; Сума ПДВ - 166622,72; Обсяг постачання без ПДВ - 8331 13,58; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:36:00; Сума штрафу -16662,27грн.;
27. Податкова накладна (ПН) №27: Дата виписки ПН/РК - 16.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:15; Сума ПДВ - 45164,7; Обсяг постачання без ПДВ - 225823,5; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:49:00; Сума штрафу - 4516,47грн.;
28. Податкова накладна (ПН) №71: Дата виписки ПН/РК - 31.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:08; Сума ПДВ - 11669; Обсяг постачання без ПДВ - 58345; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:53:00; Сума штрафу - 1166,9грн.;
29. Податкова накладна (ПН) №2: Дата виписки ПН/РК - 02.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:12; Сума ПДВ - 141040,32; Обсяг постачання без ПДВ - 705201,61; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:18:00; Сума штрафу - 14104,03грн.;
30. Податкова накладна (ПН) №5: Дата виписки ПН/РК - 02.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:07; Сума ПДВ - 166666,67; Обсяг постачання без ПДВ - 833333,33; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:16:00; Сума штрафу - 16666,67грн.;
31. Податкова накладна (ПН) №20: Дата виписки ПН/РК - 11.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:05 Сума ПДВ - 33,33; Обсяг постачання без ПДВ - 166,66; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:29:00; Сума штрафу - 3,33грн.;
32. Податкова накладна (ПН) №64: Дата виписки ПН/РК - 30.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:06; Сума ПДВ - 6918,92; Обсяг постачання без ПДВ - 34594,58; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:51:00; Сума штрафу - 691,89;
33. Податкова накладна (ПН) №74: Дата виписки ПН/РК - 31.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:09; Сума ПДВ - 8803,86; Обсяг постачання без ПДВ - 44019,29; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:54:00; Сума штрафу -880,39 грн.;
34. Податкова накладна (ПН) №58: Дата виписки ПН/РК - 26.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:04; Сума ПДВ - 18085; Обсяг постачання без ПДВ - 90425; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:49:00; Сума штрафу - 1808,5грн;
35. Податкова накладна (ПН) №51; Дата виписки ПН/РК - 24.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:10; Сума ПДВ - 258015,49; Обсяг постачання без ПДВ - 1290077,4; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:48:00; Сума штрафу - 25801,55грн.;
36. Податкова накладна (ПН) №34: Дата виписки ПН/РК - 19.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:09; Сума ПДВ - 33333,33; Обсяг постачання без ПДВ - 166666,67; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції - 15.07.2022 22:39:00; Сума штрафу - 3333,33грн.;
37. Податкова накладна (ПН) №11: Дата виписки ПН/РК -09.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:06; Сума ПДВ - 166666,67; Обсяг постачання без ПДВ - 833333,33; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:22:00; Сума штрафу - 16666,67грн.;
38. Податкова накладна (ПН) №57: Дата виписки ПН/РК - 26.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:05; Сума ПДВ - 752207; Обсяг постачання без ПДВ - 3761035; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:50:00; Сума штрафу - 75220,7грн.;
39. Податкова накладна (ПН) №66: Дата виписки ПН/РК - 31.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ -18.07.2022 8:10; Сума ПДВ - 34,54; Обсяг постачання без ПДВ - 172,71; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:54:00; Сума штрафу -3,45грн.;
40. Податкова накладна (ПН) №61: Дата виписки ПН/РК - 27.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:05; Сума ПДВ - 4927; Обсяг постачання без ПДВ - 24635; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:50:00; Сума штрафу 492,7грн.;
41. Податкова накладна (ПН) №53: Дата виписки ПН/РК - 25.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:04; Сума ПДВ - 68827,43; Обсяг постачання без ПДВ - 344137,17; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:49:00; Сума штрафу - 6882,74;
42. Податкова накладна (ПН) №14: Дата виписки ПН/РК - 10.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:09; Сума ПДВ - 493,44; Обсяг постачання без ПДВ - 2467,2; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:25:00; Сума штрафу - 49,34;
43. Податкова накладна (ПН) №17: Дата виписки ПН/РК - 10.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:15; Сума ПДВ - 4692; Обсяг постачання без ПДВ - 23460; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:26:00; Сума штрафу 469,2грн.;
44. Податкова накладна (ПН) №31: Дата виписки ПН/РК - 18.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:07; Сума ПДВ - 83,33; Обсяг постачання без ПДВ - 416,67; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:37:00; Сума штрафу -8,33грн.;
45. Податкова накладна (ПН) №1: Дата виписки ПН/РК -02.05.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:07; Сума ПДВ -158,52; Обсяг постачання без ПДВ - 792,6; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:16:00; Сума штрафу - 15,85;
46. Податкова накладна (ПН) №96: Дата виписки ПН/РК - 28.02.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:09; Сума ПДВ - 9976,18; Обсяг постачання без ПДВ - 49880,9; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:49:00; Сума штрафу - 997,62грн.;
47. Податкова накладна (ПН) №73: Дата виписки ПН/РК - 22.02.2022; Дата реєстрації ПН/РК у ЄРПН згідно даних ДПСУ - 18.07.2022 8:08; Сума ПДВ - 2667902,2; Обсяг постачання без ПДВ - 13339511; Дата та час доставки до ЄРПН податкової накладної згідно квитанції 15.07.2022 22:46:00; Сума штрафу 266790,2грн.;
За вищезазначеними податковими накладними загальна сума штрафних санкцій складає 755730 гривень 61 копійку.
Надаючи правову оцінку податковому рішенню, що оскаржується, в частині нарахування штрафних санкцій у розмірі 755730 гривні 61 копійку, суд враховує наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
У пункті 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Приписами підпунктів 62.1.2, 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Приписами статті 75 ПК України передбачено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Відтак ПК України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
З аналізу наведеної норми слідує, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим з моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).
У зв'язку із набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".
Варто зауважити, що пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Таким чином, шляхом внесення змін до ПК України законодавець запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.
Постановою Кабінету Міністрів України № 651 від 27 червня 2023 року "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року відмінений на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Водночас до завершення карантину Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" неодноразово продовжувався та триває дотепер.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" № 2118-IX від 03 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX), який набрав чинності 07 березня 2022 року.
Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до ПК України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв'язку із набранням 27 травня 2022 року чинності Законом № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".
Відтак з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Таким чином, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватись положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.
З огляду на наведене вище платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Оскільки податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
Визначаючись щодо правомірності застосування податковим органом розміру штрафних санкцій, суд зауважує, що в період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу.
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX Про внесення змін до розділу XX Прикінцеві положення Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов'язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом № 2876-IX, або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Оскільки, в межах спірних правовідносин податкові накладні складені та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних в період до 08 лютого 2023 року з порушенням строку, визначеного пунктом 201.1 статті 201 ПК України, тому суд погоджується з висновками податкового органу про правомірність застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Зазначені вище висновки суду повністю відповідають висновкам Верховного Суду, викладеним у постановах від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23, від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23 та ряду інших.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За наведених вище обставин, а також з огляду на практику Верховного Суду в означених вище справах суд дійшов висновку, що при прийнятті податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 30 квітня 2024року № 242/35000402 про застосування штрафних санкцій за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків до податкових накладних, прийнятого Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків в частині штрафної санкції в розмірі 755730 грн 61 коп., відповідач діяв у спосіб та в межах наданих йому повноважень, а тому у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариство "Карлівський машинобудівний завод" слід відмовити.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на відмову в задоволенні позовних вимог відсутні й підстави для відшкодування позивачу витрат, пов'язаних із сплатою судового збору.
Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 134, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позовної заяви Приватного акціонерного товариства "Карлівський машинобудівний завод" до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л.М. Петрова