Справа № 420/21569/24
27 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження починаючи з 01.04.2019 року ОСОБА_1 пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, доплат до пенсії, індексації пенсії) максимальним розміром.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 (з урахуванням надбавок, підвищень, доплат до пенсії, індексації пенсії) починаючи з 01.04.2019 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
06 березня 2025 року від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст. 382 КАС України (вхід. № 20703/25), в якій заявник просить встановити судовий контроль у справі №420/21569/24 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2024 у справі №420/21569/24.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що 28.12.2024 року позивач отримав письмову відповідь відповідача від 20.12.2024 року № 33748-32098/M-02/8-1500/24 у якій зазначалось, що відповідач провів перерахунок пенсії Позивача та її розмір станом на 01.11.2024 року складає 23610,00 грн. (як вбачається з суми (розміру) нарахування та виплати пенсії Позивачу, Відповідач і надалі застосовує граничний розмір пенсії).
Також, відповідач у цій відповіді зазначив, що перерахунок пенсії Позивача без врахування граничного розміру проведено лише за період з 01.04.2019 року по 30.11.2021 року, а його заборгованість складає 67 492,00 грн.
У зв'язку з тим що відповідач не надав позивачу чіткої відповіді щодо застосування (не застосування) ним граничного розміру пенсії під час її нарахування та виплати після набрання законної сили рішенням суду від 16.08.2024 року по справі № 420/21569/24, позивач 14.01.2025 року повторно звернувся до відповідача письмовою заявою щодо отримання більш конкретної інформації щодо виконання рішення суду та просив надати копії перерахунків (нарахувань) пенсії Позивача станом на 01.10.2024p., 01.11.2024p., 01.12.2024р. та 01.01.2025 р. (копія заяви додається).
12.02.2025 року позивач отримав відповідь від відповідача від 06.02.2025 року №3136-1001/M-02/8-1500/25 у якій відповідач зазначив, що рішення суду ним виконано у повному обсязі.
Відповідач також зазначив, що граничний розмір пенсії позивача було скасовано з 01.04.2019 року по 30.11.2024 рік, а сума заборгованості за цей період складає 67 492,00 грн.
На підтвердження цього, відповідач надав Розрахунок на доплату пенсії від 25.10.2024 року у якому зазначено період проведеного перерахунку пенсії позивача за рішенням суду, а саме КВІТЕНЬ 2019 р. - ЛИСТОПАД 2021р. Сума заборгованості Розрахунку на доплату пенсії складає 67 492,00 грн.
Від так, з огляду на вищевказане, позивач зазначає, що інформація відповідача у тексті другої відповіді не відповідає наданим копіям їх же документів, зокрема Розрахунку на доплату пенсії (у тексті відповіді відповідачем зазначено по 30.11.2024 року, а у Розрахунку на доплату пенсії зазначено по ЛИСТОПАД 2021 року, при цьому загальний розмір заборгованості що у тексті відповіді що у Розрахунку на доплату пенсії ідентичний і складає 67 492,00 грн.).
Також, у наданому відповідачем копії Перерахунку пенсії позивача від 01.11.2024 року зазначається що відповідач і надалі, всупереч рішенню суду, застосовує граничний розмір пенсії для Позивача.
Так у перерахунку пенсії позивач станом на 01.11.2024 року зазначено, що відповідачем нараховано розмір пенсії 26 638,34 грн., а «з урахуванням максимального розміру пенсії: 23610,00 грн».
З огляду на вищевказане, позивач рахує що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.08.2025 року по справі № 420/21569/24 відповідачем не виконано, а саме розділах:
1. Скасування граничного розміру пенсії позивача з 01.04.2019 року. (відповідач фактично скасував граничний розмір пенсії позивача з 01.04.2019 року по 30.11.2021 року).
2. Щодо заборгованості недоплаченої пенсії (заборгованість недоплаченої пенсії Позивача обраховано з 01.04.2019 року по 30.11.2021 року).
Таким чином позивач вважає, що відповідач з 01.12.2021 року по теперішній час і надалі продовжує застосовувати до пенсії позивача граничний розмір.
Розглянувши заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.1291 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст.370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
При цьому суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі №800/592/17, відповідно до якої встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року по справі №806/2143/15 звернув увагу, що ст.ст.382, 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Враховуючи вищевикладене, а також обставини викладені позивачем в заяві про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та докази надані на підтвердження вказаних обставин, керуючись ст.382 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст.ст.243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у тридцяти денний строк після отримання даної ухвали суду подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 серпня 2024 року у справі № 420/21569/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя С.О. Стефанов