Справа № 540/8322/21
27 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) до Горностаївського комбінату комунальних підприємств про вжиття заходів реагування під час здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності,
Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) звернулася до Херсонського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Горностаївського комбінату комунальних підприємств, у якій просить:
- застосувати до Горностаївського комбінату комунальних підприємств заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) господарської діяльності, шляхом часткового зупинення діяльності, пов'язаної із наданням наступних послуг за КВЕД код 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод, з метою припинення скидання зворотних вод і отримання висновку на викид у довкілля.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі звернення громадянина від 18.04.2021р., погодження Державної екологічної інспекції України на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 28.04.2021р. проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем. Перевіркою встановлено порушення природоохоронного законодавства, а саме: від будинків № 2, 6, 8 по вул. Торговій встановлена труба діаметром 150 мм, від якої здійснюється витік неочищених стічних вод на земельну ділянку комунальної власності площею 84 кв.м та накопичуються, дренуються через гальку (каміння) в прибережній захисній смузі Каховського водосховища на відстані 3,37 м, що є порушенням законодавства.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.12.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито спрощене позовне провадження у справі.
20.01.2022р. від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 40-41), в якому вказав, що усунув визначені актом порушення, а також вчиняються усі заходи щодо недопущення порушень в подальшому. Відповідач вказав, що на виконання припису від 14.05.2021р. ним було вчинено усі необхідні дії щодо усунення порушень, визначених в акті перевірки та приписі, про що було повідомлено позивача, а саме: надано довідку про кількість скинутих нечистот від 20.05.2021р. № 99, видано накази від 17.05.2021р. № 39/П та від 18.05.2021р. № 40/П. Окрім цього, керівником відповідача вчиняються усі дії з метою недопущення витоку неочищених стічних вод та рельєфів, зокрема, розроблено проект заходів щодо поновлення Статутного фонду відповідача на 2022р.
Відповідач вважає безпідставним застосування до нього заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) господарської діяльності та просить відмовити в задоволені позову.
08.02.2022р. від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с. 46), в якій позивач вказав, що на підставі наказу Інспекції від 10.12.2021р. здійснено позапланову перевірку з метою перевірки виконання припису позивача від 14.05.2021р. За результатами цієї позапланової перевірки складено Акт від 14.12.2021р., в якому зазначено, що наслідки порушення природоохоронного законодавства, виявлені в ході планової перевірки не лише не усунуті, а призвели до збільшення забруднень земельної ділянки, а саме: ділянки площею 154,56 кв.м. На директора відповідача складено протокол № 004493 про адміністративне правопорушення передбачене ст. 188-5 КУпАП та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 15.12.2021р.
Розпорядженням голови Верховного Суду від 18.03.2022 року №11/0/9-22 “Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)», змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду, та визначено територіальну підсудність справ Одеському окружному адміністративному суду.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 року, зазначена справа передана на розгляд судді Андрухіву В.В.
Ухвалою судді від 03.04.2023р. прийнято до провадження дану справу. Ухвалено розгляд справи розпочати спочатку в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.
Судом встановлено, що на підставі звернення громадянки ОСОБА_1 від 18.04.2021р., погодження Державної екологічної інспекції України на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 28.04.2021р., Державною екологічною інспекцією Південного округу (Запорізька та Херсонська області) проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання - Горностаївським комбінатом комунальних підприємств вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
За результатами вказаного заходу складено Акт від 12.05.2021 № 06/1-14/300/21. Вказаним Актом зафіксовано порушення природоохоронного законодавства, а саме від будинків № 2, 6, 8 по вул. Торговій встановлена труба діаметром 150 мм, від якої здійснюється витік неочищених стічних вод на земельну ділянку комунальної власності площею 84 м.кв. та накопичуються, дренуються через гальку (каміння) в прибережній захисній смузі Каховського водосховища на відстані 3,37 м., що є порушенням ст. 61 Земельного кодексу України, ст.ст. 70, 88 Водного кодексу України, ст. 46 Закону України «Про охорону земель».
За результатами позапланової перевірки складено Акт від 12.05.2021р. № 06/1-14/300/21 (а.с.7-16).
14.05.2021 року посадовою особою Державної екологічної інспекції Південного округу складено припис № 06/1-14/300/21 про усунення порушень, виявлених в акті перевірки від 12.05.2021р. (а.с. 17), яким зобов'язала відповідача:
1. Здійснити заходи щодо ліквідації забруднення земельної ділянки площею 84м.кв. неочищеними стічними водами, які витікають від будинків по вул. Торговій, 2,6,8, смт Горностаївка. Термін виконання до 21.05.2020р. Обґрунтування ст. 61 Земельного кодексу України, ст. ст. 70, 88 Водного кодексу України, ст. 46 Закону України «Про охорону земель».
2. В подальшому не допускати витік неочищених стічних вод на рельєф місцевості та до Каховського водосховища. Термін виконання постійно. Обґрунтування ст. 61 Земельного кодексу України, ст. ст. 70, 88 Водного кодексу України, ст. 46 Закону України «Про охорону земель».
3. Надати довідку про кількість скинутих неочищених стічних вод, які надходять до Каховського водосховища за період від 08.05.2021р. по 12.05.2021р. Термін виконання до 21.05.2021р. Обґрунтування ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища.
Горностаївський комбінат комунальних підприємств листом від 20.05.2021 року вих. № 100 поінформував Інспекцію про те, що на виконання припису № 06/1-14/300/21 по виявлених порушеннях підприємством розроблено та затверджено заходи щодо усунення виявлених недоліків природоохоронного законодавства, виконано ліквідацію забруднення земельної ділянки, а саме здійснено повний вивіз стоків з накопичувача для стічних вод, виконано ревізію стічних каналізаційних колодязів, що здійснюють передачу стоків до накопичувача. Довідка про кількість скинутих неочищених стічних вод, які надходили до Каховського водосховища в період від 08.05.2021 по 12.05.2021 - додається. Відповідно до доданої довідки від 20.05.2021 року вих.№ 99 за вказаний період можливий скид неочищених стічних вод, які надходили до Каховського водосховища, що витікали від будинків по вул.Торговій, 2, 6, 8 смт Горностаївка склали 8,26 куб.м (а.с.41, 42).
Також до листа від 20.05.2021 вих. № 100 відповідачем додано накази від 17.05.2021р. № 39/П про усунення виявлених порушень (а.с.43) та від 18.05.2021р. № 40/П про затвердження заходів щодо усунення виявлених недоліків природоохоронного законодавства (а.с.43).
Також судом встановлено, що на підставі наказу Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) від 10.12.2021р. № 1589-06/2-22 здійснено позапланову перевірку з метою перевірки виконання припису позивача від 14.05.2021р. За результатами цієї позапланової перевірки складено Акт від 14.12.2021р., в якому зазначено, що наслідки порушення природоохоронного законодавства, виявлені в ході планової перевірки не лише не усунуті, а призвели до збільшення забруднень земельної ділянки, а саме: ділянки площею 154,56 кв.м. На директора відповідача складено протокол № 004493 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 188-5 КУпАП, та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 15.12.2021р.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів є Державна екологічна інспекція України, правовий статус якої визначено у Положенні, затвердженому Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №454/2011 (далі - Положення № 454/2011).
Згідно з пунктами 4, 6 Положення № 454/2011 Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог, зокрема, законодавства про поводження з відходами, щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов, тощо.
Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право, зокрема: приймати рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до статті 1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 5 статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Вирішуючи даний спір, суд бере до уваги доводи позивача про те, що наслідки порушення відповідачем природоохоронного законодавства, виявлені в ході планової перевірки, які зафіксовані в Акті від 12.05.2021 року, не лише не усунуті, а вказані порушення призвели до збільшення забруднень земельної ділянки, а саме: ділянки площею 154,56 кв.м. Зазначене зафіксовано в Акті позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 14.12.2021 № 06/1-14/965/21 та відповідачем не спростовано. За результатами позапланового заходу Інспекцією винесено новий припис від 16.12.2021 № 06/1-14/965/21.
Вищевикладене підтверджує, що відповідачем порушення природоохоронного законодавства не усунуто, а тому наявні підстави для застосування до відповідача заходів реагування, про які просить Інспекція, до усунення виявлених порушень згідно Припису № 06/1-14/300/21 від 14.05.2021 року.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За викладених обставин, суд дійшов висновку про обгрунтованість позову Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області), а тому позов слід задовольнити.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд зазначає, що відповідно до частини 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таких витрат (пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз) позивачем понесено не було, а лише понесені витрати зі сплати судового збору, які стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 5-6, 9, 72- 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,
Позовну заяву Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (адреса: пров. Козацький, буд. 10, м. Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 43877338) до Горностаївського комбіната комунальних підприємств (адреса: вул. Шевченка, буд. 133, смт. Горностаївка, Каховський район, Херсонська область, 74600, код ЄДРПОУ 03355293) - задовольнити.
Застосувати до Горностаївського комбінату комунальних підприємств заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) господарської діяльності, шляхом часткового зупинення діяльності, пов'язаної з наданням наступних послуг за КВЕД код 37.00 Каналізація, відведення й очищення стічних вод, до усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства згідно Припису № 06/1-14/300/21 від 14.05.2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів