про витребування доказів та зупинення провадження у справі
27 березня 2025 року м. Житомир справа № 240/24420/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Леміщака Д.М., розглядаючи у письмовому провадженні питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Управління Служби безпеки України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
Ухвалою суду від 16.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 17.12.2024 судом витребувано в Служби безпеки України відомості та належним чином засвідчені копії відповідних розпорядчих актів, документів (наказів, розпоряджень, інструкцій інших нормативних документів) або виписки з них, що їх підтверджують, про встановлені Службою безпеки України конкретні розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, їх мінімальні, максимальні і середні розміри (у відсотках), що фактично виплачені діючим військовослужбовцям Служби безпеки України за відповідною посадою - начальник відділу контррозвідки регіонального органу Служби безпеки України, які застосовані (або мали б застосовуватися) УСБУ в Житомирській області для фактичної їх виплати діючим військовослужбовцям за відповідною посадою - начальник відділу контррозвідки УСБУ в Житомирській області, за січень 2020 року, за січень 2021 року, за січень 2022 року та за січень 2023 року.
Своїм листом Служба безпеки України повідомила, що у Фінансово-економічному управлінні Служби безпеки України немає відомостей про розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, які застосовані УСБУ в Житомирській області для фактичної їх виплати діючим військовослужбовцям за відповідною посадою начальника відділу контррозвідки УСБУ в Житомирській області за січень 2020 року, за січень 2021 року, за січень 2022 року та за січень 2023 року.
Відповідно до частин 1, 3 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
При цьому, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повного і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (частини 1 та 2 статті 78 КАС України ).
За приписами статті 80 КАС Українипро витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Відповідно до вимог статті 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Верховним Судом і Великою Платою Верховного Суду за схожих фактичних обставин ухвалено остаточне судове рішення в зразковій справі № 380/19324/23.
У ході розгляду такої зразкової справи № 380/19324/23 ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14.11.2023 від Міністерства оборони України витребувано відомості про середні розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що фактично виплачені за відповідною посадою, прирівняною до тієї з якої позивач звільнився на пенсію.
За таких обставин суд вважає за необхідне витребувати в Служби безпеки України відомості та належним чином засвідчені копії відповідних розпорядчих актів, документів (наказів, розпоряджень, інструкцій інших нормативних документів) або виписки з них, що їх підтверджують, про встановлені Службою безпеки України конкретні розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, їх мінімальні, максимальні і середні розміри (у відсотках), що фактично виплачені діючим військовослужбовцям Служби безпеки України за відповідною посадою - начальник відділу контррозвідки регіонального органу Служби безпеки України або прирівняною посадою за січень 2020 року, за січень 2021 року, за січень 2022 року та за січень 2023 року.
Крім того, з метою повного і всебічного з'ясування обставин суд вважає доцільним витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області належним чином засвідчену копію грошового атестата позивача.
Приписами частин 7 та 8 статті 80 КАС України, встановлено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Відповідно до положень статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Пунктом 1 статті 6 ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини та основних свобод (далі Конвенція) закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.
Станом на день постановлення цієї ухвали питання про розгляд справи по суті не може бути вирішено з огляду на відсутність необхідних для цього документів.
З огляду на викладене протягом визначеного статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України шістдесятиденного строку суд не має можливості розглянути наявний спір через можливе, при вирішенні спору, порушення принципів змагальності сторін, офіційного з'ясування всіх обставин у справі та рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно з пунктом 26 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень ухвалення рішення в розумні строки відповідно до статті 6 Конвенції також можна вважати важливим елементом його якості. Проте можливе виникнення суперечностей між швидкістю проведення процесу та іншими чинниками, пов'язаними з якістю, такими як право на справедливий розгляд справи, яке також гарантується статтею 6 Конвенції. Оскільки важливо забезпечувати соціальну гармонію та юридичну визначеність, то попри очевидну необхідність враховувати часовий елемент слід також зважати й на інші чинники. Консультативна рада європейських суддів уважає за доречне згадати свій Висновок № 6 (2004), у якому підкреслюється, що якість правосуддя не можна ототожнювати з простою продуктивністю. Якісний підхід повинен також брати до уваги здатність судової системи відповідати вимогам, які до неї висуваються, з урахуванням загальних цілей системи, серед яких швидкість процесу є лише одним з елементів.
Беручи до уваги викладене, суд уважає за необхідне продовжити строк розгляду справи, так як більший термін вирішення спору у даному випадку буде розумний і збільшення часу розгляду справи дасть можливість всебічно повно та об'єктивно розглянути всі обставини справи та призведе до справедливого вирішення наявного між сторонами спору із дотриманням принципів адміністративного судочинства, зокрема, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом та змагальності сторін, а також офіційного з'ясування всіх обставин у справі.
На момент постановлення цієї ухвали на території України указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан, який продовжено до цього часу.
З огляду на викладене суд уважає, що виконання цієї ухвали може бути ускладнено у зв'язку з проведенням на території України військових дій, а тому потребуватиме додаткового часу, який визначити заздалегідь не уявляється за можливе.
Відповідно до положень пункту 6 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі направлення судового доручення щодо збирання доказів.
Отже, відсутня норма, яка б урегульовувала порядок дій суду у випадку необхідності надання учасникам справи часу для виконання вимоги суду про надання витребуваних документів.
Проте відповідно до положень частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
З огляду на викладене суд приходить до висновку про необхідність застосувати аналогію закону та зупинити провадження у справі на підставі пункту 6 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Витребувати у Служби безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034074) відомості та належним чином засвідчені копії відповідних розпорядчих актів, документів (наказів, розпоряджень, інструкцій інших нормативних документів) або виписки з них, що їх підтверджують, про встановлені Службою безпеки України конкретні розміри (у відсотках) щомісячної надбавки за особливості проходження служби та щомісячної премії, їх мінімальні, максимальні і середні розміри (у відсотках), що фактично виплачені діючим військовослужбовцям Служби безпеки України за відповідною посадою - начальник відділу контррозвідки регіонального органу Служби безпеки України або прирівняною посадою за січень 2020 року, за січень 2021 року, за січень 2022 року та за січень 2023 року.
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) належним чином засвідчену копію грошового атестату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Службі безпеки України та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області витребувані документи протягом п'яти днів з дня отримання ухвали направити на адресу суду або повідомити суд про причини неможливості подання витребовуваних матеріалів.
Попередити Службу безпеки України та Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що невиконання ухвали суду про витребування доказів може мати наслідком застосування заходів встановлених статтями 77, 80 Кодексу адміністративного судочинства України або заходів процесуального примусу, передбачених статтями 145, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Продовжити строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін.
Зупинити провадження у справі до дати отримання судом витребуваних доказів.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дати її постановлення.
Суддя Д.М. Леміщак