справа № 753/6053/25
провадження № 1-кс/753/866/25
"27" березня 2025 р. слідчий суддя Дарницького районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду м.Києва клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про огляд, за матеріалами кримінального провадження відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024100020004123 від 08.10.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.239 КК України, -
Прокурор Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 звернулась до слідчого судді із клопотанням про дозвіл на огляд місцевості - земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:90:171:0079, розташованої поблизу АДРЕСА_1, яка перебуває у комунальній власності Київської міської ради (26199097), з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, за матеріалами кримінального провадження відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024100020004123 від 08.10.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.239 КК України.
Клопотання вмотивовано тим, що СВ Дарницького УП ГУНП у м.Києві здійснюється досудове розслідування вказаного кримінального провадження.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до СВ Дарницького УП ГУ НП у м.Києві надійшло звернення голови ГО «Бюро по боротьбі з екологічними злочинами» ОСОБА_4 з Київської міської прокуратури щодо створення незаконної переробки сміття на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:90:171:0079, розташованої поблизу АДРЕСА_1.
Згідно інформації Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), наданої листом № 057-3679 від 20.03.2025 земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:90:171:0079 перебуває у комунальній власності.
Київська міська рада не приймала рішень про передачу будь-яким фізичним або юридичним особам вказаної земельної ділянки у власність чи користування, у зв'язку з чим договір оренди не укладався. Перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні даної земельної ділянки Департаментом не проводилися.
В ході досудового розслідування у слідства виникла необхідність проведення огляду за вказаною адресою для встановлення всіх об'єктивних обставин по справі.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити, зважаючи на його доводи та обгрунтування.
Відповідно вимозі ч.4 ст.234 КПК України клопотання про огляд/обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора.
Вислухавши прокурора, вивчивши матеріали клопотання, у їх сукупності, додані оригінали й копії документів та інших матеріалів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в межах якого подано це клопотання, слідчий суддя приходить до висноку про його задоволення із таких підстав.
Відповідно до ч.2 ст.237 КПК України огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування (ч.2 ст. 234 КПК України).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
До клопотання також додані копії документів та інші матеріали, якими прокурор обґрунтовує доводи, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у межах якого подається це клопотання, які й стали предметом дослідження слідчим суддею.
Так, слідчим суддею встановлено, що в провадженні СВ Дарницького УП ГУ НП в м. Києві перебувають матеріали вказаного кримінального провадження за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.239 КК України (забруднення або псування земель).
Підозру нікому не повідомлено.
Прокурор звернувся до слідчого судді із цим клопотанням про дозвіл на огляд місцевості - земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:90:171:0079, розташованої поблизу АДРЕСА_1, яка перебуває у комунальній власності Київської міської ради (26199097), з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення за матеріалами вказаного кримінального провадження.
Слідчий суддя вважає, що прокурор довів про те, що виявлення та фіксація відомостей щодо обставин кримінального правопорушення щодо забруднення або псування земельє метою огляду місцевості - земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:90:171:0079, розташованої поблизу АДРЕСА_1, яка перебуває у комунальній власності Київської міської ради (26199097), з метою збору доказів в рамках вказаного кримінального провадження, та вважає за необхідне надати прокурору такий дозвіл відповідно до ч.2 ст. 233 КПК України з огляду на таке.
Огляд місцевості має значення для досудового розслідування, оскільки він необхідний щодо розслідування злочину за ч.1 ст.239 КК України (забруднення або псування земель)й, у тому числі, для проведення аналітичних висновків та можливих експертиз, а також для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, відомості, які містяться у речах й планується відшукати, будуть використані як докази вчинення кримінального правопорушення під час судового розгляду.
Відтак прокурором вцілому обгрунтовано клопотання, й з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання речей та документів, які містять на собі сліди вчинення кримінального правопорушення, та які можуть бути речовими доказами у кримінальному провадженні, його слід задовольнити.
Згідно з положеннями ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадянської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
З-поміж цього, слідчий суддя також вважає, що прокурор довів наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.239 КК України (забруднення або псування земель), проведення огляду місцевості з метою відшукування речей мають значення як для досудового розслідування, так й судового розгляду, відомості, які міститимусться у відшукуваних речах, можуть бути доказами під час судового розгляду, й відшукувані речі знаходяться у зазначеному в клопотанні володінні особи, й за встановлених обставин огляд є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним володінню особи майном.
Іншим способом, окрім як провести огляд, виявити та зафіксувати відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також відшукати і вилучити можливе знаряддя кримінального правопорушення, які використовуватимуться як докази вчинення кримінального правопорушення під час судового розгляду неможливо.
Враховуючи наявність обставин, передбачених ст.ст. 233, 234, 237 КПК України, оскільки відшуковувані можливі речі можуть бути виявлені під час огляду та можуть мати доказове значення для такого кримінального провадження, з метою недопущення знищення речових доказів, отримання або спростування факту причетності особи або осіб до вчинення кримінального правопорушення, а також неможливість отримання таких даних у інший спосіб, для забезпечення реалізації необхідності у проведенні огляду за правилом обшуку, слідчий суддя приходить до висновку про надання дозволу на огляд вказаної місцевості з метою виявлення матеріальних об'єктів, які містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, тобто речей, які є знаряддям вчинення кримінального правопорушення, та можуть містити інформацію про час, місце, спосіб та інші обставини, що підлягають доказуванню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 110, 107, 131 - 132, 233 - 235, 237, 309 КПК України, з урахуванням ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 30 Конституції України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про огляд у кримінальному провадженні відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024100020004123 від 08.10.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, - задовольнити.
Надати слідчим СВ Дарницького управління поліції ГУ НП у м. Києві ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та прокурорам Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_3 , ОСОБА_15 дозвіл на огляд місцевості - земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:90:171:0079, розташованої поблизу АДРЕСА_1, яка перебуває у комунальній власності Київської міської ради (26199097), з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
Ухвалу про огляд виконати з дотриманням положення ст.236 КПК України.
Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.