Справа № 331/1573/25
Провадження № 1-кс/331/566/2025
20 березня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі клопотання старшого слідчого в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області майора юстиції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про арешт майна за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025080000000379 від 11.03.2025 р., за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
Старший слідчий в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 звернувся до Жовтневого районного суду м. Запоріжжя з клопотанням про арешт майна, погодженим з прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025080000000379 від 11.03.2025 р., за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим відділом УСБУ в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025080000000379 від 11.03.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Починаючи з 04.03.2022 територія Енергодарської міської територіальної громади Василівського району Запорізької області тимчасово окупована представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією»), що у відповідності до вимог Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022) є незаконним і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Так, після повної військової окупації території міста Енергодар, Енергодарської міської територіальної громади Василівського району Запорізької області, у період часу з 04.03.2022 по 27.03.2022, представниками зф держави-агресора рф всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно-правовим актам, за підтримки місцевих мешканців, які підтримали військове вторгнення на територію України та інших лояльних до держави-агресора рф верств населення, цілеспрямовано створено військову окупаційну адміністрацію у м. Енергодар Запорізької області - мовою оригіналу «общественный совет самоорганизации города Энергодар», назва якого 06.04.2022 змінено на мовою оригіналу - «администрация города Энергодар», а у подальшому змінено на мовою оригіналу - «Военно-гражданская администрация города Энергодар», з місцем фактичного розташування: Запорізька область, Василівський район, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 11 (приміщення Енергодарської міської ради).
Так, громадянин ОСОБА_5 починаючи з червня 2022 року, будучи проросійськи налаштованою особою, діючи умисно, із власних корисливих та ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої зф держави-агресора рф, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків перебуваючи на території міста Енергодар, Енергодарської міської територіальної громади Василівського району Запорізької області, яка з 04.03.2022 є тимчасово окупованою територією, прийняв пропозицію від невстановлених під час досудового розслідування осіб із числа представників окупаційної влади держави-агресора рф та добровільно зайняв посаду «заступника голови Військово-цивільної адміністрації міста Енергодар» (мовою оригіналу - «заместитель главы Военно-гражданской администрации города Энергодар»), пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, окупаційній адміністрації держави-агресора рф мовою оригіналу - «Военно-гражданской администрации города Энергодар», створеному на тимчасово окупованій території міста Енергодар, з місцем фактичного розташування: Запорізька область, Василівський район, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 11 (приміщення Енергодарської міської ради).
Перебуваючи на незаконно займаній посаді в незаконному органі влади ОСОБА_5 , бажаючи проявити себе та довести окупаційній владі свою лояльність та відданість, вчиняє протиправні дії щодо загального керівництва та організації роботи, в межах покладених повноважень, працівників незаконного органу влади - окупаційній адміністрації держави-агресора рф, організовує взаємодію між працівниками та координує роботу окупаційної адміністрації, а також вчиняє інші незаконні дії направлені на допомогу представникам окупаційної влади держави-агресора рф у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території м. Енергодар.
Враховуючи викладене, громадянина України ОСОБА_5 було повідомлено про підозру в тому, що останній, починаючи з червня 2022 року, будучи проросійськи налаштованою особою та маючи критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, перебуваючи у місті Енергодар, Енергодарської міської територіальної громади, Василівського району Запорізької області, яке з 04.03.2022 і на час повідомлення про підозру є тимчасово окупованою територією, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої представниками збройних формувань держави-агресора російської федерації (далі за текстом зф держави-агресора рф) та усвідомлюючи протиправність своїх дій і бажаючи настання негативних наслідків, із власних корисливих та ідеологічних мотивів, надав згоду на пропозицію невстановлених під час досудового розслідування осіб, із числа представників окупаційної влади держави-агресора рф та добровільно зайняв посаду заступника голови (мовою оригіналу - «заместителя главы») пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, окупаційній адміністрації держави-агресора рф, мовою оригіналу - «Военно-гражданской администрации города Энергодар», створеному на тимчасово окупованій території міста Енергодар, з місцем фактичного розташування: Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова, буд. 11.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Водночас, санкцією ч.5 ст.111-1 КК України, за якою ОСОБА_5 повідомлено про підозру, передбачено додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, встановлено, що у власності підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявне наступне нерухоме майно: земельна ділянка, із кадастровим номером 2322482400:01:012:0018, загальною площею 0.2397, яка на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 ; земельна ділянка, із кадастровим номером 2322482400:01:010:0031, загальною площею 0.25, яка на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 ; земельна ділянка, із кадастровим номером 2322482400:01:010:0029, загальною площею 0.25, яка на праві власності належить підозрюваному ОСОБА_5 ;
Також встановлено, що у підозрюваного ОСОБА_5 наявне рухоме майно, а саме транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ» модель «ML 350» д.н.з. НОМЕР_1 , номер кузову VIN НОМЕР_2 .
Наразі в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що наявні ризики відчуження вищевказаного нерухомого майна, що належать підозрюваному ОСОБА_5 з метою унеможливлення застосування до нього заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна та подальшої його конфіскації.
Слідчий у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримує та просить його задовольнити в повному обсязі.
Власник майна в судове засідання не викликався відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України.
З урахуванням положень ч. 2 ст. 172 та ч. 4 ст. 107 КПК України слідчий суддя вважав за можливе розглянути клопотання за відсутності вказаних осіб, без здійснення фіксування технічними засобами.
Слідчий суддя, вивчивши доводи клопотання, долучені до нього копії документів, дійшов наступного висновку.
Матеріалами провадження встановлено, що в провадженні слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області перебуває кримінальне провадження № 22025080000000379 від 11.03.2025 р., за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Згідно із ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення:1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 2 ст. 173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати:1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
25.02.2025 року старшим слідчим в ОВС 1-го відділення СВ УСБУ в Запорізькій області, в межах кримінального провадження № 22022080000000065 від 16.03.2022 р., складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке опубліковано на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, а також в газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» № 43 (7968) від 27.02.2025 р., та 27.02.2025 р. вручено його захиснику - адвокату ОСОБА_6 .
Матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_5 11.03.2025 року були виділені з ЄРДР № 22022080000000065 в окреме провадження, про що були внесені відповідні відомості до ЄРДР № 22025080000000379.
Так, санкція ч.5 ст.111-1 КК України передбачає додаткове покарання у вигляді конфіскації майна або без такої, тому у випадку постановлення обвинувального вироку суду майно ОСОБА_5 може бути конфісковано в дохід держави.
Таким чином, метою накладення арешту на зазначене майно є забезпечення конфіскації майна.
Зазначені обставини переконують слідчого суддю у тому, що правова підстава накладення арешту на майна наявна та підтверджена.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 417607252 від 13.03.2025 р., ОСОБА_5 на праві власності належить: земельна ділянка, кадастровий номер 2322482400:01:012:0018, площею 0,2397 га; земельна ділянка, кадастровий номер 2322482400:01:010:0031, площею 0,25 га; земельна ділянка, кадастровий номер 2322482400:01:010:0029, площею 0,25 га.
Згідно із реєстраційною карткою ТЗ (заява: 247560853, NZA: 101446431) за ОСОБА_5 зареєстрований транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ», модель «ML 350», 2013 року випуску, коричневого кольору, д.н.з. НОМЕР_1 , номер кузова НОМЕР_2 ; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 .
Враховуючи вищевикладене, а також правову підставу для накладення арешту на майно, розумність та співмірність обмежень права власності завданням кримінального провадження, слідчий суддя доходить висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 170, 172, 173, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя
Клопотання старшого слідчого в ОВС 1-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області майора юстиції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про арешт майна за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025080000000379 від 11.03.2025 р., за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Накласти арешт, шляхом заборони відчуження, користування та розпорядження, на наступне майно, яке належить підозрюваному ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- земельну ділянку, із кадастровим номером 2322482400:01:012:0018, площею 0,2397 га;
- земельну ділянку, із кадастровим номером 2322482400:01:010:0031, площею 0,25 га;
- земельну ділянку, із кадастровим номером 2322482400:01:010:0029, площею 0,25 га;
- транспортний засіб - автомобіль марки «MERCEDES-BENZ» модель «ML 350» д.н.з. НОМЕР_1 , номер кузова VIN НОМЕР_2 .
Роз'яснити, що згідно ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з моменту її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1