Справа № 308/2741/25
3/308/1862/25
27.03.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Зарева Н.І., за участю представника Закарпатської митниці держмитслужби - Зубенка І.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, запроваджену Закарпатською митницею Держмитслужби щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Україна, Львівська обл., місце проживання - АДРЕСА_1 паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 12.04.2018, орган, що видав 4637, про порушення митних правил за ст. 485 МК України,
10.09.2024 Закарпатською митницею отримано лист від 10.09.2024 №20/20-02-01/7/920 (вх. Закарпатської митниці від 10.09.2024 № 47396/4/7.7-1) Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби, яким направлено лист військової частини НОМЕР_2 , щодо не отримання транспортних засобів та товарів, які було переміщено в якості гуманітарної допомоги через митний кордон України на адресу зазначеної військової частини.
Зазначеним листом військової частини НОМЕР_2 повідомлено Державну митну службу України про не отримання гуманітарного вантажу, зокрема - транспортного засобу марки «Skoda» моделі «Felicia» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 .
Під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортного засобу, який переміщувався у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів, ввезення якого відбулось в зоні діяльності Закарпатської митниці, встановлено наступне.
Згідно з інформацією Автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор» було встановлено, що 29.06.2022 о 21 год. 54 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «Skoda» моделі «Felicia» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_2 подав наступні документи:- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист військової частини НОМЕР_2 без дати та номеру, та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «Міністерство оборони України військова частина НОМЕР_2 , код НОМЕР_6 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль «Skoda» моделі «Felicia» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 ».
25.09.2024 митницею направлено лист-запрошення від 25.09.2024 № 7.7-20/20-03/10/4544 ОСОБА_2 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України.
Станом на 10.02.2025, ОСОБА_2 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.
Згідно з інформацією, отриманою з мережі Інтернет - сайт (www.autoscout.24) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «Skoda» моделі «Felicia» 1999 року випуску становить 1250 Євро, що за курсом НБУ складало 38643,88 грн, розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу, становить: 56828,14 грн, з яких ввізне мито - 3864,39 грн, акцизний податок - 37051,75 грн, ПДВ - 15912,00 гривень.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_3 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 56828,14 гривень.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 485 Митного кодексу України.
У судовому засіданні представник митного органу підтвердив обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил, просив визнати ОСОБА_4 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України, та застосувати до нього адміністративне стягнення відповідно до санкції статті.
ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини своєї неявки не повідомив, у зв'язку з чим суддя розглянув справу у його відсутності.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Частиною 1 статті 489 МК України визначено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.
Статтею 485 МК передбачена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч.8 ст.264 МК України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно із ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України у разі самостійного декларування товарів декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі - постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 № 174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.
Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (№1192-XIV від 22.10.199) (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Згідно зі ч. 4 ст. 6 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» звільнення від оподаткування товарів (робіт, послуг) гуманітарної допомоги здійснюється у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 287 Митного кодексу України та п. 197.11 ст. 197, п. 213.3.9 ст. 213 Податкового кодексу України, при ввезенні на митну територію України вантажі гуманітарної допомоги звільняються від оподаткування, а саме від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно ч. 1 ст. 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано.
Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).
Як вбачається з матеріалів справи, 29.06.2022 о 21 год. 54 хв. через митний пост «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , було ввезено на митну територію України у якості гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «Skoda» моделі «Felicia» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_4 .
Як підставу для переміщення через митний кордон України зазначеного вище транспортного засобу громадянин України ОСОБА_2 подав наступні документи:- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , лист військової частини НОМЕР_2 без дати та номеру, та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою (за відповідною формою, встановленою Додатком до Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою у графі 6 «Отримувач/Consignee (name, adress)» вказано: «Міністерство оборони України військова частина НОМЕР_2 , код НОМЕР_6 », у графі 9 «Вид допомоги/Type of assistance» вказано автомобіль «Skoda» моделі «Felicia» ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 ».
25.09.2024 митницею направлено лист-запрошення від 25.09.2024 № 7.7-20/20-03/10/4544 ОСОБА_2 з проханням прибути до Закарпатської митниці для надання пояснень з приводу обставин переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України.
Станом на 10.02.2025, ОСОБА_2 до Закарпатської митниці не прибув, про причини не прибуття не повідомив.
Згідно з інформацією, отриманою з мережі Інтернет - сайт (www.autoscout.24) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «Skoda» моделі «Felicia» 1999 року випуску становить 1250 Євро, що за курсом НБУ складало 38643,88 грн, розмір митних платежів, які підлягали сплаті під час ввезення транспортного засобу, становить: 56828,14 грн, з яких ввізне мито - 3864,39 грн, акцизний податок - 37051,75 грн, ПДВ - 15912,00 гривень.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_3 здійснив протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів у розмірі 56828,14 гривень.
Вина ОСОБА_4 у вчиненому правопорушенні повністю підтверджується протоколом № 0117/UA30500/2025 від 10.02.2025, матеріалами перевірки, листом управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил від 20.09.224, декларацією товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, листом військової частини НОМЕР_2 , листом Закарпатської митниці від 09.12.2024, доповідною запискою, розрахунком митних плетежів, іншими документами.
Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Визначаючи вид та розмір адміністративного стягнення, яке слід застосувати до ОСОБА_4 , суддя врахував характер та обставини вчиненого ним адміністративного правопорушення у їх сукупності, особу порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, та дійшов висновку, що нього слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 485 МК України, у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, а саме 28 414,07 гривень.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір підлягає стягненню з порушника, а тому з ОСОБА_4 також належить стягнути в дохід держави судовий збір у розмірі 0,2 від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 461, 465, 485, 520, 527 МК України, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", суддя -
ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, а саме 28 414,07 грн (двадцять вісім тисяч чотириста чотирнадцять грн 07 копійок).
Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк звернення постанови для виконання - три місяці з дня її винесення.
Суддя Н.І. Зарева