Справа № 136/530/25
26.03.2025 року м. Липовець
Суддя Липовецького районного суду Вінницької області Шпортун С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від заступника начальника Відділу поліції №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , громадянина України, пенсіонера, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ч. 1 ст. 164-10 КУпАП,
На розгляд суду надійшли вищевказані матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164-10 КУпАП.
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №153709, слідує, що 19.03.2025 об 11:50 год. в АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 , порушив законодавство, що регулює здійснення заготівлі, переробки металобрухту, а саме здійснював прийом металобрухту без відповідних дозволів та документів, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 164-10 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, суду пояснив, що він раніше працював на посаді приймальника сировини ТОВ ТОВ «Волметсервіс», з 01.04.2022 звільнений із займаної посади, у зв'язку із виходом на пенсію, отож не є посадовою особою ФОП, а також самостійно не здійснює підприємницьку діяльність за вказаною в протоколі адресою, будь-яких дій із заготівлі металу не здійснював.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, встановив, що на підтвердження вини ОСОБА_1 особою, яка склала матеріали надано наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №153709, у якому викладено суть правопорушення, про що зазначено вище;
- рапорт відповідно до якого зафіксовано повідомлення 19.03.2025 об 11:53 поліцейського офіцера громади СВГ ВП №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Дажури О. про те, що затримано особу, яка скуповувала металобрухт про вул.. Столярського , 11 в м. Липовець;
- рапорти поліцейських офіцерів громади СВГ ВП №4 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Дажури О., Бондарчука Д., відповідно до яких зазначено, що ОСОБА_1 в м. Липовець по Столярського, 11 здійснював заготівлю металобрухту чорних та кольорових металів від населення без дозвільних документів, до яких долучено фотознімки приміщення.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 164-10 КУпАП порушення законодавства, що регулює здійснення заготівлі, переробки та металургійної переробки металобрухту, посадовою особою суб'єкта господарювання або громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює заготівлю, переробку, металургійну переробку металобрухту, тягне за собою накладення штрафу від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положеннями ст. 1 Закону України "Про металобрухт" визначені наступні терміни:
- збирання металобрухту діяльність, пов'язана з переміщенням металобрухту від місця його утворення або знаходження до суб'єктів господарювання, що здійснюють заготівлю металобрухту, та їхніх приймальних пунктів, спеціалізованих або спеціалізованих металургійних переробних підприємств та їхніх приймальних пунктів;
- заготівля металобрухту діяльність, пов'язана з купівлею, зберіганням та реалізацією металобрухту суб'єктами господарювання;
- переробка металобрухту діяльність, пов'язана із доведенням металобрухту шляхом сортування або, в разі потреби, пресування, пакетування, дрібнення, різання до стану, що відповідає вимогам законодавства; вилучення металевої складової із шлаків металургійної переробки чорних та кольорових металів і їх сплавів.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про металобрухт" заготівлю металобрухту здійснюють суб'єкти господарювання.
Переробку (надання послуг з переробки) металобрухту здійснюють лише спеціалізовані або спеціалізовані металургійні переробні підприємства. Металургійну переробку металобрухту здійснюють лише спеціалізовані металургійні переробні підприємства.
Діяльність, пов'язана із заготівлею, переробкою брухту чорних та кольорових металів і його металургійною переробкою, провадиться в порядку, встановленому законодавством.
Суб'єкти господарювання, що здійснюють заготівлю металобрухту, мають право згідно із законодавством відкривати приймальні пункти, що здійснюють заготівлю металобрухту.
Спеціалізоване або спеціалізоване металургійне переробне підприємство має право згідно із законодавством відкривати приймальні пункти, що здійснюють заготівлю металобрухту, а також створювати відокремлені підрозділи, що здійснюють заготівлю та переробку металобрухту.
Спеціалізоване або спеціалізоване металургійне переробне підприємство має право відкривати приймальні пункти в будь-яких регіонах України без обмежень.
Приймання металобрухту від фізичних осіб обов'язково оформлюється актом приймання, що є первинним документом обліку металобрухту, в якому зазначаються прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, вага, вартість та опис металобрухту. Приймання металобрухту від фізичних осіб здійснюється із заповненням розрахункового документа - спрощеної розрахункової квитанції.
Згідно зі ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Додані до протоколу докази не підтверджують, що ОСОБА_1 є посадовою особою суб'єкта господарювання чи має статус фізичної особи-підприємця, тобто суб'єктом інкримінованого правопорушення.
Тоді як надані ОСОБА_1 докази (копія з трудової книжки) свідчать, що 01.04.2022 його звільнено з посади приймальника сировини ТОВ «Волметсервіс», з 19.01.2024 він перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, де отримує пенсію за віком (ІІІ група інвалідності, термін виконання довічно).
Окрім цього, додані до протоколу докази не підтверджують, що ОСОБА_1 здійснював діяльність пов'язану із заготівлею, переробкою та металургійною переробкою металобрухту, оскільки ОСОБА_1 свою вину заперечив, а протокол про адміністративне правопорушення та рапорти складені особами, які за відсутності інших належних та допустимих доказів не можуть слугувати однозначним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення, а інших доказів не надано.
За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний матеріал не містять відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та щодо наявності в її діях складу адміністративного правопорушення або і самої події.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 164-10 КУпАП, а отже з цих підстав провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності слід закрити на підставі ст. 247 КУпАП.
Оскільки провадження у справі закрито, відсутні правові підстави для стягнення судового збору.
Керуючись ст. ст. 164-10, 247, 294 КУпАП, суддя,
Провадження відносно ОСОБА_1 , у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-10 КУпАП, закрити за відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено. Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області.
Суддя Світлана ШПОРТУН