Рішення від 27.03.2025 по справі 727/1842/25

Справа № 727/1842/25

Провадження № 2-а/727/46/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого-судді: Літвінова О.Г.

за участю секретаря: Лещинська А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.

Посилався на те, що 18.12.2024 року ОСОБА_1 , прийшовши в ІНФОРМАЦІЯ_3 отримати довідку про відстрочку від призову - отримав протокол про адміністративне правопорушення від 18.12.2024 року N? 3/587 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, а саме вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 статті 210-1 КУпАП.

В подальшому при розгляді справи ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_1 вручено - 04.02.2025 року постанову N? 5315 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення N? 3/587 від 18.12.2024 встановлено, що ОСОБА_2 , будучи військовозобовязаним, не з?явився 03.12.2024 року о 14:00 до ІНФОРМАЦІЯ_5 за електронною повісткою N? 1292603, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів, та направленої засобами поштового зв?язку у відповідності до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N? 560. " " електронна повістка була надіслана засобами поштового зв?язку на адресу АДРЕСА_1 та повернута з проставленням відмітки посадовою особою Укрпошти "відсутність особи за адресою місця проживання" 28.11.2024 року.

ОСОБА_3 належним чином оповіщений 28.11.2024 про його прибуття 03.12.2024 року на 14:00 до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Про отримання протоколу та постанови ОСОБА_1 змушений був поставити свої підписи, проте проставленими підписами в постанові та протоколі позивач не визнав факт вчинення ним адміністративного правопорушення, він підтвердив лише отримання копії документів.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять документальних чи інших доказів про те, що було порушено правила військового обліку під час дії особливого періоду, а саме ОСОБА_1 будучи військовозобов?язаним та перебуваючи на військовому обліку військовозобов?язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 всупереч встановленим законодавством вимогам правил військового, отримавши повістку N? 1292603 від 20.11.2024 року не з?явився на 03.12.2024 року о 14:00 год .

ОСОБА_1 не отримував жодних повісток, в поверненому конверті ІНФОРМАЦІЯ_7 є відмітка про "відсутність за місцем проживання", хоча фактично місце проживання і реєстрації, не змінював.

Крім того, без будь яких раніше порушень перебував на військовому обліку (що підтверджується витягом з Резерв+ від 12.07.2024 року.

З 30.10.2024 року. ОСОБА_1 , виконує обов?язки опікуна над недієздатною ОСОБА_4 згідно рішення Кінманського районного суду Чернівецької області.

3 07.11.2024 по 15.11.2024 року проходив стаціонарне лікування в "Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги", де отримав хірургічне втручання, після виписки продовжив медакаментозне лікування строком на 2 місяці (копія виписки N? 18147).

20.11.2024 року перебував в приміщенні Кіцманського районного суду, що підтверджується журналом відвідувачів та судовою повісткою відтак фізично не мав змоги отримати повістку ТЦК та СІ від 20.11.2024 року, при тому що контактний телефон ОСОБА_1 і в працівників Укрпошти, так і в працівників ТЦК - наявний, що жодним чином не відкинуло можливість оповістити останнього засобами телефонного звязку.

Дані обставини в сукупності відкинули фактичну можливість з?явитися до ІНФОРМАЦІЯ_7 навіть якби повістку про виклик ОСОБА_1 було справді вручено.

11.12.2024 року переглянувши додаток Резерв+ на мобільному пристрої, ОСОБА_1 , дізнався про "порушення правил військового обліку" та негайно пішов до ІНФОРМАЦІЯ_7 , однак не потрапив в приміщення ТЦК у зв?язку з великою "живою" чергою та був змушений повідомити відділ ТЦК про наявність підстав для відстрочки засобами поштового зв?язку, що підтверджується копією опису вкладення до листа та поштової накладної N? 5930000009747 від 11.12.2024 року).

В подальшому при неодноразовому відвідуванні ІНФОРМАЦІЯ_7 та неможливості стояти в чергах весь день (при наявності хворої бабусі) фактично потрапив до ТЦК тільки 18.12.2024 року, де і отримав вищевказаний протокол та дізнався про не отриману повістку, а також 19.12.2024 року отримав довідку про відстрочку N? 3/2182.

Просив визнати протиправною та скасувати постанову N? 5315 від 25.12.2024 року винесену ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпА та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП- закрити.

Ухвалою суду від 13.02.2025 року провадження по справі було відкрито та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач у судове засідання не з'явився, у позовній заяві просив розглянути справу за наявними в позовній заяві матеріалами справи. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце слухання справи..

Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі, вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 не обґрунтований та не підлягає до задоволення.

Відповідно до вимог ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з вимогами ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ст.7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.

Суд вважає за необхідне зазначити, що адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтується на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.

Елементами верховенства права є принцип рівності і справедливості, правової визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці. Принцип правової визначеності означає, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлених такими обмеженнями.

КпАП України закріплено низку гарантій забезпечення прав суб'єктів, які притягаються до адміністративної відповідальності. В сукупності з конституційними нормами ці гарантії створюють систему процесуальних механізмів захисту особи.

Згідно ст.245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

За визначенням у Законі України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період в Україні розпочався з 17.03.2014 року, коли було оприлюднено Указ Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває на теперішній час.

Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно положень ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Правила військового обліку визначені у Додатку № 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, (далі - Правила) на виконання вимог ч. 5 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Підпунктом 2 пункту 1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Порядку № 1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Судом встановлено, позивачу, як військовозобов'язаному вручена повістка 20.11.2024 року №1292603 повістка про необхідність прибути на 14 год. 00 хвл. 03.12.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_5 для уточнення облікових даних. До ІНФОРМАЦІЯ_5 не прибув, в зв'язку з чим складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210-1 КУпАП, який розглянуто 18 грудня 2024 року. Судом встановлено, що повістка також була надіслана за зареєстрованою адресою місця проживання позивача, яку він не отримав, разом з тим, твердження позивача про те що він перебував на обліку, що підтверджується витягом з Резерв+ суду не надано, або ж інших доказів перебування на обліку, не надано доказів повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_5 , про те що ОСОБА_1 перебував на лікарняному в період час зазначеному в повістці, у зв'язку з чим суд вважає, що взадоволені позовних вимог слід відмовити.

Таким чином, судом встановленовідсутність вдіях позивача ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3ст.210-1КУпАП,а саме не з'явлення за викликом ІНФОРМАЦІЯ_9 , суд вважає постанову по справі проадміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210-1 КУпАП законною та такою що не підлягає скасуванню.

За змістом ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст.268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюютьсястаттями 279-1-279-8цього Кодексу.

Згідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 5, 9, 72, 77, 80, 90, 94 242, 245, 246, 250, 255, 271, 286, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про оскарження постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - слід відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Літвінова О.Г.