Постанова від 27.03.2025 по справі 727/3128/25

Справа № 727/3128/25

Провадження № 3/727/808/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року м. Чернівці

Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівців Дубець О.С., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Шевченківського районного суду м. Чернівців з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецької області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП.

Відповідно до складеного протоколу від 01 березня 2025 року серії ЕПР1 № 259963 ОСОБА_1 01 березня 2025 року о 23 годині 03 хвилин в м.Чернівцях по вул. Хортицька, 6, керував транспортним засобом «Mitsubishi Pajero Wagon» д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю із ротової порожнини, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан сп'яніння, у встановленому законом порядку, водій відмовився. Відмова фіксувалася працівниками поліції за допомогою технічних засобів відеозапису на боді-камеру, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України. Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано, як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.

У судовому засідання ОСОБА_1 вину не визнав та просив закрити провадження по справі у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Адвокат Раєвський І.А., який представляє інтереси ОСОБА_1 , через канцелярію суду надав клопотання про закриття адміністративного провадження стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП, яке підтримав в судовому засіданні. В обґрунтування наведеного зазначив, що вина його підзахисного у вказаному правопорушенні не доведена, тому справа підлягає закриттю з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з дослідження відео з боді-камери інспекторки ОСОБА_2 , складання протоколу передує оформленню направлення на проходження огляду на стан алкогольного чи наркотичного сп'яніння.

Також зазначає, що уповноваженою особою, яка склала протокол, не надано достатніх, належних та допустимих доказів того, що його підзахисний взагалі керував транспортним засобом. З наданих до справи відео, знятих з боді-камер двох поліцейських та відеореєстратора службового автомобіля, вбачається, що до зупинки працівниками поліції автомобілем керувала ОСОБА_3 , яка на момент огляду знаходилася за кермом автомобіля. Також вказує на те, що інспекторами УПП в Чернівецькій області були допущені грубі порушення при складанні процесуальних документів, зокрема, відсутність в матеріалах справи акту тимчасового затримання транспортного засобу.

З урахуванням наведеного адвокат просить справу щодо ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП.

Згідно із статтею 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Так, згідно зі статтею 251 КУпАП доказами у справі є будь-які дані, на основі яких орган (посадова особа) встановила наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винуватість особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, тощо, а також іншими документами, яким необхідно дати юридичну оцінку, яка має ґрунтуватися на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Порядок оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції визначається Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1376. Згідно вимог статті 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі статтею 252 КУпАП України оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Згідно вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.

Відповідно до вимог статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до диспозиції частини 1 статті 130 КУпАП адміністративна відповідальність настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Об'єктивна сторона правопорушення виражається, зокрема, у такій формі: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Суб'єкт даного адміністративного проступку - спеціальний (водії транспортних засобів, інші особи, що керували транспортними засобами - чч. 1-4 цієї статті; судноводії - ч. 5 цієї статті; інші особи, які керували річковими або маломірними суднами, - ч. 6 цієї статті).

Як вбачається з долученого до матеріалів справи відео з боді-камер поліцейських, після зупинки транспортного засобу за кермом перебувала дівчина. ОСОБА_1 знаходився на пасажирському сидінні.

Наведене виключає факт притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 130 КУпАП, оскільки він не суб'єктом даного правопорушення.

Сам по собі факт складання протоколу щодо ОСОБА_1 та його відмова від проходження огляду стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння за умови, що ОСОБА_1 не є суб'єктом цього правопорушення, виключає адміністративну відповідальність.

Все це викликає сумнів у законності дій поліцейського при оформленні матеріалів адміністративного провадження. Доказів, що спростовували б доводи ОСОБА_1 про те, що транспортним засобом він не керував, матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 62 Конституції України, положення якої знайшли подальшу конкретизацію в національному законодавстві України, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на користь такої особи.

Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.

При цьому, всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вище викладене, у зв'язку із відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, суд вважає, що провадження по справі підлягає закриттю.

Керуючись статтями 130, 247, 251, 283-285, 287-291, 294 КпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці.

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а в разі її оскарження перебіг строку давності виконання постанови зупиняється до розгляду скарги.

Суддя Дубець О.С.