Постанова від 27.03.2025 по справі 202/2526/25

Справа № 202/2526/25

Провадження № 3/202/1862/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2025 року м. Дніпро

Суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Волошин Є.В.,

за участі секретаря Стороженко Є.О.,

прокурора Сивогривової Т.Л.,

особи, яка притягається до

адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від УСР в Донецькій області ДСР НП України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої на посаді спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП -

ВСТАНОВИВ:

До Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від УСР в Донецькій області ДСР НП України надійшли три протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП (протокол №136 від 07 березня 2025 року, протокол №137 від 07 березня 2025 року та протокол №138 від 07 березня 2025 року).

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №136 від 07 березня 2025 року, ОСОБА_1 , яка перебувала на посаді спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, будучи відповідно до п.п.е п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон №1700Л/ІІ) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз.1 ч.2 ст.45, п.2-7 р.XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №137 від 07 березня 2025 року, ОСОБА_1 , яка перебувала на посаді спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, будучи відповідно до п.п.е п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон №1700Л/ІІ) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз.1 ч.2 ст.45, п.2-7 р.XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (щорічну), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №136 від 07 березня 2025 року, ОСОБА_1 , яка перебувала на посаді спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, будучи відповідно до п.п.е п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон №1700Л/ІІ) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз.1 ч.2 ст.45, п.2-7 р.XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Постановою судді від 27 березня 2025 року вищезазначені адміністративні матеріали були об'єднані в одне провадження.

У судовому засіданні прокурор обставини, викладені у протоколі підтримала та просила притягнути ОСОБА_1 до відповідальності.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину визнала повністю та погодилася із обставинами, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення. У поясненнях зазначила, що на початку війни була вимушена постійно переїжджати, у зв'язку із чим забула подати відповідні декларації.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали, встановлено наступне.

Згідно наказу Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури №6к від 15.03.2021 державного службовця 8 рангу ОСОБА_1 було призначено на посаду державного службовця категорії «В» спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури.

Згідно наказу Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури №7к від 01.08.2022 державного службовця 7 рангу категорії «В» ОСОБА_1 було звільнено з посади спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури.

Відповідно до листа ознайомлення з вимогами ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» б/н від 15.03.2021 ОСОБА_1 була ознайомлена з вимогами ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону №1700VІІ особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з п.27 XIII «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VІІ встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.

Так, ОСОБА_1 , яка 02.08.2022 припинила діяльність як спеціаліст Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, 01.04.2024 о 12:00 подала декларацію при звільненні за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 01.04.2024 подала декларацію при звільненні пізніше ніж у встановлений законом термін з дня припинення повноважень спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури.

Згідно з абз.12 ч.1 ст.1 Закону №1700-VІІ правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.

Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Частиною 1 статті 65-1 Закону №1700-VІІ встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , яка 02.08.2022 звільнена з посади спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, будучи відповідно до п.п.е п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 01.04.2024 без поважних причин подала декларацію при звільненні, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Також, ОСОБА_1 , яка перебувала на посаді спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, будучи відповідно до п.п.е п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон № 1700-VII) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам ч.1 ст.45, п.27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік (щорічну), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Як вже становлено вище, ОСОБА_1 , займаючи посаду державного службовця категорії «В» спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури була ознайомлена з вимогами ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».

Разом із цим, щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подала лише 17.01.2025 о 14:36, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2021 рік, (яку відповідно до ч.1 ст.45 Закону №1700-VII повинна була подати до 01.04.2022, а з урахуванням п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII - не пізніше 31.01.2024) подала 17.01.2025, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз.12 ч.1 ст.1 Закону №1700-VII правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.

Частиною 1 ст.651 Закону №1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , яка перебувала на посаді спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, будучи відповідно до п.п.е п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме 17.01.2025, без поважних причин подала щорічну декларацію за 2021, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Також, ОСОБА_1 , яка перебувала на посаді спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, будучи відповідно до п.п.е п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон №1700-VII) суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз.2 ч.2 ст.45, п.2-7 р. XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Як вже становлено вище, ОСОБА_1 , займаючи посаду державного службовця категорії «В» спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури була ознайомлена з вимогами ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», з якої була звільнена 01 серпня 2022 року згідно наказу Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури № 7к від 01.08.2022.

Таким чином ОСОБА_1 , яка 02.08.2022 року припинила діяльність як спеціаліст Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури та відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону №1700-VII повинна була подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування до 01.04.2023, а з урахуванням п. р. XIII «Прикінцеві положення» Закону №1700-VII - не пізніше 31.01.2024), подала її лише 17.01.2025, тобто не своєчасно.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконала вимоги абз.1 ч.2 ст.45, п.2-7 р.XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», у зв'язку з чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, крім повного визнання останньою своєї вини, також підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №136 від 07 березня 2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення №137 від 07 березня 2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення №138 від 07 березня 2025 року, повідомленнями Національного агентства про несвоєчасне подання декларації ОСОБА_1 від 06.02.2024, наказом №6к від 15 березня 2021 року про призначення ОСОБА_1 на посаду спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, наказом №7к від 01.08.2022 про звільнення ОСОБА_1 з посади спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, посадовою інструкцією спеціаліста Слов'янської окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури, листом ознайомленням ОСОБА_1 з вимогами ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» від 15.03.2021, наказом №44 від 31.05.2023 про призначення ОСОБА_1 на посаду діловода 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Луганській області, витягом про послідовність користувача ОСОБА_1 з сайту Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, письмовими поясненнями ОСОБА_1 .

При визначенні виду і розміру стягнення, враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, обставини, що пом'якшують та обтяжують його, відповідальність, майновий стан, вважаю за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави.

Статтею 40-1 КУпАП встановлено, що судовий збір упровадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення, підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.33,40-1,172-6,283,284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення її постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Суддя Волошин Є.В.