Ухвала від 26.03.2025 по справі 201/3553/25

Справа № 201/3553/25

Провадження № 1-кс/201/1356/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22024130000000460 від 22.08.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Іванівка Антрацитівського району Луганської області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

У судовому засіданні приймали участь:

прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),

захисник ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції),

УСТАНОВИВ:

До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22024130000000460 від 22.08.2024 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування поданого клопотання прокурор вказує, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва Лисичанської окружної прокуратури Луганської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000460 від 22.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що 29.01.2024, більш точний час встановити не виявилось можливим, ОСОБА_4 , будучи громадянином України, знаходячись на тимчасово окупованій території м. Лисичанська Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, будучи обізнаним про незаконність органів влади, створених представниками окупаційних військ держави-агресора та підконтрольних їй незаконних збройних формувань так званої «лнр» на тимчасово окупованій території України, маючи умисел на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово купованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання зайняти керівну посаду в незаконному органі влади, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно умисно зайняв посаду так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: начальника управления внутренней политики, работы со средствами массовой информации и организационно-аналитической работы Администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск Луганской Народной Республики), що пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, що здійснює свою протиправну діяльність на тимчасово окупованій території м. Лисичанська Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області за адресою: вул. М. Грушевського (раніше - Комсомольська), буд. 7.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309 (із змінами станом на 04.09.2024) вся територія Лисичанської міської територіальної громади Луганської області, включаючи м. Лисичанськ віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України з датою початку окупації - 03.07.2022.

Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Лисичанська Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.

Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Крім того, відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта» за посиланням https://www.ukrposhta.ua/ua/news/57016-robota-ukrposhti-na-teritorijah-de-vedutsja-vonni-bojovi-dii-abo-jaki-perebuvajut-u-timchasovij-okupacii-otochenni-blokuvanni, в умовах правового режиму воєнного стану, введеного у країні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами), затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, тимчасово не працюють ВПЗ у тих населених пунктах, де відбуваються бойові дії та обстріли, ВПЗ, які зруйновані внаслідок цього, та ВПЗ, що розташовані на території, що тимчасово окупована ворогом.

Таким чином, є достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням м. Лисичанська Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням її під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №212(7872) від 18.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора 18.10.2024 опубліковані повістки про виклик ОСОБА_4 на 10.00 год 22.10.2024, на 10.00 год 23.10.2024, на 10.00 год 24.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, для допиту як підозрюваного у зазначеному кримінальному провадженні та проведення інших слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000460.

Жодного разу у вказаний час та місце громадянин України ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.

Так, 25.10.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора) та у зв'язку з неявкою останнім за викликом до прокурора і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» №217(7877) від 25.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик до прокурора в статусі підозрюваного ОСОБА_4 на 14.00 год 29.10.2024, 14.00 год 30.10.2024 та 14.00 год 31.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000460, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.

Проте, жодного разу у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.

Таким чином, 25.10.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Постановою прокурора від 01.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_4 .

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, дією на території України режиму воєнного стану, проведенням бойових дій та захопленням м. Лисичанська Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_4 на цей час не відомо.

Проте, зібрані в ході досудового розслідування докази та інформація дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду, як джерело права.

Згідно із вимогами ст. 1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається із відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України, цього Кодексу та інших законів.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справах «Фокс, Камбел і Харлі проти Об'єднаного Королівства» від 30.08.1990, «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 , яка пояснила, що особисто знайома з ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та добровільне зайняття ним посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки»;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , яка пояснила, що особисто знайома з ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та добровільне зайняття ним посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки»;

- протоколами пред'явлення особи для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_4 ;

- протоколами огляду публікацій із вищевказаними свідками, якими підтверджується факт добровільного зайняття ОСОБА_4 посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто публікацію під назвою мовою оригіналу: «22 июня 2024 года, особый день для России: мы чтим память тех, кто в Великую Отечественную войну отдал свою жизнь, защищая Отчизну. 22 июня мы можем назвать и Днём гордости. За тех, кто отдал свою жизнь, чтобы эта война закончилась в мае 1945 года. Великая Отечественная длилась 1418 дней и ночей. Народ СССР потерял несколько десятков миллионов человек», де на фотографії № 1 цієї публікації третім зліва та на фото № 2 шостим зліва зображений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто публікацію під назвою мовою оригіналу: «В Лисичанске прошёл митинг-реквием, посвящённый этому трагическому событию. На мероприятии присутствовали представители Администрации города, члены Совета депутатов и партии "Единая Россия"», де на фото № 2 цієїї публікації п'ятим зліва зображений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тримає в руках плакат;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто опублікований в мережі Інтернет текстовий документ в електронному вигляді під назвою «Постанова Адміністрації № 41-п від 05.06.2024 «Про створення Адміністративної комісії муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», розміщеного на сайті так званої «Адміністрації муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки». Вказаним оглядом підтверджується факт зайняття ОСОБА_4 посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», а також факт перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;

- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.

На час звернення до суду з даним клопотанням територія м. Лисичанська Луганської області є тимчасово окупованою територією України.

Під час досудового розслідування встановлені та забрані достатні докази вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 перебуває саме на тимчасово окупованій території Луганської області.

Так, факт перебування підозрюваного ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території України підтверджується:

- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 , яка пояснила, що особисто знайома з ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та добровільне зайняття ним посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки»;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , яка пояснила, що особисто знайома з ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та добровільне зайняття ним посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки»;

- протоколами пред'явлення особи для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_4 ;

- протоколами огляду публікацій із вищевказаними свідками, якими підтверджується факт добровільного зайняття ОСОБА_4 посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто публікацію під назвою мовою оригіналу: «22 июня 2024 года, особый день для России: мы чтим память тех, кто в Великую Отечественную войну отдал свою жизнь, защищая Отчизну. 22 июня мы можем назвать и Днём гордости. За тех, кто отдал свою жизнь, чтобы эта война закончилась в мае 1945 года. Великая Отечественная длилась 1418 дней и ночей. Народ СССР потерял несколько десятков миллионов человек», де на фотографії № 1 цієї публікації третім зліва та на фото № 2 шостим зліва зображений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто публікацію під назвою мовою оригіналу: «В Лисичанске прошёл митинг-реквием, посвящённый этому трагическому событию. На мероприятии присутствовали представители Администрации города, члены Совета депутатов и партии "Единая Россия"», де на фото № 2 цієїї публікації п'ятим зліва зображений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тримає в руках плакат;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто опублікований в мережі Інтернет текстовий документ в електронному вигляді під назвою «Постанова Адміністрації № 41-п від 05.06.2024 «Про створення Адміністративної комісії муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», розміщеного на сайті так званої «Адміністрації муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки». Вказаним оглядом підтверджується факт зайняття ОСОБА_4 посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», а також факт перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;

- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.

Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

В ході досудового розслідування не отримано жодних доказів того, що підозрюваний ОСОБА_4 виїхав з тимчасово купованої території та знаходиться на території, яка підконтрольна органам державної влади України.

Вказане свідчить про те, що кримінальне правопорушення, інкриміноване ОСОБА_4 , останній вчинив на тимчасово окупованій території Луганської області - у м. Лисичанську Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області.

Про те, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від слідства та суду свідчить таке:

- підозрюваний ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

За вказаною адресою підозрюваний зареєстрований, доказів виїзду з тимчасово окупованої території та перебування на території України, підконтрольній органам державної влади України, в ході досудового розслідування не отримано;

- підозрюваний ОСОБА_4 неодноразово викликався до прокурора для проведення слідчих та інших процесуальних дій у цьому кримінальному провадженні шляхом опублікування повісток у загальнодоступних засобах масової інформації загальнодержавного значення - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора, які доступні для перегляду у мережі інтернет, доступ до яких не обмежений. Проте на виклики ОСОБА_4 не відреагував, жодного разу на виклик не з'явився, про причини та неможливість неявки за вказаними телефонами чи будь-яким іншим способом не повідомив. Зокрема, повістки про виклик публікувались 18.10.2024 та 25.10.2024 в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а також на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.

Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно з відомостями, здобутими в ході досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території, є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення кримінальної відповідальності.

Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 :

- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;

- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваного та не повідомив прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик);

- перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, прокурор вказує, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні №22024130000000460 стосовно підозрюваного ОСОБА_4 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України, прокурором зазначено, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, через те, що свідки перебувають у інших регіонах України у зв'язку з евакуацією з тимчасово окупованої території через активні бойові дії та захоплення окремих територій збройними силами РФ та незаконними збройними формуваннями так званої «ЛНР».

Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Отже, відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.

Захисник у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні поданого клопотання.

Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Так, в судовому засіданні встановлено, щослідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва Лисичанської окружної прокуратури Луганської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024130000000460 від 22.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням м. Лисичанська Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням її під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №212(7872) від 18.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора 18.10.2024 опубліковані повістки про виклик ОСОБА_4 на 10.00 год 22.10.2024, на 10.00 год 23.10.2024, на 10.00 год 24.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, для допиту як підозрюваного у зазначеному кримінальному провадженні та проведення інших слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000460.

Жодного разу у вказаний час та місце громадянин України ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.

Так, 25.10.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора) та у зв'язку з неявкою останнім за викликом до прокурора і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» №217(7877) від 25.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик до прокурора в статусі підозрюваного ОСОБА_4 на 14.00 год 29.10.2024, 14.00 год 30.10.2024 та 14.00 год 31.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000460, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.

Проте, жодного разу у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.

Таким чином, 25.10.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.

Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.

При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.

Постановою прокурора від 01.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_4 .

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.

Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.

Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаних кримінальних правопорушень, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні

№22024130000000460 від 22.08.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22024130000000460 від 22.08.2024 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений і оголошений о 15-20 годині 26.03.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1