Справа № 229/16/25
Провадження № 3/211/1077/25
іменем України
27 березня 2025 року суддя Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ткаченко С.В. розглянувши матеріали, що надійшли з ВП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дружківка Донецької області, громадянина України, мешкає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП,-
до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2, Серія ВАД № 599340 складений 25 грудня 2024 року відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого останній 25 12 2024 року приблизно о 14-00 год. висловлювався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою стосовно своєї дружини ОСОБА_2 , чим скоїв домашнє насильство психологічного характеру, чим могла бути скоєна шкода психологічного характеру.
Згідно вимог ч.1 ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи вирішує наступні питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Частиною 1 ст.256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення в графі (дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення) взагалі не зазначено місце вчинення ОСОБА_1 вказаного правопорушення.
Вказана обставина унеможливлює повний та всебічний розгляд даного адміністративного матеріалу та позбавляє суд можливості з"ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, правильної кваліфікації та вирішення справи по суті.
Таким чином через неналежне оформлення протоколу про адміністративне правопорушення матеріали справи підлягають поверненню органу який порушив адміністративне провадження для усунення встановлених судом недоліків.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 256, 268, 277 КУпАП, суд, -
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП повернути до ВП № 1 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: С. В. Ткаченко