Рішення від 18.03.2025 по справі 916/4583/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"18" березня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/4583/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі судового засідання Боднарук І.В. розглянувши справу № 916/4583/24 за позовом: Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Думська, 1, код ЄДРПОУ 26597691)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АБК" (65013, м.Одеса, вул. Локомотивна, буд.38/1, код ЄДРПОУ 37873613)

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача - Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради (65011, Одеська обл., місто Одеса, вул.Успенська, будинок 83/85, код ЄДРПОУ 44162529)

про стягнення 1 291 821,88 грн.

Представники:

Від позивача: Асташенкова О.І.;

Від відповідача: не з'явився;

Від третьої особи: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Одеська міська рада звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АБК" про стягнення 1 291 821,88 грн.

Позивач Одеська міська рада також у позовній заяві просить залучити Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради (65011, м.Одеса, вул.Успенська, буд.83/85, код ЄДРПОУ: 44162529) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Позивача, мотивуючи наступним.

Відповідно до ч.1 ст.50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно з ч.2 ст.2 даного Закону місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до ч.1 ст.11 вказаного Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.54 даного Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Так, згідно з п.1.1 Положення про Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради у редакції, затвердженій рішенням Одеської міської ради від 30.11.2022р. № 1008-VIII (далі - Положення), Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради. Департамент є правонаступником повноважень Департаменту комунальної власності Одеської міської ради у сфері регулювання земельних відносин.

Відповідно до п. 2.1 Положення Департамент реалізує повноваження Одеської міської ради у галузі земельних відносин, здійснює державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності на території м.Одеси, а також координацію здійснення землеустрою в межах визначених Одеською міською радою повноважень та порядку, встановленому законодавством України.

Зокрема, згідно з п.п.2.2.1, 2.2.2 Положення до завдань та функцій Департаменту відноситься попередній розгляд клопотань юридичних та фізичних осіб з питань надання земельних ділянок комунальної власності територіальної громади м.Одеси у власність чи користування, а також інших питань у сфері земельних відносин; підготовка проєктів рішень Одеської міської ради з питань земельних відносин.

Відповідно до п.п. 2.2.13 Положення Департамент здійснює підготовку документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки, а саме:

- розрахунків розміру орендної плати за землю при підготовці проєктів договорів оренди землі, поновленні договорів оренди землі, внесенні змін до договорів оренди землі;

- проєктів договорів оренди землі для розгляду Одеською міською радою;

- документів для укладання договорів оренди землі у письмовій формі, їх нотаріального посвідчення та державної реєстрації на виконання відповідних рішень Одеської міської ради.

Також Департамент здійснює перевірки виконання орендарями умов договорів оренди землі (п.п. 2.2.17 Положення).

Крім того, згідно з п.п.2.2.25 Положення Департамент здійснює претензійно позовну роботу з питань, пов'язаних з реалізацією повноважень у сфері земельних правовідносин.

З огляду на зазначене Одеська міська рада вважає, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради, а саме: щодо претензійної роботи, збору та обробки даних про землі міста тощо, у зв'язку із чим заявляє разом з позовом дане клопотання про залучення до участі у справі Департаменту земельних ресурсів Одеської міської ради як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.10.2024р. прийнято справу до провадження, залучено до участі у справі Департамент земельних ресурсів Одеської міської ради та призначено підготовче засідання на 25.11.2024р.

Ухвалою від 25.11.2024р. відкладено підготовче засідання на 23.12.2024р.

В судовому засіданні 23.12.2024р. оголошено протокольну ухвалу про оголошення перерви у розгляді справи до 10.02.2025р.

26.12.2024р. до суду надійшов відзив на позовну заяву представника відповідача, згідно якого заперечує проти задоволення позову в повному обсязі.

Ухвалою від 10.02.2025р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 10.03.2025 р.

В судовому засіданні 10.03.2025р. було оголошено протокольну перерву у розгляді справи по суті до 18.03.2025р.

Судом 18.03.2025р. в порядку ст.240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх у судовому засіданні представників сторін, суд оцінив надані сторонами докази та дійшов наступних висновків.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна Товариство з обмеженою відповідальністю "АБК" (далі по тексту - ТОВ "АБК"), починаючи з 28.12.2018 р., є власником нежитлової будівлі загальною площею 1 254,1 кв.м, що розташована за адресою: м.Одеса, вул. Локомотивна, буд. 38/1 (РНОНМ: 1737783551101).

Право власності на вказане нерухоме майно, яке розташоване на земельній ділянці площею 2,9000 га, зареєстровано за ТОВ "АБК" на підставі свідоцтва про право власності від 17.11.2011р., серія та номер САЕ 536794, виданого Виконавчим комітетом Одеської міської ради.

З моменту набуття права власності на вказане нерухоме майно ТОВ "АБК" є фактичним користувачем земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 5110137600:25:005:0005, площею 2, 5450 га.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.03.2024р. № НВ-5100499012024 земельну ділянку з кадастровим номером 5110137600:25:005:0005 площею 2,5450 га за адресою: м. Одеса, вул. Локомотивна, буд. 38/1, сформовано та зареєстровано 18.11.2020р.

Відповідно до ст.80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Положеннями ч.ч.1,2 ст.83 Земельного кодексу України унормовано, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування, а також землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Рішенням Одеської міської ради від 24.04.2019 р. № 4645-VII ТОВ «АБК» надано дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 2,9000 га за адресою: м. Одеса, вул. Локомотивна, буд. 38/1, цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, вид використання - для експлуатації та обслуговування виробничо складської бази.

Втім, договір оренди земельної ділянки між Одеською міською радою та ТОВ «АБК» укладено та зареєстровано так і не було.

З урахуванням зазначеного у період з 01.01.2023 р. по 30.09.2024 р. ТОВ "АБК" як власник нежитлової будівлі загальною площею 1 254,1 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Локомотивна, буд. 38/1, здійснювало безоплатне користування земельною ділянкою за вказаною адресою без укладеного договору оренди землі, тобто без належної правової підстави для її використання.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про оренду землі» орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою

Відповідно до ч.5 ст.6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно з ч.1 ст.14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Відповідно до ч.2 ст.16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.

ТОВ "АБК" як власник нежитлової будівлі не виконало свого обов'язку щодо оформлення та реєстрації речового права на земельну ділянку, що розташована за вищезазначеною адресою, з моменту формування земельної ділянки як об'єкту цивільних прав, а саме з 18.11.2020 р. в порядку вимог ст.ст. 123, 128 Земельного кодексу України.

Вказане стало підставою для звернення заступника керівника Суворовської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з ТОВ "АБК" безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою в сумі 2 712 536,31 грн.

Господарським судом Одеської області при розгляді справи № 916/1266/23 встановлено, що законні інтереси Одеської міської ради можуть бути поновлені шляхом стягнення з ТОВ "АБК" безпідставно отриманих коштів.

Проаналізувавши наявні у вищевказаній справі докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, Господарський суд Одеської області дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог заступника керівника Суворовської окружної прокуратури м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради.

Так, рішенням Господарського суду Одеської області від 30.08.2023р. у справі № 916/1266/23, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 21.12.2023р., частково задоволено позов заступника керівника Суворовської окружної прокуратури м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради та стягнуто з ТОВ «АБК» на користь Одеської міської ради безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою у сумі 1 193 397,75 грн. із розрахунку 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням індексації та з урахуванням часткової сплати відповідачем суми земельного податку.

Таким чином, на момент звернення до суду із даним позовом вже наявний висновок суду у справі № 916/1266/23 про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою: м.Одеса, вул.Миколаївська дорога, 307, за період з листопада 2020 р. по грудень 2022 р.

Згідно з ч.4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) підставами звільнення від доказування є обставини, які встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на це Одеська міська рада вважає за необхідне звернути увагу суду на висновки Великої палати Верховного Суду, викладені у постанові від 20.11.2018р. у справі № 922/3412/17, прийнятої за результатом розгляду справи в аналогічних правовідносинах.

У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла до наступних висновків:

« 29. Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

44. Отже, суд першої інстанції, встановивши факт використання відповідачем земельної ділянки без достатніх правових підстав, а також безпідставне збереження відповідачем коштів у розмірі орендної плати за її використання, дійшов обґрунтованого висновку про необхідність застосування до спірних правовідносин саме приписів статей 1212 - 1214 Цивільного кодексу України, оскільки для кондикційних зобов'язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.Натомість суд апеляційної інстанції без належного обґрунтування зазначив, що для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, необхідною умовою є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення…

65. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України».

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 р. у справі № 629/4628/16-ц та від 13.02.2019 р. у справі № 320/5877/17, а також у постановах Верховного Суду від 12.03.2019 р. у справі № 916/2948/17, від 14.01.2019 р. у справі № 912/1188/17, від 21.01.2019 р. у справі № 902/794/17, від 04.02.2019 р. у справі № 922/3409/17 та від 31.10.2023 р. у справі № 922/606/23.

Як встановлено судом, з січня 2023 року відповідач знову без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки - Одеської міської ради зберегло у себе кошти, які мало сплатити за користування нею, у зв'язку із чим утворилась заявлена до стягнення сума заборгованості.

ТОВ «АБК», будучи власником об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці площею 2,5450 га за адресою: м.Одеса, вул.Локомотивна, буд.38/1, кадастровий номер 5110137600:25:005:0005, у період з 01.01.2023р. по 30.09.2024р. використовувало відповідну земельну ділянку без укладеного договору оренди, що має наслідком неотримання її власником доходів у вигляді орендної плати, чим порушено право територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради як власника такої земельної ділянки.

Для врегулювання спору в досудовому порядку Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради на адресу відповідача - ТОВ "АБК" направлялась вимога від 11.03.2024 р. № 01-13/429 щодо сплати у місячний термін коштів за користування земельною ділянкою. Втім заборгованість залишається непогашеною.

Таким чином, ТОВ "АБК" без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки - Одеської міської ради зберегло у себе кошти, які мало сплатити за користування нею та які зобов'язане повернути власнику земельної ділянки на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України.

Відповідно до п.п.14.1.136 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) орендна плата - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.

Згідно з п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Згідно з ч.2 ст.20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду щодо порядку застосування ст.1212 ЦК України у випадку збереження фактичними землекористувачами коштів за рахунок власника земельної ділянки, викладених у постановах від 23.05.2018 р. у справі №629/4628/16-ц та від 13.02.2019 р. у справі № 320/5877/17, обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 25.03.2021р. № 794, складеним Відділом у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2,5450 га з кадастровим номером 5110137600:25:005:0005 становить 19 035 342,58 грн.

Відповідно до витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 07.02.2024 р. № НВ-5100193742024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 5110137600:25:005:0005 становить 25 308 026,69 грн.

При цьому, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у 2022 р. - 1,15 (застосовується у 2023 р.), у 2023 р. - 1,051 (застосовується у 2024 р.).

З урахуванням викладеного Департаментом земельних ресурсів Одеської міської ради розраховано розмір безпідставно збережених ТОВ "АБК" коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5110137600:25:005:0005 у період з 01.01.2023 р. по 30.09.2024 р., що складає 1 291 821,88 грн.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача вартість поставленого товару в сумі 1 291 821,88 грн. є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

ТОВ "АБК" вважає, що за спірний період, вказаний в позовній заяві, відповідач не набув статусу орендаря земельної ділянки з відповідними правами і обов'язками внаслідок недобросовісних дій Одеської міської ради, яка не вчиняла дій, направлених на укладання договору оренди, а тому право оренди земельної ділянки у товариства не виникало у зв'язку з відсутністю державної реєстрації такого права, тому відсутні правові підстави як для нарахування, так і для сплати орендної плати, нарахування орендної плати не може відбутися раніше реєстрації права оренди земельної ділянки.

Заперечення відповідача до уваги судом не приймаються, з наступних підстав.

Як встановлено судом та підтверджується відповідачем, Одеською міською радою станом на теперішній час не приймалось рішення щодо затвердження проекту землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки площею 2, 900 га за адресою: м. Одеса, вул. Локомотивна, 38/1, цільове призначення - J.11.02. для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, вид використання - для експлуатації та обслуговування виробничо складських баз, Одеською міською радою як власником земельної ділянки не було запропоновано укласти договір з визначенням ставки орендної плати.

В силу ст.124 ЗК України зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного кодексу України, а статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про оренду землі» орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою

Відповідно до ч. 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно з ч.1 ст.14 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Відповідно до ч.2 ст.16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.

ТОВ "АБК" як власник нежитлової будівлі не виконало свого обов'язку щодо оформлення та реєстрації речового права на земельну ділянку, що розташована за вищезазначеною адресою, з моменту формування земельної ділянки як об'єкту цивільних прав, а саме з 18.11.2020 р. в порядку вимог ст.ст. 123, 128 Земельного кодексу України.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Одеської міської ради є обґрунтованими, підтверджені належними доказами наявними в матеріалах справи, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "АБК" - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АБК" (65013, м. Одеса, вул. Локомотивна, буд.38/1, код ЄДРПОУ 37873613) безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5110137600:25:005:0005, площею 2, 5450 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Локомотивна, буд. 38/1, з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, вид використання - для експлуатації та обслуговування виробничо-складської бази, у розмірі 1 291 821 (Один мільйон двісті дев'яносто одна тисяча вісімсот двадцять одна) грн. 88 коп. на користь Одеської міської ради (65026, м. Одеса, пл. Думська, буд. 1, код ЄДРПОУ 26597691) за наступними реквізитами: населений пункт - Одеська міська територіальна громада, отримувач - ГУК в Одеській області/м. Одеса/, код отримувача 37607526, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA278999980314080544000015744, код класифікації доходів бюджету - 24060300, найменування коду класифікації доходів бюджету - «Інші надходження».

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АБК" (65013, м.Одеса, вул. Локомотивна, буд.38/1, код ЄДРПОУ 37873613) на користь Одеської міської ради (65026, м.Одеса, пл.Думська, буд.1, код ЄДРПОУ 26597691) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у розмірі 15 501 (П'ятнадцять тисяч п'ятсот одна) грн. 87 коп. на рахунок Юридичного департаменту Одеської міської ради за наступними реквізитами: код 26302537, р/р UA 808 2017 2034 4250 211 0000 34995, ДКСУ м. Київ, МФО 820172.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.241 ГПК України.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 27 березня 2025 р.

Суддя Т.Г. Пінтеліна