Рішення від 12.03.2025 по справі 914/3255/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2025 Справа № 914/3255/24

м. Львів

За позовом: Керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області

в інтересах держави

позивача: Кам'янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області

до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області

про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки

Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА

Секретар с/з Надія ВАШКЕВИЧ

Представників сторін:

прокурор: Леонтьєва Н.Т.

від позивача: Маценко О.О. - представник

від відповідача: Телічак Ю.В. - представник

1. ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

2. Суть спору: Керівник Жовківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі позивача Кам'янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, яким просить усунути Кам'янка-Бузькій міській раді Львівського району Львівської області перешкоди у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду шляхом скасування вчиненої 26.09.2018 у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером № 4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га.

3. Ухвалою від 03.01.2025 прийнято справу до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 29.01.2025.

4. Рух справи відображено в ухвалах суду та протоколах судового засідання.

5. 13.01.2025 через систему «Електронний Суд» від ГУ Держгеокадастру у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву (вх.№953/25).

6. 20.01.2025 через систему «Електронний Суд» прокурором подано відповідь на відзив (вх.№1407/24).

7. 11.02.2025 через систему «Електронний Суд» відповідачем подано додаткові пояснення у справі (вх.№3599/25).

8. 19.02.2025 через систему «Електронний Суд» позивачем подано додаткові пояснення у справі (вх.№1407/24).

9. Ухвалою суду від 19.02.2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

10. В судове засідання 12.03.2025 з'явилася прокурор, підтримала позовні вимоги, позов просила задовольнити в повному обсязі.

11. В судове засідання 12.03.2025 з'явилася представниця позивача, позовні вимоги підтримала.

12. В судове засідання 12.03.2025 з'явилася представниця відповідача, позовні вимоги заперечила.

13. Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

14. Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст.13 ГПК України, судом створювались учасникам справи необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

15. АРГУМЕНТИ СТОРІН

16. Позиція прокурора.

17. Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами вивчення Жовківською окружною прокуратурою даних Публічної кадастрової карти України, зокрема накладенням аналітичного шару «умовна прибережна захисна смуга» на базовий шар «ортофотоплан» в кадастровому поділі, виявлено, що земельна ділянка кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га розташована впритул до ріки Західний Буг та їй присвоєно категорію - землі сільськогосподарського призначення.

18. В результаті держаної реєстрації цієї земельної ділянки порушено водоохоронну зону уздовж річки Західний Буг, а землі в межах прибережної захисної смуги сформовано як землі сільськогосподарського призначення. Вказаним створено перешкоду власнику в ефективному використанні вказаної ділянки як земель водного фонду. Без скасування державної реєстрації земельної ділянки, землі водного фонду будуть обліковуватись як землі сільськогосподарського призначення, а відтак на них не буде поширюватись режим обмеженої господарської діяльності.

19. Прокурор стверджує, що земельна ділянка з кадастровим номером № 4622110100:16:000:0290 не може існувати у встановлених межах, її державна реєстрація повинна бути скасована та створено новий об'єкт (об'єкти) земельних відносин з іншим цільовим призначенням.

20. На думку прокурора, з метою реального поновлення прав Кам'янка-Бузької міської ради, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 4622110100:16:000:0290 підлягає скасуванню.

21. Позиція позивача.

22. В додаткових поясненнях позивач зазначає про те, що в результаті державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га порушено водоохоронну зону вздовж річки Західний Буг, а землі в межах прибережної захисної смуги сформовано як землі сільськогосподарського призначення, чим створена перешкода в ефективному використанні вказаної земельної ділянки як земель водного фонду.

23. Позивач зауважує, що без скасування державної реєстрації вказаної земельної ділянки, землі водного фонду будуть обліковуватись як землі сільськогосподарського призначення, а отже на них не буде поширюватись режим обмеженої господарської діяльності.

24. Існування вказаної ділянки унеможливлює виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення меж водогосподарських зон та прибережної захисної смуги.

25. На переконання позивача, земельна ділянка з кадастровим номером 4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га не може існувати у встановлених межах, її державна реєстрація повинна бути скасована та створено новий об'єкт земельних відносин з іншим цільовим призначенням.

26. Відведення за рахунок водного фонду земельної ділянки сільськогосподарського призначення супроводжувалось фактичною незаконною зміною цільового призначення цієї ділянки всупереч ч.1 ст.20 ЗК України та ст.4 ВК України.

27. Отже, з метою реального поновлення прав держави, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га підлягає скасуванню.

28. Реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі України здійснено державним кадастровим реєстратором Кам'янка-Бузького відділу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, при цьому відділ є структурним підрозділом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області без права юридичної особи та не може бути відповідачем у справі. Таким чином, орган що допустив порушення та уповноваженим органом на усунення такого порушення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га є Головне управління Держгеокадастру у Львівській області.

29. Позивач зазначає, що задоволення судом позовних вимог про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га як об'єкта цивільних прав, призведе до відновлення права мешканців територіальної громади безперешкодного та безоплатного доступу до берегів річок, а також права розпоряджатися земельними ділянками і можливого надання їх у користування на умовах оренди, відповідно до положень ч.3 ст.85 ВК України та статей 59, 60 ЗК України.

30. Таким чином, позивач просить суд задовольнити вимоги позовної заяви.

31. Позиція відповідача.

32. У відзиві на позовну заяву відповідач позов заперечує.

33. Зазначає про те, що державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом України «Про державний земельний кадастр» відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

34. За інформацією Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га, внесена до Державного земельного кадастру на підставі Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Розробник даної документації ЛРФ ДП ЦДЗК ЛМР. Дана земельна ділянка знаходиться за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, за межами м. Кам'янка-Бузька, відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення.

35. Право комунальної власності на спірну земельну ділянку за територіальною громадою в особі Кам'янка - Бузької міської ради не зареєстровано

36. Відповідач не погоджується із твердженням Позивача про те, що існування вказаної ділянки унеможливлює виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення меж водогосподарських зон та прибережної захисної смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.

37. На переконання відповідача в матеріалах справи відсутні докази вчинення Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області перешкод щодо прийняття рішення органом місцевого самоврядування щодо зміни цільового призначення земельної ділянки. Крім того, на спірну земельну ділянку з кадастровим номером 4622110100:16:000:0290 встановлено обмеження щодо використання.

38. Крім того, відповідач вважає, що єдиним належним способом зміни цільового призначення спірної земельної ділянки може бути лише прийняття рішення органом, в розпорядженні якого вона знаходиться. Отже, повноваження щодо зміни цільового призначення земельної ділянки у даному випадку належать органу місцевого самоврядування.

39. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

40. Таким чином, відповідач просить суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

41. Обставини справи.

42. Жовківською окружною прокуратурою з даних Публічної кадастрової карти України встановлено, що земельна ділянка кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га розташована впритул до ріки Західний Буг та їй присвоєно категорію - землі сільськогосподарського призначення.

43. 15.08.2018 Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області прийнято наказ №13-4361/16-18-СГ «Про надання згоди на поділ земельних ділянок» яким надано згоду Львівській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» на поділ земельних ділянок, зокрема земельної ділянки площею 39,3000 га (кадастровий №4622110100:16:000:0176), розташованої на території Кам'янка-Бузького міської об'єднаної територіальної громади.

44. На підставі означеного наказу Львівською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру» розроблено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема щодо земельної ділянки кадастровий №4622110100:16:000:0176.

45. Згідно пояснювальної записки до Технічної документації, такою передбачено здійснити поділ 13 земельних ділянок, зокрема земельної ділянки площею 39,3000 га (кадастровий №4622110100:16:000:0176) з подальшим присвоєнням земельним ділянкам кадастрових номерів та внесення відомостей про земельні ділянки до автоматизованої системи Державного земельного кадастру, а також державної реєстрації прав на земельні ділянки відповідно до вимог законодавства.

46. Як вбачається з переліку обмежень і сервітутів у використанні земельної ділянки долученого до Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Кам'янка-Бузької міської об'єднаної територіальної громади Кам'янка-Бузького району Львівської області на земельну ділянку площею 39,3000 га, встановлено наступні обмеження: код 05.02 Прибережно захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах - 13,4153 га. За результатами поділу земельної ділянки кадастровий №4622110100:16:000:0176 площею 39,3000 га утворилось дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення, відомості про які внесені до Державного земельного кадастру, а саме: кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га; кадастровий №4622110100:16:000:0291 площею 10,4847 га.

47. Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4600907402024 від 18.11.2024 державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий №4622110100:16:000:0290 здійснено на підставі - технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, 13.08.2018, ЛРФ ДП ЦДЗК ЛМР виробничий відділ, Ривак Роман Ярославович; орган, який зареєстрував земельну ділянку - Відділ у Кам'янка-Бузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області; дата державної реєстрації земельної ділянки - 26.09.2018.

48. Відомості щодо державної реєстрації прав на земельну ділянку кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна - відсутні (інформаційна довідка 405766982 від 28.11.2024).

49. Паспорт річки Західний Буг не розроблявся, що підтверджується інформацією Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну №09/1615 від 10.11.2023.

50. Річка Західний Буг належить до категорії середніх річок.

51. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок (у меженний період) шириною для середніх річок - 50 метрів, якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється. Вказане підтверджується інформацією Депаратаменту екології та природних ресурсів ЛОДА №31-3129/0/2-23 від 09.11.23 та Державного агентства водних ресурсів України №680/ВЛ/21-23 від 13.11.2023.

52. Також, вказані обставини підтверджуються інформацією Кам'янка-Бузької міської ради №1654/03-15 від 21.11.2024 з якої вбачається, що міською радою не приймались рішення щодо надання дозволу на розробку та затвердження технічної документації щодо земельної ділянки кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га.

53. У результаті держаної реєстрації земельної ділянки кадастровий №№4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га, на думку прокуратури, порушено водоохоронну зону уздовж річки Західний Буг, а землі в межах прибережної захисної смуги сформовано як землі сільськогосподарського призначення, чим створено перешкоди власнику в ефективному використанні вказаної ділянки як земель водного фонду.

54. Таким чином, з метою реального поновлення прав Кам'янка-Бузької міської ради, прокурор вважає, що державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га підлягає скасуванню.

55. ОЦІНКА СУДУ

56. Щодо обґрунтованості підстав звернення прокурора з даним позовом

57. Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру покладено функції представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

58. Відповідно до ч. 3,4 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, у позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, у чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

59. Частинами 1, 3 ст.4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

60. Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.

61. Згідно з ч.3 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

62. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4 ст.53 ГПК України).

63. Слід зазначити, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

64. Звертаючись до суду з цим позовом, заявленим в інтересах держави, в особі Буської міської ради, прокурор зазначає про необхідність захисту таких, оскільки вказаний орган не вчиняв відповідних дій, спрямованих на захист порушених інтересів держави.

65. Порушення інтересів держави у спірному випадку на думку прокурора полягає у протиправній реєстрації спірної земельної ділянки комунальної власності, як земель сільськогосподарського призначення, в той час, як вказана земельна ділянка належить до земель водного фонду, оскільки розташована в межах захисної смуги річки Західний Буг.

66. Враховуючи викладене, листом № 14.53/05-38-4464ВИХ-24 від 23.10.2024 окружною прокуратурою в порядку ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» повідомлено Кам'янка-Бузьку міську раду про виявлені порушення.

67. На звернення прокуратури Кам'янка-Бузькою міською радою надано відповідь № 1654/03-15 від 21.11.2024, згідно з якою міська рада не приймала рішення щодо надання дозволу на розробку та затвердження технічної документації щодо земельної ділянки кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га., про вжиті заходи щодо відновлення порушених інтересів шляхом звернення до суду не зазначено, що вказує на бездіяльність вказаного органу.

68. Таким чином, прокурором повідомлено Кам'янка-Бузьку міську раду (від 27.12.2024 №14.53/05-38-5563ВИХ-24) про виявлені порушення, однак, вказаний орган самостійно не звернувся до суду з позовом.

69. Відтак, прокурор звертається до суду в інтересах держави в особі Кам'янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області як органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, у зв'язку з бездіяльністю позивача.

70. Прокурор зазначає, що його звернення до суду спрямоване на дотримання встановленого Конституцією України принципу верховенства права, задоволення суспільної потреби у відновленні законності.

71. Щодо суті позовних вимог.

72. Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

73. Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

74. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (ч.1 ст.13 Конституції України).

75. Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

76. Земельною ділянкою є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться (ч.ч.1,2 ст.79 ЗК України).

77. Відповідно до ст.6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Український народ здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.

78. До земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів (ч.1 ст.58 ЗК України, ст.4 ВК України).

79. Відповідно до ст.204 ЗК України ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону.

80. Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст.1 ЗУ «Про Державний земельний кадастр»).

81. Згідно з ст.9 вказаного Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

82. В силу ч.ч.1-5 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: - у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; - шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; - шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; - шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; - за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); - за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

83. Відповідно до ч.ч.1,2,6 ст.16 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

84. 15.08.2018 Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області прийнято наказ №13-4361/16-18-СГ «Про надання згоди на поділ земельних ділянок» (в подальшому - Наказ) яким надано згоду Львівській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» на поділ земельних ділянок, зокрема земельної ділянки площею 13,4153 га (кадастровий №4622110100:16:000:0290), розташованої на території Кам'янка-Бузького міської об'єднаної територіальної громади.

85. Пунктом 24 Розділу X «Перехідні положення» ЗК України передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у т.ч. земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

86. Так, судом встановлено, що спірна земельна ділянка кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 сформована за результатами поділу земельної ділянки кадастровий №4622110100:16:000:0176 площею 39,3000 га.

87. Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4600907402024 від 18.11.2024 державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий №4622110100:16:000:0290 здійснено на підставі - технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, 13.08.2018, ЛРФ ДП ЦДЗК ЛМР виробничий відділ, Ривак Роман Ярославович; орган, який зареєстрував земельну ділянку - Відділ у Кам'янка-Бузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області; дата державної реєстрації земельної ділянки - 26.09.2018.

88. Відомості щодо державної реєстрації прав на земельну ділянку кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна - відсутні (інформаційна довідка 405766982 від 28.11.2024).

89. Щодо тверджень прокурора про те, що існування спірної земельної ділянки унеможливлює виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення меж водогосподарських зон та прибережної захисної смуги, то з цього приводу слід зазначити таке.

90. Згідно з ст.18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

91. Відповідно до ст.19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

92. Частиною 2 ст.21 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру:

а) щодо категорії земель:

на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення;

на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.

93. Відповідно до ст.88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: - для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту. Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.

94. Відповідно до статті 60 Земельного кодексу України передбачено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.

95. Поряд з тим, згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4600907402024 від 18.11.2024 року, який надано суду відповідачем у справі, у розділі «Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки» зазначено вид обмеження у використанні земельної ділянки - Прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах; площа земельної ділянки, на яку поширюється дія обмеження - 13,4153 га; строк дії обмеження - безстроково.

96. Відтак, площа прибережної захисної смуги в межах спірної земельної ділянки становить 13,4153 га.

97. В силу положень ст.20 ЗК України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо: земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу; земельних ділянок приватної власності - їх власниками.

98. Отже, повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок у спірному випадку належить Кам'янка-Бузькій міській раді.

99. Суд зазначає, що зміна цільового призначення земель комунальної форми власності є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування, яка проводиться на підставі відповідних проектів землеустрою, що мають затверджуватись рішенням уповноваженої ради у встановленому законом порядку. Суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, зокрема, про передачу земельних ділянок у постійне користування, оренду, укладення чи поновлення договору оренди земельної ділянки, зміну цільового призначення землі.

100. Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

101. Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

102. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).

103. З огляду на встановлені судом обставини, дослідивши наявні у справі докази, суд дійшла висновку про недоведеність прокурором порушення прав Кам'янка-Бузької міської ради, яка представляє інтереси територіальної громади, щодо користування та розпорядження земельною ділянкою кадастровий №4622110100:16:000:0290 площею 13,4153 га.

104. СУДОВІ ВИТРАТИ

105. Згідно п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Враховуючи наведене, судовий збір покладається на прокуратуру.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 24.03.2025.

Суддя Щигельська О.І.