Постанова від 27.03.2025 по справі 734/745/25

Провадження № 3/734/614/25 Справа № 734/745/25

ПОСТАНОВА

іменем України

27 березня 2025 року селище Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:

Головуючого судді Соловей В.В.,

секретар судових засідань Пахмутова О.Є.,

із участю ОСОБА_1 , - особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його представника - адвоката Ширая А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції в Чернігівській області, щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , тимчасово безробітного,

у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 243887 від 11 лютого 2025 року виходить, що «о 06:10:00 годині 11 лютого 2025 року на 98 км автодороги М01 у с. Кіпті Чернігівського району Чернігівської області водій ОСОБА_1 керував автомобілем Volkswagen Passat, д.н.з НОМЕР_1 , із явними ознаками наркотичного сп'яніння, - звужені зіниці, які не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, неприродна блідість обличчя. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку у медичному закладі ЧОНПЛ у лікаря-нарколога відмовився на пв 474303, чим порушив п. 2.5 ПДР, - відмова особи, яка керує ТЗ, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алк., нарк. чи ін. сп'яніння або щодо вживання лікарськи».

ОСОБА_1 винуватим себе не визнав у вчиненні адміністративного правопорушення і пояснив, що приблизно о 06.00 годині 11 лютого 2025 року керував автомобілем у с. Кіпті, не дотримався вимог дорожнього знаку стоп-контроль та зупинений поліцейським. Пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння не відмовлявся. Поліцейський повідомив, що огляд на стан наркотичного сп'яніння необхідно пройти у медичному закладі у м. Чернігові. Погодився пройти такий огляд у лікарні у сел. Козелець або м. Києві. Після розмови з поліцейським упродовж декількох хвилин поза приміщенням стаціонарного посту, що не зафіксована на відеозаписі, погодився на те, що на нього напишуть протокол, а він продовжить рух автомобілем від автозаправної станції WOG у своїх справах. Після складання протоколу водій ОСОБА_2 , якого запросив поліцейський, належний йому автомобіль перемістив до автозаправної станції WOG. Звідти продовжив рух автомобілем до м. Києва у своїх справах. Посвідчення водія йому повернуте поліцейським.

Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - адвокат Ширай А.А. заявив клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 у зв'язку із недоведеністю вчиненого адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , - особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, позицію його представника - адвоката Ширая А.А., дослідивши надані докази, суд вважає, що провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 необхідно закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.

Правовими нормами ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до п. 2 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС.

Порядок проведення огляду водіїв на стан сп'яніння визначений Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою 09 листопада 2015 року наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735.

Згідно з п. 2 розділу І цієї Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Відповідно до п. 3 цієї Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці. Відповідно до п. 4 цієї Інструкції ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Відповідно до ч.ч. 3 і 4 ст. 266 КУпАП у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої 09 листопада 2015 року наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735, перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння водіїв, затверджується Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальниками структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Згідно з п. 12 розділу ІІ цієї Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Згідно з наказом № 36 від 29 січня 2024 року Чернігівської обласної державної адміністрації (Управління охорони здоров'я) «Про організацію проведення медичних оглядів на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я Чернігівської області і оформлення його результатів» Комунальне некомерційне підприємство «Козелецька лікарня інтенсивного лікування» Козелецької селищної ради входить до переліку закладів охорони здоров'я Чернігівської області, яким надається право проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Зі змісту Направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеного о 06.20 годині 11 лютого 2025 року поліцейським Тарасевичем Т.Г., виходить, що у водія ОСОБА_1 у результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки сп'яніння: звужені зіниці, які не реагують на світло; виражене тремтіння пальців рук; неприродна блідість обличчя. Найменування закладу охорони здоров'я - ЧОПНЛ.

Найближчим закладом охорони здоров'я від місця зупинки поліцейським у с. Кіпті транспортного засобу, яким керував водій ОСОБА_1 , є КНП «Козелецька лікарня інтенсивного лікування» Козелецької селищної ради, що входить до переліку закладів охорони здоров'я Чернігівської області, яким надане право проведення огляду водіїв транспортних засобів з метою встановлення стану, зокрема, стану наркотичного сп'яніння. Тому вимога поліцейського про проходження огляду водієм ОСОБА_1 щодо встановлення стану наркотичного сп'яніння у Чернігівській ОПНЛ є безпідставною, суперечить вимогам ч.ч. 3 і 4 ст. 266 КУпАП та Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Поліцейський повинен був висунути водієві ОСОБА_1 вимогу про проходження огляду для встановлення стану наркотичного сп'яніння у медичному закладі у КНП «Козелецька лікарня інтенсивного лікування» Козелецької селищної ради.

Із переглянутого відеозапису видно, що о 06:11:25 11 лютого 2025 року поліцейським зупинено транспортний засіб, яким керував водій ОСОБА_1 . Під час спілкування поліцейський повідомив ОСОБА_1 про те, що у нього вбачає ознаки наркотичного сп'яніння та роз'яснив, що той має право відмовитися від проходження огляду. ОСОБА_1 заперечував стан наркотичного сп'яніння і повідомив, що може пройти огляд на місці. Поліцейський повідомив, що найближча лікарня знаходиться у м. Чернігові. У приміщенні стаціонарного посту ОСОБА_1 заперечив, що у нього зіниці не реагують на світло і тремтять руки. Із цього відеозапису відсутня можливість беззаперечно стверджувати про те, що у ОСОБА_1 виражено тремтять пальці руки та зіниці очей не реагують на світло.

У вказаному протоколі про адміністративне правопорушення зазначено про технічні засоби відеофіксації - ПВ 472995 і ПВ 474303 (п. 10). Відеофіксація зазначеної події із участю водія ОСОБА_1 не є безперервною (на відеозаписі з ПВ 474303 у проміжок часу із 06:28:41 до 06:32:27). ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив про те, що у зазначений проміжок часу із поліцейським покинув приміщення стаціонарного посту. Після спілкування з поліцейським погодився підписати протокол про адміністративне правопорушення аби у подальшому продовжити рух своїм автомобілем.

Перевірені та досліджені у справі про адміністративне правопорушення докази поза розумним сумнівом не доводять порушення водієм ОСОБА_1 вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху. Вказаний протокол про адміністративне правопорушення не може слугувати беззаперечним доказом вини водія ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Висновки суду не можуть ґрунтуватись на припущеннях, а всі сумніви щодо доведеності вини особи необхідно тлумачити на її користь.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 247, 283-285, 287-289 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області протягом десяти днів із дня винесення.

Суддя